installation Linux

sydimitris | Κυρ, 04/08/2012 - 17:26 | 2' | 21

Για σας παιδια! ειμαι νεος στο site και νεος επισης με οτι αφορα το Linux. Ενδιαφερομε να κανω κανονικη εγκατασταση Linux. Ειναι καλα να περιμενω να βγει η
επομενη εκδοση ubuntu 12.04 (οπου ενδιαφερομαι) η μπορω να την κανω και τωρα
την 11.10 ας πουμε? Και οταν βγει η 12.04 να κανω απλα αναβαθμιση. Και
μια αλλη απορια που εχω ειναι σε ποιον δισκο θα μπουνε τα Linux οταν λεμε  κανονικη
εγκατασταση και οχι με wubi ? Εχω ενα δισκο (C) 500
giga οπου εχει τα windows και τον (D) 500 giga που τον εχω ως  αποθηκη με φωτο,μουσικεs,ταινιες κ.λπ οπου μπορω να τον διαθεσω για Linux και να αποθηκευσω ολα αυτα στον εξωτερικο σκληρο που εχω!

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε νομίζω τα ξαναείπαμε σε άλλο θέμα που άνοιξες....
Καλοσώρισες στο site και στο linux και πάλι....

Μια παρατήρηση πρώτα είναι ότι λέγεται "ΤΟ" LINUX, το οποίο είναι ένας πυρήνας.
Για το linux υπάρχουν πολλές διανομές, όπως μια από αυτές είναι το ubuntu....

Για την εγκατάσταση τώρα ....

Βήμα 1ο
Να κρατήσεις backup, τα αρχεία σου από τον δίσκο, ώστε αν "ο μη γέννητο" κάνεις
κάποιο λάθος, να μην τα χάσεις.
Παρ'όλα αυτά οι οδηγίες που προσφέρει το ubuntu, μηδενίζει τις πιθανότητες
λάθους...

Βήμα 2ο
Προσπάθησα να γράψω οδηγό μόνος μου αλλά δεν τα κατάφερα να τον συντάξω....
Αν από αυτά που θα έγραφα, κάνεις κάποιο λάθος, και χάσεις δεδομένα δεν θέλω
να βρώ τον μπελά μου (θα το έχω βάρος στη συνείδησή μου...)

Σου δίνω 2 συνδέσμους που έχουν αναλυτικό οδηγό για dual boot του ubuntu με τα
windows
Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows
Εγκατάσταση του Ubuntu 11.04

Επίσης στα site
ubuntu forum
linux inside ubuntu forum
θα βρεις πολλά θέματα για την εκμάθιση του ubuntu

Φυσικά πολλοί έμπειροι στο site αυτό, θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν στο ταξίδι σου στο μαγικό κόσμο του linux...

Καλως όρισες φίλε.... !!!!!

Δεκτη η παρατηρηση σου για το Linux φιλε! Η κανονικη εγκατασταση και οχι απο wubi ειναι αυτη που δειχνει στα βιντεο που εχεις δωσει? θα τα δω αμεσως! Ευχαριστω παντος.Smile

Κράτα πρώτα τη μουσική σου και τα άλλα βασικά αρχεία σε backup, και κάνε κινήσεις χωρίς το άγχος...
Μόλις του πάρεις τον αέρα θα ξέρεις πως θα χειρίζεσαι την κατάτμηση των partitions.....
Tυχαίνει να έχω laptop, το οποίο το έχω ξεσκίσει στα πειράματα-φορμάτ, για να μάθω πως λειτουργεί κάθε επιλογή της εγκατάστασης...

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ άλλη διανομη (opensuse), και δεν έχω κατεβασμένο το cd του τελευταίου ubuntu, ούτε έχω σκοπό να το εγκαταστήσω...
Από την έκδοση (ubuntu 10.04 - η οποία είναι και η αγαπημένη μου), δεν ξέρω αν το μενού εγκατάστασης στις επόμενες εκδόσεις είναι ίδιο ή έχει αλλάξει, γι'αυτό και προτίμησα να μη δώσω συμβουλές στα τυφλά....!!!!

