Elemental - Ελληνικό light Ubuntu

koulaxizis | Τρί, 11/03/2009 - 22:55 | 2' | 71

Καλησπέρα! Δημιούργησα με την βοήθεια του RemasterSys ένα iso με το Ubuntu έτσι όπως το έχω τροποποιήσει για τον μαθουσάλα υπολογιστή μου ;) και μετά την προσθήκη κάποιον γραφικών από ένα φίλο, είπα να το μοιραστώ μαζί σας... Όσοι θέλετε μπορείτε να το κατεβάσετε από το www.boom-bap.gr/iso/boombuntu.iso

 

Για να το τρέξετε live, γράψτε στο username "boombuntu" (χωρίς τα εισαγωγικά) και το password αφήστε το κενό.

 

Να σας προειδοποιήσω ότι δεν λέει πολλά από desktop effects εφόσον δημιουργήθηκε για pc-παππού! Παρ' όλ' αυτά έχει όλα όσα χρειάζεται κάποιος για να κάνει την δουλειά του καθημερινά, εύκολα και γρήγορα!

 

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες, απλά έχετε κατά νου ότι δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό, ασχολήθηκα καθαρά για προσωπική χρήση και τελικά το έκανα χόμπι, είμαι φουλ αρχάριος και πληγώνομαι εύκολα απ' την κακή κριτική! :P

 

Καλή διασκέδαση! :D

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπράβο φίλε μου και καλή αρχή !!! Αλήθεια για πόσο παλιό υπολογιστή μιλάμε ??? Με ενδιαφέρει η προσέγγιση γιατί αυτή την εποχή έχουμε στα σκαριά μια πού ελαφριά έκδοση για τον Μονομάχο ( μάλλον Μονομαχάκι θα βγει !!! )

Το κατεβάζω , θα σου πω εντυπώσεις από αύριο ίσως ...

Ελπίζω και σε καλύτερη συνέχεια ....

www.monomaxos.gr

κατεβαίνει  :)

(τα λέμε αύριο βέβαια  !)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Λοιπόν του έριξα μια ματιά στα γρήγορα σε VBox (δεν άντεξα !!!) και παραθέτω και μερικά screenshots.

login screen

 

desktop

(κάνετε κλικ πάνω στις εικόνες για μεγέθυνση)

Λοιπόν φίλε μου εξαιρετική προσέγγιση για το σκοπό που προορίζεται (παλαιά pc κτλ).

Μου άρεσε πολύ αυτό που είδα (icewm-openbox-pcman κτλ κτλ). Αν συνεχίσεις σε αυτό το ύφος θα κερδίσεις επίσημη πρόσκληση για συμμετοχή στο Monomaxosa team (εννοείται μαζί με τον γραφίστα σου !!! )

pm: Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα φανεί του Alfisti (o κατεξοχήν αρμόδιος να ανασταίνει αρχαία PC !!! ) Αν και όσο συνεχίζουμε να ασχολούμαστε με το Ubuntu σαν βάση για τέτοιου είδους διανομές θα τον κοιτάμε με τα κυάλια για πολύ καιρό ακόμα !!!

www.monomaxos.gr

εκτός αν ανακαλύψετε το xfce   :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

emcpn]

Μπράβο φίλε μου και καλή αρχή !!! Αλήθεια για πόσο παλιό υπολογιστή μιλάμε ??? Με ενδιαφέρει η προσέγγιση γιατί αυτή την εποχή έχουμε στα σκαριά μια πού ελαφριά έκδοση για τον Μονομάχο ( μάλλον Μονομαχάκι θα βγει !!! )

Το κατεβάζω , θα σου πω εντυπώσεις από αύριο ίσως ...

Ελπίζω και σε καλύτερη συνέχεια ....

www.monomaxos.gr

Pentium στα 1,2 Ghz με 512 ram και onboard κάρτες ήχου και γραφικών... Τραγικό; :P Αν δεις και φωτογραφία του θα κλάψεις (ή θα λιώσεις στα γέλια!).

emcpn]

Λοιπόν φίλε μου εξαιρετική προσέγγιση για το σκοπό που προορίζεται (παλαιά pc κτλ).

Μου άρεσε πολύ αυτό που είδα (icewm-openbox-pcman κτλ κτλ). Αν συνεχίσεις σε αυτό το ύφος θα κερδίσεις επίσημη πρόσκληση για συμμετοχή στο Monomaxosa team (εννοείται μαζί με τον γραφίστα σου !!! )

pm: Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα φανεί του Alfisti (o κατεξοχήν αρμόδιος να ανασταίνει αρχαία PC !!! ) Αν και όσο συνεχίζουμε να ασχολούμαστε με το Ubuntu σαν βάση για τέτοιου είδους διανομές θα τον κοιτάμε με τα κυάλια για πολύ καιρό ακόμα !!!

www.monomaxos.gr

Σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και για τα καλά σου λόγια! Ενημερωτικά να πω ότι χθες το έτρεξα σε ένα pc με επεξεργαστή 667 και δούλεψε! :D

Επίσημη πρόσκληση, ε; Καλό ακούγεται! ;)

alfisti]

εκτός αν ανακαλύψετε το xfce   :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

 

M' αρέσει το xfce αλλά νομίζω ότι θα προτιμήσω το LXDE!

koulaxizis, με εντυπωσίασε το γραφικό θέμα στα στιγμιότυπα. Κατεβάζω κι εγώ το ISO σου για να του ρίξω μια ματιά.

Εχω κι ένα laptop με Celeron (δεν-θυμαμαι-ποσο Mhz) και 128ΜΒ για δοκιμές, λες να τρέξει; ;)

 

 

Το κατεβαζω και θα εγκατασταθει σε εναν pendium 1.5 με ram 512 και καρτα γραφικων nvidia 64mb.πειραζει αν οι πυκνωτες στη μητρικη εχουν πιασει αλατα και τα περιφεριακα ειναι κολλημενα επανω της και δεν ξεκολλανε??? παντως αντεχει ακομη....

dimitris]

koulaxizis, με εντυπωσίασε το γραφικό θέμα στα στιγμιότυπα. Κατεβάζω κι εγώ το ISO σου για να του ρίξω μια ματιά.

