εμφανιση του dualboot μετα απο κανονικη εγκατασταση του μonomaxou?

versys650 | Πέμ, 12/31/2009 - 02:59 | 3' | 16

γεια σας,μετα απο αρκετο διαστημα δουλευοντας τον monomaxo απο φλασακι και μετα με wubi αποφασισα να κανω κανονικη εγκατασταση σε δικο του partition.αυτο που συναντησα μετα στην εκκινηση ειναι dualboot,αλλα εμφανιζει για τον monomaxo πολλες γραμμες που αναφερουν:

kernel 2.6.28-17,μετα 2.6.28-17 recovery,μετα kernel2.6.28-16,μετα 2.6.28-16 recovery,υστερα εχει κατι για ελεγχο μνημης και στο τελος εχει τα windows.

ειναι φυσιολογικο αυτο? εγω μπαινω απο το πρωτο που λεει ubuntu 9.04 kernel 2.6.28-17.

να πω την διαδικασια που ακολουθησα να μου πειτε αν εκανα καποια παπαριά:εκανα ξεχωριστo partition απο τα windows με το partition manager.

υστερα εκανα boot με το liveDVD και ξεκινησα την εγκατασταση.οταν εφτασε εκει στα partition διαλεξα αυτο που δημιουργησα και το μετετρεψα σε ext4,απο κατω που ειχε μια αλλλη γραμμη δηλωσα το / και μετα συνεχισα.εκει μου ανεφερε κατι για την φυσικη μνημη αλλα δεν το πολυκαταλαβα και συνεχισα κανονικα την εγκατασταση.

να πω επισης οτι αφου το εγκατεστησα μετα πηγα διαχειριση ενημερωσεων και εκανα εγκατασταση ενημερωσεων,καποια στιγμη με ρωτησε να αντικαταστησει κατι με το καινουριο και εγω πατησα ναι.

να ρωτησω και κατι αλλο,στο wubi  τo duallboot ο monomaxos αναφερεται με το ονομα του ενω στην κανονικη εγκατασταση φαινεται σαν ubuntu 9.04.ειναι φυσιολογικο αυτο?

παιδια sorry που σας επρηξα αλλα ειναι η πρωτη φορα που εβαλα τον monomaxo κανονικη εγκατασταση και εχω αυτες τις αποριες,ασε που δεν ξερω αν τα εκανα ολα σωστα

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναι, φυσιολογικά μου φαίνονται όσα περιγράφεις.

Το καλύτερο κριτήριο για το αν έχεις κάνει κάτι σωστά είναι αμα δουλεύει.

Το τι είναι όλα αυτά τώρα: Έκανες εγκατάσταση ενημερώσεων οπου προφανώς πέρασες και νέο πυρήνα. ´Αρα σου εμφανίζονται και οι δυο, συν οι 2 επιπλέον επιλογές απο τα αντίστοιχα recovery.

To οτι σου εμφανίζει ubuntu και όχι "Μονομαχος" ίσως να είναι παράλειψη, ίσως και να είναι αδύνατο ή πολύ δύσκολο να γίνει για τεχνικούς λόγους. Το wubi έχει τελείως διαφορετική λειτουργία, οπότε μπορεί να είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξει το όνομα (μην ξεχνάμε οτι ο Μονομάχος προέρχεται απο ubuntu). Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

το monomaxos είναι respin του ubuntu
τι νόμιζες πως ειναι διανομή με δικά της «πόδια»;

ArchLinux User

Teddy]

Ναι, φυσιολογικά μου φαίνονται όσα περιγράφεις.

Το καλύτερο κριτήριο για το αν έχεις κάνει κάτι σωστά είναι αμα δουλεύει.

Το τι είναι όλα αυτά τώρα: Έκανες εγκατάσταση ενημερώσεων οπου προφανώς πέρασες και νέο πυρήνα. ´Αρα σου εμφανίζονται και οι δυο, συν οι 2 επιπλέον επιλογές απο τα αντίστοιχα recovery.

