Ποια διανομή?

Antoni4040 | Σάβ, 12/31/2011 - 16:41 | 1' | 10

Δεν ξέρω ποια διανομή να βάλω...
Στην αρχή είχα Ubuntu (το unity είναι χάλια), στη συνέχεια Sabayon (δεν μ'άρεσε το Kde), μετά Mint (τέλειο) και τέλος Backtrack (δεν είχα κανένα πρόβλημα...).
Τώρα ξαναέβαλα Mint αλλά δεν μου άρεσε ούτε το Gnome 3 ούτε το MATE...
Αδιέξοδο...
Θέλω μία διανομή που:
Να είναι  debian based,
Να είναι σταθερή σαν βράχος,
Να πηγαίνει σφαίρα,
Να είναι ελαφριά,
και κατά προτίμηση να έχει gnome 2...
(διανομές με εφαρμογές για video editing, 3d κτλ. καλοδεχούμενες)
Σκέφτομαι το Debian,
Καμμιά ιδέα?
 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

    Αν εχεις καρτα  AMD ή NVidia  κατεβασε το Revamp 12  , ενα  ubuntu 11.10  με  full 3D desktop &  απιστευτα  εφφε  , &  σταθερο σαν  βραχος !  Αλλα γιατι δεν σου αρεσει το  Mint 12  που ειναι περισσοτερο gnome 2  παρα 3 ?
  Το gnome 2  παλιωσε  &  ειναι ξεπερασμενο για το 2011-12. Το Gnome 3  πολυ πιο χρηστικο & το Unity  μια χαρα desktop ειναι.  Η  βαλε openSuse-12.1 με Gnome 3.  Το Gnome 2   να το ξεχασεις παντως , αποχαιρετώντας το μαζι με τον παλιο τον χρονο.

   & γιατι επιμενεις στο  Debian  με Gnome 2 ?  Αν  θες οπωσδηποτε να δουλευεις με Gnome 2    δοκιμασε  Mageia 1  με   full  Compiz-Fusion desktop , που  ποτέ  δεν εβγαλε προβλημα  γιατι  ειναι  πιο  σταθερη  & απο Debian.

Θα δω...
Αλλά, πάρε υπόψη σου και την τελευταία σημείωση μου...
"(διανομές με εφαρμογές για video editing, 3d κτλ. καλοδεχούμενες)"

γαιτι δεν βαζεις ubuntu 10.04 lts?  με gnome 2 ? για κανα χρονο δεν θα εχεις προβλημα

Άκυρο, τελικά μ'αρέσει το MATE...
Το κάνω ότι θέλω, όπως το θέλω...
Αλλά, έχει κανείς καμμιά ιδέα πως να βάλω το Mint να κάνει login με MATE by default?
 

Άκυρο, πάλι...
Αλλά γιατί κάποιες εφαρμογές φαίνονται λες και τρέχουν σε Windows 2000?