προβλημα με εφε επιφανειας εργασιας σε opensuse 11.3

valis | Κυρ, 09/26/2010 - 12:01 | 2' | 14

γεια σας παιδες.ειπα και εγω να να δοκιμασω και καμια αλλη διανομη,και εγκατεστησα το φοβερο και τρομερο opensuse 11.3 KDE.

λοιπον και εχω το εξης προβλημα οταν παω απο τις ρυθμισεις συστηματος να ενεργοποιησω τα εφε επιφανειας εργασειας και παταω εφαρμογη μου δινει αυτο το μυνημα {αποτυχια ενεργοποιηση επιφανειας εργασειας με τη χρηση των δοσμενων ρυθμισεων.οι ρυθμισεις θα επιστρεψουν στις προηγουμενες τιμες τους.ελεγξτε τις ρυθμισεις σας του Χ.ισως θα πρεπει να τροποποιησετε προχωρημενες επιλογες.ειδικοτερα να τροποποιησετε τον τυπο συνθεσης.} εχει ιδεα κανενας τι παιζει? μηπως κατι με drivers της καρτας γραφικων εχω nvidia ge force 9300GS.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου valis,

Μάλλον εξαρτάται από τους drivers που χρησιμοποιείς!

Εμένα το compiz δεν δουλεύει με τους ανοικτούς drivers. Δουλεύει όμως άψογα με τους κλειστούς drivers της ATI.

Για το πως βάζεις τους κλειστούς drivers της NVidia διάβασε το άρθρο στην 1η σελίδα του site!

Δες επίσης εδώ

ευχαριστω lebronJ.το πρωτο link που εδωσες ηταν αρκετα κατατοπιστικο. με το που περασα τους drivers στα αποθετηρια και την εγκατασταση φυσικα και μετα την επιβαλομενη επανεκινηση τα εφε ενεργοποιηθηκαν αυτοματα. α και κατι αλλο αν ξερεις.υπαρχει στο suse plugin για τον firefox αναλογο του windows media player η οπως στο ubuntu του gecko media player?

valis]

α και κατι αλλο αν ξερεις.υπαρχει στο suse plugin για τον firefox αναλογο του windows media player η οπως στο ubuntu του gecko media player?

Ένα απο τα mplayerplug-in, xine-browser-plugin, vlc-mozillaplugin θα σου κάνει; Όλα είναι στο repository του PackMan.

 

Teddy]

valis]

α και κατι αλλο αν ξερεις.υπαρχει στο suse plugin για τον firefox αναλογο του windows media player η οπως στο ubuntu του gecko media player?

Ένα απο τα mplayerplug-in, xine-browser-plugin, vlc-mozillaplugin θα σου κάνει; Όλα είναι στο repository του PackMan.

 

φιλε teddy απο τα παραπανω plugin που αναφερεις κανενα δεν ειναι στα αποθετηρια του yast

Το αποθετήριο του PackMan το έχεις περάσει; 

http://en.opensuse.org/Additional_package_repositories#Packman 

Σου προτείνω να το περάσεις.

 

Teddy]

Το αποθετήριο του PackMan το έχεις περάσει; 

http://en.opensuse.org/Additional_package_repositories#Packman 

Σου προτείνω να το περάσεις.

 

Σε αυτήν τη σελίδα θα βρεις οδηγίες με screenshots για το πώς θα προσθέσεις το αποθετήριο PacMan μέσω του Yast.

************************

www.postokano.gr

Ενημερωτικά , ο packman , είναι κάτω από το πρωϊ σήμερα για άγνωστο μέχρι τώρα λόγο.

 

~~~~~~~~~~~~~~

λοιπον παιδια εγκατεστησα τον pacman,δοκιμασα ολα τα plugins αλλα κανενα δεν λειτουργουσε εκει που ο gecko media player στο ubuntu και ο wmedia player στο mint δεν ειχαν προβλημα.δεν λεω φοβερο το suse αλλα πολυ heavy παρατηρω κρασαρισματα και κοληματα με το ποντικι.μαλον θα επιστρεψω στο ubuntu και συγκεκριμενα στο maverick που σε λιγες μερες βγαινει.linux forever

giannis12a]

Ενημερωτικά , ο packman , είναι κάτω από το πρωϊ σήμερα για άγνωστο μέχρι τώρα λόγο.

Δύο τα ενδεχόμενα:

1) Τον παράτησε η miss packman
2) έφαγε πολλά κουφετάκια απότομα

Συγγνώμη για τις κρυάδες, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ :P

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

http://packman.iu-bremen.de/suse/11.3/

 

Για δοκιμάστε από εδω, όσοι έχετε πρόβλημα.

 

~~~~~~~~~~~~~~

gnu_labis]

giannis12a]

Ενημερωτικά , ο packman , είναι κάτω από το πρωϊ σήμερα για άγνωστο μέχρι τώρα λόγο.

Δύο τα ενδεχόμενα: 1) Τον παράτησε η miss packman 2) έφαγε πολλά κουφετάκια απότομα Συγγνώμη για τις κρυάδες, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ :P

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 

άλλο pacman όμως και άλλο packman του suse έτσι?  Γι' αυτό και τάπαιξε όπως λές κι εσύ.

 

~~~~~~~~~~~~

Για αρχή άσε μόνο ένα εγκατεστημένο. Φρόντισε να έχεις περασμένους όλους τους codecs του αντίστοιχου προγράμματος που δουλεύει (και το ίδιο το πρόγραμμα εννοείται). Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην παίζει κανένα απο τα τρια, δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα με αυτά. 

O pacman του Arch δεν περιέχει "k". Δεν είναι ο ίδιος, πώς θα μπορούσε άλλωστε; 

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!