Κάτι άλλο που ρώτησες ήταν για την αναβάθμιση στην επόμενη διανομή.
Έχω γράψει κι άλλη φορά ότι δεν εμπιστεύομαι την αναβάθμιση αυτού του τύπου, σε κανένα λειτουργικό σύστημα.... (είτε windows. είτε linux).
Στην περίπτωση αυτή, το σύστημα θα βαρύνει περισσότερο (αν καταλαβαίνεις τι εννοώ). Δεν είναι σίγουρο αυτό, αλλά δεν θέλω να το προκαλέσω.....
Μπορείς να κάνεις upgrade της διανομής μόνο αν είσαι έτοιμος για φορμάτ, και θέλεις απλά να δοκιμάσεις πως είναι η νέα έκδοση, αλλά για σοβαρή δουλειά καλύτερα να κάνεις καθαρή εγκατάσταση....

Μια άλλη παρατήρηση είναι ότι στο ubuntu χρησιμοποιείται το περιβάλλον εργασίας unity.
Αν τυχόν δε σου αρέσει (λέμε τώρα - να μη σε παραπλανήσω...), υπάρχουν και τα περιβάλλοντα kde , xfce, lxde ...

Για kde πάντως από τις καλύτερες διανομές είναι τα opensuse, fedora ... Εύχομαι σιγά-σιγά να φτάσεις και σ'αυτές τις διανομές.....
Καλή αρχή...!!!!!

Οπως φαινετε θα περιμενω να βγει η νεα εκδοση ubuntu 12.10. και θα κανω φορματ τον δισκο τις αποθηκης (500 Giga) και θα χωρισω 60 Giga για την νεα εκδοση και ετσι θα αποφυγω την αναβαθμιση και θα γινει η δουλεια με cd. ενταξη το εχω ξανακανη γραφοντας το iso σε ενα cd μεσα απ τα windows και μετα στο boot διαλεγω να ξεκινησω με το cd και στη συνεχεια θα το εγκαταστησω στο partition με τα 60 Giga ας πουμε. με καμια αλλη διανομη δεν ασχοληθηκα παρα μονο με ubuntu και εχω μείνει ευχαριστημένος! με unity οκ κανενα προβλημα. Αυτο που δεν ξερω αυτη τη στιγμη ειναι αν μου φτανουν 60 Giga χωρος για το Linux η αν κανονικα πρεπει να δωσω ολο τον δισκο (500 Giga)

60 giga, είναι αρκετά....
Κάνεις τις κατεβασιές σου από το internet με ubuntu, και μεταφέρεις τα δεδομένα στην αποθήκη σου (στα υπόλοιπα 440 giga)....
Καλά ubunt-αρίσματα.....

Με τα βιντεο που δεν μου ανοιγη το Linux εχεις καμια ιδεα tomkat? Εχει κανα 2 βδομαδες που δεν μπορουσα να δω ουτε απο youtube. μεχρι που με βοηθεισε απο εδω απ το site νομιζω ο vagrale13 και με εδωσε ενα λινκ να μπω εδω:''HTML5'' ονομαζεται. ειχα κανει απλα εισοδο και ολα οκ με youtube. το προβλημα ομως παρεμεινε στα αλλα βιντεο και συνεχειζουν να μην ανοιγουν(ουτε εικονα ουτε ηχος). μονο απο youtube βλεπω βιντεο και απο πουθενα αλλου! μαλιιστε απο οτι θυμαμε με ειχαι πει το παλικαρι οτι το προβλημα ειναι απ τον Adobe flash. θυμασε με ειχες ρωτειση αν τον εχω εγκαταστηση. ακουσες κατι καλο για να διορθωσω το προβλημα?