Εχω κι ένα laptop με Celeron (δεν-θυμαμαι-ποσο Mhz) και 128ΜΒ για δοκιμές, λες να τρέξει; ;)

 

 

Το δοκίμασα με 128ΜΒ RAM ... Αργεί σχετικά αλλά τρέχει ικανοποιητικά. Δεν ξέρω το κατα πόσο μπορεί να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση σε τέτοιο μηχάνημα όμως (λόγω ubiquity). Dimitri αν το εγκαταστήσεις πες μας εντυπώσεις...

www.monomaxos.gr

dimitris]

koulaxizis, με εντυπωσίασε το γραφικό θέμα στα στιγμιότυπα. Κατεβάζω κι εγώ το ISO σου για να του ρίξω μια ματιά.

Εχω κι ένα laptop με Celeron (δεν-θυμαμαι-ποσο Mhz) και 128ΜΒ για δοκιμές, λες να τρέξει; ;)

 

 

 

Σίγουρα δεν θα πετάει αλλά πιστεύω πως θα κάνεις την δουλειά σου... Πάντως επιδιώκω να κάνω την επόμενη έκδοση του ακόμα πιο ελαφριά, χωρίς όμως να στερηθεί εφαρμογές ή αυτά τα λίγα γραφικά... :)

vriareos]

Το κατεβαζω και θα εγκατασταθει σε εναν pendium 1.5 με ram 512 και καρτα γραφικων nvidia 64mb.πειραζει αν οι πυκνωτες στη μητρικη εχουν πιασει αλατα και τα περιφεριακα ειναι κολλημενα επανω της και δεν ξεκολλανε??? παντως αντεχει ακομη....

 

Αφού αντέχει μη μιλάς καθόλου! :P Λιώσε το μέχρι να τα φτύσει...

δεν μού αρέσει να αφήνω...κενά.

έχει κατέβει αλλά περιμένει να βρω λίγο χρόνο.

μάλλον το Σαββατοκύριακο.

(το γράφω με αφορμή καί το blog πού ανακάλυψα -δεν το ήξερα.)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

alfisti]

δεν μού αρέσει να αφήνω...κενά.

έχει κατέβει αλλά περιμένει να βρω λίγο χρόνο.

μάλλον το Σαββατοκύριακο.

(το γράφω με αφορμή καί το blog πού ανακάλυψα -δεν το ήξερα.)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Όταν το δοκιμάσεις θα χαρώ πολύ να μάθω τις εντυπώσεις σου και θα ήθελα να ακούσω ιδέες σου για βελτίωση της διανομής, αν φυσικά θεωρήσεις ότι αξίζει τον κόπο να συνεχιστεί! Όπως και να 'χει, περιμένω την γνώμη σου... :)

όλα αξίζουν να συνεχιστούν.

μακάρι νάχεις όρεξη καί κουράγιο καί να βρείς καί άλλους γιά την προσπάθεια.

καί γιά να πω αυτό, δεν χρειάζεται να έχω δεί τίποτα. δεν έχει καμία σημασία.

η γνώμη μου αξίζει πολύ λιγότερο από πολλών άλλων. αλήθεια σού (σας) λέω.

(την γνώμη τού Πασχάλη θες εσύ! είναι ο πιό ειδικός στα light.  :)  )

θα τα πούμε το Σαββατόβραδο.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Το κατεβαζω να του ριξω μια ματια.

Δεν γνωριζω πως δουλεψες αλλα σκεψου το να δουλεψεις πανω στο ubuntu minimal cd https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Προκειται για ενα iso που περιεχει μονο τον πυρηνα και τπτ αλλο. Αυτο ειναι καλο γιατι προσθετεις μονο οτι χρειαζεσαι. Φυσικα ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρα καλυτερο, τοσο στο μεγεθος του iso, οσο και στο οτι θα ειναι πολυ πιο ελαφρυ.

Ριξε αμα θες και μια ματια στο crunchbang, μπορεις να δανειστεις πολλες ιδεες απο εκει.

Επιστρεφω με feedback.

paschalis_m]

Το κατεβαζω να του ριξω μια ματια.

Δεν γνωριζω πως δουλεψες αλλα σκεψου το να δουλεψεις πανω στο ubuntu minimal cd https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Προκειται για ενα iso που περιεχει μονο τον πυρηνα και τπτ αλλο. Αυτο ειναι καλο γιατι προσθετεις μονο οτι χρειαζεσαι. Φυσικα ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρα καλυτερο, τοσο στο μεγεθος του iso, οσο και στο οτι θα ειναι πολυ πιο ελαφρυ.

Ριξε αμα θες και μια ματια στο crunchbang, μπορεις να δανειστεις πολλες ιδεες απο εκει.

Επιστρεφω με feedback.

Πάνω στο Ubuntu Minimal Cd είναι φτιαγμένο... ;)

Ο μόνος λόγος που έφτασε τα 700mb είναι επειδή περιλαμβάνει πολλούς codecs και drivers ώστε να είναι έτοιμο να τρέξει και επίσης προγράμματα για κάθε ανάγκη ενός απλού χρήστη. Τα 700 mb ήταν το όριο που έθεσα για να έχει τα πάντα (με ποιοτικές όμως εφαρμογές και εύκολες για κάποιον που τρέχει linux πρώτη φορά) αλλά να είναι και ελαφρύ.

Κατεβάζω τώρα το Crunchbang να το δω...

Το βλεπω αυτη τη στιγμη (απο αυτο σου γραφω αλλωστε).

Πραγματι εχεις κανει ωραια δουλεια. Με ενθουσιασε οτι δουλεψες πανω στο minimal cd. Αυτο σημαινει οτι δεν εχει σκουπιδια μεσα απο το βαλε βγαλε.

Τωρα:

1.Διορθωσε τα εικονιδια του lxpanel. Αλλαξε και τα υπολοιπα οπως αλλαξες του μενου. Σου χαλανε τη μοστρα.

2.Θα αλλαζα και το openbox theme και το gtk theme ετσι ωστε να ταιριαζουν και να δενουν ολα μεταξυ τους. Τωρα το openbox theme ειναι πορτοκαλι, το gtk μπλε

και η υπολοιπη διανομη μαυρη.

