Σοβαρο προβλημα στην λειτουργια του ποντικιου !

Lionux | Σάβ, 06/12/2010 - 15:44 | 2' | 12

 Καλησπερα παιδια ! 

Αντιμετωπιζω το εξης περιεργο προβλημα , στο λαπτοπ που εχω περασμενο το ubuntu 10.04  το mousepad υπολειτουργει ,

συγκεκριμενα οταν παω να κανω αριστερο κλικ δεν ανταποκρινετε !!! Προσπαθησα να δω τι φταιει χρησιμοποιωντας live-usb,

κ το ιδιο συνεβαινε κ εκει ! Μαλιστα καποια στιγμη μου εμφανισε το εξης προβλημα :

" Could not grab your mouse

A malicious client may be eavesdropping on your session or you may have just clicked a menu
or some application just decided to get focus.

Try again "

Αλλαξα την διαταξη των πληκτρων ετσι ωστε η επιλογη να ειναι στο δεξι κλικ ... στην αρχη ολα πηγαιναν καλα μετα ομως παλι τα ιδια!

 Σας παρακαλω πολυ βοηθειστε το προβλημα ειναι ακρως σοβαρο κ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ !

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Όταν λες mousepad καταλαβαίνω ότι εννοείς το touchpad που έχουν όλα τα συνηθισμένα laptop. Γενικά ένα πρόχειρο googlάρισμα δείχνει ότι το Lucid έχει θεματάκια με τα synaptic touchpads. Με βάση την περιγραφή που δίνεις ίσως σου "λύσει" το πρόβλημα αυτό που περιγράφει εδώ ο powerslave12r (πατάς ctrl+alt+f2 και μετά πάλι ctrl+alt+f7) και δουλεύει μέχρι το επόμενο reboot.

ΥΓ προτείνεται και μια πολύ καλύτερη λύση στο παραπάνω forum... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ;)

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

 Τελικα μετα απο αρκετες επαννεκινησεις το προβλημα λυθηκε απο μονο του ! 

@shortmanikos αυτο που μου προτεινες θα το εχω στα υποψιν μου αν μου ξανακολησει το touchpad ή το scroling !

Ευχαριστω πολυ !

Δυστυχως παιδια το touchpad εξακολουθει να κολαει , εκανα αυτο που ειπε ο φιλος shortmanikos αλλα δυστυχως δεν ειχε αποτελεσμα !

Παιδια σας παρακαλω αν εχετε να προτεινετε κατι πειτε το !


Παντως αυτο κ καποια αλλα προβληματακια αρχιζουν κ με ανησυχουν στο Lucid !!!

Δες και δοκιμασε και αυτο εδω http://ohioloco.ubuntuforums.org/showthread.php?p=8915886

ειναι το ιδιο προβλημα με το δικο σου, και δωθηκε η λυση στο τελευταιο post!

 

nbagi]   Χμ, Μήπως ο υπολογιστής σου είναι HP dvXX; εάν ναι, τότε ... forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php ρίξε μια ματιά εδώ και μετά βάλε KDE.

 

Οχι δεν εχω HP αλλα εναν παναρχαιο Hyundai ! Κ ομως υπαρχουν ακομα τετοια μηχανηματα που το Linux  μπορει να ανασταινει !

 

vagrale13] Δες και δοκιμασε και αυτο εδω http://ohioloco.ubuntuforums.org/showthread.php?p=8915886

 
ειναι το ιδιο προβλημα με το δικο σου, και δωθηκε η λυση στο τελευταιο post!

 

 

Σε ευχαριστω πολυ αλλα πως αλλαζω την ρυθμιση του dpi στο touchpad του φορητου μου ?

 

 Δυστυχως αν κ καταφερα να αλλαξω την ρυθμιση του dpi παλι δεν καταφερα να κανω κατι ! Το προβλημα παραμενει κ εμφανιζετε ακομα κ οταν χρησιμοποιω

καποια  live διανομη ! 

 Αν συνδεσεις εξωτερικο mouse συνεχιζει να το κανει?Στο synaptic υπαρχει ενα πακετο που λεγεται gsynaptics και μπορεις να κανεις ρυθμιση απο γραφικο περιβαλλον.Για δοκιμασε το μηπως γινει τπτ.

συνφωνω με τον tek640 και εχω να προσθεσω κατι, αν σε περιπτωση λειτουργει με αλλο mouse τοτε το touchpad τα επαιξε! μηπως σου επεσε καθολου νερο

στο toych?

 Ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις σας ! Αποκλειω το ενδεχομενο να εχει χαλασει το touchpad για δυο λογους , πρωτον παιζει στα παραθυρια κ δευτερον 

οταν υπολειτουργει (εννοωντας πως δεν μπορω να κανω αριστερο κλικ ουτε κ scrolling) αυτο διαρκει δυο με τρεις μερες κ μετα επανερχετε σε κανονικοτατη

λειτουργια !!! Νερο δεν μου εχει πεσει , μενει να δοκιμασω με εξωτερικο ποντικι ! 

Αληθεια εχετε να προτεινετε κατι για εξωτερικο ποντικι παρακαλω ?

 

φιλε Lionux αν θελεις μονο να δοκιμασεις παρα ενα εντελως απλο, τωρα αν θες για μονιμα τοτε υπαρχουν παρα πολλα καλα στην αγορα και με 10 ευρο.

μην αποκλειεις το ενδοχομενο για το touchpad παντως γιατι μπορει να μην σου επεσε νερο αλλα με την χρηση ή οταν το χτυπας λιγο βρε αδερφε γιατι κολαει και τετοια,

χαλανε αυτα!!! τες πα δοκιμασε και πες μας!!!