To οτι σου εμφανίζει ubuntu και όχι "Μονομαχος" ίσως να είναι παράλειψη, ίσως και να είναι αδύνατο ή πολύ δύσκολο να γίνει για τεχνικούς λόγους. Το wubi έχει τελείως διαφορετική λειτουργία, οπότε μπορεί να είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξει το όνομα (μην ξεχνάμε οτι ο Μονομάχος προέρχεται απο ubuntu). Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας,να πω Teddy οτι δουλευουν ολα σωστα.

οσο αφορα το αλλο που ειπες οτι περασα νεο πυρηνα πως μπορω να διωξω αυτην την επιλογη με τον παλιο?εγω μπαινω απο εκει με τον καινουριο,αυτο εχει και πανω για να ξεκινησει

Για να σβησεις τους παλιους πυρηνες μπoρεις να εγκαταστησεις μεσω synaptic το προγραμμα bleachbit.

Μετα πηγαινοντας στο menu->system tools εχει επιλογη να το τρeξεις σαν root.To ανοιγεις,δινεις τον κωδικο του root και στην συνεχεια επιλεγεις τα 3 πρωτα στο πεδιο apt και θα σβησει τους παλιους πυρηνες.

Μπορεις να τα επιλεξεις και ολα για να καθαρισεις το συστημα απο διαφορα αχρηστα αρχεια,ιστορικο,cache κτλ.

 

Αυτό που αναφέρεις εξηγείται λόγω της αναβαθμισης που έκανες όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Teddy....

Ένας ακόμη πιο απλός τρόπος που θα πρότεινα για την αφαίρεση του παλιού πυρήνα είναι το Ubuntu tweak που θα το βρεις εγκατεστημένο στον Μονομάχο 4. (το bleachbit υπάρχει επίσης εγκατεστημένο ...)

www.monomaxos.gr

παιδια μπηκα στο bleachbit σαν root,ηταν ολα τσεκαρισμενα πατησα delete,μετα εκανα επανεκινηση αλλα στην εκκινηση δεν εφυγε η επιλογη με τον παλιο πυρηνα.

τωρα σκαλιζω το ubuntu tweak.καμια βοηθεια να μην κανω καμια βλακεια?παντως στις πληροφοριες συστηματος λεει οτι εχω τον καινουριο πυρηνα:

Linux 2.6.28-17-generic

 

το bleachbit να ρωτησω επισης ειναι κατι σαν το ccleaner των windows? καθαριζει σκουπιδια απο το συστημα?ειναι καλα να το χρησιμοποιουμε συχνα?

Ασε τον παλιο πυρηνα σαν εφεδρικο...που ξερεις μπορει να σου ελθει καμμια φορα να κανεις κανενα περιεργο hack στον νεωτερο και να βγουν προβληματα..εγω παντα κρατω εναν παλαιοτερο πυρηνα για ωρα αναγκης...Υ.Γ. η ζωη ειναι μονοτονη χωρις πειραματισμους..αλλωστε πως αλλοιως να μαθουμε

ok παιδια τα καταφερα με το ubuntu tweak.εκανα καθαρισμο πυρηνα και εφυγε και η επιλογη με τον παλιο πυρηνα απο την εκκινηση.

 

φιλε vriareos,τι περιεργο hack να κανω,δεν βλεπεις τι γινεται,δεν ξερω τα στραβα μου ακομα με το linux,ακομα ψαχνομαι

ευχαριστω ολους για την βοηθεια

 Εγω για να μαθω αυτα τα λιγα που ξερω ,παντως,εχω καταστρεψει μεχρι τωρα πανω απο 200 λειτουργικα εγκατεστημενα τα τελευταια 5 χρονια.....οποτε κουραγιο και θαρρος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

παιδια εχω ακομα μια απορια,οταν εκανα εγκατασταση οπως ειπα στην αρχη,εκει που εφτιαξα το partition δεν εκανα ακομη ενα για την εικονικη μνημη(αυτο που αναφερεται σαν swap).τι γινεται με αυτο?μπορω να το δημιουργησω εκ των υστερων αφου εγκατασταθει ο monomaxos4?