3.Γιατι εβαλες τοσα προγραμματα? Τι θα πετουσα εγω: emesene (pidgin), filezilla (κανενα οποιος θελει βαζει), παιχνιδια (κανενα), ubuntu tweak (????γιατι?), thunderbird (claws mail), fspot (gqview ή καποιο αλλο ελαφρυ), virtualbox (σε διανομη για παλια pc????), leafpad (gedit ειναι ελαφρυς και πιο καλος νομιζω), shutter (αν θυμαμαι καλα εχει ενα καρο εξαρτησεις, βαλε καποιο αλλο προγραμμα), brasero (xfburn), audacity, mirotv, wine (γιατι προεγκατεστημενα ολα τα παραπανω?), επισης εχεις το isomaster και το gmount-iso (ή το ενα ή το αλλο).

ασε που αν πεταξεις το virtualbox θα γλυτωσεις και τις qt βιβλιοθηκες.

Αποψη μου ειναι να μην σε απασχολει οτι το iso δεν θα εχει πολλα προγραμματα. Το remaster πρεπει να απευθυνεται καπου. Στοχευεις σε παλια pc. Αυτα μονο ενα browser

και ενα im client θελουν.

Παντως αντικειμενικα  εχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Απο περιεργεια και μονο δοκιμασε να πεταξεις αυτα που σου ειπα (προσθεσε μονο αν θες το htop) και πες μας ποσο βγηκε το iso.

Αυτα απο μενα.

 

Επισης μπορεις να διορθωσεις λιγο τα fonts φτιαχνωντας ενα αρχειο .fonts.conf στο home με τα παρακατω:

 

 <?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
       <match target="font" >
              <edit mode="assign" name="rgba" >
                     <const>rgb</const>
              </edit>
       </match>
       <match target="font" >
              <edit mode="assign" name="hinting">
                     <bool>true</bool>
              </edit>
       </match>
       <match target="font" >
               <edit mode="assign" name="hintstyle">
               <const>hintfull</const>
               </edit>
       </match>     
</fontconfig>

 

paschalis_m]

Το βλεπω αυτη τη στιγμη (απο αυτο σου γραφω αλλωστε).

Πραγματι εχεις κανει ωραια δουλεια. Με ενθουσιασε οτι δουλεψες πανω στο minimal cd. Αυτο σημαινει οτι δεν εχει σκουπιδια μεσα απο το βαλε βγαλε.

Τωρα:

1.Διορθωσε τα εικονιδια του lxpanel. Αλλαξε και τα υπολοιπα οπως αλλαξες του μενου. Σου χαλανε τη μοστρα.

2.Θα αλλαζα και το openbox theme και το gtk theme ετσι ωστε να ταιριαζουν και να δενουν ολα μεταξυ τους. Τωρα το openbox theme ειναι πορτοκαλι, το gtk μπλε

και η υπολοιπη διανομη μαυρη.

3.Γιατι εβαλες τοσα προγραμματα? Τι θα πετουσα εγω: emesene (pidgin), filezilla (κανενα οποιος θελει βαζει), παιχνιδια (κανενα), ubuntu tweak (????γιατι?), thunderbird (claws mail), fspot (gqview ή καποιο αλλο ελαφρυ), virtualbox (σε διανομη για παλια pc????), leafpad (gedit ειναι ελαφρυς και πιο καλος νομιζω), shutter (αν θυμαμαι καλα εχει ενα καρο εξαρτησεις, βαλε καποιο αλλο προγραμμα), brasero (xfburn), audacity, mirotv, wine (γιατι προεγκατεστημενα ολα τα παραπανω?), επισης εχεις το isomaster και το gmount-iso (ή το ενα ή το αλλο).

ασε που αν πεταξεις το virtualbox θα γλυτωσεις και τις qt βιβλιοθηκες.

Αποψη μου ειναι να μην σε απασχολει οτι το iso δεν θα εχει πολλα προγραμματα. Το remaster πρεπει να απευθυνεται καπου. Στοχευεις σε παλια pc. Αυτα μονο ενα browser

και ενα im client θελουν.

Παντως αντικειμενικα  εχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Απο περιεργεια και μονο δοκιμασε να πεταξεις αυτα που σου ειπα (προσθεσε μονο αν θες το htop) και πες μας ποσο βγηκε το iso.

Αυτα απο μενα.

 

 

Ουσιαστικά εχω βάλει αυτά που χρησιμοποιώ εγώ στο παλιό pcάκι μου σχεδόν σε καθημερινή βάση... Παρ' όλ' αυτά έχεις δίκιο για κάποια προγράμματα, δεν χρειάζονατι σε όλους. Τα εγκατέστησα με το σκεπτικό να έχει όλα όσα μπορεί να χρειαστεί κάποιος και να μην χρειάζεται να ψάξει για να το εγκαταστήσει, μέσα σε 700mb το πολύ. Σχετικά με τις επιλογές των προγραμμάτων, έχουν γίνει με βάση τι θεωρώ πιο πρακτικό. Ανάμεσα στο emesene και στο pidgin για παράδειγμα, προτιμώ το emesene με διαφορά! Το f-spot έχει μπει για την διαχείριση φωτογραφιών από ψηφιακές κάμερες, το miro για video και audio podcasts και πάει λέγοντας... Το virtual box είναι απομεινάρι των δοκιμών μου... :P

Αυτή την στιγμή δοκιμάζω μια εκδοχή της διανομής με enlightenment και αν πάει καλά (γιατί ακόμα το ψάχνω...), σίγουρα θα αφαιρεθούν πολλά περιττά στοιχεία και κάποια θα αντικατασταθούν με πιο ελαφριά. Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές!

Δεν προτεινα τις πιο χρηστικες εφαρμογες αλλα τις οσο το δυνατον πιο ελαφριες. Παντως αν εχεις διαθεση κανε μια δοκιμη να δεις ποσο θα πεσει το μεγεθος του iso.

Και απλα να πω οτι υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος εκει εξω εκτος απο το gnome και το kde. Εφαρμογες πουπουλενιες με τα ιδια αποτελεσματα με τις γνωστες (πχ δοκιμαστε να χρησιμοπoιησετε mpd+sonata αντι για το rhythmbox/banshee).

