Προβλημα εγκαταστασης του Ksnapshot σε 9.10

warlordfff | Κυρ, 12/27/2009 - 12:48 | 1' | 3

Καλησπερα,εχω ubuntu 9.10 και εψαχνα να βρω ενα προγραμα για να κανω print screen,αν υπαρχει κατι μεσα ειδη πειτε μου που ειναι και πως το κανω αν ξερει κανεις.

Βρηκα λοιπον το Ksnapsot,πηγα λοιπον στο Εφαρμογες->Κεντρο λογισμικου Ubuntu το ανοιξα,εγραψα Κsnapsot,το βρηκα και πατησα εγκατασταση.

Αρχιζει την εγκατασταση κανονικα και στο 3% μου βγαζει Requires installation of untrusted Packages,παταω ενταξει και αντι να συνεχισει κοβει την εγκατασταση.

Ξερει κανεις να μουπει γιατι γινετε αυτο και αν υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα για printscreen;

Ευχαριστω.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γιατί δεν δοκιμάζεις να το εγκαταστήσεις μέσω του apt;
για να καταλάβεις τι γίνεται από το output που θα προκύψει;

# apt-get update

# apt-cache search ksnapshot

και μετά κάνεις copy paste το όνομα του πακέτου στην παρακάτω εντολή
# apt-get install το ονομα του πακέτου

Πάντως αν είσαι με gnome κοίτα πρώτα κάνοντας search με ένα γενικότερο search string πχ snapshot αν υπάρχει σχετικό utility για το gnome

ArchLinux User

Τελικα το ιδιο μυνημα μου το βγαζει σε οτι θελω να κανω εγκατασταση απο το κεντρο λογισμικου,τι στο καλο εγινε;ξερει κανενας τι μπορει να πηγε στραβα;

Το εκανα τελικα εγκατασταση απο το  Synaptic και δουλευει μια χαρα,ελυσα μεν το προβλημα με την εγκατασταση του προγραμματος βρηκα ομως αλλο προβλημα,πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα η μπορουμε να το δουμε εδω;

Ευχαριστω

Το ubuntu έχει προεγκατεστημένο το Applications > Accessories > Take Screenshot

με το οποίο δουλεύει καί το prt sc πλήκτρο.

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/