suse studio: Φτιαξτε τις δικες σας εφαρμογες αλλα και την δικη σας διανομη απλα και ευκολα online!!!!

naf | Σάβ, 03/21/2009 - 06:37 | 2' | 13

[ειναι κατι που προσωπικα βλεπω πρωτη φορα και δεν το εχω ακομη δοκιμασει αλλα μου εκανε εντυπωση]

Με αυτη την on line υπηρεσια η novell και το suse προσφερουν την δυνατοτητα ακομη και σε πολυ αρχαριους χρηστες να φτιαξουν σχεδον οτιδηποτε θελουν.Αφου κανετε την εγγραφη (προς το παρον περιορισμενος αριθμος χρηστων), θα μπορειτε να φτιαχνετε απο απλες και συνθετες εφαρμογες μεχρι προσωπικη dvd, live cd και usb διανομη- λειτουργικο, ολα κομμενα και ραμμενα στα μετρα σας..(μαλλον rpm based).οτι φτιαξετε θα μπορειτε επειτα να το κατεβαζετε σε διάφορα formats (iso, VMdk, img) για εγκατασταση στο συστημα σας αλλα θα μπορειτε επισης να τα αφηνετε για να το κατεβασουν-δοκιμασουν και αλλοι χρηστες της υπηρεσιας...

Η ιδεα, χωρις να το εχω δοκιμασει, μου φαινεται εξαιρετικη ...η ευκολια δε για να γινουν ολα αυτα ειναι πολυ μεγαλη απ οτι φαινεται.

Enjoy!!!

παρτε και το λινκ:

http://susestudio.com/

παρτε και το σαυρακι-στουντιο:

                       

** βεβαια ολα αυτα κατα την γνωμη μου ανηκουν στην λογικη του μαστιγιου και του καροτου, αλλα ας μην γινομαι κακος και μονοτοτονος, ελπιζω να μας φανει χρησιμο και ευχαριστο.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μακάρι να έχει επιτύχια αυτή η λειτουργία.Το φαντάζεσται;

-Θέλω Opensuse 11.1 x64,έχω 9800GT,SB Audigy,Logitech quickcam.Α μάστορα,πιάσε και ένα VLC με λίγο Amarok.

-Σκέτα;;;

-Όχι,με τα repos τους.

-Έφτασεεεε!!!!!!

Θα είναι κάπως έτσι ή απλά ονειρεύομαι;;;

=======Μάθε μπαλίτσα αγόρι μου========

Για όσους δεν γουστάρουν Novell, υπάρχει ένα ανεξάρτητο project που φτιάχνει online ένα Linux install image  και το κατεβάζεις για εγκατάσταση. 

Λέγεται instalinux και είναι απλούστατο:

http://www.instalinux.com/cgi-bin/coe_bootimage.cgi

Οι διαφορές με το suse studio είναι δύο. Πρώτον,  το instalinux σου επιτρέπει να διαλέξεις σε ποια διανομή θα βασιστείς. Προς το παρόν, υποστηρίζει:

  • Ubuntu
  • Fedora
  • CentOS
  • openSUSE
  • Scientific και
  • Debian

 

Δεύτερον, δεν σου δίνει full διανομή αλλά μόνο το install image για εγκατάσταση μέσω δικτύου.

 

 

Είχα δει πάντως και ένα ακόμα ανεξάρτητο project που έκανε παρόμοια δουλειά με το suse studio.

Και ξέρω ότι υπάρχει και ελληνικό project στα σκαριά, αλλά η ομάδα ανάπτυξης δεν θέλει να το ανακοινώσει ακόμα... :(

 

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

 

dimitris]

Και ξέρω ότι υπάρχει και ελληνικό project στα σκαριά, αλλά η ομάδα ανάπτυξης δεν θέλει να το ανακοινώσει ακόμα... :(

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο αλλά σύμφωνα με τις φήμες θα πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρων project

Πάντως προσωπικά πιστεύω (το έχετε καταλάβει άλλωστε), ότι αυτή η δυνατότητα είναι ένα από τα μεγάλα "όπλα" τού ανοικτού λογισμικού.

