Από τα windows στο linux

Alfa | Σάβ, 12/13/2008 - 20:38 | 5' | 11

Πριν από ένα μήνα αν κάποιος μου έλεγε ότι θα άλλαζα τα Vista και τα xp και στα
2 pc μου και ότι θα τα αντικαθιστούσα με linux θα τον έλεγα τρελό. Ο λόγος
απλός, ανήκω στην κατηγορία του απλού-άσχετου χρήστη που η σχέση του με τα
κομπιούτερ είναι άντε να κατεβάσουμε καμιά ταινία ή mp3, και βασικά για την
δουλειά μου. Κάποια μέρα ο καλός μου άρχισε να μου μιλάει για το linux και να
μου εξηγεί τι είναι, τις διαφορές του από τα windows και μου έδωσε το link για
να κατεβάσω το ubuntu και να το δω με live cd. Είχα λοιπόν το cd του ubuntu στα
χέρια μου αλλά δεν το είχα δει ποτέ μου,δεν είχα καν την περιέργεια να το
δοκιμάσω για να δω πως είναι, πως δουλεύει κτλ. Τελικά τα γεγονότα ήρθαν έτσι
όπου με ανάγκασαν να πω στον καλό μου δεν πάει άλλο, βάζουμε linux. Βέβαια τα
πράγματα δεν ήταν τόσο απλά γιατί βρισκόμαστε σε 2 διαφορετικές χώρες οπότε οι
οδηγίες ήταν μέσο skype. Όταν τελικά κατάφερα να εγκαταστήσω το ubuntu ο πανικός
και η απόγνωση ήταν τα 2 κυρίαρχα συναισθήματα. Με τα πολλά τελικά κατάφερα να
φτιάξω την σύνδεση και να επικοινωνήσουμε για να του πω sos... Στο κομπιούτερ
είχα αφήσει και τα vista ώστε να`ναι πιο ομαλή η μετάβαση, αυτή ήταν η αρχική
ιδέα βέβαια, γιατί όταν μου είπε βγές από τo linux κάνε επανεκίνηση και μπες με
τα windows ήταν αδύνατον να μπω με αυτά. Η μοναδική μου επιλογή πλέον ήταν το
ubuntu. Μετά από ένα μήνα τα windows δεν υπάρχουν πλέον σε κανέναν υπολογιστή
μου,τα απεγκατέστησα μετά από μια βδομάδα, έχω αλλάξει αρκετές διανομές μέχρι να
σταθεροποιηθώ στο μεν ένα pc στο Elisa mint Gnome και στο laptop μου στο PClos.
Σήμερα όταν με ρωτάει κάποιος για το linux και τα windows η απάντηση μου είναι
ότι για μένα τα windows έχουν πεθάνει οριστικά και αμετάκλητα και ότι δεν είχα
ποτέ μου τόσα χρόνια υπολογιστές που να δουλεύουν τόσο καλά από κάθε άποψη, όπως
τώρα με το linux. Αλλά όταν με ρωτάνε αν θα πρότινα το linux και σε άλλους η
απάντηση δεν είναι τόσο εύκολη, υπάρχουν ορισμένες προυποθέσεις. Η μια είναι
ναι, αν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα πάνω στους υπολογιστές και έχεις και από
μόνο σου την διάθεση να ψαχτείς διαβάζοντας ή από τα διάφορα φόρουμ να ρωτήσεις
για να μάθεις. Η άλλη είναι ναι,( σε περίπτωση που είσαι στο επίπεδο το δικό μου
που προανέφερα), αν υπάρχει ο άνθρωπος που θα σε πάρει από το χεράκι και βήμα
βήμα θα σε καθοδηγήσει.Αν δεν έχετε αυτόν τον άνθρωπο όπως είχα την τύχη να έχω
εγώ,(σ`ευχαριστώ καλέ μου για την υπομονή σου), δεν θα το πρότινα με τίποτα
γιατί τρως φρίκη, ο πανικός στο αποκορύφωμα,απόγνωση γιατί δεν καταλαβαίνεις τι
σου γίνεται και απογοήτευση. Σε μια ώρα τα παρατάς και γυρίζεις στα windows, και
θα`ναι κρίμα άμα συμβεί αυτό....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλώς ήρθες λοιπόν.
Καί... καλά να περάσεις (στην παρέα) :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Καλως ήρθες!

