Δημιουργία Scripts

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 4

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο να φτιάξουμε ένα script-άκι? Η δουλειά που πρέπει να κάνει είναι απλή αλλά πολύ χρήσιμη. Χρησιμοποιώντας τα βελάκια (πάνω-κάτω) ή άλλα πλήκτρα αν υπάρχει πρόβλημα με αυτά να μπορώ να δω με την σειρά τις εντολές που πληκτρολόγησα τελευταία φορά (σε command line περιβάλλον).

Αν έγινα κατανοητός βοηθήστε με!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Να σε πω:
και γιατί να μην πατήσεις απλώς το πάνω βελάκι για να δεις τις προηγούμενες εντολές; Αυτό που ζητάς (όπως το καταλαβαίνω) υπάρχει. Τι περισσότερο θες να κάνει;

ή γιατί να μην δώσεις
history

για να δεις όλες τις εντολές που έδωσες και μετά να grepάρεις κάπως έτσι:
history | grep super-entoli

?

dimitris]... γιατί να μην δώσεις
history

για να δεις όλες τις εντολές που έδωσες και μετά να grepάρεις κάπως έτσι:
history | grep super-entoli

?

Υπάρχει επίσης και ο συνδυασμός πλήκτρων CTRL+R το οποίο πραγματοποιεί γρήγορη αναζήτηση στο αρχείο history.

elrom2007-10-24 1:33:22

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Όντως έχεις δίκιο. Δυστυχώς βέβαια αυτό δουλεύει μόνο σε linux (δουλεύω και με unix). Για αυτό έλεγα να καταλάβω την φιλοσοφία του και να φτιάξω ένα δικό μου script.

Αν κατάλαβα λοιπόν καλά η εντολή είναι η history και με την grep μπορώ να προσθέσω και εγώ δικές μου. Με κάποιο βέβαια τρόπο αυτό επιτυγχάνεται (καλείται η συγκεκριμένη εντολή history) πατώντας το βελάκι.

Θα προσπαθήσω να το φτιάξω και στο unix. Αν έχετε άλλες ιδέες πείτε μου.

Υ.Φ. Αλήθεια το copy - paste με ποιές εντολές (συνδοιασμό πλήκτρων) του πληκτρολογίου γίνεται. Πάντα σε command line

Το copy δεν ξέρω τη συντόμευση έχει σε console αλλά το paste είναι το shift+insert