MS: Mας απειλει το Linux

Constantinos | Δευ, 11/16/2009 - 22:47 | 1' | 16

To περιβοητο θεμα της σελιδας 13, του τευχους 30, του ELF.

http://blogs.computerworld.com/microsoft_admits_to_sec_we_fear_linux_ub…

 

-Περισσοτερα στο περιοδικο.....

 

Αξιζει ομως να το συζητησουμε λιγο το θεμα. πιστευω εχει ενδιαφερον & σιγουρα μια εταιρεια που ομολογει πως τις κοβουν το κερδος, δε θα κατσει ετσι. ;)

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 γεια και από εμένα ...

 

θα δανειστώ μια ατάκα από την ταινία    <<pearl harbor>>    (όποιος δεν την έχει δει να την δεί είναι φοβερή)

 

μόλις έχουν τελειώσει οι ιάπωνες τον ανελέητο βομβαδισμό και έχουν καταστρέψει σχεδόν όλο τον στόλο που ήταν στο λιμάνι 

 

η κάμερα δείχνει ιάπωνες να πανηγυρίζουν  όλοι? όχι όλοι ....

 

ένας από τους αρχηγους τους σκεφτικός κοιτούσε το πεδίο της μάχης και μονολόγησε:

 

<<φοβάμαι πως το μόνο που καταφέραμε ήταν ξυπνήσουμε τον γίγαντα που κοιμότανε ....ας μην έχουμε κάνει λάθος>>

 

(κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια , αλλά το νόημα αυτών που θέλω να πω βγαίνει) .

Κατα την γνώμη μου το "μέτρο" που μπορεί να πάρει η microsoft εναντίον άλλων λειτουργικών ειναι να ρίξει το κόστος των προιόντων τους.

Αλλά και πάλι δεν θα έχουν την ασφάλεια και την "αμεσότητα επέμβασης" του χρήστη στο λειτουργικό.  Ένας χρήστης που έχει αγαπήσει  το λειτουργικό αυτό και τις λειτουργίες του  δεν νομίζω  να αλλάξει  στην κατευθυνση της microsoft  για  κανένα λόγο. Ουτε πιστεύω οτι έχει το linux  να φοβηθεί κάτι.  Ίσα ίσα  το αντίθετο. H microsoft  κατάλαβε (ή άρχισε να καταλαβαίνει) ότι χάνει κοσμάκι και αυτό σημαίνει έσοδα...

Η μόνη ένσταση σε όλα αυτά είναι στο μέλλον, η περίπτωση περίεργων συμφωνιων μεταξύ εταιρειών (βλ. Novell - Microsoft) ή ακόμα χειρότερα cannonical - microsoft.

Κάτι που αν γίνει  αυτοί θα χάσουν γιατί η μεγαλύτερη δύναμη κατα την γνώμη μου του linux ειναι η κοινότητα. και η κοινότητα τέτοιες συμφωνίες (αν υπάρξουν ποτέ) ξέρει να τις αντιμετωπίζει..

=========================================================

όλοι θα είχαμε -καί είχαμε κάποτε, ή έχουμε ακόμη- ΤΣΑΜΠΑ win.

παντού καί πάντα τα βρίσκαμε καί θα τα βρίσκουμε.

ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ. απλά δεν θέλουμε win. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

 

η ibm πριν δύο βδομάδες, έλυσε την συνεργασία με την microsoft ΚΑΙ στην Αμερική, καί υποστηρίζει πλέον ubuntu (στις επιχειρήσεις πού υποστηρίζει).

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

 εγώ νομίζω ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό ...

δεν χρησιμοποίησα λίνουξ επειδή ήταν δωρεάν ή τζάμπα ή όπως αλλιώς λέγεται ....

το είχα στον νου από πολύ παλιά , απλά δεν το τολμούσα ...

κάποια στιγμή που ωρίμασε σαν σκέψη τσακ έγινε ...

 

τώρα το θέμα με την microsoft , δεν είμαι ειδικός αναλυτής για να ξέρω τι ακριβώς παιζεται με τα κέρδη της , 

αλλά νομίζω ότι η αλήθεια είναι σε άλλο σημείο από αυτό που μας δείχνουν (δεν το ξέρω και δεν μπορώ να το αποδείξω) , απλά το υποπτεύομαι ...

 

συνεργασία cannonical - microsoft ... ω , αυτό θα ήθελα να το δω ..αλήθεια ...

πιστεύω ότι αυτό που θα έβγαινε σαν αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλό ....

