Debian & Privacy τι ειδα ενω εφτιαχνα 1 bug/error.

Jinxedo21 | Πέμ, 07/29/2021 - 09:02 | 3'

Καλημερα ειμαι καινουργιος χρηστης εγινα μελος χθες κ παρολο που ειμαι σχετικα νεος χρηστης Linux 2 - 3 μηνες (max) εχω σαν 1 και μοναδικο λογισμικο τον Debian 10 (buster) OS καθως ταιριαζει στις αναγκες μου και δεν θελω καποιο αλλο Linux OS.

Παρολο που τα πηγαινω σε γενικες γραμμες καλα ξερω σχεδον ολα τα (sudo) commands,να γραφω νεα bash scripts,νεα bash paths,κτλπ κτλπ οκ δεν τα ξερω

ολα (π.χ data pools,resources,κτλπ) ε και τρωω και καμια καπακια που ενας ποιο εμπειρος χρηστης χθες σε συνδιασμο με το οτι "νιωθω" με γλυτωσαν απο το 2ο φορματ & clean re-install.

O Debian ακουγεται οτι εχει δυνατο privacy(?) αληθευει ? οχι.

Σε αγριο google search που εκανα ακουσα οτι μεχρι την 8η εκδοση εχει

κρυμμενο geolocation (εψαξα να το βρω και δεν τα καταφερα).

Χτες ενω εφτιαχνα το bug/error εδωσα αυτη την εντολη : 

sudo journalctl -xe και βρηκα που ειναι  κρυμμενο το geolocation

(systemd[1]: geoclue.service: Succeeded).

Οχι οτι καλυτερο αλλα καλυτερο απο το τιποτα το να εχει admin 

priviledges 1 firewall καθως αν κανω deny αυτα τα packages δεν 

ξερω τι γινεται.

Κατι αλλο ασχετο δεν μπορουσα χθες λογω προβληματος της εταιριας να κατεβασω ξανα το VPN μου (να τρεχω terminal commands) no problem browser addon το VPN μου k μια παρεμβασουλα στο DNS μου και πεταει η ομαδα η μηπως οχι ? Οχι.

Δεν πεταει απλα γινεται πυραυλος καθως αν το κατεβασεις κανονικα τα κανεις ολα μεσω terminal commands ενω αν το εχεις και σαν addon εχεις παραπανω επιλογες και 

κοντραρεις ανετα τo Windows 10 edition (vpn app).

Απο τη μια ξενερωσα με το geolocation απο την αλλη βρηκα αυτο το πολυ ενδιαφερον

privacy boost καθως εχω addon που βαθμολογει το privacy ανα σελιδα και το vpn app

βελτιωνει τη βαθμολογια.

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)