 

To enlightment (εκτος και αν εχει βελτιωθει τωρα τελευταια) ειχε αρκετα προβληματα. Σε καμια περιπτωση δεν φτανει την σταθεροτητα και λειτουργικοτητα του lxde.

 

paschalis_m]

Δεν προτεινα τις πιο χρηστικες εφαρμογες αλλα τις οσο το δυνατον πιο ελαφριες. Παντως αν εχεις διαθεση κανε μια δοκιμη να δεις ποσο θα πεσει το μεγεθος του iso.

Και απλα να πω οτι υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος εκει εξω εκτος απο το gnome και το kde. Εφαρμογες πουπουλενιες με τα ιδια αποτελεσματα με τις γνωστες (πχ δοκιμαστε να χρησιμοπoιησετε mpd+sonata αντι για το rhythmbox/banshee).

 

To enlightment (εκτος και αν εχει βελτιωθει τωρα τελευταια) ειχε αρκετα προβληματα. Σε καμια περιπτωση δεν φτανει την σταθεροτητα και λειτουργικοτητα του lxde.

 

Φυσικά και έχω διάθεση! ;) Και εννοείται πως θα το δοκιμάσω εφόσον θέλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...

Το enlight είναι ασταθές ακόμη (το e17 τουλάχιστον που δοκίμασα) αλλά προσθέτει κάποια όμορφα στοιχεία χωρίς ιδιαίτερη κατανάλωση πόρων... Προσπαθώ να βρω μια ισορροπία ανάμεσα στην εμφάνιση, την χρηστικότητα, την ταχύτητα και το μέγεθος της διανομής... Δεν θέλω να καταφέρω να την κάνω 100mb ας πούμε και ταχύτατη αλλά να είναι "μπαμπούλας" για κάποιον που δεν πολυ-γνωρίζει και την τρέχει πρώτη φορά... Πάντως απ' ότι φαίνεται, θα παραμείνω στο LXDE που με υπερκαλύπτει.

Να σε βάλω σ' ένα κόπο; Μπορείς να μου προτείνεις για να τσεκάρω κάποιες μικρές σε μέγεθος και ελαφριές εφαρμογές που θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν αυτές που έχω βάλει;

Σου προτεινα και πανω καποιες.
Ας τις μαζεψω:

Thunderbird->Claws Mail
Emesene->Pidgin (ειναι πιο ελαφρυ)
Leafpad->Gedit (δεν εχουν μεγαλη διαφορα στο μεγεθος, αλλα εχουν διαφορα στη λειτουργικοτητα)
Video Player->Mplayer
Music Player->Rhythmbox (θα ελεγα sonata + mpd αλλα ειναι λιγο δυσκολο στη ρυθμιση)
Fspot->Gqview ή Ristretto
Brasero->Xfburn
Htop

Φευγουν: vbox, ubuntu tweak, audacity, filezilla, shutter, mirotv, wine, isomaster (κρατας το gmount).

νάμαστε από livecd.

εδώ καί ώρα τρέχει άψογα.

θα συμφωνήσω με τον Πασχάλη γιά εφαρμογές πού μάλλον δεν χρειάζονται, αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι θες.

αν δεν σε "χαλάει" το μέγεθος τού iso, δεν έχεις πρόβλημα.

έτσι όμως, εγώ ψάχνω να βρώ το avidemux ας πούμε. πού θα το ήθελα αφού έχεις τόσα καί τόσα.

έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα. καί δεν είναι άλλο από την απουσία τού open office. Πάντα θεωρούσα πως είναι περιτό σε ένα livecd. το abi είναι ικανό να κάνει εξλίσου καλή (ψιλο)δουλειά. έχεις κερδίσει λοιπόν ΠΟΛΥ χώρο. Εκμεταλεύσου τον.

(εγώ καί το wine θα το αφαιρούσα. γιά players θα μού εφτανε ένας vlc γιά όλα. Καί κάνε ένα πείραμα: ΜΗΝ υποτιμάτε κάποιες από τις εφαρμογές τού Puppy. Συμφωνώ γιά το xfburn είναι τέλειο. Γιά δες όμως τι κάνει το Pburn ας πούμε με τα λίγα mb του. Γιά δες το fotoxx πού πρωτομπήκε στο Puppy -θα καθιστούσε περιτό σε livecd το gimp. Γιά το tweak... δεν ξερω. άχρηστο από την μία αλλά ... χρήσιμο γιά κάποιον καινούριο, αλλά ... σε livecd? γιά ποιό λόγο?.)

το πρώτο πού πρέπει να δείς είναι η εμφάνιση (όπως καί να το κάνουμε αυτή είναι η βιτρίνα. καί η πρώτη εντύπωση).

well... μόλις ολοκληρώθηκε το live usb. Τα λέμε  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

το οποίο δημιουργήθηκε μεν, δεν μπουτάρει δε.

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

alfisti]

νάμαστε από livecd.

εδώ καί ώρα τρέχει άψογα.

θα συμφωνήσω με τον Πασχάλη γιά εφαρμογές πού μάλλον δεν χρειάζονται, αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι θες.

αν δεν σε "χαλάει" το μέγεθος τού iso, δεν έχεις πρόβλημα.

έτσι όμως, εγώ ψάχνω να βρώ το avidemux ας πούμε. πού θα το ήθελα αφού έχεις τόσα καί τόσα.

έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα. καί δεν είναι άλλο από την απουσία τού open office. Πάντα θεωρούσα πως είναι περιτό σε ένα livecd. το abi είναι ικανό να κάνει εξλίσου καλή (ψιλο)δουλειά. έχεις κερδίσει λοιπόν ΠΟΛΥ χώρο. Εκμεταλεύσου τον.

(εγώ καί το wine θα το αφαιρούσα. γιά players θα μού εφτανε ένας vlc γιά όλα. Καί κάνε ένα πείραμα: ΜΗΝ υποτιμάτε κάποιες από τις εφαρμογές τού Puppy. Συμφωνώ γιά το xfburn είναι τέλειο. Γιά δες όμως τι κάνει το Pburn ας πούμε με τα λίγα mb του. Γιά δες το fotoxx πού πρωτομπήκε στο Puppy -θα καθιστούσε περιτό σε livecd το gimp. Γιά το tweak... δεν ξερω. άχρηστο από την μία αλλά ... χρήσιμο γιά κάποιον καινούριο, αλλά ... σε livecd? γιά ποιό λόγο?.)

