Καλως σας βρηκα!!Νεο μελος και αποριες!!!

aetos1 | Πέμ, 12/23/2010 - 14:02 | 2' | 4

 Γεια σας και καλως σας βρηκα!

Ειμαι νεο μελος και καινουριος στο χωρο του linux και θελω να κανω μερικες ερωτησεις!

Καταρχας εχω εγκαταστησει τον Μονομαχο 5.0 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Το συστημα μου ειναι

cpu-8400 3.0

mobo-p5q deluxe

ram-2x2g corsair

gpu-gtx 470 

sound-xfi platinum

H εγκατασταση εγινε κανονικα και ολα δουλευουν ρολοι

μονο με την καρτα ηχου ειχα προβλημα αλλα βρηκα το script που εχει αναφερει ενας φιλος πιο κατω και τωρα δουλευει!

Ερωτησεις

1)Μπορειτε να μου πειτε με ποιον τροπο θα κανω update τον google chrome σε ποιο καινουρια εκδοση γιατι ο μονομαχος 5

εχει beta και μου κολαει σε μερικα site και σε καποια forum σε καποια σημεια που εχει εικονες δεν μου τις εμφανιζει και

δειχνει ενα ασπρο παραξενο κουτι με κοκκινο και μπλε μεσα!

2)Πως μπορω να βαλω πανω δεξια καποιο ρολοι και απο κατω καποια αλλο gadget σαν αυτα που εχω δει και χρησιμοποιυν στις επιφανειες

εργασιας πολλοι χρηστες?

3)Στον vlc σε καποιες ταινιες οι ξεχωριστοι υποτιτλοι που εχω κατεβασει μαζι με την ταινια βγαινουνε σαν ιερογλυφικα!τι μπορω να κανω

για αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Πιστευω να μαθω πολλα απο εσας και να ξεκολησω απο τα windows που μας τα επιβαλουν με το ετσι θελω!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καταρχην καλως ειλθες!

Για τον vlc νομιζω πως μπορω να απαντησω.

Λοιπον ανοιξε τον  vlc και πηγεναι Εργαλεια>Προτιμησεις εκει διαλεξε το tab υποτιτλοι & OSD και διαλεξε απο την επιλογη default encoding Ελληνικη (ISO 8859-7)

Αυτο μαλλον θα λυση το προβλημα. Για τα αλλα δεν ξερω ας απαντηση καποιος που γνωριζει καλυτερα.

 Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου οντως αυτο ητανε να σαι καλα!

 

Αναφορικά με το 2) Δες εάν έχεις εγκατεστημένα τα screenlets, από εκεί θα βρεις ρολόγια και διάφορα άλλα για να βάλεις στο desktop

σου. Διάλεξε ποιο θες και πάτα start/stop και για το 1) μπες στο site του chrome και κατέβασε την τελευταία version. Φρόντισε να έχεις

απεγκαταστήσει την προηγούμενη version και να έχεις κρατήσει άμα θες τα bookmarks σου. Δεν είμαι σίγουρος, εάν τα κρατάει από μόνο

του.

Cerca, trova

Για τον chrome, επειδή το Monomaxos βασίζεται σε Ubuntu φαντάζομαι ότι έχεις εγκατεστημένο τον Chromium, την καθαρά open-source έκδοση του browser, την οποία παίρνει η Google και της βάζει κάποια πράγματα παραπάνω. Έτσι, αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα με τον Chromium, θα το έχεις κατά 99,5% και με τον Chrome. Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς τον Chromium. Κάνε όλες τις ενημερώσεις στο σύστημα και αν το πρόβλημα επιμένει, τότε κατέβασε κάποια νεώτερη δοκιμαστική έκδοση είτε του Chromium (θα θέλει compile) είτε του Chrome, εκδόσεις όμως που θα έχουν άλλα bugs και προβλήματα σταθερότητας. Οπότε, αν το πρόβλημα επιμείνει, βάλε τον Firefox και, αν σου φαίνεται αργός, κάνε υπομονή μέχρι τον Φλεβάρη Μάρτη, που θα βγεί ο FIrefox 4... :-)