Λίγο help με τα παραθύρια ( ή πως να εγκαταστήσω ξανά παράθυρα σε ήδη εγκατεστημένο ubuntu)

fortys | Παρ, 10/24/2008 - 18:18 | 1' | 6

Έχω Ubuntu 8.04... και όλα ωραία μην πω τέλεια! 8)

Όμως πρέπει να βάλω τα win.. Το χρειάζομαι για μια εφαρμογή στη δουλειά που δεν ανοίγει με wine. Επειδή έχω δει παρόμοια θέματα και συμβουλεύεται πρώτα τα να φορτώνονται win και μετά να βάλουμε Linux. Αν επιχειρήσω να τα βάλω σε 15GB τώρα, δε θα γίνει δουλειά? Α, και αν γίνετε αναλυτικά παρακαλώ, γιατί έχω κάνει use όλο τον δίσκο. Πώς να τα χωρίσω κ.τ.λ. Δε θέλω να κάνω format γιατί δεν εχω χρόνο. Και αρκετη δουλειά αποθηκευμένη.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

fortys]Έχω Ubuntu 8.04... και όλα ωραία μην πω τέλεια! 8)

Όμως πρέπει να βάλω τα win.. Το χρειάζομαι για μια εφαρμογή στη δουλειά που δεν ανοίγει με wine. Επειδή έχω δει παρόμοια θέματα και συμβουλεύεται πρώτα τα να φορτώνονται win και μετά να βάλουμε Linux. Αν επιχειρήσω να τα βάλω σε 15GB τώρα, δε θα γίνει δουλειά? Α, και αν γίνετε αναλυτικά παρακαλώ, γιατί έχω κάνει use όλο τον δίσκο. Πώς να τα χωρίσω κ.τ.λ. Δε θέλω να κάνω format γιατί δεν εχω χρόνο. Και αρκετη δουλειά αποθηκευμένη.

Αν είναι να βάλεις το Win για μόνο και μόνο 1-2 προγράμματα και τότε για να μην ταλαιπωρείσε με format σου συστήνω να πάς σε λύση με VirtualBox δες εδώ http://howtubuntu.pblogs.gr/2008/08/h-egkatastash-kai-oi-prwtes-rythmiseis-toy-virtualbox.html

θα μας βοηθούσε αν μας έλεγες ποιό ειναι αυτο που δε δουλευει σε wine για να το ξέρουμε.

|_|0|_|
|_|_|0|
|0|0|0|

Το δοκίμασα αλλά μου βγάζει το εξής:

failed to start the virtual machine wxaderfe

The VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect..
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE).

Result Code: 0x80004005
Component: Console
Interface: IConsole {d5a1cbda-f5d7-4824-9afe-d640c94c7dcf}

Kαι όταν μπαίνω στο /dev/vboxdrv και του κάνω "κλικ" μου βγάζει:

Couldn't display "/dev/vboxdrv".

there is no application istalled for this fyle type.

Πώς θα το κάνω να δουλέψει δουλέψει;

Ti κλικ του κάνεις; Πρέπει να του κάνεις δεξί κλικ και να του αλλάξεις τα permissions ( για τον φάκελο μιλάω) ενώ πρέπει να δώσεις δικαιώματα και στον χρήστη που θες να μπει στον φάκελο να μπορεί να τον επεξεργαστεί.

ok καταλάβα... Marlene ευχαριστώ, λύθηκε. δεξί κλικ, permission και τα έδωσα.

Μετά δούλευε κανονικά. έβαλα και τα παραθυρα όλα καλά. Δουλεύουν εντάξει.