Βlack-outs στο Ubuntu 11

Diablw | Τρί, 09/27/2011 - 17:19 | 2' | 2

Γεια σας.

Θα ηθελα βοηθεια με ενα προβλημα που αντιμετοπιζω στο ubuntu
Πολλες φορες η οθονη απλα μαυριζει αφηνοντας ορατο μονο το ποντικι και ο μονος τροπος να επαναφερω την εικονα ειναι να πατησω το κουμπι power για να μου βγαλει το μενου επιλογης.
 Δεν ειναι και τοσο συμαντικο προβλημα αλλα αν μου τυχει στο login screen πρεπει να επανεκκινησω το λαπτοπ με τον χειροκινητο τροπο (βλ. παρατεταμενο πατημα power)
To laptop μου ειναι το toshiba satellite L500 (http://bit.ly/qKiyxb

Υ.Γ. Το ubuntu το εγκατεστησα απο το cd του περιοδικου αλλα δεν νομιζω να βρισκεται εκει το προβλημα γιατι πριν προσπαθουσα να εγκαταστησω απο usb και αφου εγκαθιστουσα την διανομη (προσπαθησα suse,fedora,mint,lubuntu) η αναλυση ηταν συνηθως 800 Χ 800 (την αλαζα στις ρυθμησεις αλλα καθε φορα που εκανα restart τον υπολογιστη αλλαζε μονη της ακομα και αν την εκανα προεπιλογη) και δεν συνδεοταν στο ιντερνετ (οποτε αν απλα ηταν bug δεν μπορουσα να το διορθωσω η να ζητισω βοηθεια)  
Η μονη διανομη που δεν μου παρουσιαζε κανενα προβλημα ηταν το puppy του alfisti αλλα χρειαζομουν κατι bootable Frown

Υ.Γ.2 Τελευταια φορα που εγραψα εδω ηταν πριν αλλαξει ονομα το περιοδικο οποτε λογικα δεν με θυμαστε (ευτυχως) Laughing 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δοκιμασες να βαλεις την διαχειριση δισκων - να μην απενεργοπιουνται κατα  την ωρα που  μενει  ανενεργός .
την προφυλαξη οθονη αλλαξες την ωρα  απο τα προκαθορισμενα 5 λεπτα σε παρπανω?    και κατι τετιοες παρομοιες που αφορουν την διαχείριση ενέργειας..

Το ειχα ηδη δοκιμασει και δεν βοηθησε ιδιαιτεραFrown

Παντως την λυση μου την εδωσε το περιοδικο με το καινουργιο σιντακι Laughing

Για να μεινω σταθερος σε μια διανομη θα πρεπει να σταματησει να ερχεται στο περιπτερο διπλα στο σπιτι μου