το πρώτο πού πρέπει να δείς είναι η εμφάνιση (όπως καί να το κάνουμε αυτή είναι η βιτρίνα. καί η πρώτη εντύπωση).

well... μόλις ολοκληρώθηκε το live usb. Τα λέμε  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

 

Αν ήταν να αφήσω έναν player για όλα, θα προτιμούσα τον Mplayer και επόμενη επιλογή Totem... Αν και το lxmusic είναι αρκετά βολικό για μουσική και ελαφρύ...

Δεν το ήθελα καθόλου το OpenOffice, πιάνει πολύ χώρο άσκοπα. Εκεί όμως την πάτησα και μπήκε Wine... Για το pptviewer... Με τι να το αντικαταστήσω;

Αν και έχω τρέξει το puppy, δεν έχω δώσει βάση στις εφαρμογές του, θα το κοιτάξω πιο προσεχτικά!

Θα θέσω μία πρόκληση στον εαυτό μου: Να ρίξω το μέγεθος της επόμενης έκδοσης της διανομής στα μισά (350mb). Οπότε, ακούω ιδέες! Ήδη τσέκαρα αυτά που είπε ο Πασχάλης και κάνω κάποιες δοκιμές... ;)

τα παιχνίδια όλα έξω εννοείται.

χίλιες φορές ένα καί καλο

http://www.yofrankie.org/

καί ας πρωτοτυπήσει κάποιος επιτέλους :)

το Banshee να πάρει την θέση τού Rhythmbox

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

alfisti]

τα παιχνίδια όλα έξω εννοείται.

χίλιες φορές ένα καί καλο

http://www.yofrankie.org/

καί ας πρωτοτυπήσει κάποιος επιτέλους :)

το Banshee να πάρει την θέση τού Rhythmbox

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Αν θυμάμαι καλά, το Banshee έχει διαχείριση podcasts, internet radio, παίζει ήχο και βίντεο, ψήνει καφέ αλλά έχει ένα μείον: Δεν φορτώνει υπότιτλους! Σωστά;

μεποιάνεις αδιάβαστο.

έχω καιρό να το βάλω, γιατί δεν τα χρησιμοποιώ.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Επίσης, ας μου πει κάποιος τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για προβολές ppt, εκτός απ' το open office και το pptviewer που απαιτει wine...

Το banshee ειναι εξαιρετικο πλεον στην τελευταια του εκδοση αλλα βαρυ και σιγουρα δεν ταιριαζει σε μια τετοιου ειδους διανομη.

Για ppt απλα μην βαλεις τπτ. νομιζω οτι υπαρχουν καποιες online λυσεις αλλα και παλι δεν ειναι προτεραιοτητα.

Αρχισε να πετας default wallpapers, icons κλπ. Κρατα μονο αυτα που χρησιμοποιεις.

 

Alfi, πραγματι καποιες εφαρμογες του puppy ειναι καλες. Το pburn ή το pmusic βγαινουν σε deb? Νομιζω πως οχι.

Και το yofrankie φαινεται καλο, ομως σε υπολογιστη 5ετιας κατα ποσο θα μπορει να παιξει?

paschalis_m]

Το banshee ειναι εξαιρετικο πλεον στην τελευταια του εκδοση αλλα βαρυ και σιγουρα δεν ταιριαζει σε μια τετοιου ειδους διανομη.

Για ppt απλα μην βαλεις τπτ. νομιζω οτι υπαρχουν καποιες online λυσεις αλλα και παλι δεν ειναι προτεραιοτητα.

Αρχισε να πετας default wallpapers, icons κλπ. Κρατα μονο αυτα που χρησιμοποιεις.

 

Alfi, πραγματι καποιες εφαρμογες του puppy ειναι καλες. Το pburn ή το pmusic βγαινουν σε deb? Νομιζω πως οχι.

Και το yofrankie φαινεται καλο, ομως σε υπολογιστη 5ετιας κατα ποσο θα μπορει να παιξει?

Όπως και να 'χει, οι περισσότεροι - αν όχι όλοι - θέλουν να έχουν μιά άνεση με τα πολυμέσα, αφού αυτός είναι και ο λόγος κυρίως που χρησιμοποιούν υπολογιστή. Θα πρέπει είτε να έχω ένα πρόγραμμα (όπως το banshee) που να κάνει τα πάντα, να μου κοστίσει λίγο σε ταχύτητα αλλά να κερδίσω σε χώρο, είτε να έχω 3 διαφορετικές εφαρμογές που να καλύπτουν η κάθε μία κάποια ανάγκη, να είναι πιο ελαφριές αλλά ενδεχομένως να μου κοστίσουν σε χώρο και χρηστικότητα.

Το yofrankie σε εμένα σερνόταν άσχημα...

Οι παρουσιάσεις ppt είναι κάτι βασικό κατα την γνώμη μου, αν έχεις φίλους "παραθυριστές", θα ξέρεις πόσα emails λαμβάνουν καθημερινά με αστειάκια σε ppt και άλλα σχετικά, είναι μια απόλαυση που δεν μπορείς να τους στερήσεις στα προεγκατεστημένα προγράμματα... ;)

αν θελεις ενα προγραμμα για ολα τα multimedia τοτε πας αναγκαστικα σε vlc (με κοστος τις βιβλιοθηκες qt). Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα και περισσοτερο χωρο. Εχω μια υποψια οτι vlc+qt libs πιανουν λιγοτερο απο οτι το banshee + totem ή mplayer

για τα ppt εχεις προβλημα. θυμαμαι ειχα ψαξει αλλα δεν ειχα βρει τπτ.