 

 

 

Ούτε εγώ το χρησιμοποιησα επειδή ήταν τσάμπα. Το κάνανε όμως πολλά γραφεία με ubuntu αντί να πληρώνουν άδειες. Το κάνανε βενζινάδικα της γειτονιάς που πετάξανε (επιτέλους) τα win server 2003, και πολλοί άλλοι φαντάζομαι. Και στην ουσιά η μονη κίνηση που μπορουν να κάνουν για να κερδίσουν κάτι πίσω, είναι να ρίξουν τις τιμές και ίσως λέω ίσως κερδίσουν πάλι αυτους που προανέφερα, διότι όπως ειπα αυτοί που αγάπησαν το λειτουργικό αυτό δεν πρόκειται να πτοηθούν απο τέτοια.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να δω συνεργασία cannonical-microsoft. Δεν ξέρω θα με χαλάσει...

=========================================================

 αυτή είναι κουβέντα για κρασοπαρέα ...

κάνα δύο λαγήνια κράσους και άσε τα λόγια να πετάνε στον αέρα ...

 

δεν θα ανακαλύψω τον τρόχο λέγοντας το παρακάτω , αλλά καμιά φορά και τα αυτονόητα έχουντην πολυπλοκότητα τους ...

 

ΑΝ το ΣΥΜΦΕΡΟΝ τους είναι να πιαστούνε χέρι - χέρι και να πορευθούνε μαζί στα δύσκολα μονοπάτια του χώρου των υπολογιστών και των λειτουργικών τους

τότε να είσαι βέβαιος ότι αυτό θα γίνει και με ακροατήριο από κάτω να χειροκροτά αφιονισμένο και να φωνάζουν συνθήματα υπέρ της μεγάλης πλέον

galaxy-class συμμαχία που προέκυψε και θα σκίζουνε πτυχία και ρούχα ότι ΝΑΙ αυτό ήταν .....τώρα μπορούμε πλέον να είμαστε ήσυχοι ....

 

micro - canon     ή ότιδήποτε άλλο  με το πρώτο όνομα λειτουργικού :

 

black panther 8 ή ότιδήποτε άλλο  

 

τώρα και σε KDE     --->     kblack panther ή black kpanther

 

το διακομωδώ για να δείξω ότι

(το έχουμε πει ξανά άλλωστε και αποτελεί άποψη μου για  την οποία ούτε απολογούμαι ούτε την αλλάζω εκτός αν γίνει κάποιο θαύμα)

 

μπροστα στο μαρμέτι δεν υπάρχει φραγμός ....

 

 

Δεν διαφωνώ αλλά με "κυριεύουν" θεωρίες συνομωσίας με όλα αυτά... :) .

=========================================================

Ναι, απο την άλλη οτι όλες αυτές οι εταιρείες αγαπάνε τα λεφτά (μας) δεν είναι θεωρία συνομωσίας... Οπότε δεν θα με παραξενέψει κάτι τέτοιο.

Η καλύτερη άμυνα του linux είναι η γνώση που αποκτούν οι χρήστες του και η

εκτίμηση των δυνατοτήτων τους.

Εάν η όποια canonical ή novel "πουληθεί" στην microsoft εμείς ως χρήστες

μπορούμε να μετααπηδήσουμε στο fedora ή όποια άλλη διανομή με ελάχιστο

κόστος και χρόνο. Αυτό το γνωρίζουν οι εταιρίες. Αυτό κρατάει την microsoft "μακρυά"

από τις novel και canonical.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να γνωρίζουμε καλά τα βασικά του λίνουξ και

ειδικότερα την κονσόλα. Μόνο έτσι εξασφαλιζόμαστε.

Έχω 2 φίλους που θέλουν να "μετακομίσουν" άμεσα στο λίνουξ και έχουν

την "δυνατότητα " να το κάνουν μόνοι τους, και άλλους 10 που θέλουν λίγη βοήθεια

για να κάνουν το αλμα! Είναι γεγονός ότι με τις νέες ευκολίες που έχουν εισάγει

οι "canonicalsss" η μεταπήδηση είναι εύκολη πλέον!

γεια και από εμένα...

όσο πιο πολύ γνωρίζεις το λίνουξ τόσο  σε κερδίζει ...

 

πέρα από τα όποια χαρακτηριστικά έχει ο κάθε χρήστης , τα οποία είναι ιδιαίτερα , το λίνουξ μας καλύπτει σχεδόν όλους ....

από τον οικιακό χρήστη , που λέγαμε σε άλλο θέμα , μέχρι την μικρή ή την όποια μεγάλη επιχείρηση ....

