πρόβλημα με ενημέρωση

g.b | Κυρ, 06/01/2008 - 00:25 | 1' | 7

καλησπέρα

πήρα ένα μήνυμα

Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων

εκτελέστε μια αναβάθμιση διανομής για να εγκαταστήσετε όσες το δυνατόν περισσότερες ενημερώσεις

αυτό μπορεί να οφείλεται σε

* μη ολοκληρωμένη αναβάθμιση

*προβλήματα με εγκατεστημένο λογισμικο

*σε ανεπίσημα πακέτα λογισμικού

*αν χρησιμοποιείτε μια έκδοση υπό ανάπτυξη

ξέρει κανείς τι γίνεται...???

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δώσε μας πληροφορίς τι ακριβώς έκανες και σου έβγαλε αυτό το μύνημα. Και δώσε σε κονσόλα
sudo apt-get upgrade
και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει.

g.b. κι εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και βρηκα οτι ειχα τσεκαρισμενα στις πηγες λογισμικου/λογισμικο τριτων αναβαθμισεις που προοριζονται για την εκδοση 7.10 Βεβαια το μηνυμα λαθους παραμενει και μετα την (μερικη) αναβαθμιση οποτε ακολουθωντας την συμβουλη του check2fire μου βγαζει αυτο:

john@john-desktop:~$ sudo apt-get upgrade
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων
Reading state information... Ολοκληρώθηκε
Τα ακόλουθα πακέτα θα μείνουν ως έχουν:
openoffice.org openoffice.org-base openoffice.org-base-core
openoffice.org-calc openoffice.org-common openoffice.org-core
openoffice.org-draw openoffice.org-evolution openoffice.org-filter-binfilter
openoffice.org-gnome openoffice.org-gtk openoffice.org-impress
openoffice.org-math openoffice.org-officebean openoffice.org-style-human
openoffice.org-writer python-uno
0 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 17 δεν αναβαθμίζονται.
john@john-desktop:~$

μηπως σου βγαζει κατι παρομοιο;

καλησπέρα...
ναι , johnsid κάτι παρόμοιο μου έβγαλε και εμένα , αλλά νομίζω ότι εγώ έκανα πατατιά
πήρα το περιοδικό <ξεκινώντας με το λίνουξ> , και είπα μιας και το έχω ας εγκαταστήσω το dvd στο pc μου...
έκανα όλη την εγκατάσταση κανονικά (χρήση ολόκληρου δίσκου) , μέχρι εκεί που σου λέει να εγκαταστήσεις την κάρτα γραφικων (nvidia)..
από εκεί και πέρα έκανε τις αναβαθμίσεις και έφτασε στο σημείο αυτό...που έβγαζε το συγκεκριμένο μήνυμα.
φοβήθηκα και έκανα πάλι εγκατάσταση με το παλιό δικό μου livecd...(άστα φίλε πάλι το ίδιο)..
οπότε λέω κάτι δεν πάει καλά και το άφησα...
δεν ξέρω τι έκανα λάθος , αλλά δεν θα το αφήσω έτσι....το ubuntu θα μπει πάλι στο pc...

Μηπως βιαζεσαι λιγο;Το χειροτερο που εχουμε να φοβηθουμε ειναι να μην δουλευει για λιγο καιρο ο διαχειριστης ενημερωσεων.Εγω παντως σκοπευω να το ψαξω λιγακι ακομα.

Δεν ξερω σε τι οφειλεται αλλα αφοτου εκανα εναν ελενχο στα repositories και μια επανεγκατασταση στον update manager δουλεψε κανονικα χωρις κανενα μυνημα λαθους.Φιλε g.b. αν δεν εχεις κανει ηδη την επανεγκατασταση του λειτουργικου δοκιμασε τα παραπανω στο δικο μου μηχανακι εφερε αποτελεσμα.

Ενα πρόβλημα στα πακέτα ήταν που το διορθώσανε μέσα σε λίγες ώρες. Ημαρτον μην πάτε σε format με το παραμικρό!!!