Εγκατάσταση Hewlett-Packard LaserJet P1006 σε Gnome 3 (openSUSE)

diamond_gr | Τετ, 06/08/2011 - 05:02 | 2' | 4

HP

Στον παρακάτω οδηγό, περιγράφεται η διαδικασία εγκατάστασης του HP P1006 (του οποίου είμαι κάτοχος) αλλά ισχύει για όλους τους εκτυπωτές HP.

Στην έκδοση openSUSE 11.4 με Gnome 3 και με πυρήνα (uname -a):

Linux diamond 2.6.37.6-0.5-default #1 SMP 2011-04-25 21:48:33 +0200 i686 i686 i386 GNU/Linux

θα πρέπει να ακολουθήσουμε κάποια βηματάκια για να εγκατασταθεί. Καταρχήν να πούμε ότι κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού, τον εκτυπωτή τον είχα κλειστό.

1. Εγκατάσταση hplip. Ανοίγουμε το YaST και επιλέγουμε Προσθαφαίρεση Λογισμικού.



2. Αφού εγκατασταθεί, πάμε στο YaST στους Εκτυπωτές.



3. Πατάμε Προσθήκη.



4. Αφού θα βρει και θα κατεβάσει κάποια στοιχεία, θα μας εμφανίσει τις επιλογές μας.



5. Εμείς θα επιλέξουμε Run hp-setup.



6. Επιλέγουμε τον εκτυπωτή USB (έτσι είναι συνδεδεμένος) και πατάμε Next.



7. Μας ενημερώνει ποιον εκτυπωτή έχουμε για να κατεβάσει το αντίστοιχο driver. Πατάμε Next.



8. Και στη συνέχεια Next για να κατεβάσει τον driver.



9. Αποδεχόμαστε την άδεια.



10. Περιμένουμε λίγο και έχει εγκατασταθεί.



11. Add printer και τελειώσαμε.



12. Αφού κάνει την ενημέρωση, είμαστε έτοιμοι.





ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο παραπάνω οδηγός πρωτο-αναρτήθηκε στο blog μου.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πολύ ωραία :)

Να σημειώσω ότι στο δικό μου openSUSE 11.4, για να ρυθμίσω τον δικτυακό Canon 2200 που έχω, δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω πακέτα από το YaST.  Ηταν πιο απλό! Στο βήμα 4 έκανα κλικ στο κουμπάκι "Driver Packages" και από εκεί επέλεξα τους foomatic drivers αν θυμάμαι καλά. Μόλις έγινε η εγκατάσταση του πακέτου, στην προηγούμενη οθόνη, μου εμφάνισε όλα τα συμβατά μοντέλα Canon και επέλεξα το δικό μου.

Γενικά, η διαδικασία ρύθμισης εκτυπωτή στο openSUSE «φυσάει»...

Συμφωνω με τον dimitri...
Εβαλα 2 εκτυπωτες σε ενα γραφειο χωρις να κανω τπτ...απλα εψαξα το μοντελο αν θυμαμαι καλα και ολα οκ!

Εγώ ακολούθησα αυτή την σειρά γιατί στο 11.3 ήθελε να κάνω εγκατάσταση όπως το περιγράφω. Εκεί βασικά το έκανα μέσω τερματικού.

Δεν δοκίμασα αλλά στο βήμα 5 που αναγνωρίζει το μοντέλο, μπορεί να λειτουργούσε. Αν δοκιμάσει κάποιος, μπορεί να μας το αναφέρει.

Ἐγὼ ἔχω τὸν HP LaserJet 1000 - νομίζω ὅτι πρόκειται γιὰ παραπλήσιο μοντέλο - καὶ ἐπιβεβαιώνω ὅτι γιὰ τὴ συγκεκριμένη σειρὰ ἐκτυπωτῶν ἡ παραπάνω διαδικασία εἶναι σχεδόν μονόδρομος. Πρὶν ἀπὸ τὴν εὐκολία τοῦ hp-setup μέσα ἀπὸ τὸ πακέτο hplip, ἡ διαδικασία ἐγκατάστασης εἶχε πολλὴ χειρωνακτικὴ ἐργασία. Καὶ ὅλα αὐτὰ, γιατὶ ὁ 1000 (τουλάχιστον) βασιζόταν σὲ driver ὄχι τῆς ἴδιας τῆς HP, ἀλλὰ τῆς Minolta, καὶ ἦταν θεόκλειστος!
Ἔχοντας κάνει ἀμέτρητες ἐγκαταστάσεις καὶ δοκιμὲς διανομῶν, κάθε φορὰ αὐτὸ ποὺ «μοῦ ἔβγαζε τὸ λάδι» ἦταν τὸ θέμα τοῦ ἐκτυπωτῆ. Μὲ τὴν ἐν λόγῳ διαδικασία (ποὺ εἶναι πάνω-κάτω ἴδια γιὰ ὅλες τὶς διανομές), στήθηκε σχεδὸν ἀβλεπὶ στὸ Ubuntu 10.04, στὸ Debian testing καὶ προσφάτως - ἐλπίζω γιὰ τελευταία φορά - στὸ Arch.