Φίλε sydimitris για το συγκεκριμένο θέμα, σου είχα αναφέρει κάποια συμβουλή, στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει, αλλά δεν πέτυχε....
Τέτοιο θέμα δε μου έχει τύχει δεν δεν ξέρω να σε βοηθήσω.
Αργότερα θα κοιτάξω στο internet να δω τι μπορώ να βρώ για την περίπτωση σου .
Αν δε βρω τίποτε, ξανακάνε νέο θέμα με το πρόβλημα, αναφέροντας αναλυτικά το ιστορικό του προβλήματος (και για την html5 που έγραψες), ώστε να το δουν έμπειροι στο site....
Κι εμένα αυτοί με βοηθούν.... !!!!

Φίλε googl-αρισα βάζοντας τον τίτλο
"ubuntu 11.10 cannot show flash videos"
μου έβγαλε πολλές επιλογές, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.... Δοκίμασε να κοιτάξεις τις επιλογές που δίνει εκεί και ψάξε λίγο...

Συμβουλή 1
Κάποιος πιο έμπειρος από εμένα στο site αυτό θα σε βοηθήσει

Συμβουλή 2
Γράψου στο forum του ubuntu, που σου έγραψα πιο πριν ubuntu forum και ρώτα τους να σου πουν.
Ίσως να είναι πρόβλημα μόνο στο ubuntu, και να μπορούν να σου βρουν τη λύση αυτοί ....

Συμβουλή 3
Μή σκεφτείς να εγκαταλείψεις το linux, για αυτό...... !!!!!!
Μην το βάζεις κάτω, ίσως να υπάρχει bug, σε αυτή την έκδοση και στην επόμενη να έχει διορθωθεί..... !!!!!!
tomkat

Γραφτεικα εκει το πρωι και δεν εγκρειθηκε ακομα τη να πω...οταν παο να κανω εισοδο με λεει :Το συγκεκριμένο όνομα μέλους είναι προς το παρών μη ενεργό. Εάν
αντιμετωπίζετε προβλήματα με την ενεργοποιήσει του λογαριασμού σας,
παρακαλώ ελάτε σε επικοινωνία με τον διαχειριστή της Δ. Συζήτησης. αλλα δεν βλεπω καπου στη σελιδα τον διαχειριστή της Δ. Συζήτησης!

ξεχασα να σε πω πως με το crhome δεν εχω κανενα προβλημα , τα ανοιγη ολα κανονικα. και διαβασα οτι ο Adobe Flash Player δεν συνεργαζεται πλεον με το Linux παρα μονο με τον crhome! τωρα θα δω αυτο που εψαξες εσυ στο ιντερνετ.

Να εισαι απολυτα σιγουρος οτι απο Linux δεν κουμιεμαι τωρα που αρχησα και γνωριζω τι παιζη. Wink

Τελεια φιλε σε ενημερωνω οτι εγεινε η δουλεια και τωρα εχω βιντεο,εικονα, αλλα και ηχο με ολους τους Browser! Δεν ριχνω 100% την ευθεινη σε μενα! Γιατι το λεω αυτο....Λοιπον: αυτες τις μερες που ειχα το προβλημα κοιτουσα συχνα στο κεντρο λογισμικου για να δω τους flash player αν ειναι εγκατεστημενοι. εβλεπα 2 flash, τον ''plugin flash'' player και ενα ''προσθετο flash player'' αλλα δεν μπορουσαν να ειναι και τα 2 μαζι ταυτοχρονα εγκατεστειμενα, γιατι μου ελεγε πως πρεπει να απεγκατασταθη ο ενας flash για να μπει ο αλλος. τεσπα και ειχα εναν flash ως τωρα,και δεν θυμαμε ποιον ακριβως γιατι ειχα κανει πολλες εναλαγες μεταξυ τους τον τελευταιο καιρο. πριν λιγο ξαναμπεικα στο κεντρο λογισμικου για να επαναεγκαταστησω εναν απο τους 2 οπως θυμομουν οτι ειναι ενας. και βλεπω οτι δεν ειναι κανεις εγκατεστημενος. ενταξη δεν ξαφνιαστηκα παρα μονο που εκανα εγκατασταση το ''προσθετο ''flash player'' και εκανα μετα επανεκκινηση και βλεπω πως ολα καλά. ισως τελικα να φταιω καθαρα εγω και οχι καποιος player! Τωρα αυτο που ηθελα να κανω, αλλα πρωτα να μου πεις και εσυ τη γνωμη σου σαν ποιο παλιος στο site ειναι να ενημερωσω τα παιδια που ασχολειθηκαν με το θεμα το δικο μου και με ειχαν δοσει κατι προτασης. τι λες να το κανω η κανονικα θα βλεπουνε την συζητηση που εχουμε. γιατι νομιζω πως καθε ενα σχολιο που εχει αναρτηθη στο Block γραφη καπου διπλα με κοκκινα γραμματα ''ενημερωθηκε''sorry αν τα ορθογραφικα μου βγαζουν ματια! Surprised

