Ελληνικά στο tiny core Linux 4.2

George Kiriazopoulos | Κυρ, 01/29/2012 - 11:17 | 3' | 2

Κατέβασα και εγκατέστημα πρόσφατα την νέα έκδοση του tiny core Linux (4.2).

Εντυπωσιάστημα απο τη ταχύτητα εκκίνησης/τερματισμού του tiny core : 11 δευτερόλεπτα (απο usb).
Εντυπωσιάστημα επίσης απο την δυνατότητα να αναγνωρίζει αυτόματα όλες τις συνδεδεμένες συσκευές, και να τρέχει σε πλήθος διαφορετικών υπολογιστών χωρίς καμμία ρύθμιση.
Επίσης εντυπωσιακό είναι το μέγεθος της διανομής : 8,12 η 20 MB ανάλογα με την έκδοση.

Βέβαια, ενα απο τα πρώτα θέματα που ενδιαφέρουν τους έλληνες χρήστες σε μιά διανομή Linux, είναι η ύπαρξη ελληνικού περιβάλλοντος, τουλάχιστον όμως η δυνατότητα εμφάνισης/χρήσης ελληνικών σε τερματικά η/και στην επιφάνεια εργασίας.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω ελληνικά, αξιοποιώντας απο το forum του tiny core απαντήσεις σε παρόμοια ερωτήματα για άλλες γλώσσες (Κυριλλικά κλπ).

Σε μια απο τις προσπάθειές μου (loadkmap < /usr/share/kmap/qwerty/gr.kmap) διαπίστωσα ότι μπορώ να έχω ελληνικά στην κονσόλα με remote πρόσβαση απο λογισμικό windows (δια του terminal emulator putty), οχι όμως στην κονσόλα του tiny (πρόσβαση στην κονσόλα : alt+ctrl+Backspace για είσοδο, exit για επιστροφή στο X).

Διαπίστωσα όμως ότι δίνοντας alt+shift για να αλλάξω πληκτρολόγιο στην κονσόλα, το πληκτρολόγιο αλλάζει, δεν έχω όμως σωστά ελληνικά.  Υποθέτω οτι θα πρέπει να εγκαταστήσω ελληνικά fonts στο tiny.

Παρόλες της αναζητήσεις μου, δεν μπόρεσα να βρώ κάποια ελληνικά fonts που να φορτώνονται. (Τα dejavu fonts που χρησιμοποιούνται στο tiny core αφορούν το γραφικό περιβάλλον, και έτσι δεν εψαξα περαιτέρω)
Τα fonts που χρησιμοποιεί το tiny core στην κονσόλα είναι .psf fonts.

Ετσι, θα ήθελα να ρωτήσω πιό έμπειρους χρήστες του Linux στο Linux Inside :

Εχει κάποιος ασχοληθεί με το θέμα αυτό ;
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ανεύρεση ελληνικών .pfs fonts;
Υπάρχει διαφορετική (αποτελεσματικότερη) προσέγγιση για την λύση του προβλήματος ;

Ευχαριστώ πολύ


Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε μου, εγκατέστησα τα deja vu fonts και μπορώ πλέον να διαβάσω ελληνικά site.
Πώς μπορώ να έχω ελληνικό πληκτρολόγιο στο γραφικό περιβάλλον?
Επίσης έχεις βάλει να βλέπεις ελληνικά στο dillo?

Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε το tiny core και επομενως δεν ξερω αν είναι ο ενδεδειγμενος τρόπος αλλα αξίζει μια προσπάθεια:
Ανοιξε με εναν επεξεργαστη κειμένου (πχ nano)  το αρχείο ~/.xinitrc και πρόσθεσε τη γραμμη

setxkbmap -option "grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll" -layout "us,gr"

Εαν στο xinitrc υπάρχει και η εντολή για να ξεκινάει ο window manager καλό θα είναι η γραμμη να μπει λίγο πο πάνω απο την εντολή εκκίνησης του wm. πχ το δικό μου ~/.xinitrc σε arch με i3 wm είναι καπως ετσι

setxkbmap -option "grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll" -layout "us,gr"  
feh --bg-fill /usr/share/Wallpapers/Dark_Wood.png
exec 
dbus-launch i3 

 Edit: επίσης πρέπει να "αποσχολιάσεις" τo ελληνικο locale (el_GR.UTF-8 UTF-8) απο το /etc/locale.gen και να  τρεξεις την εντολή locale-gen ως root