Tp-link wn321g

paris_rx8 | Σάβ, 06/12/2010 - 15:43 | 2' | 7

Καλησπέρα σε όλους.Είναι το πρώτο μου post κ απο ότι βλέπω με μιά πρώτη ματιά το forum απαρτίζεται απο άτομα με τεχνογνωσία κ μεράκι πάνω στο αντικείμενο με το οποίο ασχολιούνται.Με λίγα λόγια συγχαρητήρια για την όμορφη αυτή κοινότοιτα που έχετε δημιουργήσει.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για κάτι που μέ έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

Καταρχήν είμαι άσχετος απο Linux,όμως παρα πολύ εντυπωσιασμένος.Δουλεύω τα Ubuntu 10.04 Lusid linux 2.6.32-22 generic.Επίσης κ μιά ασύρματη κάρτα δυκτίου TP-LINK TL-WN321G με chipset Ralink 2373 USB κ driver RT73.Η κάρτα αναγνωρίστηκε αμέσως απ το λειτουργικό χωρίς driver.Tο θέμα είναι οτι στο aircrack-ng δέν δουλεύει.Δηλ.Ενώ μπαίνει σε monitor mode,κανει injection κανονικά,περνάει το στάδιο authentication reguest κ συλλέγει κάπου στα 400 με 500 data,πάντα για WEP, στην επόμενη εντολή για arpreplay δέν βρίσκει κανένα ap για να πολλαπλασιάσει.Αυτό που θα ήθελα απο σάς είναι κάποιος οδηγός για το πώς κάνω blacklist τα driver κ να φορτώσω τα driver απτο aircrack-ng wiki.Οσα άλλα tutorial κ άν έχω προσπαθήσει απο ξένα forum δέν έχω κάνει τίποτα.Guys ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε να παίξεις με backtrack όλα τα παραπάνω όπου και υπάρχουν έτοιμοι οι patched drivers που απαιτούνται για τεχνικές Injection. Εκτός αυτού αν χρησιμοποιείς airodump-ng αφού δεις τα υπάρχοντα δίκτυα και συλλέξεις τα στοιχεία που χρειάζεσαι για παρακάτω κλείστο με Ctrl+C και μετά προχώρα σε authentication , injection κτλ (είναι χρήσιμη λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξεις και εξηγεί το γεγονός ότι δεν βλέπεις πλέον τα AP) ...

Το ίδιο πράγμα κ με το backtrack 4.Kαι το θέμα είναι οτι εφόσον εμφανιστούν τα δύκτια κ επιλέξω π.χ το δύκτιο στο channel 6 κ ενώ είμαι στο συγκεκριμένο channel με iwconfig wlan0 channel 6,πατάω ctrl-c κ αρχίζω την συλλογή πακέτων για το συγκεκριμένο δύκτιο.Περνάει το authentication reguest με το (: χαμόγελο κ τότε αρχίζει κ συλλέγει data.Δίνω εντολη για arpreplay κ ενω βρίσκει συνεχώς data δεν τα επαναλαμβάνει.Οπως κ με (aireplay-ng -9 mon0)περνάει 100% στο συγκεκριμένο δύκτιο που σημαίνει οτι η κάρτα μου επικοινωνεί μαζί του.Για αυτό θεώρησα οτι ίσως φτάινε τα drive.

 

Με backtrack  εννοείς με το τερματικό του ή με το Kismet?

 Μμμμ έχω μια υποψία για το τι πάιζει ... Δοκίμασε καλύτερα με

backtrack3 final

αλλά μην μπλέξεις καθόλου με kismet και τέτοια ....

Ok θα το κατεβάσω κ θα σου πώ.Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το κάνω εγκατάσταση μέσω vmware workstasion,τουλάχιστον στο BT4 έπαιζα έτσι με aircrack-ng.

paris_rx8]

Ok θα το κατεβάσω κ θα σου πώ.Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το κάνω εγκατάσταση μέσω vmware workstasion,τουλάχιστον στο BT4 έπαιζα έτσι με aircrack-ng.

 

Εννοείται πως θα το δουλέψεις από το LIVE CD !!!! 

Μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος που χάνει την μπάλλα το BT !!! 

Λές απο αυτό να μήν.....................

Οταν λές απο το live cd,κατεβάζω το iso,το καίω κ μπουτάρω απο αυτό κάνοντας εγκατάσταση........

Η μπορώ να το δουλέψω απ το cd κατευθείαν χωρίς αλλαγές στο σύστημα μου...

paris_rx8]

Λές απο αυτό να μήν.....................

Οταν λές απο το live cd,κατεβάζω το iso,το καίω κ μπουτάρω απο αυτό κάνοντας εγκατάσταση........

Η μπορώ να το δουλέψω απ το cd κατευθείαν χωρίς αλλαγές στο σύστημα μου...

 

Διαλέγω το Β !!!!