I-nex - Μάθετε τα πάντα για το hardware του υπολογιστή σας!

vagrale13 | Πέμ, 05/17/2012 - 11:08 | 2' | 9

Ψάχνετε έναν εύκολο τρόπο για να βλέπετε όλες τις πληροφορίες του υπολογιστή σας; Η απάντηση σε αυτό μπορεί να είναι το I-nex, μία εφαρμογή, που θα σας δείξει όλες τις πληροφορίες, από όλα τα μέρη του υπολογιστή σας χωριστά.



Μπορεί να διευκολύνει ιδιαίτερα τους νέους χρήστες που δεν είναι απόλυτα εξοικεωμένοι με το τερματικό, αλλά και έμπειρους χρήστες. Με το I-nex μπορείτε να δείτε τον επεξεργαστή, το μοντέλο, την ταχύτητα GHz, τον αριθμό πυρήνων, καθώς και το μοντέλο της motherboard, αλλά και την έκδοση του BIOS. Ακόμα, την κάρτα ήχου και την κάρτα δικτύου, το μέγεθος σε MB της μνήμης που είναι δεσμευμένη ή ελεύθερη. Το I-nex προβάλλει επίσης πληροφορίες για τους σκληρούς δίσκους και τα οπτικά μέσα (CD/DVD), το μοντέλο της κάρτας γραφικών και την τρέχουσα ανάλυση που έχουμε (όπως και τις άλλες που είναι διαθέσιμες).
Σε επίπεδο λογισμικού, δείχνει την έκδοση πυρήνα Linux και πληροφορίες του συστήματός μας όπως διανομή και έκδοση, όνομα χρήστη, έκδοση του X.org κ.ά., ενώ μπορείτε να δείτε και τον αριθμό των εγκατεστημένων πακέτων του συστήματός σας!
Μπορείτε, επίσης, πατώντας το κουμπάκι Take Screenshot, να βγάλετε μία φωτογραφία της εφαρμογής με τις πληροφορίες που θέλετε.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γεια σας.στην δικια μου περιπτωση σε ubuntu 12.04 οταν κανω εγκατασταση το deb πακετο
της εφαρμογης μου βγαζει σφαλμα.Δεν ικανοποιειτε η εξαρτηση: gampas-3runtime(<=3.0.0).
Υπαρχει λυση??

valis]γεια σας.στην δικια μου περιπτωση σε ubuntu 12.04 οταν κανω εγκατασταση το deb πακετο
της εφαρμογης μου βγαζει σφαλμα.Δεν ικανοποιειτε η εξαρτηση: gampas-3runtime(<=3.0.0).
Υπαρχει λυση??

Σε ολα υπαρχει λυση! Smile
Περνα το αποθετηριο αυτο https://launchpad.net/~nemh/+archive/gambas3
κανε εγκατασταση το gambas3 και μετα δοκιμασε παλι να εγκαταστησεις το I-nex

αφου δεν τρεχει σε κονσολα, δεν αξιζει να δοκιμαστει τουλαχιστον απο μενα

Ευχαριστω vagrale13.με το περασμα του αποθετηριου εκανα εγκατασταση το gambas3
και φυσικα μετα και το i-nex.τωρα για το προγραμμα μια χαρα ειναι.δινει αναλυτικα
πληροφοριες για το hardware του υπολογιστη και του λειτουργικου που τρεχουμε.
ε δεν χανουμε και τιποτα αν το δοκιμασουμεWink

slackware]αφου δεν τρεχει σε κονσολα, δεν αξιζει να δοκιμαστει τουλαχιστον απο μενα

Τσεκαρε εδώ αν θες από τερματικό :
www.linuxandlife.com/2012/01/inxi-awesome-tool-to-check-hardware.html?m=1