down them all

ellhnac | Τετ, 07/22/2009 - 20:13 | 1' | 32

Θέλω μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος. Έχω το down them all στο firefox και θέλω να μάθω αν μπορώ και πως , να κατεβάζω ποlλά
file μαζί από το rapid share . (Ταινίες δηλαδή που είναι 8-10 file).Εχω συνδρομή.Η αν υπάρχει κανένα άλλο πρόγραμμα για αυτή τη δουλιά. Ευχαριστώ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν θελεις απλα να κατεβαζεις αρχεια απο rapidshare,και αλλα hosting sites.....

Tucan => Ο καλυτερος Download Manager !!!!

Ειναι ακομη καλυτερος και απο αυτους που προτεινει η rapidshare για τα win!!

www.getdeb.net/app/Tucan 

Διαλεξε πιο πακετο θελεις.....ειναι για UBUNTU,απ' οτι θυμαμε ubuntu εχεις....

Συντομα θα ειναι ετοιμος και για Upload!!

Βασικά νομίζω αυτό που σου "λείπει" είναι το addon flashgot. Το flashgot δεν κατεβάζει το ίδιο, αλλά προωθεί τα link στον download manager της επιλογής σου - download them all, tuncan, wget κλπ. Το καλό είναι ότι επιλέγεις όλα τα link, κάνεις δεξί κλικ, και του λες να τα στείλει στον ανάλογο manager. Είναι must για rapidshare...

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

Πολύ καλός downloader είναι και ο jdownloader για το rapidshare και άλλα sites του τύπου αυτού (π.χ. megaupload). Δοκίμασε κι αυτό αν έχεις χρόνο για δοκιμές.

************************

www.postokano.gr

Εντάξει κατέβασα το Tucan.πως γίνεται εγκατάσταση?

Κατέβασα και το J D. Καμιά βοήθεια για την εγκατάσταση?

Ο Tucan με διπλο κλικ,ειναι .deb αρχειο!!

Και μετα θα τον βρεις Menu - Εφαρμογες - Διαδυκτειο!!

Μετα το Ανοιγεις - Πηγαινεις  

View - Προτιμισεις - Service Configuration - Διπλο κλικ στο rapidshare.com - Premium -

Βαζεις το user και το pass - Πατας Συνδεση - Αποθηκευση - ξανα Αποθηκευση - τον κλεινεις και τον ξανανοιγεις και εισαι ok,premium!!

Ο JDownloader πηγαινε εδω jdownloader.org/download/index , οπως σου ειπε και ο jvarkas, επελεξε linux - διαλεξε και κατεβασε εναν απο τους 2 server -

Το Αποσυμπιζεις - πηγαινεις τον αποσυμπιεσμενο φακελο στο home - τον ανοιγεις - βρισκεις το αρχειο JDownloader.jar (Αγνοησε το αρχειο .exe) -

Αριστερο κλικ - Ιδιοτητες - Ανοιγμα με - Επιλεγεις το Open JDK Java 6 Runtime - Κλεισημο - και ανοιγεις το αρχειο JDownloader.jar με διπλο κλικ!!

Ο JDownloader Ανοιγει με JAVA

Αν δεν εχεις java 

sun-java6-bin   Εγκατασταση απο εδω!!!

Αυτα!! Οτι αλλο χρειαστεις.......απλα ρωτα!!

 

 

Εβαλα τον JDownloader άνειξε μια φορά με μεγάλη καθηστέρηση και δεν ξανάνειξε. Καμιά ιδέα?

Ίσως υπάρχει πρόβλημα με την έκδοση της java. Ποιά έκδοση και πώς την εγκατέστησες? Ο προτιμόμενος τρόπος είναι φυσικά μέσω του διαχειριστή πακέτων της διανομής σου.

************************

www.postokano.gr

Λοιπον παιδιά τις διαπιστώσεις μου από τον tucan και jd.
Tucan σε ubuntu 9.04. toshiba lap top,τριών χρονων 2gh ati 128 mb 2 gb μνημη. Σύνδεση 2 Μβ.
Κατεβάζει από r s 8 file μαζί με συνολική ταχίτητα που παίζει από 500-600 mb/s.