που σίγουρα το κόστος κτήσης και συντήρησης ενός λειτουργικού  είναι μεγάλο ...

αν πάμε δε και στους δημόσιους οργανισμούς εκεί τα πράγματα αλλάζουν , εκεί πέφτουν και πολλά λεφτά όμως δεξιά και αριστερά 

 

όσο για το ubuntu

 

ναι το ubuntu  πιστεύω είναι η διανομή που έφερε πολύ κόσμο στο λίνουξ ...και θα φέρει ακόμα ....

γατί ...?

 

απαντώ κατά την δική μου άποψη και μόνο:

 

είναι η διανομή που μπορεί να παρουσιάσει το λίνουξ απέναντι στα θηρία (microsoft , apple) ...

για μένα η πιο φιλική προς το νέο χρήστη και ας λένε μερικοί για το fedora ...

και αν πραγματικά το ομορφόπαιδο αποφάσιζε να σμπρώξει όχι ένα καράβι λεφτά , που το κάνει ήδη , αλλά ακόμα ένα

και ας μας ζήταγε και κάποια μικρή βοήθεια τότε πιστεύω ότι δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από τα παραπάνω θηρία

που καλώς ή κακώς ελέγχουν το σύστημα ....

 

.... 

Δεν κινδυνεύει το Linux από τον καραφλο-Μπάλμερ και την παρέα του (ο Bill είναι παρελθόν)!

Το Linux κινδυνεύει μόνο από την μανία του να συναγωνιστεί τα "φρου-φρου κι αρώματα" της Microflot και να κάνει "βαριές κι ασήκωτες" τις διανομές. Επίσης, οι ανίερες συμμαχίες δεν απειλούν το Linux!  Έχουμε τόσες επιλογές, ώστε ακόμα κι αν το Ubuntu περάσει στην "άλλη όχθη" (λέμε τώρα), μπορούμε να στραφούμε, οι μεν νεότεροι στο Mint, στο Ultimate, στον Μονομάχο βρε αδελφέ και οι πιο έμπειροι, στο Arch ή στο Gentoo.  Από διανομές, να φαν' κι οι κότες!

Από κει και πέρα, ούτε θα πάψει ποτέ η MS να χρεώνει το λειτουργικό της, να χρειάζεται να πληρώσεις για να έχεις τα περισσότερα προγράμματα, καθώς και αξιόπιστο anti-virus ή να τρέχεις στους τεχνικούς για το παραμικρό.  Το πολύ-πολύ, να ενσωματώσει στα Windblows το Open Office, καταργώντας το δικό της (αν φυσικά ζοριστεί πολύ, γιατί ακόμα κονομάει από το MSOffice)!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Κατά τη γνώμη μου το Linux κινδυνεύει μόνο από τον εαυτό του και από κανέναν άλλο.

Αυτό το χάος που προέρχεται από την προσαρμοστικότητα και την "το φέρνω στα μέτρα μου" συμπεριφορά, είναι το δυνατό του σημείο αλλά και η καταστροφή του.

Δυνατό σημείο γιατί είναι ότι πρέπει για κάποιον που ξέρει ή θέλει να μάθει κάτι παραπάνω για τον υπολογιστή του, καταστροφή επειδή υπάρχει και ο "τι έπαθε πάλι το $#$%#^^ και δε δουλεύει" τύπος που χρησιμοποιεί υπολογιστές.

Τώρα σχετικά με τη Microsoft...έχει κι αυτή τα καλά της.

Κι ένα από αυτά είναι οτι δίνει λόγο ύπαρξης στο Linux

Ξεχάσατε  το Chrome OS της Google, και η MS θα τα βρει σκούρα, πιστεύω θα χάσει σημαντικό μερίδιο, αν υπάρξει η κατάλληλη προώθηση και υποστήριξη.

 

Τώρα όμως μπαίνει κι άλλος αντίπαλος στο παιχνίδι, υπάρχει και το ΛΣ  HAIKU (λέγε με BeOS) το οποίο είναι πολύ αξιόλογο και δωρεάν, βρίσκεται στη φάση R1 Alpha1 

 

Η MS φοβάται το Linux και σε λίγο καιρό η MS μαζί με το LINUX θα φοβούνται το HAIKU.

 

Όλα αλλάζουν, το μέλλον θα δείξει.......