παντως να αναφερω οτι απο την στιγμη που τον εγκατεστησα δουλευει αψογα μεχρι τωρα και παει σφαιρα,με τον dual-core T3400 2,16GHz και 3GB μνημη(παρολου που θεωρειται σχετικα βαρυς για linux o μονομαχος)

και μου αναγνωρισε κατευθειαν τα παντα(ασυρματο δικτυο,ηχο κ.τ.λ).

versys650]


παιδια εχω ακομα μια απορια,οταν εκανα εγκατασταση οπως ειπα στην αρχη,εκει που εφτιαξα το partition δεν εκανα ακομη ενα για την εικονικη μνημη(αυτο που αναφερεται σαν swap).τι γινεται με αυτο?μπορω να το δημιουργησω εκ των υστερων αφου εγκατασταθει ο monomaxos4?

παντως να αναφερω οτι απο την στιγμη που τον εγκατεστησα δουλευει αψογα μεχρι τωρα και παει σφαιρα,με τον dual-core T3400 2,16GHz και 3GB μνημη(παρολου που θεωρειται σχετικα βαρυς για linux o μονομαχος)

και μου αναγνωρισε κατευθειαν τα παντα(ασυρματο δικτυο,ηχο κ.τ.λ).

Η μνήμη που έχεις είναι υπέραρκετή γιαυτό και όλα παίζουν μια χαρά και δεν έχει "νοιώσει" το pc την μη ύπαρξη του swap !!! Aν είχες μνήμη μόνο 512ΜΒ ας πούμε εκεί θα καταλάαινες πόσο ευεργετική είναι η ύπαρξη του !!! Τώρα το άλλο ζήτημα που λες , το να δημιουργήσεις το swap εκ των υστέρων δηλαδή είναι κάτι που δεν το έχω κάνει ποτέ και πραγματικά δεν ξέρω και κατα πόσο γίνεται κιόλας !!!

www.monomaxos.gr

emcpn]

versys650]


παιδια εχω ακομα μια απορια,οταν εκανα εγκατασταση οπως ειπα στην αρχη,εκει που εφτιαξα το partition δεν εκανα ακομη ενα για την εικονικη μνημη(αυτο που αναφερεται σαν swap).τι γινεται με αυτο?μπορω να το δημιουργησω εκ των υστερων αφου εγκατασταθει ο monomaxos4?

παντως να αναφερω οτι απο την στιγμη που τον εγκατεστησα δουλευει αψογα μεχρι τωρα και παει σφαιρα,με τον dual-core T3400 2,16GHz και 3GB μνημη(παρολου που θεωρειται σχετικα βαρυς για linux o μονομαχος)

και μου αναγνωρισε κατευθειαν τα παντα(ασυρματο δικτυο,ηχο κ.τ.λ).

Η μνήμη που έχεις είναι υπέραρκετή γιαυτό και όλα παίζουν μια χαρά και δεν έχει "νοιώσει" το pc την μη ύπαρξη του swap !!! Aν είχες μνήμη μόνο 512ΜΒ ας πούμε εκεί θα καταλάαινες πόσο ευεργετική είναι η ύπαρξη του !!! Τώρα το άλλο ζήτημα που λες , το να δημιουργήσεις το swap εκ των υστέρων δηλαδή είναι κάτι που δεν το έχω κάνει ποτέ και πραγματικά δεν ξέρω και κατα πόσο γίνεται κιόλας !!!

www.monomaxos.gr

ευχαριστω emcpn,με λιγα λογια το αφηνω οπως ειναι και αν αργοτερα προκυψει κατι και χρειαστει εγκατασταση απο την αρχη φτιαχνω και swap,αφου μου δουλευει μια χαρα

ετσι?

 

Γειά σας

είναι εξαιρετικά ευχάριστο που υπάρχετε και αν μπορείτε παρακαλώ για την βοήθειά σας με τις γνώσεις και την εμπειρία σας.

Έφτασα σε ένα πολύ καλό σημείο, για μένα τον αρχάριο και πιστεύω οτι με λίγο σπρώξιμο θα κάνω και εγκατάσταση σε σκληρό.

Δηλαδή:

έκανα το bootdvd

MONOMAXOS-OFFICE και τώρα είμαι στην κατάσταση που έχω ΜΟΝΟΜΑΧΟ με φόρτωμα από το dvd.

Προσπάθησα ανεπιτυχώς να κάνω και μόνιμη εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο.

