uTorrent μέσω Wine

AndreasHW | Δευ, 11/08/2010 - 20:31 | 1' | 15

καλησπερα, οπως βλεπετε ειμαι νεο μελος εδω αλλα και στο χωρο των λινουξ οπου κατεληξα στο monomaxos 5 μετα απο κοληματα στα ubuntu 10.10. Στο θεμα μας τωρα. Εχω εγκαταστησει το utorrent 1.6.1 (μου αρεσει η παλια εκδοση) μεσω wine και οτι θελω να κατεβασω που πρεπει να το δω μεσω του utorrent και ειναι ελληνικα γραμματα τα βλεπω σαν τετραγωνακια, πως μπορω να το διορθωσω?

 

 

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου φίλε μου, καλωσόρισες!

Δεν έχω δοκιμάσει utorrent μέσω wine ποτέ, κ ο λόγος είναι ότι υπάρχουν 100+ προγράμματα για torrents στο linux. Σίγουρα κ ο Μονομάχος έχει ήδη ένα εγκατεστημένο (transmission, deluge, κάτι τέτοιο φαντάζομαι).

Το δοκίμασες κ δεν σου άρεσε; Είναι πολύ πιο εύκολο (κ ελαφρύ, κ πρακτικό κ πολλά άλλα) να τρέχεις "native" εφαρμογές του linux, απ'ότι να προσπαθείς να δουλέψεις προγράμματα για windows μέσω wine.

Μεταξύ άλλων, θα σου φύγει κ το πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες αν δουλέψεις κάποιον Linux torrent client.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

τα δοκιμασα ολα αυτα που λες, καπως μου αρεσε το deluge αλλα καθε φορα που το εκλεινα για βραδυ και το ανοιγα το πρωι ενω σεινταρα τα τορρεντς τα εβλεπα και σαν leecher και σαν seeder και υπεθεσα μηπως ειναι καποιο bug και ετσι το αφησα για να δω τη δοκιμασμενη λυση που ειχα στα win. Καπως ειχε λυθει αυτο το προβλημα στα ubuntu αλλα δεν θυμαμαι το τροπο, κατι fonts κατεβασα για το wine, αν ξερει καποιος ας μου δωσει τα φωτα του.

Το deluge ειναι πολυ ωραιο και ειναι αυτο που χρησιμοποιω κ ολας...!

Το utorrent οσο ειχα win το χρησιμοποιουσα αλλα πλεον δεν χρειαζεται! Το παραπανω κανει πολυ καλη δουλεια! :) :) :)

To KTorrent είναι ολόϊδιο με το μTorrent. Δοκίμασέ το.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα η ερωτηση ειναι συγκεκριμενη, αν ξερει καποιος θα ηταν καλο.

Χμμμ, αν θυμάσαι ότι το διόρθωσες βάζοντας κάποια fonts στο wine, τότε πιθανότατα:

1) Κατεβάζεις το winetricks script

2) Το τρέχεις κ επιλέγεις το "corefonts" ή το "allfonts". Θα αρχίσει να κατεβάζει fonts της Microsoft (οξαπόδω, σκόρδα, πτου πτου πτου κλπ) κ να τα εγκαθιστά στο wine.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

   αυτο κατεβαινει σαν utorrent-server-3.0-22789.tar.gz ,μετα πως το εγκαθιστω? μηπως ειναι για σερβερ μονο?

 

thanos]

αφού "κολλήσαμε" με το μtorrent υπάρχει alpha έκδοση για το linux: http://www.utorrent.com/downloads/linux

Χμμμ, δεν το ήξερα ότι είχε γίνει τέτοια κίνηση. Αλλά τί τα θες (κλασσικός απαισιόδοξος);

Αφού είναι κλειστό το πρόγραμμα θα μοιράζουν μόνο binaries, κ αυτά μόνο για 32bit PC. Προβλέπεται "πονοκέφαλος", όπως με το skype κ άλλα κλειστά προγραμματάκια, ειδικά για όσους έχουν 64bit (ή πιο εξωτικά πράγματα).

Όπως κ να έχει, στη περίπτωση του skype είναι λίγο μονόδρομος, αλλά για torrents, ευτυχώς δεν τους χρειαζόμαστε ;)

edit: Μόλις διάβασα ότι φυσικά κ δουλεύει σε 64bit αν έχεις τις βιβλιοθήκες συμβατότητας με 32bit, κ ότι φυσικά έχει προβλήματα/bugs όταν δουλεύει έτσι (αναφέρουν 100% χρήση CPU όταν προσομοιώνεται 32 bit περιβάλλον)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

AndreasHW]

   αυτο κατεβαινει σαν utorrent-server-3.0-22789.tar.gz ,μετα πως το εγκαθιστω? μηπως ειναι για σερβερ μονο?

 

Έχει -λένε- αναλυτικές οδηγίες κ εξηγήσεις μέσα στο αρχείο που κατεβάζεις. Απ'όσο κατάλαβα από μια κουβέντα που διάβασα, δεν υπάρχει GUI ακόμα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

οκ σε ευχαριστω θα το ψαξω. Αν και αυτο που εχω μεσω wine ενω στο ubuntu 10.04 και 10.10 κολουσε (δεν ξερω αν εφταιγε αυτο) αλλαξα και εβαλα το μονομαχο 5 και μαλλον ησυχασα, χωρια που εχει τελειο οπτικο περιβαλλον

Για τα fonts στο Wine, πρεπει να τα κανεις copy-paste απο τα win στον αντιστοιχο φακελο fonts του wine.

(αν δεν εχει τον δημιουργεις).

Σε καθε περιπτωση αφου χρησιμοποιεις wine, θελεις το Play on Linux

(θα σε γλυτωσει και απο το χρονοβορο copy-paste των fonts).

Και θελεις και Α Υ Τ Ο,  ωστε οι wine εφαρμογες να εχουν το ιδιο look με τις υπολοιπες.

 

Tελος επειδη οταν γινεται μια ερωτηση απο καποιον οι απαντησεις που δινονται πρεπει να ειναι πληρεις

και σωστες, αρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ καναν τα παιδια πιο πανω, που μιλησανε για τις native εφαρμογες.

Μελλοντικα, η παρουσα απαντηση  θα βοηθησει κι' αλλους (αυτος και ο σκοπος των forums, αλλωστε).

 

Απο εκει και περα να συμπληρωσω τα παραπανω, λεγοντας πως ΠΑΝΤΑ καλυτερα μια native εφαρμογη.

Σε καμια περιπτωση και ιδιατερα τετοιες εφαρμογες δεν υπολοιπονται σε κατι απο αντιστοιχες αλλων λειτουργικων.

Αντιθετως μαλιστα, αφου στο παρελθον η φυση του Linux ηταν τετοια που χαρη αυτου αναπτυχθηκαν πολυ αυτες οι εφαρμογες.

Απο εκει και περα,  η ταπεινη μου γνωμη ειναι πως ο κορυφαιος Torrent Client που υπαρχει αυτη τη στιγμη,

ανεξαρτητως λειτουργικου ειναι ο qBitorrent.

 

YET ANOTHER GREEK LINUX BLOG

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια

Ο qBitorrent τελικα τον κατεβασα και ειναι πολυ καλος.δεν ξερω βεβαια αν εχει σταθεροτητα.

Ανάσταση! Ο qbittorent μια χαρά είναι!  Αλλά κι αν δεν σου κάνει (που δε νομίζω), υπάρχουν πολλοί άλλοι ακόμα: Deluge, rtorrent, KTorrent, you name it!

-------------------------------------------------------------------------------------