Βασικά πάντα έτσι λέμε, οτι είναι "φρίκη" στην αρχή η μετάβαση απο τα windows στο linux.

Η μετάβαση απο το linux στα windows πόσο χάλια μπορεί να είναι δηλαδη; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;;!! :P :P

Εμένα γιατί όλες οι "καλές" που είχα ήταν άσχετες εντέλως και με linux και windows;Γκαντεμιά!

Καλώς ήρθες !!!

Centient]Η μετάβαση απο το linux στα windows πόσο χάλια μπορεί να είναι δηλαδη; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;;!!

Centient ... για διάβασε εδω

http://www.linuxinsider.gr/content/%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CE%B1-windows-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%B4%CF%8D%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B1

CORTEXlinux64]

Καλώς ήρθες !!!

Centient]Η μετάβαση απο το linux στα windows πόσο χάλια μπορεί να είναι δηλαδη; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;;!!

Centient ... για διάβασε εδω

http://www.linuxinsider.gr/content/%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CE%B1-windows-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%B4%CF%8D%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B1

Δε το είχα δει αυτό, πολλά τα χάλια τελικά!!

Γεια και από μένα και καλός μας ήρθες στην παρέα Alfa (σύρμα 2 η γυναίκες στο φόρουμ :-))

Βρε παιδιά εγώ γιατί δεν φρικάρισα με τα Linux ? ΟΚ Στραβάδι είμαι ακόμη αλλά μια χαρά μου είναι. Εντάξει! Έχω το XP για την access μου. Τίποτε άλλο δεν κάνω στα XP, σε όλα με κάλυψε το Linux. Και για να είμαι δίκαιος χάρη σε αυτό το φόρουμ.

Καπου εχω γραψει σε καποιο blog μου εδω, ενα μεταβατικο σταδιο, που αλλαξα υπολογιστη & για περιπου εναμισυ μηνα, ειχα τα Vista, μεχρι να μπορεσω να βρω το χρονο, να εγκαταστησω μια διανομη & τη σεταρω.
Με λιγα λογια, ψαχνομουν & σπαζομουν. Κακα τα ψεματα & εντελως αντικειμενικα, αν μαθεις, αν βολευτεις στο Linux & τυχει καποια στιγμη μετα απο καιρο & δουλεψεις εστω & λιγο σε windows, καταλαβαινεις ποσο σου λειπουν ενα σωρο ευκολιες, που ειχες μαθει με το Linux & ειλικρινα καταρριπτεται ο μυθος περι ευκολιας & απλοτητας των Windows.
Επι του προκειμενου τωρα.... Το σημαντικο με την Alfa, ηταν πως απο τη πρωτη στιγμη καταλαβε 2 ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΑ, τα οποια & πρεπει να καταλαβει ο καθε νεος χρηστης, που ερχεται απο τα windows στο Linux. & αυτα ηταν:
1.) Η Διαφορετικοτητα των λειτουργικων. Απο τη πρωτη στιγμη, ειχε καταλαβει, πως προκειται για εντελως 2 διαφορετικα πραγματα. Αρα ηταν προσφορο το εδαφος για να κατανοησει & το δευτερο:
2.) Τη δυναμη της επιλογης. Ειτε αυτο λεγεται διανομες, ειτε γραφικο περιβαλλον, ειτε εφαρμογες.
Μετα ανακαλυψε τη ...μαγεια του Synaptik.
Καταλαβε οτι στο εξης το suppοrt της, ΔΕΝ θα ειναι καποια εταιρεια, μα εγω... τεσπα... το φορουμ της διανομης της :P
Αφου λοιπον ειχε καταλαβει πολυ ευκολα & απο την αρχη αυτα, ηταν ευκολο να καταλαβει οτι το inux ειναι ΕΝΑ & αυτο ειναι ο kernel & ολα τα υπολοιπα ειναι κουστουμακια.
Φοβοταν τη κονσολα :) Μα λιγο απο εδω, λιγο απο εκει, ψιλοδοκιμασε & θελω να πιστευω, καταλαβε τη δυναμη της.
Η αληθεια ειναι πως ημουν αδικος. Σχεδον παντα της εδειχνα τον πιο δυσκολο δρομο, που την αναγκαζε να ψαχνει & να ψαχνει... (ακομα το κανω :P )
To θεμα, ομως ειναι πως εκεινες οι αγνωστες λεξεις partition,swap, κλπ, εχουν γινει πλεον παιχνιδακι...
Πιστευω λοιπον, οτι αν νεοσεισερχομενος απο τα windows στο Linux, καταλαβει απο τη πρωτη στιγμη τα παραπανω, εχει καποια μικρη βοηθεια στην αρχη, που να του δειξει τα πρωτα βηματα & τι ειναι το καθε τι, δεν θα εχει ιδιαιτερα προβληματα προσαρμογης.
Φυσικα τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα & σαφως πολυ πιο ευκολα για καποιον ο οποιος κανει τα πρωτα του βηματα στους υπολογιστες & αυτα ειναι με το Linux....

