Πρόβλημα με Ubuntu 10.04 (OpenOffice & Avast)

bazio101 | Πέμ, 05/20/2010 - 21:40 | 2' | 6

Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ Ubuntu περίπου 3 μήνες (έκδοση 9.10 dual boot με windows xp - για παιχνίδια φυσικά). Εδώ και μερικές μέρες έκανα αναβάθμιση στην έκδοση 10.04 και έχω πρόβλημα με το openoffice. Φαίνεται ότι προσπαθεί να ανοίξει αλλά μετά χάνεται. Έκανα απεγκατάσταση ένα - ένα τα προγράματα (επεξεργαστή κειμένου, λογιστικό φύλλο κλπ.) και εγκατέστησα την σουϊτα που τα περιλαμβάνει όλα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την τελευταία έκδοση του ubuntu ή αν κάνω κάτι λάθος εγώ καθώς είμαι φρέσκος στο λειτουργικό.  Επίσης έκανα εγκατάσταση το avast antivirus που πρότεινε το περιοδικό και όλα δούλευαν καλά μέχρι τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση. Νομίζω ότι δεν ολοκληρώθηκε σωστά γιατί από τότε δεν ανοίγει το πρόγραμμα και μου βγάζει μήνυμα σφάλματος ( An error occured in Avast! engine: Invalid argument ). Δοκίμασα απεγκατάσταση - εγκατάσταση αλλά τίποτα. Δεν γνωρίζω παρά ελάχιστα από linux και λειτουργώ με οδηγίες από περιοδικά και forums για  να λύσω τα διάφορα προβλήματα που συναντάω. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γράψε σε κονσόλα (Applications->Accessories->Terminal)

 ooffice -writer
'

και κάνε copy-paste το αποτέλεσμα.

H εντολή αυτή θα ξεκινήσει το openoffice writer και αν παρουσιαστεί σφάλμα θα βγάλει επιπλέον πληροφορίες.

Το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και για το avast.

Για το avast δες εδω:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1448803

Σε μενα δουλεψε.

Body Mind Spirit

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Το Avast δουλεύει μια χαρά, έγινε και αναβάθμιση. Με το openoffice τα ίδια. Γράφω ooffice-write στο τερματικό, προσπαθεί να ανοίξει αλλά τίποτα. Η απόστροφος δεν κατάλαβα τι είναι. Όταν την γράφω μου βγάζει >. Μήπως κάνω κάτι λάθος: Πάντως μήνυμα δεν παίρνω για το τι φταίει. Το antivirus χρειάζεται γιατί από όσους γνωρίζω όλοι χρησιμοποιούν windows και συχνά τους δίνω αρχεία που κατεβάζω (ταινίες κλπ.). Επιδή δεν ελέγχω τις σελίδες στο διαδίκτυο - με το σκεπτικό ότι εγώ έχω linux - θέλω το antivirus για να ελέγχω τα αρχεία. Μην πάθει καμιά ζημιά κάποιος εξαιτίας μου...

ooffice -writer

οχι

ooffice -write

Για την αποστροφο δεν ξερω.

Body Mind Spirit

 

 

 

Καλησπέρα και πάλι. Τελικά κατάφερα να λύσω και το πρόβλημα με το openoffice.

Στο τερματικό: sudo apt-get remove openoffice*.*

Επανεκκίνηση

Εγκατάσταση από το κέντρο λογισμικού του Ubuntu της σουίτας εφαρμογών του openoffice

και όλα δουλευουν ρολόι.