Συγχαρητήρια και από εμένα ! :) έχε μόνο το νου εδώ

Canonical owns a number of trademarks and these include UBUNTU, KUBUNTU, EDUBUNTU, and XUBUNTU. The trademarks are registered in both word and logo form. Any mark ending with the letters UBUNTU or BUNTU is sufficiently similar to one or more of the trademarks that permission will be needed in order to use it. This policy encompasses all marks, in word and logo form, collectively referred to as Trademarks

Μήπως να του αλλάξεις το όνομα σε BoomBuntum να είσαι καλυμμένος ;)

<- http://tr.im/gnulinux ->

rizitis]

Συγχαρητήρια και από εμένα ! :) έχε μόνο το νου εδώ

Canonical owns a number of trademarks and these include UBUNTU, KUBUNTU, EDUBUNTU, and XUBUNTU. The trademarks are registered in both word and logo form. Any mark ending with the letters UBUNTU or BUNTU is sufficiently similar to one or more of the trademarks that permission will be needed in order to use it. This policy encompasses all marks, in word and logo form, collectively referred to as Trademarks

Μήπως να του αλλάξεις το όνομα σε BoomBuntum να είσαι καλυμμένος ;)

<- http://tr.im/gnulinux ->

Χμ... Σα να 'χεις ένα δίκιο...

Ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου από το boombuntu μιας και το ταλαιπώρησα το Σαββατο-Κύριακο:

Σε celeron με 128 ram εγκαταστάθηκε, ξεκίνησε κανονικά αλλά "ζορίζεται" (πρόκειται για τον Lazarus ο οποίος προσωρινά κάνει απιστίες στο puppel μέχρι να εγκατασταθεί σ' αυτόν το 4.3.1.). Σε Pentium IV με 256 ram τα πήγε μια χαρά.

Νομίζω και εγώ ότι μερικά πράγματα είναι περιττά για την κατηγορία που απευθύνεται (όπως vbox, wine, mirotv, isomaster και παιχνίδια) και προτιμώ τον gedit από το leafpad. Είναι πάντως καλή προσπάθεια οπότε μπράβο στον koulaxizis γιατί είναι μια καλή εναλλακτική λύση για τους "παππούδες".

Το πέρασα σ' ένα παλιό PC μου, AMD Athlon XP1800+.  Θα το δοκιμάσω με το φως της μέρας!  Όμορφο δείχνει. Πάντως, από το live CD δεν με έβαζε σε openbox και blackbox.  Με ξαναγύριζε στο default!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ippokratis]

Το πέρασα σ' ένα παλιό PC μου, AMD Athlon XP1800+.  Θα το δοκιμάσω με το φως της μέρας!  Όμορφο δείχνει. Πάντως, από το live CD δεν με έβαζε σε openbox και blackbox.  Με ξαναγύριζε στο default!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Ως default έχει οριστεί το LXDE, οπότε είσαι εντάξει! ;)

Περιμένω εντυπώσεις! :)

Λόγω παραβίασης των πνευματικών δικαιωμάτων της Canonical (στο όνομα και στο λογότυπο), η διανομή μετονομάστηκε σε "Elemental", το λογότυπο αφαιρέθηκε, άλλαξε εντελώς η εμφάνιση και άλλαξε λίγο και ο προσανατολισμός...

 

Αν και η διανομή τρέχει ικανοποιητικά με 128mb ram, έχουν μπει κάποιες εφαρμογές που -ενώ θα μπορούσαν να αντικατασταθούν με πιο ελαφριές και μικρές- τις θεωρώ απαραίτητες (επί του παρόντος τουλάχιστον) για να κάνει ο χρήστης πιο εύκολα και ποιοτικά την δουλειά του, με κόστος στην κατανάλωση μνήμης και στον χώρο στο δίσκο. Επίσης έχουν συμπεριληφθεί και κάποια παιχνίδια.

 

Το όριο του μεγέθους έπεσε απ' τα 700mb που ήταν αρχικά στα 500mb (440mb η beta A) και θα προσπαθήσω σταδιακά να το ρίξω στα 350, ολοκληρώνοντας τις δοκιμές μου πάνω σε εναλλακτικές εφαρμογές για να αντικαταστήσω τις υπάρχουσες και με αφαίρεση κάποιων περιττών στοιχείων. Ήδη υπάρχουν κάποιες ιδέες από ανθρώπους που δοκίμασαν την πρώτη εκδοχή της διανομής (boombuntu) και έχω ήδη μπει στην διαδικασία της υλοποίησης.

 

Κατεβάστε και δοκιμάστε την διανομή απ' το http://www.boom-bap.gr/iso/elemental.iso και βοηθήστε με λέγοντας την γνώμη σας και τις προτάσεις σας να την κάνω καλύτερη.

 

 

 

ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ  

(κατά εντολή για εκκίνηση εφαρμογής - οι εφαρμογές μπορούν επίσης να ανοίξουν γράφοντας τα πρώτα γράμματα του ονόματος, πχ για gnome-app-install, ξεκινήστε να γράψετε την λέξη "προσθαφαίρεση" - χωρίς τα εισαγωγικά)

 

 

Ήχος & Βίντεο:

alsamixergui [κονσόλα ήχου]

asunder [μετατροπή cd ήχου σε mp3]

gnomebaker [εγγραφή cd / dvd]

gpodder [λήψη podcast & vidcast]

soundconverter [μετατροπή αρχείων ήχου από ένα φορμά σε άλλο]

totem [αναπαραγωγή ήχου & βίντεο]

 

 

Εργαλεία Γραφείου:

abiword [κειμενογράφος]

evince [προβολή αρχείων pdf]

 

 

Εικόνα:

gimp [επεξεργασία εικόνας]

mirage [προβολή εικόνων, λήψη στιγμιότυπων]

 

 

Βοηθήματα:

gcalctool [αριθμομηχανή]

gdebi [γραφική εγκατάσταση αρχείων deb]

lxtask [διαχείριση διεργασιών]

pcmanfm-find [αναζήτηση αρχείων & φακέλων]

xarchiver [διαχείριση συμπιεσμένων αρχείων]

xterm [τερματικό]

 

 

Διαδίκτυο:

emesene [ανταλλαγή άμεσων μηνυμάτων]

firefox [περιηγητής ιστοσελίδων]

thunderbird [αποστολή & λήψη email, ανάγνωση rss]

transmission [διαχείριση αρχείων torrent]