Χαίρομαι φίλε και υπάρχουν κι άλλες διανομές....
Δούλεψε και μάθε και λίγο κονσόλα. Θα σε βοηθήσει αρκετά....
Για τον adobe flash ξέρω ότι κινδυνεύουμε αργότερα, αλλά ακόμη μου λειτουργεί, στο opensuse ...

Γενικά να ξέρεις ότι αν έχεις πρόβλημα στο ubuntu (επειδή εκεί υπάρχει πολύς κόσμος...), αν στο google γράψεις κάτι σχετικό με οτιδήποτε πρόβλημα έχεις, κάποιος θα έχει το αντίστοιχο πρόβλημα (ίσως).
Έτσι το πάλευα για 2 χρόνια στο ubuntu παλιά.....

Γενικά η συζήτηση που κάνουμε εδώ αυτή τη στιγμή, είναι ορατή από τον καθένα..... Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανένα περαιτέρω....
Αν κατάλαβα καλά έλυσες το πρόβλημά σου...... Τότε συγχαρητήρια...  !!!!
Όταν επιμένεις νικάς στο linux......

Φυσικά δεν ξέρω αν κατάλαβα κλά τι με ρώτησες... και αν σε κάλυψα με την απάντηση πριν λίγο...

Οχι καλα τα πηγες εκει λιγο με μπερδεψες 'Χαίρομαι φίλε και υπάρχουν κι άλλες διανομές....' εγω φιλε στο λεω οτι με μαθενω με το ubuntu. ενταξη δεν λεω φυσικα οτι ποτε δεν θα ψαχτω με καποια αλλη διανομη και πως δε σεβομε και εμπιστευομε την οποια διποτε διανομη απ το Linux. προς το παρον ομως ας συνεχιζω να βλεπω μονο ubuntu και το μελον ειναι μπροστα μας. να ειμαστε καλα ολοι!!! Α και εγω ετσι το παλευω με Google... οσπου γνωρισα 1-2 Block και εχω βοηθεια και απο εκει. Aυτο που κανουμε τωρα και μειλαμε με αυτον τον τροπο το κανω για πρωτη φορα και δεν μπορεις να φανταστης ποσο με βοηθαει και ποσο χρησιμο θα ειναι για μενα στην συνεχεια! καλο βραδυ και καλο Πασχα για ολους μας! αν χρειαστεις και εσυ κατι που να γνωριζω φυσικα μπορεις να γραψεις οποτε θελεις!

Εξάντλησε τη διανομή που άρχισες μέχρι εκεί που δεν παίρνει....
έτσι έκανα κι εγώ τα πρώτα 2 χρόνια (με το ubuntu), και μετά προχώρησα σε άλλες διανομές.
Κάνεις κάτι σοφό λοιπόν.
Χάρηκα που στο site μας αισθάνθηκες υπέροχα και βοηθήθηκες.... Γι' αυτό κι εγώ επικοινωνώ με το site, για να διώχνω τη λινουξική μοναξιά ..... !!!!
Φαντάσου πως με κοιτάνε στο περίπτερο όταν ζητάω το linux inside..... (δεν ξέρουν καν τι είναι)