Πρόβλημα με επιπλέον κουμπιά

aggelos7 | Δευ, 11/24/2008 - 05:14 | 1' | 9

Καλησπέρα παιδιά, χρειαζομαι τα φώτα σας!!

Στο πληκτρολόγιο που έχω υπάρχουν πολλά επιπλέον κουμπιά(πχ μουσικής) τα οποία δεν λειτουργούνε στα Kubuntu 8.10, ενώ στα 8.04 λειτουργούσαν κανονικά. Μηπως πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

aggelos7]

Καλησπέρα παιδιά, χρειαζομαι τα φώτα σας!!

Στο πληκτρολόγιο που έχω υπάρχουν πολλά επιπλέον κουμπιά(πχ μουσικής) τα οποία δεν λειτουργούνε στα Kubuntu 8.10, ενώ στα 8.04 λειτουργούσαν κανονικά. Μηπως πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση?

Ξέχασες να αναφέρεις την μάρκα του πληκτρολογίου...

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα ubuntίστικο τρικ.
Θα πω την γενική kde εκδοχή:

Στο KDE control center πας "regional & accessibility" και μετά "keyboard layout"

Στο παράθυρο δεξιά έχει ένα drop down μενού ονόματι "keyboard model"
Επιλέγεις το πληκτρολόγιό σου και πατάς apply
:-)

...κι επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις το μοντέλο του πληκτρολογίου σου εκεί πέρα (μακάρι να το βρεις) αρχίζεις τις ταρζανιές:

1. Επιλέγεις κάτι που που σου κάθεται καλά στο μάτι και πατάς apply
2. Μετά δοκιμάζεις το κουμπί που ανεβοκατεβάζει την ένταση (volume) από πληκτρολόγιο να δεις αν παίζει.
Αν είσαι ολιγαρκής μπορείς να σταματήσεις εδώ.
Επειδή όμως θέλεις (μάλλον) να παίζουν όλα εκείνα τα fancy πλήκτρα,
4. πας στο control center μια γραμμή παρακάτω που λέει "keyboard shortcuts"

5. Επιλέγεις κάτι που δεν έχει shortcut (πχ το "maximize window vertically") και πατάς το κουμπί "custom".
6. Θα σου βγάλει ένα παραθυράκι. Πάτα ένα από τα έξτρα πλήκτρα που θέλεις να δουλεύουν να δεις αν θα φέρει αποτέλεσμα.
7. Αν ναι τότε ξαναπάτα πάλι το κουμπί δίπλα από το "custom" και δοκίμασε κι άλλα πλήκτρα.
8. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το πόσα πλήκτρα δουλεύουν πήγαινε στο βήμα (1).
μην ξεχνάς κάθε φορά που αλλάζεις κάτι στο "keyboard shortcuts" και σε ρωτάει να πατάς discard

**edit: Cortex, τώρα το είδα το post σου. Μάλλον έγραφα πολλά και με πρόλαβες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απάντήσεις σας, αλλα το πρόβλημα μάλλον δεν έχει κάποια λύση από εμας, καθώς τα συγκεκριμένα κουμπιά είναι σαν να μην υπάρχουν, αφού στα shortcuts όταν τα πατάω δεν γίνεται τίποτα. Άλλωστε στη προηγούμενη έκδοση των kubuntu λειτουργούσαν κανονικά χωρίς να χρειάζονται καμία απολύτως ρύθμιση από εμένα. Το πιο πιθανό είναι να μην έχουν υλοποιηθεί στο 8.10 ακόμα. Άλλωστε το 8.10 δεν έχει καλά καλά 1 μήνα ζωής! Οπότε μάλλον αν κάνω υπομονή πιστεύω θα λύθεί.

Παρεπιπτόντως το keyboard μου είναι το Microsoft wireless 6000

Δε νομίζω να έχει να κάνει με το Kubuntu.
(Το πολύ να μη σου αναγνώρισε το σωστό πληκτρολόγιο !!)
Θέμα KDE (πρέπει) να είναι.

Θεωρητικά αν πειραματιστείς λίγο με το keyboard model κάτι θα παίξει.
Εγώ πχ έχω ως keyboard model -> Microsoft Natural Keyboard OEM κι ας μην έχει καμία σχέση το πληκτρολόγιο μου με MS. Απλά μ'αυτό είδαν χαΐρι και προκοπή τα πληκτράκια

Δοκίμασες πολλά μοντέλα και τίποτα ??

Ίσως η πρώτη ερώτηση είναι αν όταν πατάς ένα από αυτά τα πλήκτρα στέλνεται κάποιο σήμα ή όχι. Για να το δεις αυτό υπάρχει το μικρό (αλλά θαυματουργό) προγραμματάκι που ακούει στο όνομα "xev" (X events). Το τρέχεις από κονσόλα κ σου ανοίγει ένα μικρό άσπρο παράθυρο. Όποια κίνηση κάνεις με το mouse μέσα στο άσπρο παράθυρο, ή όποιο πλήκτρο πατήσεις θα καταγράφεται στη κονσόλα. Για να κλείσεις το πρόγραμμα κλείνεις το άσπρο παράθυρο.

Για κάθε πλήκτρο που πατάς, πρέπει να εμφανίζονται 2 events: 1 "press" μόλις το πατάς, κ 1 "release" μόλις τραβήξεις το δάχτυλο σου από το πλήκτρο. Πχ μόλις πατήσω το space, βγάζει:

KeyPress event, serial 34, synthetic NO, window 0x2e00001,
root 0x7e, subw 0x2e00002, time 158627265, (44,40), root:(872,1092),
state 0x0, keycode 65 (keysym 0x20, space), same_screen YES,
XLookupString gives 1 bytes: (20) " "
XmbLookupString gives 1 bytes: (20) " "
XFilterEvent returns: False

KeyRelease event, serial 34, synthetic NO, window 0x2e00001,
root 0x7e, subw 0x2e00002, time 158627313, (44,40), root:(872,1092),
state 0x0, keycode 65 (keysym 0x20, space), same_screen YES,
XLookupString gives 1 bytes: (20) " "
XFilterEvent returns: False

Το πιο βασικό απ'όλα είναι να δεις ότι αντιδρά στα ειδικά σου πλήκτρα, κ ότι αυτά έχουν κάποιο keycode (65 για το πλήκτρο space στο πιο πάνω παράδειγμα).

Οπότε αν δε βαριέσαι, κάνε αυτό να δεις αν τα ειδικά σου πλήκτρα παράγουν "γεγονότα", για να καταλάβουμε σιγά-σιγά από πού πηγάζει το πρόβλημα.

gnu_labis ακολούθησα τις οδηγίες σου και έχω να πω πως συμβαίνουν περίεργα πράγματα...
Από όλα τα ειδικά πλήκτρα (σύνολο 22), σήμα στέλνουν μόνο τα 5, τα οποία είναι για την αριθμητική επιλογή τραγουδιών, δηλαδή είναι τα αριθμημένα κουμπιά 1-5 με τα οποία επιλέγεις συγκεκριμένο τραγούδι.
Όλα τα υπόλοιπα που είναι για να δυναμώνει η φωνή, το pause/play αλλά και τα κουμπιά για το internet δε δουλεύει κανένα... :?

Διαλέγοντας άλλο πληκτρολόγιο συμβαίνουν τα ίδια;

ενημέρωση: κ άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/292104

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=965475

Κάποια ενδιαφέροντα πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις (κ ας μην είναι πληκτρολόγιο για laptop) είναι:

https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam/HotkeyResearch