 

 

Εργαλεία Συστήματος:

gmount-iso [εικονικό drive]

gnome-app-install [προσθαφαίρεση εφαρμογών]

jockey-gtk [εύρεση οδηγών υλικού]

language-selector [γλωσσική υποστήριξη]

lxappearance [επιλογές εμφάνισης]

lxinput [ρυθμίσεις πληκτρολογίου & mouse]

lxde-logout [αποσύνδεση, επανεκκίνηση, τερματισμός]

lxde-screenlock [κλείδωμα συστήματος]

lxrandr [ρυθμίσεις οθόνης]

obconf [ρυθμίσεις διαχειριστή παραθύρων]

remastersys [δημιουργία backup]

synaptic [διαχειριστής πακέτων εφαρμογών]

xscreensaver [ρυθμίσεις προφύλαξης οθόνης]

 

 

Παιχνίδια:

gnometris [τέτρις]

same-gnome [ίδια gnome]

iagno [ιάγνος]

gnotski [κλότσκι]

mahjongg [ματζόνγκ]

blackjack [μπλάκτζακ]

gnomine [ναρκαλιευτής]

gnibbles [νίμπουλς]

glines [πέντε ή περισσότερα]

sol [πασιέντζα aisleriot]

freecell [πασιέντζα freecell]

gnobots2 [ρομπότ]

glchess [σκάκι]

gnome-sudoku [σουντόκου]

gtali [τάλι]

gnect [τέσσερα στη σειρά]

gnotravex [τετραβέξ]

 

 

 

Περισσότερες λεπτομέρειες (όπως το ακριβές όνομα προβολής αντί της εντολής για εκκίνηση της εφαρμογής) στον φάκελο /usr/share/applications

 

 

 

Οι εφαρμογές xterm, pcmanfm, obconf, lxde-logout και firefox ανοίγουν και με "δεξί κλικ" στην επιφάνεια εργασίας.

 

 

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την μέχρι τώρα βοήθεια...

 

 

 

Και πανω που ελεγα "παει τον ξενερωσαμε τον ανθρωπο με τις παρατηρησεις μας". Κατεβαινει ηδη το νεο iso.  Moνο 440ΜΒ! Πολυ καλο αυτο.

Και επειδη υποθετω οτι δεν θες ευχολογια μονο, 2 παρατηρησεις (πριν δω το iso):

1. Εχω ακουσει οτι το gnomebaker ειναι λιγο ασταθες. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε ομως.Οποτε απλα οσοι το δουν ας το τσεκαρουν.

2. Εχεις βαλει τον Totem. Σε αυτο διαφωνω διοτι:

α) Εχει αρκετες εξαρτησεις απο το gnome

β) Δεν εχει ουτε το 1/10 των δυνατοτητων του mplayer

γ) Δεν υποστηριζει vdpau για καρτες nvidia

Θα σου προτεινα το gnome-mplayer.

 

Σε τι server το εχεις βαλει και κατεβαινει σφεντονα? Κατεβαζω full!

paschalis_m]

Και πανω που ελεγα "παει τον ξενερωσαμε τον ανθρωπο με τις παρατηρησεις μας". Κατεβαινει ηδη το νεο iso.  Moνο 440ΜΒ! Πολυ καλο αυτο.

Και επειδη υποθετω οτι δεν θες ευχολογια μονο, 2 παρατηρησεις (πριν δω το iso):

1. Εχω ακουσει οτι το gnomebaker ειναι λιγο ασταθες. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε ομως.Οποτε απλα οσοι το δουν ας το τσεκαρουν.

2. Εχεις βαλει τον Totem. Σε αυτο διαφωνω διοτι:

α) Εχει αρκετες εξαρτησεις απο το gnome

β) Δεν εχει ουτε το 1/10 των δυνατοτητων του mplayer

γ) Δεν υποστηριζει vdpau για καρτες nvidia

Θα σου προτεινα το gnome-mplayer.

 

Σε τι server το εχεις βαλει και κατεβαινει σφεντονα? Κατεβαζω full!

 

Δεν ξενερώνω για κανένα λόγο, με ευχαριστεί πολύ το να ασχολούμαι με την διανομή και έχω χαρεί ιδιαίτερα που με βοηθάτε όλοι τόσο... :D

Δεν έχω ακούσει κάτι για το gnomebaker, ούτε μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα στα 3-4 δισκάκια που έγραψα αλλά... θα δείξει!!!

Ο Totem δεν είναι απ' το πακέτο που δίνει το Ubuntu αλλά σκέτος ο totem-xine χωρίς άσκοπες εξαρτήσεις και προτεινόμενα πακέτα! Του έχω μια αδυναμία να σου πω την αλήθεια, έχει ανταποκριθεί καλύτερα από οποιονδήποτε player τόσο στον ήχο όσο και στο βίντεο. Ο mplayer που έκανε συχνά κόλπα με τους υπότιτλους και ήταν άσκοπα βαρύς όταν ήθελα να κάνω μια playlist και να ακούσω απλώς μουσικούλα... Τι εννοείς "Δεν υποστηριζει vdpau για καρτες nvidia"; Δεν κατέχω...

 

Το έχω βάλει στον server ενός φίλου, web host by ultranet.gr... :)

Λοιπον, του εριξα μια ματια.

1. Μου αρεσαν τα προεγκατεστημενα προγραμματα που εχεις (εκτος απο αυτα που σου ειπα πιο πανω και κατι που θα σου πω παρακατω)

2. Δεν εχεις επιλεξει gtk theme με αποτελεσμα να φαινονται ασχημες οι εφαρμογες.

3. Θα προτειμουσα το wicd (μου εκανε κολπα ο networkmanager απο το liveusb, εκλεισε οταν πηγα να συνδεθω)

4. Διαφωνω με το gnome-do. Πηγα να το βαλω στο xubuntu και ειχε ενα καρο εξαρτησεις. Το μισο gnome φορτωνει. Καταλαβαινω οτι το εβαλες επειδη δεν εχεις μενου.

5. Εβαλες το tint2. Εξαιρετικο, ομως χρησιμοποιειται σε wm που με δεξι κλικ σου εμφανιζουν το μενου (π.χ. openbox, fluxbox). Εσυ εχεις lxde αρα χρειαζεται ενα πανελ με μενου.