J D Ανοιξε μια φορά και δεν ξανάνοιξε.(Εβαλα και την JAVA).Τον έβγαλα.

Τucan, στο lap top της δουλιάς.Vaio 2.66 gh nvidia 512 4gb μνήμη, VISTA.Σύνδεση 2mb. Eγινε εγκατάσταση,αλλά όταν βάλω τους κωδικούς του r s μου βγαζει error.

J D στα vista κατεβάζει τα ίδια files με ολική ταχύτητα 200-250 mb/s. Αυτά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα μικρό πρόβλημα με το tucan .Ξαφνικά άρχισε να παγώνη κατά την διάρκια του κατεβάσματος,και μαγγώνη όλο το p.c. Δεν δουλέυη

τίποτε και αναγκάζωμαι να κλίσω το p.c. απο το κουμπί που το ανοίγω. Εχω ubuntu 9.04. Επίσης κατέβασα τον J.DOWNLOADER και ανοίγη μόνο απο jdupdate.jar

και όχι από το jdownloader.jar. Ξέρει κανείς να με βοειθήση? Επίσης πως μπορώ να βγάλω συντόμευση για να μη χριάζεται κάθε φορά να κάνω όλη την διαδικασία

με τον jd?

Γεια σου φιλε μου!!!

Για τον Tucan δωκιμασε να τον ξαναεγκαταστησεις,απο synaptic,πατησε Σημειωση για απομακρυνση,και μετα ξανα εγκατασταση!!

Αν παλι κανει τα ιδια ....... δωκιμασε να σβησεις τον κρυφο φακελο .tucan απο το home- οπου θα τον βρεις home/user/.tucan - και κανε παλι το ιδιο -

Λογικα θα εισαι ok!!

Για τον JDownloader , περασες τα java που σου ειπα πιο πανω??

Οσο για την διαδικασεια κανεις - αριστερο κλικ στο  JDownloader.jar (κανονικα με αυτο πρεπει να ανοιγει) -

Δημιουργεια Συνδεσμου - και το το αρχειο που θα εμφανιστει,το μεταφερεις στην Επιφανεια Εργασειας σου!! 

Αν παλι δεν βγαλεις ακρη, ξαναρωτας!!

Φίλε vagrale 13 έβαλα τα java που μου έδοσες αλλά πάλι δεν ανοίγη από το jd.jar  ανοίγη μόνο από το jd update.jar.Οσον αφορά τον tucan θα ακολουθείσω

τις οδιγίες σου και θα επανέλθω.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Κοιτα απο synaptic αν εχεις εγκατεστημε τα εξης πακετα :

sun-java6-bin

sun-java6-jre

sun-java6-plugin

Αν οχι, περασετα και ξαναδωκιμασε!!

Κανε μια προσπαθεια και ανοιξε τον απο Τερματικο να δουμε αν ανοιγει απο εκει :

cd

cd JDownloader*

java -jar JDownloader.jar

Δωσε τις εντολες μια-μια και αν σου βγαλει καποιο error postαρε το εδω!!

vagrale13]

Κανε μια προσπαθεια και ανοιξε τον απο Τερματικο να δουμε αν ανοιγει απο εκει :

cd

cd JDownloader*

java -jar JDownloader.jar

Δωσε τις εντολες μια-μια και αν σου βγαλει καποιο error postαρε το εδω!!

Μου βγαζει αυτό.costas@costas-laptop:~$ cd
costas@costas-laptop:~$ cd JDownloader*
costas@costas-laptop:~/JDownloader 0.6.193$
costas@costas-laptop:~/JDownloader 0.6.193$ java-jar JDownloader.jar
bash: java-jar: command not found
costas@costas-laptop:~/JDownloader 0.6.193$

Νομίζω ότι σε σχέση με τις οδηγίες που σου έδωσαν, ξέχασες ένα κενό μεταξύ java κ -jar

Ναι θελει κενο,σωστα τα λεει ο gnu_labis!!