====

the hamster's is out there

elkos]

dimitris]

Και ξέρω ότι υπάρχει και ελληνικό project στα σκαριά, αλλά η ομάδα ανάπτυξης δεν θέλει να το ανακοινώσει ακόμα... :(

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο αλλά σύμφωνα με τις φήμες θα πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρων project

 

βρε που είσαι συ;

Εμ βέβαια, για το ίδιο μιλάμε, αλλά ένεκα που είναι τελειομανής...  ;) Για να δούμε...

 

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

παντως το project που δινεις πιο πανω νομιζω οτι δεν μοιαζει με αυτο του suse studio.Απ οτι καταλαβα στο πρωτο απλα διαλεγεις διανομη και και του δινεις καποια στοιχεια σου που μαλλον θα τα περναει στο image και ετσι θα ειναι ηδη μεσα στην εγκατασταση σου ..

Τωρα αν κατα την net installation σου δινει την δυνατοτητα να διαλεξεις πακετα αυτο δεν το γνωριζω γιατι δεν το καταβασα το image που του ζητησα.

Απο την αλλη σε αυτο του suse μπορεις να διαλεξεις τα πακετα που θελεις ωστε να εχεις μια δικη σου διανομη για usb, live cd, dvd αλλα μπορεις να φτιαξεις με διαφορα πακετα και δικες σου εφαρμογες.Υπαρχει και ενα σχετικο βιντεακι στο site τους.

naf]

παντως το project που δινεις πιο πανω νομιζω οτι δεν μοιαζει με αυτο του suse studio.Απ οτι καταλαβα στο πρωτο απλα διαλεγεις διανομη και και του δινεις καποια στοιχεια σου που μαλλον θα τα περναει στο image και ετσι θα ειναι ηδη μεσα στην εγκατασταση σου ..

Σωστά! Όπως έγραψα:

dimitris]

Δεύτερον, δεν σου δίνει full διανομή αλλά μόνο το install image για εγκατάσταση μέσω δικτύου.

;)

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

επιτελους μετα απο δυο βδομαδες μου στειλανε τον κωδικο-προσκληση και ετσι μπορεσα στα πολυ γρηγορα να παιξω με το suse studio..η εντυπωση μου ειναι πως ειναι πολυ καλοστημενο και ευχρηστο χωρις να σε μπερδευει καθολου...

το suse που φτιαχνεις εχεις την δυνατοτητα να το κατεβασεις σε διαφορετικα formats αλλα επισης, κατι που ειναι σημαντικο, σου δινει την δυνατοτητα πριν το κατεβασεις να το τρεξεις μεσω ιντερνετ ωστε να δεις αμα δουλευει καλα και να μην χαραμισεις χρονο περιμενωντας να κατεβει αλλα ουτε  και cd/dvd που ισως καψεις....

παραθετω screens απο ενα πολυ βασικο συστημα που εφτιαξα text only , και που το τρεχω σε virtual machine

 

Naf, εκεί που «παίζεις» με το Studio, για κράτα καμιά σειρά από screenshots (κατά προτίμηση διαδοχικά! ;)) και ανέβασέ τα εδώ να τα δούμε κι εμείς. Μπορεί να βγει κανένα καλό μινι-tutorial

 

--ΔΚ

Blog: http://dimitris.apeiro.gr
Pets: http://socnetv.sf.net,    https://launchpad.net/qdiskcatalog

#edit

Δημητρη εβγαλα 14 screenshot αλλα επειδη με το gimp δεν το εχω σχεδον καθολου και επειδη δεν θελω να γεμισω τον σερβερ τις ανεβαζω εξωτερικα.

Νομιζω παντως οτι η χρηση του suse studio ειναι πολυ ευκολη, οποτε δεν απαιτει tutorial.

Αξιζει παντως να ριξετε μια ματια γιατι εχει καποιες ωραιες δυνατοτητες οπως πχ να ενσωματωσετε δικα σας script αλλα και να δοκιμασετε το κολαζ σας σε δικο τους virtual machine μεσω ιντερνετ ...

Για να κατεβασετε τα screens πατηστε:

FileDropper Free File Hosting

 

 

 

 


 

 

Πολύ ενδιαφέρον. Φτιάχνω και εγώ το δικό μου image και θα σας πω εντυπώσεις...

 

--ΔΚ

Εφτιαξα κι εγώ μια διανομή μέσω του suse studio.Τη λένε Ellinux και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