Εγκατάσταση Linux σε κάρτα microSD

dhmhtrhs1984 | Τετ, 10/06/2010 - 15:52 | 1' | 4

γεια σασ παιδια.μια εροτιση θελο να κανο.μπορο να εγκαταστισο linux σε microSD?ροταο γιατι θελο να παρο το στικακι τισ vodafone k4505 usb modem

και λεει στα χαρακτιριστικα του οτι μπορο να βαλο και καρτα μνιμισ microSD.μπορο να το χρισιμοπιησο το σιγκεκριμενο στικακι κ σαν παροχο internet αλλα κ να εχο εγκατεστιμενο linux μεσα του 2 σε ενα διλαδι

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χμμ, δεν έχω ιδέα κ για το συγκεκριμένο στικάκι. Είναι δηλαδή mobile network + micro sd card reader σε ένα;

Όπως κ να έχει, στη βασικά ερώτηση σου η απάντηση είναι, φυσικά κ ναι, το linux μπαίνει παντού κ πάντα!

Ειδικά το συνδυασμό micro sd + usb μπορείς να τον "δεις" σαν usb stick. Όπως βάζεις linux σε ένα usb stick, έτσι ακριβώς θα το κάνεις κ εδώ.

ΥΓ: κάτι ακόμα φίλε Δημήτρη, με κάθε καλή πρόθεση: με πόνεσαν τα μάτια μου από τα ορθογραφικά λάθη!! Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά σε αυτό το άρθρο να βάλεις κανένα ορθογράφο στο browser σου;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

συγνομι για τα ορθογραφικα λαθη φιλε μου.το στικακι ειναι αυτο http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-33400,4665.action κ στα χαρακτιριστικα του λεει Υποστήριξη microSD κάρτας μνήμης με μέγεθος έως 32GB.αφου μπορο να βαλο linux με τιν προτη ευχερεια θα παο να το αγορασο.ευχαριστο παρα πολυ

Πιο πολύ θα ανυσηχούσα για τη βασική λειτουργία του stick (το δίκτυο δηλαδή), παρά για τη micro SD κάρτα. Το έχεις ψάξει κ δουλεύει σε linux το mobile internet με αυτή τη συσκευή της vodafone; Μη τα πετάξεις άδικα τόσα λεφτά αν δε πρόκειται να δουλέψει...

edit: με λίγο ψάξιμο, φαίνεται να παίζει σε linux, αν κ δεν είμαι σίγουρος για το "out-of-the-box" του πράγματος. Μπορεί να χρειαστεί σκάλισμα...

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

οκ φιλε θα το πσαξο.αν το αγορασο τελικα θα σασ ενιμεροσο για το αν δουλεβει το δυκτιο.ευχαριστο πολυ παντοσ