Οκ εγω & συ θυμομαστε απεξω τα applications, μπορει ομως καποιος να μην τα θυμαται. Ειναι απαραιτητο ενα κουμπι για μενου. Θα σου προτεινα να ξαναβαλεις το lxpanel. Αλλοιως

γυρνα το openbox + tint2

 

Για το artwork εσυ αποφασιζεις. Παντως θα προτειμουσα κατι πιο ουδετερο (πιο minmal wallpaper). Αυτο ειναι το τελευταιο ομως.

Το vdpau ειναι μια ιδιοτητα των νεοτερων καρτων nvidia που επιτρεπουν την αναπαραγωγη video με μικρη χρηση του επεξεργαστη.

paschalis_m]

Λοιπον, του εριξα μια ματια.

1. Μου αρεσαν τα προεγκατεστημενα προγραμματα που εχεις (εκτος απο αυτα που σου ειπα πιο πανω και κατι που θα σου πω παρακατω)

2. Δεν εχεις επιλεξει gtk theme με αποτελεσμα να φαινονται ασχημες οι εφαρμογες.

3. Θα προτειμουσα το wicd (μου εκανε κολπα ο networkmanager απο το liveusb, εκλεισε οταν πηγα να συνδεθω)

4. Διαφωνω με το gnome-do. Πηγα να το βαλω στο xubuntu και ειχε ενα καρο εξαρτησεις. Το μισο gnome φορτωνει. Καταλαβαινω οτι το εβαλες επειδη δεν εχεις μενου.

5. Εβαλες το tint2. Εξαιρετικο, ομως χρησιμοποιειται σε wm που με δεξι κλικ σου εμφανιζουν το μενου (π.χ. openbox, fluxbox). Εσυ εχεις lxde αρα χρειαζεται ενα πανελ με μενου.

Οκ εγω & συ θυμομαστε απεξω τα applications, μπορει ομως καποιος να μην τα θυμαται. Ειναι απαραιτητο ενα κουμπι για μενου. Θα σου προτεινα να ξαναβαλεις το lxpanel. Αλλοιως

γυρνα το openbox + tint2

 

Για το artwork εσυ αποφασιζεις. Παντως θα προτειμουσα κατι πιο ουδετερο (πιο minmal wallpaper). Αυτο ειναι το τελευταιο ομως.

Το vdpau ειναι μια ιδιοτητα των νεοτερων καρτων nvidia που επιτρεπουν την αναπαραγωγη video με μικρη χρηση του επεξεργαστη.

GTK theme από που επιλέγω, δεν το έχω πολυ-καταλάβει αυτό...

Κι εγώ το wicd θα προτιμούσα αλλά δεν υποστηρίζει broadband network και δυστυχώς και εγώ και πολλοί γνωστοί μου το χρησιμοποιούν και μόνο το network-manager το υποστηρίζει, για την ώρα τουλάχιστον...

Το gnome-do έτσι όπως το εγκατέστησα δεν φόρτωσε τίποτα παρά μόνο το "εκτελέσιμο" και τα docklets. Παρ' όλ' αυτά, εγκαθιστώ lxpanel και θα αφαιρεθεί μαζί με το tint.

Αυτή την στιγμή δοκιμάζω gnome-mplayer και αν εμε καλύπτει θα αντικαταστήσω τον Totem. Ποιά είναι η δικιά σου εμπειρία, σε καλύπτει και σε ήχο και σε εικόνα εξίσου καλά;

Για τα gtk themes απλα επιλεγεις ενα θεμα απο το lxappearance. Aπο εκει επισης ρυθμιζεις το θεμα των icons, fonts κλπ.

Το gnome-mplayer ειναι πολυ απλο αλλα συναμα αρκετα σταθερο. Δεν νομιζω να εχει προβλημα στην αναπαραγωγη ηχου. Προσωπικα χρησιμοποιω mpd+sonata

για μουσικη. Ειναι ομως λιγο μπελας να ρυθμιστει το mpd (κατι γραμμες σε ενα αρχειο ειναι ολο & ολο). Δες το ομως αμα θες. Π.χ το gnome-mplayer ειναι προεπιλογη στο Mint 8 αρα μαλλον καλο θα ειναι.

Ξεκίνησα να το "χτίζω" πάνω στο Ubuntu 9.10 (επιτέλους), χρησιμοποιώ το lxpanel μόνο (αφαιρέθηκε το tint και το gnome-do), διόρθωσα το θέμα του gtk, εγκατέστησα το gnome-mplayer αντί για Totem (είναι όντως πολύ καλό), αντικατέστησα το thunderbird με το Claws Mail, μπήκαν πιο minimal στοχεία στην login screen και στο wallpaper και γενικά φαίνεται να έχει μπει σε καλό δρόμο χάρη στη βοήθειας σας... :)

Το project θα φιλοξενείται από δω και πέρα στο www.twitter.com/elementallinux και σύντομα θα δώσω την πρώτη beta έκδοση του Elemental 9.10

 Μπορείς να πάρεις ιδέες για ελαφριές εφαρμογές από τις προτεινόμενες λύσεις στο blog του Κ. Μandla. Δοκίμασε τα Sylpheed (αν και για λόγους αισθητικής είναι καλύτερο το Claws mail) και Recorder.

Καλή συνέχεια!

koulaxizis]

ippokratis]

Το πέρασα σ' ένα παλιό PC μου, AMD Athlon XP1800+.  Θα το δοκιμάσω με το φως της μέρας!  Όμορφο δείχνει. Πάντως, από το live CD δεν με έβαζε σε openbox και blackbox.  Με ξαναγύριζε στο default!

Ως default έχει οριστεί το LXDE, οπότε είσαι εντάξει! ;)

Περιμένω εντυπώσεις! :)

Λοιπόν, είναι αρκετά ελαφρύ και πρακτικό, αλλά το πρόβλημα παραμένει και μετά την εγκατάσταση.  Δεν παίζουν όλα τα γραφικά περιβάλλοντα; Ούτε xfce, ούτε blackbox, μόνο τα LXDE και Openbox παίζουν...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!