 

 

 

Καλημερα και απο μενα. Εγω γνωρισα το λινουξ εντελως τυχαια. Ημουν ενας παραθυρακιας "φανατικος" μεχρι που εβαλα adsl συνδεση και μου ειπανε για να την δοκιμασεις κατεβασε ενα iso και οπως εψαχνα επεσα στο iso του Ubuntu (μεχρι τοτε λινουξ δεν ηξερα τι ηταν ). Το κατεβασα πολυ γρηγορα το εκαψα και λεω δεν δοκιμαζω να δω τι ειναι αυτα τα λινουξ. Θυμαμαι το τρομο που ειχα οταν εφτασα στο μενου με τα partition... Δοκιμαζω KDE μου αρεσε περισσοτερο αλλα προτιμησα Gnome (με αλλη εισαι ερωτευμενος αλλη παντρευεσαι). Τωρα ειμαι φανατικος Ubuntακιας, και γενικα Debianbased διανομων. Το ubuntu αυτο που εχει καταφερει ειναι παιζει καλα ειναι να εχει μια μεγαλη κοινοτητα ανθρωπων που το στηριζουν. Ακομα και προβληματα στο Debian Lenny τα εχω λυσει μεσα απο το forum του Ubuntu (ειτε ελληνικο ειτε ξενο).

Η M$ ειναι μια πολυεθνικη και κινειται με βαση τους κανονες της αγορας. Συμφωνω οτι αν πιστεψει οτι το συμφερον της ειναι να συνεργαστει με τη Red Hat θα το προσπαθησει.

Ομως αυτο εμας δεν μας επηρεαζει αρνητικα. Αν περισσοτερες εταιρειες υποστηριξουν το λινουξ δε θα το κανουν μονο για τη ψυχη της μανας τους αλλα και παλι εμεις που συμμετεχουμε ετσι πως μπορουμε να "παθουμε" κατι? Δεν το καταλαβαινω.
Οσο υπαρχουν κοινοτητες τοσο θα υπαρχει λινουξ. Αν συνεργστει η Canonical με τη Microsoft και εχεις προβλημα υπαρχει και η μαμα Debian.....

Eγω θεωρω καλο οτι ανοιγει μια κουβεντα γυρω απο το λειτουργικο που αγαπαμε γιατι πριν 4 χρονια δεν υπηρχε ανθρωπος να μιλησεις ...

 καλησπέρα και από εμένα ...

 

το θέμα δεν είναι τι θα κάνει η cannonical ή η red hat ή η οποιαδήποτε άλλη εταιρία που <<ανακατεύται>> με το λίνουξ ...

θέλω να πω μην κολλάμε στα ονοματα (debian , ubuntu , linuxmint  κλπ,κλπ) ..

το θέμα είναι αν τα σαίνια που κάθονται στις μεγάλες καρέκλες των <<μεγάλων>> διανομών όποιες και αν είναι αυτές αποφασίσουν κάποια στιγμή ότι 

το καλό του λίνουξ είναι μια συνεργασία με τα θηρία εκεί έξω (είπαμε microsoft , apple) ,

αν τους μπει η ιδέα ότι έτσι θα είναι καλύτερα ΓΕΝΙΚΑ για το λίνουξ , το τι θα πούμε εμείς οι ........... (βάλε έναν όποιον αριθμό θέλεις) χρήστες θα είναι 

λίγο πολύ άχρηστο ....

και  δίνω ένα παράδειγμα

 

-cannonical αίθουσα λήψης αποφάσεων:

σε ανοιχτή ακρόαση (τηλεδιάσκεψη καλύτερα)

παρώντες:

το ομορφόπαιδο,  ο τσιφ του fedora , ο tsif του open suse και οι άλλοι ...

με την microsoft και την apple από την άλλη ...

και τσουγκρίζουν τα ποτύρια τους  που επιτέλους τα καταφέραν και μας έβαλαν σε ένα σακί και μας τα παίρνουν κανονικά ...

 

ο ένας σου λέει πάρε mac με bootcamp θα έχεις και windows 

o άλλος σου λέει πάρε ότι θες το grub είναι εδώ     

ο τρίτος μην μασάτε τους σέρβερς αφήστε τους σε εμάς (μάλλον από το debian)

και πάει λέγοντας ....βάλτε ότι σενάριο γουστάρετε ....

 

υ.γ τα διακωμωδώ λιγάκι , αλλά πάνω κάτω γίνεται κατανοητό τι θέλω να πω ...

 

 

 

Eγώ θα παραπέμψω στις τελευταίες "προφητικές" παραγράφους ενός λογίρδιου του συμφοιτητή και φίλου του linus torvalds (πολύ ενδιαφέρον απο την αρχή ως το τέλος όσοι θέλετε να το διαβάσετε - έχει και άλλα γραπτά).

liw.iki.fi/liw/texts/linux-anecdotes.html

=========================================================