Ποια είναι η αγαπημένη σας διανομή;

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 67

Γράψτε παρακάτω ποια είναι η αγαπημένη σας διανομή και γιατί!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ubuntu στα pc της δουλειάς (ψύχραιμο το ίδιο και ψύχραιμος όποιος κάτσει μπροστά του).

Puppel στα παλιότερα μηχανήματα (εξ αιτίας του alfi...).

DamnSmallLinux στα αρχαία μηχανήματα (για να μην κάθονται και τεμπελιάζουν).

Μια "ποικιλία" απ' όλα στο δικό μου laptop (για να δοκιμάζουμε).

Σκεφτηκα να κανω χρηση της νεα δυνατοτητας -poll- του φορουμ μας μιας και τα παιδια μας την προσφερουν, ετσι ειπα να μιλουσουνε οι αριθμοι και μονο χωρις αλλα λογια.

Αμα δεν βαριεστε ξανακαντε τον κοπο να ψηφισετε  ΕΔΩ στο poll - δημοψηφισμα ωστε να εχουμε ακριβη νουμερα.

Slackware γιατι είναι απλό, μαθαίνεις πολλά και πάντα σταθερο και Arch linux διότι είναι κάτι διαφορετικό και ανεξάρτητο και φυσικά έχει τον πιο απίστευτο(για μένα) package manager....(Και τα 2 χρησιμοποιώ,έχω 2 Η/Υ)

Ubuntu & puppel πλεων!!!
Βεβεα με αυτα που γινονται με τις intel graphics .......

με βλεπω να αλλαζω σιγα-σιγα.....

Τελικά κατέληξα στο Arch 64bit, και στο ένα μηχάνημα κάτω από vmware server και ένα 32 bit.

 

ArchLinux 64bit - λίγα λιπαρά

 Ubuntu Jaunty Jackalope αν και δεν συμφωνώ 100% με τη φιλοσοφία του ubuntu ως προς τους κλειστούς drivers! Πιστεύω οτι άλλες διανομές όπως ο "βασιλιάς" (για μένα) debian κρατάει μακράν καλύτερη στάση!!

Arch γιατί μ' αρέσει που είναι rolling διανομή, είναι δε και πρακτικότατο.

Πάντως, διαφωνώ ότι είναι διανομή για administrators (που γράφεται στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού, δεν είμαι admin, ούτε και "παλιός" linuxάς και όμως προσαρμόστηκα γρήγορα και εύκολα, χάρις και στο καταπληκτικό wiki της διανομής).

 

ArchLinux 64bit - λίγα λιπαρά

@ vagskram +1

Θα έλεγα οτι αν δεν βαριομουν το στήσιμο του, και είχα χρόνο θα ψήφιζα και εγώ Αrch64 - πάντα gnome..

Αλλά αυτη την στιγμή (και μέχρι να ξεβαρεθώ-μετά το καλοκαιρι... :) ) ψηφίζω ubuntu64 9.04 με λίγο "πείραγμα"..

Ενώ έχω δοκιμάσει πολλές διανομές (μέχρι και zeus linux) σε αυτη την διανομή "νιώθω σαν το σπίτι μου"....

=========================================================

Debian lenny vs ubuntu 8.04.παντα συντηρητικος με γνωμονα την οσο δυνατον μεγαλυτερη σταθεροτητα

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ! ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΟ LINUX!!

Για μενα Το linux ειναι ιδιο!! ενvοω τον πυρηνα KERNEL. η διαφορα ειναι στο περιβαλλον εργασιαΣ!

Αυτη τη στιγμη εχω 10 διανομεσ. Αλλα συνεχεια στηνω Νεεσ.!

Εχω προτιμηση Σε SLACKAWARE,GENTO,SABAYON,LINUXMINT,OPENSUSE!!

 

 χαράς το κουράγιο σου ....

ειδικά με τις δύστροπες ....(gentoo , slackware)

Mandriva και (K)Ubuntu. Το πρώτο γιατί είναι πιο κοντά στα .... καταραμένα παραθύρια που χρησιμοποιώ επίσης και το δεύτερο γιατί είναι εξίσου ανθρώπινο για τον αρχάριο :D

Λοιπόοον, όπως φαίνεται και απο την υπογραφή, archlinux στον σταθερό, opensuse στον φορητό και kubuntu netbook edition φυσικά στο netbook.  Όπως καλά καταλάβατε, παντού KDE και μόνον. Το λέει και η υπογραφή εξάλλου,    pacman (package manager τοu arch) κατέβασε κι εγκατέστησε το  KDE μόνον...

~~~~~~~~~~~~~~

Ubuntu και Μint γιατι παρέχουν υποστήριξη αλλα είναι (κατα τη γνωμη μου) σχετικα και πιο User-friendly σε σχέση με άλλες εξίσου "μεγάλες" διανομες που έχω δοκιμάσει πχ Fedora  και OpenSuse

Μετά από 5 χρόνια στο Linux, μπορώ να πω ότι οι αγαπημένες μου διανομές (κατά σειρά), είναι:

Gentoo / Funtoo

Ultimate Edition

Sabayon

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!