ubuntu 10.04 και κόλλημα του laptop

lost2 | Σάβ, 07/03/2010 - 15:40 | 2' | 7

Έβαλα το ubuntu 10.04 στο laptop και κολλάει συνέχεια χωρίς κανέναν εμφανή λόγο , έχω κάνει όλες τι αναβαθμίσεις , οι θερμοκρασίες μου είναι φυσιολογικές , στα καλά καθούμενα δεν δουλεύει ούτε το πληκτρολόγιο ούτε μπορώ ν ανοίξω τα προγράμματα τίποτα τα μόνα που δουλεύουν είναι sortcut στο desktop , στην αρχή είχα κάνει την εγκατάσταση με ext 4 αλλά μερικές φορές που έκανα επανεκκίνηση ή κλείσιμο έβγαζε πολλά λάθη στον σκληρό !!! είπα μήπως φταίει γενικά αυτό και τώρα έκανα εγκατάσταση με ext 3 αλλά πάλι κολλάει πως μπορώ να δω τι φταίει?? Και ένα άλλο χαζό κόλλημα όταν μπει σε λειτουργία υπνου και μπει ξανά μέσα πέφτει ή ένταση της οθόνης και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να λειτουργήσει σωστά

Το μηχάνημα μου intel T9400 2,53 , nvidia 9600 M GT

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μου ακούγεται για ζημιά στο laptop. Άλλη διανομή/live cd/λειτουργικό δοκίμασες;

Όταν σου κολλάει, έχω να προτείνω 2 πράγματα να δοκιμάσεις:

1) Ctrl+Alt+F1 για να δεις αν θα σε βγάλει σε καθαρό τερματικό κ από εκεί να δούμε τι γίνεται στο σύστημα.

2) Να εγκαταστήσεις έναν ssh server στο μηχάνημα με το πρόβλημα (openssh-server νομίζω λέγεται το πακέτο στο ubuntu) κ όταν κολλήσει να συνδεθείς μέσω ssh από 2ο υπολογιστή κ να δούμε μήπως έτσι πάρουμε καμιά παραπάνω πληροφορία.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Έχω win 7 και δουλεύει μια χαρά , είχα mandriva πριν βάλω ubuntu και δούλευε σχετικά καλά , γενικά με linux στο συγκεκριμένο laptop έχω συναντήσει τα πιο ηλίθια προβλήματα me suse δεν αναγνωρίζει την κάρτα wifi και όταν την αναγνωρίζει δεν μπορεί να συνδεθεί με router , με mandriva προβλήματα με τον ήχο , ενώ όλα είναι μια χαρά σταματάει να δουλεύει ο ήχος μετά μπορεί να έρθει πάλι μόνος του , τώρα με ubuntu κολλάει χωρίς λόγο

 

Θα πρέπει ν' ανακαλύψεις την διανομή που "κάθεται" πιο καλά στο συγκεκριμένο μηχάνημα, ίσως!  Πειραματίσου με Mint και Ultimate Edition, δύο αξιόλογες διανομές.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Να πω και εγώ τι χαζομάρα μου? Ποιός σου είπε ότι το 10.04 δουλεύει σωστά σε ext3????

Το default είναι το ext4  και για να είναι κάποιος λόγος θα υπάρχει. Κάνε λοιπόν την εγκατάσταση όπως προβλέπεται από τον κατασκευαστή του λειτουργικού και μετά να συζητήσουμε ποιά πιθανά προβλήματα προκύπτουν. Και δεν κατάλαβα τι errors  έβγαζε ο σκληρός σου και πότε, για να αναγκαστείς να πάρεις τέτοια πρωτοβουλία, στο checkdisk εννοείς? Δεν είσαι πολύ περιγραφικός στο αρχικό πρόβλημα με το ext4, όσο στο κατοπινό με το ext3, που όμως μάλλον είναι φυσιολογικό αφου το 10.04 σχεδιάστηκε πάνω στο ext4.

 

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

Λοιπόν όταν κάνω επανεκκίνηση ή κλείσιμο του laptop με ext4 αρχίζει να βγάζει γραμμές που λένε ότι δεν μπορεί να γράψει αρχεία στον σκληρό και κατεβαίνουν ατελείωτα .. ( ο σκληρός είναι 100% καλός) για αυτό δοκίμασα σε ext3 μήπως είναι το πρόβλημα εκεί και κολλάει , σε εγκατάσταση που έχω κάνει τον monomaxo v4( σε usb (κανονική εγκατάσταση όχι live)) δουλεύει κανονικά χωρίς κολλήματα , να παίζει πρόβλημα με τον controller του σκληρού??? Αλλά γιατί με το κάνει μόνο με το ubuntu ?? με mandriva kais use δεν είχα προβλήματα τέτοια (είχα τα άλλα χαζά που είπα πιο πάνω) αν μπω σε καθαρό τερματικό με Ctrl+Alt+F1 πως μπορώ να δω τι πρόβλημα υπάρχει τι εντολές ή τι να κοιτάξω?? Μπαίνε σε καθαρό τερματικό . υπάρχει (λέω τώρα) περίπτωση να με κολλάει από τους drivers της κάρτας γραφικών ?? το μηχάνημα μου είναι HP pavilion dv5 1160ev

 

Δωσε μας λιγες πληροφοριες παραπανω

1) Την εγκατασταση πως την εχεις κανει, κανονικα ή μεσα απο τα παραθυρα (wubi)?

2) Ποτε σου δημιουργηθηκε το προβλημα, μετα την εγκατασταση, μετα απο καποιο update ή μετα απο εγκατασταση καποιου οδηγου, κατι αλλο?

3) Αν μπεις με το livecd Ubuntu 10.04LTS , εχεις το ιδιο προβλημα?

Κατεβασε το .iso απο εδω http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

και κανε την εγγραφη του, με τη χαμηλοτερη επιλογη ταχυτητας που θα εχει, οπως λεει εδω https://help.ubuntu.com/community/el/BurningIsoHowto

 

Με τα παραπανω χαρακτηριστικα που αναφερεις, το Ubuntu ειναι 100% συμβατο, καπου αλλου εχεις κανει λαθος!

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Λοιπόν ξαναέκανα εγκατάσταση (με ext4) και στην πρώτη επανεκκίνηση με βγάζει το παρακάτω μνμ : [982.242424(το 982 είναι ίδιο μετά την τελεία αλλάζουν )] end_request: I/O error, dev sr0, sector : 50384 (μετά το 50 αλλάζουν οι αριθμοί) με το που μπήκε έκανα update και κόλλησε με την μια το laptop..ο σκληρός είναι σύγουρα καλός και δεν έχει πρόβλημα όπως και το laptop γενικά , δουλεύω με win7 αλλά και με live δεν έχω κανένα πρόβλημα .

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

Λοιπόν ξαναέκανα εγκατάσταση (με 4) και στην πρώτη επανεκκίνηση με βγάζει
το παρακάτω μνμ : [982.242424(το 982 είναι ίδιο μετά την τελεία αλλάζουν )] _: /, 0,
: 50384 (μετά το
50 αλλάζουν οι αριθμοί) με το που μπήκε έκανα και κόλλησε
με την μια το ..ο
σκληρός είναι σύγουρα καλός και δεν έχει πρόβλημα όπως και το γενικά ,
δουλεύω με 7 αλλά
και με δεν έχω κανένα πρόβλημα .

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}