Κανε copy-paste τις εντολες για να μην κανεις λαθος!!

 

 

vagrale13]

Ναι θελει κενο,σωστα τα λεει ο gnu_labis!!

Κανε copy-paste τις εντολες για να μην κανεις λαθος!!

 

 

Πραματι με την τελευταία εντολή άνοιξε αμέσως ο JD . Τώρα τι κάνω τον ανοίγω από τερματικό?

Κανονικα δεν επρεπε να ανοιγει,και να σου βγαζει καποιο error!!

Αρα, μια χαρα δουλευουν τα java!!

Απο το jdupdate.jar ειπες πως ανοιγει μια χαρα , σωστα??

Κοιτα στις ιδιοτητες, απο αυτα τα 2 αρχεια : JDownloader.jar & jdupdate.jar αν ειναι ιδιες!!

 

 

Υ.Γ.

Ο Tucan ειναι ενταξει??

 

 

vagrale13]

Κανονικα δεν επρεπε να ανοιγει,και να σου βγαζει καποιο error!!

Αρα, μια χαρα δουλευουν τα java!!

Απο το jdupdate.jar ειπες πως ανοιγει μια χαρα , σωστα??

Κοιτα στις ιδιοτητες, απο αυτα τα 2 αρχεια : JDownloader.jar & jdupdate.jar αν ειναι ιδιες!!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Είναι ακριβώς οι ίδιες εκτός απο το μέγεθος .Ο JD είναι 602 kb και ο update είναι 1.1mb.

Τον tucan δεν βρείκα χρόνο να τον δοκιμάσω μετά την επανεγκατάσταση,μόλις το κάνω θα ενειμερώσω.

 

Υ.Γ.

Ο Tucan ειναι ενταξει??

 

 

Δωκιμασε κατι ακομα για τον JDownloader!!

Δεξι κλικ στην  επιφανεια - Δημιουργεια εκκινιτη... - και γραψε

Ονομα -->  JDownloader

Eντολη -->  java -jar ~/JDownloader/JDownloader.jar       (κανε αντιγραφη-επικοληση την εντολη, για να μην κανεις λαθος)

Σχολειο -->  manger

και πατησε ενταξει!!

Οπως στη foto,και δωκιμασε με διπλο κλικ αν σου ανοιγει!!

Δεν ανοίγη ούτε έτσι . Ευχαριστώ πάντως για όλα. Δεν βαριέσαι θα τον ανοίγω απο το update.

Οχι δεν νομιζω να ειναι σωστο αυτο......λοιπον θα δωκιμασουμε κατι αλλο τωρα ok?

Ανοιξε τερματικο και δωσε τις παρακατω εντολες μια-μια (αντιγραφη-επικοληση για να μην γινει λαθος):

wget -c http://212.117.163.148/jd.sh

chmod +x jd.sh

./jd.sh

Περιμενε τωρα μεχρι να τελειωσει.....μην κλεισεις το παραθηρο.....

Θα σου εμφανησει ενα παραθηρο να επιλεξεις γλωσσα,English και πατας ok -

Μετα θα επιλεξεις αν θελεις να ενσωματωθει με τον firefox (κατα πρωτημιση οχι) Cancel δηλαδη -

Και εισαι ετοιμος.....θα ανοιξει μονος του......κλεινεις το τερματικο - θα σε ενημερωσει πως εισαι ok απο το update - και τον κλεινεις -

Τωρα.....Πηγαινεις στο home σου και θα βρεις ενα αρχειο jd.sh -

το τοποθετεις οπου θελεις, π.χ. στην Επιφανεια Εργασειας σου (απο αυτο θα ανοιγεις τον JDownloader) -

με διπλο κλικ - και θα πατας Εμφανηση (οχι εκτελεση).