Να τι έκανα:

σε windows7 έβαλα το dvd και με το wubi προχώρησα σε όλη τη διαδικασία με εγκατάσταση σε δεύτερο σκληρό που έχει 40 γίγα ελεύθερα, τηρώντας τις οδηγίες για όνομα και κωδικό και εγκατάσταση στα 15γίγα.

Ψάχνω γιατί με reboot  δεν εμφάνισε την επιλογή λειτουργικού και είδα από τις οδηγίες ότι πρέπει να κάνω την επιλογή συμβατότητας με vista.

Πήγα λοιπόν για μια επόμενη φορά και όταν εμφάνησε την οθόνη εγκατάστασης δεν επέλεξα το wubi Αλλά πήγα στα περιεχόμενα του dvd και με δεξί κλικ ΠΑΝΩ ΣΤΟ WUBI έκανα τη διαδικασία εγκατάστασης συμβατότητας προγράματος και επέλεξα vista. Έγινε η εγκατάσταση έβγαλα το dvd έκανα reboot και  είδα την εμφάνιση επιλογής ή windows7 ή monomaxos. Ευτυχής για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι που επιλέγοντας ΜΟΝΟΜΑΧΟ είδα:

 

GRUB4DOS  0.4.4 2009-07-04, Memory:639k/1526M CodeEnd:0X42910

{Minimal BASH-like line editing is supported.For the first word, TAB lists the possible completions of adevice/filename. ESC at any time exits.}   Και από κάτω prompt με τη μορφή: grub>

Επειδή είμαι εντελώς αδαής για το επόμενο βήμα θα παρακαλούσα για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

panefti]

Γειά σας

είναι εξαιρετικά ευχάριστο που υπάρχετε και αν μπορείτε παρακαλώ για την βοήθειά σας με τις γνώσεις και την εμπειρία σας.

Έφτασα σε ένα πολύ καλό σημείο, για μένα τον αρχάριο και πιστεύω οτι με λίγο σπρώξιμο θα κάνω και εγκατάσταση σε σκληρό.

Δηλαδή:

έκανα το bootdvd

MONOMAXOS-OFFICE και τώρα είμαι στην κατάσταση που έχω ΜΟΝΟΜΑΧΟ με φόρτωμα από το dvd.

Προσπάθησα ανεπιτυχώς να κάνω και μόνιμη εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο.

Να τι έκανα:

σε windows7 έβαλα το dvd και με το wubi προχώρησα σε όλη τη διαδικασία με εγκατάσταση σε δεύτερο σκληρό που έχει 40 γίγα ελεύθερα, τηρώντας τις οδηγίες για όνομα και κωδικό και εγκατάσταση στα 15γίγα.

Ψάχνω γιατί με reboot  δεν εμφάνισε την επιλογή λειτουργικού και είδα από τις οδηγίες ότι πρέπει να κάνω την επιλογή συμβατότητας με vista.

Πήγα λοιπόν για μια επόμενη φορά και όταν εμφάνησε την οθόνη εγκατάστασης δεν επέλεξα το wubi Αλλά πήγα στα περιεχόμενα του dvd και με δεξί κλικ ΠΑΝΩ ΣΤΟ WUBI έκανα τη διαδικασία εγκατάστασης συμβατότητας προγράματος και επέλεξα vista. Έγινε η εγκατάσταση έβγαλα το dvd έκανα reboot και  είδα την εμφάνιση επιλογής ή windows7 ή monomaxos. Ευτυχής για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι που επιλέγοντας ΜΟΝΟΜΑΧΟ είδα:

 

GRUB4DOS  0.4.4 2009-07-04, Memory:639k/1526M CodeEnd:0X42910

{Minimal BASH-like line editing is supported.For the first word, TAB lists the possible completions of adevice/filename. ESC at any time exits.}   Και από κάτω prompt με τη μορφή: grub>

Επειδή είμαι εντελώς αδαής για το επόμενο βήμα θα παρακαλούσα για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ανοιξε καινουριο θεμα,εδω δυσκολα θα παρεις απαντηση

 

 

 

Ευχαριστώ για την παραίνεση. Προς το παρόν εγκατέστησα μόνιμα τη διανομή στο σκληρό μου και παίζω, διαβάζοντας παράλληλα σχετικά.

Καλή Ανάσταση