Ξήλωμα αριστερής μπάρας/Ubuntu

DimitrisV Channel | Παρ, 03/02/2012 - 22:56 | 1' | 14

Γίνεται να ξηλώσω στο Ubuntu την αριστερή μπάρα και να κάνω την επιφάνεια εργασίας μου σαν αυτή?

http://linuxinsider.gr/linux-desktops/minimal-workspace

 Επίσις θέλω να το κάνω σαν Mac OS X να βάλω κάτω μπαρα,η από επάνω να γινει σαν αυτη του MacOSX γίννετε και πώς?

Όπως ανήγει το Ubuntu μου δήχνει τη ροζ wallpaper που γράφει ubuntu ,γίνεται να το αλλάξω?Aυτή εδώ εννοώ https://www.facebook.com/media/set/?set=a.421274348591.196985.6723083591&type=3 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ένα από τα χαρακτηριστικά του Linux είναι η παραμετροποίηση. Όλα γίνονται. Μπορείς να βάλεις Gnome2 ή Mate, Conky και άλλα χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσεις τίποτε από το σύστημά σου. Απλά στην αρχή θα επιλέγεις που θα μπαίνεις ανάλογα με τα κέφια σου.
Αν ψάξεις θα τα βρεις όλα εδώ.
Επαναλαμβάνω όμως, δεν χρειάζεται να ξηλώσεις τίποτε από το σύστημά σου, γιατί όταν θα το χρειαστείς δεν θα το έχεις.
Επιπρόσθετα, αφιέρωσε λίγο χρόνο να μάθεις το unity, είμαι σίγουρος ότι θα σου χρειαστεί.

Γιατί δεν απευθύνεσαι στον agriogato που το έχει κάνει, να σου πει ακριβώς τι έχει κάνει, γιατί κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να ξηλώσεις τίποτε από το σύστημά σου.

Δες εδώ για ΜΑΤΕ, εδώ για Cinnamon, και εδώ για Gnome Classic.
Και στις τρεις περιπτώσεις οι μπάρες αφαιρούνται ή προστίθενται κατά βούληση. Κράτα όμως την πάνω για σιγουριά μέχρι να βάλεις το Avant και να τοποθετήσεις πάνω του αυτά που θέλεις.
Στα πρώτα 2 είχες γράψει.
Όσο για το τελευταίο που ρωτάς, μάλλον δεν γίνεται, δεν είμαι όμως σίγουρος, αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι διαφορετικό ας γράψει σχετικά. Για το login screen γίνεται να αλλάξεις την εικόνα.
Επίσης εδώ υπάρχει ενάς θησαυρός για Ubuntu.
Ελπίζω να βοήθησα.

TO avant το χρησιμοποιώ καιρό !Όπως βλέπεις κι εδώ:http://linuxinsider.gr/linux-desktops/ubuntu-1110-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-kde

Η αριστερή μπάρα μου την σπάει!Το mate δν με αφήνει να το εγκατεστήσω!Θα δοκιμάσω το cinamon

to cinnamon δν αφήνει να βάλεις άλλη μπάρα ή να βγάλεις κ είναι σαν το gnome 3 shell

Δοκίμασε στο Cinnamon να βάλεις την μπάρα πάνω (δεξί κλικ πάνω της κλπ). 
Δοκίμασες το τρίτο; 

Το gnome classic δν κουνιέται ρούπι καμία μπάρα και είναι χ΄λαια !Τέσπα δν πηράζει ευχαριστώ πάντως πάντως σου σηνιστω αν χρησιμοποιείς Ubuntu μην βάλει 12.04

Είδα ότι ο τύπος χρησιμοποιεί 11.10. Εσύ μήπως το παλεύεις με 12.04;
Έχω το 12.04 σε ξεχωριστό partition ξέροντας ότι οι δοκιμαστικές εκδόσεις είναι buggy και γι' αυτό δεν μ' ενοχλεί. Εν γνώσει μου δηλαδή, τρώω το πακέτο. Μην ανησυχείς όμως, έτσι γίνεται με όλες τις δοκιμαστικές. Γι' αυτό άλλωστε, λέγονται δοκιμαστικές. Είναι για δοκιμές και όχι για σταθερό σύστημα.

αρκετά καλό είναι το cairo-dock with OpenGL, και αν σου αρέσει ένα θέμα σαν τα MAC OS Lion
γράψε τα ακόλουθα που βρίκα σε ενα site.
(1). Install Cursors:
Open Terminal (Press Ctrl+Alt+T) and copy the following commands in the Terminal:
     
        sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
        sudo apt-get update
        sudo apt-get install mac-lion-cursors

(2). Install Theme:
Open Terminal (Press Ctrl+Alt+T) and copy the following commands in the Terminal:

      
        sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
        sudo apt-get update
        sudo apt-get install mac-lion-theme

(3). Install Icons:
Open Terminal (Press Ctrl+Alt+T) and copy the following commands in the Terminal:

        sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
        sudo apt-get update
        sudo apt-get install mac-lion-icons

Install Gnome Tweak Tool with following command:

        sudo apt-get install gnome-tweak-tool
μετά την τελευταία εντολή θα πας στο Advance Settings / theme και θα αλάξεις τα (cursor theme, icon them, GTK+ theme, window theme) με αυτα των (mac-lion-cursors, mac-lion-icons, mac-lion-theme)
βαλε και το cairo-dock και ελπίζω να σου αρέσει.
 

Eίδα 1 βίντεο στο youtube πως να το κάνεις η αριστερή μπάρα όμως βγαίνει?

οχι αλλα μπορεις να κανεις αυτοματη αποκριψη
ετσι ειναι το theme που σου εγραψα πιο πανω