πρόβλημα με usb flash disk

aggelos7 | Σάβ, 01/30/2010 - 19:20 | 1' | 6

Καλησπέρα σε όλους,

 ξαφνικά ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το ψ μου. Δεν μπορω να κάνω καμία ενέργεια πάνω σε αυτό. Η μόνη δυνατότητα που εχω είναι η αντιγραφή από το flashακι, δεν μπορώ ούτε να διαγράψω, ούτε να βάλω νέα αρχεία σε αυτό.  Το  flashακι είναι μια χαρά πάντως καθώς στα windows λειτουργεί ρολόϊ. Έχετε καμιά ιδέα?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

fat η ntfs? μηπως αποπροσαρτηθηκε απο win χωρις ασφαλη αφαιρεση?  εχει το συστημα σου ενεργοποιημενη τη δυνατοτητα εγγραφης σε ntfs?  λυση απελπισιας-σωζουμε τα αρχεια και το φορμαρουμε με το gparted

Σου βγάζει μήνυμα ότι είναι read-only, όταν πας να κάνεις κάποια ενέργεια;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 Καποια flash usb παλια ειχαν διακοπτη για να ειναι read only οπως ειπε και ο Ιπποκρατης.Μηπως εχει και το δικο σου τετοιο διακοπτη?

Μηπως οταν βαζεις το  φλασακι σου δεν εχει ο χρηστης δικαιωματα εγγραφης στο φλασακι?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το usb είναι fat32 και δεν έχει διακόπτη για να γίνεται read-only. Το σύστημα έχει ενεργοποιημένη την εγγραφή σε ntfs, αλλά και σε fat32 καθώς ο εξωτερικός μου είναι fat32 και είναι μια χαρά, όπως και 2 ntfs δίσκοι που έχω. Τελος, εγκατέστησα το gparted, αλλά δεν μου δίνει δικαίωμα να κάνω τίποτα στο usb, όπως και σε κανένα δίσκο, μόνο unmount μπορώ να κάνω.

Μα το gparted δεν είναι εγκατεστημένο by default σε ubuntu? Μπορεί να κάνω και λάθος. Όταν το ξεκινάς δε σου ζητάει τον κωδικό του root? Αν όχι ξεκίνα το ως root χρήστης και δοκίμασε πάλι.

************************

www.postokano.gr

aggelos7]

 δεν μου δίνει δικαίωμα να κάνω τίποτα στο usb, όπως και σε κανένα δίσκο, μόνο unmount μπορώ να κάνω.

 

σωστά. αν δεν τα αποπροσατήσεις (unmount) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο.

Μόλις τα αποπροσαρτήσεις, θα κάνεις ... παπάδες  

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/