Άντε δείτε και αυτό και παρακαλώ διαβάστε και τα comments.. ( είναι όλα τα λεφτά.. )

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1095266/Millions-warned-use-Internet-Explorer-Chinese-fraudsters-use-security-flaw-hijack-computers.html

Ενα καλως ηρθες και απο μενα Alfa, αν και εγω καινουριος ειμαι, αλλα δεν πειραζει!!!! :P :) :P
Να σε πω Centient ενας φιλος μου το εκανε το θαυμα.....να περασει απο fedora 8 σε vista!!! :sick: :sick: :sick: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :sick: :sick: :sick:
Εγω επαθα σοκ οταν μου ειπε οτι θελει vista(περυσι την ανοιξη εγινε αυτο!).
Ηταν η εποχη που ακομα παλευα να εγκαταστισω τα Mandriva 2008(μια τραγικη ιστορια και η δικια μου!!! :sick: ), και αυτος ζηλεψε, κατα καποιον τροπο, και πηγε σε εναν γνωστο μας που ασχολειτε πολυ και του εβαλε fedora.
Και ακου τωρα.......με εβαλε να του κανω format στο laptop και να του βαλω vista γιατι δεν μπορουσε να βρει driver για την καρτα ασυρματου δικτυου!!!!
Δηλαδη ελεος..!!! :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:
Και με ethernet συνδεοταν κανονικα!!!!!!!
Και το ποιο ηλιθιο της υποθεσης ειναι οτι ουσιαστικα δεν εψαξε και καθολου!!!!
Τωρα βλεπει το Sabayon μου με το compiz και ολλα τα σχετικα και μου λεει, μετα απο τοσους μηνες, θελω και γω!!!
Αλλα δεν νομιζω να γινει τιποτα ουτε αυτη την φορα γιατι εχει γινει πολυ παιδι της microsoft..!!! :sick: :sick:
Και constantinos συμφωνω μαζι σου απολυτα γιατι επεσα και εγω στην παγιδα να νομιζω στην αρχη οτι το linux ειναι τσαμπα windows και δεν ειχα καταλαβει τα 2 βασικα πραγματα που λες!!!!! :? :? :O :O :? :O :P :P :O :? :O 8) }:) }:) :O :O :P :O :?