αναζήτηση διανομών

linuxgr | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 9

είμαι σύμβουλος πληροφορικής σε έναν δήμο όπου έχουμε φτιάξει μια αίθουσα με 20 pc όπου μπορεί ο καθένα να κάνει χρήση τους υπολογιστές και να δουλεύει σε διαγόρα προγράμματα στους υπολογιστές έχουμε βάλει και linux (Pclinuxos) και πρόκειται να έρχονται σχολεια TEE ώστε βλέπουν κάποια πράγματα στο εργαστήριο μας αυτό που ήθελα είναι το έξεις που μπορώ να βρω διανομές linux σε original cd ώστε να δίνουμε στα παιδιά θα ήταν εύκολο βεβαια να κάνω copy cd αλλα δεν θέλω να φαίνεται αντιγραφή για διαφορους λόγους 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε linuxgr η μοναδική διανομή που εγώ γνωρίζω να δίνει τυπωμένα cd είναι η ubuntu.  Αν μπείς στο www.ubuntu-gr.org μπορείς να ζητήσεις από την κοινότητα, υπάρχει σχετικό link.

Στο ubuntu-gr υπάρχουν τύπωμένα cd.Μπορείς να γραφτείς στην λίστα του ubuntu-gr και να ζητήσεις μόνος σου τα cd και σίγουρα θα στα στείλουν η μπορώ και εγώ να το κάνω για σένα.

Δεν ξέρω αν μπορούνε και στην ελληνική ομάδα του fedora να κάνουν κάiτι ανάλογο εδώ
http://fedoraproject.gr/
πάντως το ubuntu είναι αρκετά καλή λύση για χρήση.Σε λίγες μέρες βγαίνει και η νέα έκδοση του και σε αυτήν θα έχουμε cd τυπωμένα.

σε ευχαριστώ πολύ φιλε chek2fire εάν χρειαστώ βοήθεια θα σου το πω

linuxgr, πρόσφατα το περιοδικό έκανε μια χορηγία 1000 DVDs στο σύλλογο HELLUG. Επίσης ο HELLUG διαθέτει τυπωμένα CDs/DVDs του Ubuntu. Μπορεί λοιπόν να μπορούν να διαθέσουν έναν αριθμό από αυτά τα DVDs. Γιατί δεν περνάς από τo εργαστήριο το Σάββατο να συζητήσετε;
Δες
http://lab.hellug.gr

πολύ καλή ιδέα dimitri αλλα πρέπει να ανεβώ αθηνα :/ γιατί είμαι στην περιφέρεια ίσος να μπορέσει να με βοηθήσει ο chek2fireγια τα cd .  εάν πάνε όλα καλά ίσος να ζητήσω και οπό εσένα μια βοήθεια γιατί φτιάχνουμε ένα έντυπο ώστε να δίνουμε στα παιδιά

Oποτε θέλεις μπορούμε να σου δώσουμε τυπωμένα cd του ubuntu και για την καινούργια έκδοση που βγαίνει σε λίγες μέρες.

σε ευχαριστώ πολύ φιλε  chek2fire μόλις βγει η νέα εκδώσει θα σου δώσω τα στοιχεια μου για να μου τα στήλης

σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια 

και πιστεύω ότι σύντομα θα είναι έτοιμο και το site και να δείτε την δουλειά που κάνουμε για το linux που πιστεύω ότι ο νομος μας τα πάει πολύ καλά
linuxgr2007-10-13 19:20:52