Αν θελεις το κανεις και μετονομασεια αλλα να εχει καταληξη .sh (δηλαδη π.χ. JDownloader.sh)

Ελπιζω να εισαι ok τωρα!!

 

Υ.Γ.

Αν εισαι ok με αυτο....τον προηγουμενο φακελο JDownloader.0.6.193 σβηστον,δεν τον χρειαζεσε πια!! 

 

 

Σε ευχαριστώ vagrale 13 θα το κάνω μόλις λίσω το άλλο πρόβλημα που διμιούργησα (δες post πρόβλημα grub) και πάλι σε ευχαριστώ.

Φίλε vagrale Εκανα όπως μου είπες και όταν ανοίγω jd.sh πατώντς εμφάνιση μου βγάζει αυτό.

#!/bin/bash
#JD Installer/Starter Version 0.2
#by Jiaz(JD-Team), [email protected]
#You need at least:
#1.) bash (its a bash script ;) )
#2.) wget
#3.) Java Version >= 1.5 (OpenJDK works also in latest Version)

#How to use this?
#1.) chmod +x jd.sh
#2.) Place it anywhere you want
#3.) Running jd.sh for the first time will install and setup JD into JDDIR folder
#4.) Running jd.sh after the first time will start JDownloader directly

#Parameters
# update (will perform an update)

#JD Installation folder (adjust to your needs)
JDDIR=~/.jd
#default path to our install/update tool (DO NOT Change this)
JDINSTALLER=http://update0.jdownloader.org/jdupdate.jar

if [ -e $JDDIR ]
then
if [ "$1" = "update" ]
then
if [ -e $JDDIR/jdupdate.jar ]
then
cd $JDDIR
echo "Start JD-Updater"
java -Xmx512m -jar jdupdate.jar
exit
else
echo "Cannot start JD-Updater: Download/Start JD-Installer"
cd $JDDIR
wget $JDINSTALLER
java -Xmx512m -jar jdupdate.jar
exit
fi
fi
if [ -e $JDDIR/JDownloader.jar ]
then
echo "JD Installation found: Starting JD now"
cd $JDDIR
#java -Xmx512m -jar JDownloader.jar --add-links $1 $2 $3 $4 $5 $6 $7 $8 $9
java -Xmx512m -jar JDownloader.jar
exit
else
echo "JD Installation found: No valid JDownloader.jar exist!"
fi
if [ -e $JDDIR/jdupdate.jar ]
then
cd $JDDIR
echo "Start JD-Updater"
java -Xmx512m -jar jdupdate.jar
else
echo "Cannot start JD-Updater: Download/Start JD-Installer"
cd $JDDIR
wget $JDINSTALLER
java -Xmx512m -jar jdupdate.jar
exit
fi
else
echo "Download/Start JD-Installer"
mkdir $JDDIR
cd $JDDIR
wget $JDINSTALLER
java -Xmx512m -jar jdupdate.jar
exit
fi

Vagrale13 και ellhnac, όταν κάνετε διπλό κλικ στο αρχείο jd.sh, πρέπει να επιλέγετε "Εκτελεση" αν θέλετε να «τρέξει».

H επιλογή "Εμφάνιση" είναι για να δείτε τα περιεχόμενα του. 

Εφόσον πρόκειται για σενάριο κελυφους (scriptάκι δηλαδή) που τρέχει το JDownloader η σωστή επιλογη είναι "Eκτέλεση"...

 

Ουπς.....ναι,συγγνωμη λαθος!!

Τα εγραψα αναποδα.....εχεις δικιο dimitris και σε ευχαριστω για την διορθωση!!

Διπλο κλικ και πατας Εκτελεση (οχι Εμφανηση) !!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά τώρα ανοίγη κανονικά με το εκτέλεση.

 

Paidia o Tucan Einai o kaliteros manager gia downloaning .................polu statheros kai grogoros.............

Euxaristo polu File vagrale13.....

 

Ναι φίλε vagrale 13  τώρα είναι εντάξει ο tucan μετα την επανεγκατάσταση.

Ευχαριστώ για όλα.