Πρόβλημα με εκτυπωτή

Stelios | Σάβ, 02/16/2008 - 16:26 | 1' | 4

Έχω τον LEXMARK Z517.Τρέχω το Kubuntu 7.10 64bit.Το λειτουργικό αναγνωρίζει το μοντέλο εκτυπωτή και τον κάνω εγκατάσταση σαν raw εκτυπωτή,φτάνω στο σημείο που στέλνει τη δοκιμαστική σελίδα και ως εκεί.Δεν την εκτυπώνει και μετά από λίγο χάνεται και το εικονίδιο του εκτυπωτή από το πλαίσιο συστήματος.Μήπως φταίει το γεγονός ότι το λειτουργικό είναι 64μπιτ;Πώς μπορώ να το διορθώσω;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σύμφωνα με το [1], πήγαινε σε αυτό το site της Lexmark και κατέβασε το CJLZ600LE-CUPS-1.0-1.TAR.gz

μετονόμασε το σε CJLZ600LE-CUPS-1.0-1.tar.gz (χωρίς κεφαλαία TAR) και μετά αποσυμπίεσε το.
Μπες στο νέο φάκελο και δώσε:

sh z600cups-1.0-1.gz.sh -target temp_lex

οτιδήποτε σου πει, αγνόησε το. Δώσε:

cd temp_lex

και εκεί δώσε

alien --to-tgz *.rpm

για να μετατρέψεις τα rpm σε tgz.

Έπειτα αποσυμπίεσέ τα:

sudo tar xzf z600cups-1.0.tgz -C /
sudo tar xzf z600llpddk-2.0.tgz -C /

Και φτιάξετε τους δεσμούς στο /usr/lib για να φορτώνονται οι βιβλιοθήκες:

cd /usr/lib
sudo ln -s liblexz600core.so.0.0.0 liblexz600core.so.0
sudo ln -s liblexprinter.so.0.0.0 liblexprinter.so.0
sudo ln -s liblexprintjob.so.0.0.0 liblexprintjob.so.0

Τέλος, δώσε:

/usr/lib/cups/backend/z600

Εδώ θα βρει τον εκτυπωτή και θα σου πει το μοντέλο.
ΜΕΤΑ πρέπει να κάνεις τη διαδικασία για να εγκαταστήσεις τον εκτυπωτή, αλλά θα χρησιμοποιήσεις τον driver z600. Πήγαινε Σύστημα > Διαχείριση > Εκτύπωση, κλικ στο Νέος εκτυπωτής, διάλεξε θύρα, μετά Lexmark και στην επόμενη οθόνη ψάξε να βρεις για το driver z600 που μόλις εγκατέστησες. Ελπίζω να είσαι τυχερός και να σε βοηθήσουν αυτές οι οδηγίες.

[1] https://lists.ubuntu.com/archives/kubuntu-users/2006-May/005827.html
--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Κάπου κολλάω με το cd temp_lex.Μου λέει πως δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή φάκελος.Προχωρώ στην επόμενη εντολή και μου βγάζει πως πρέπει να εγκαταστήσω το alien.Το έκανα και αυτό αλλά τίποτα και πάλι.

ώπα η βλακεία ήταν δική μου. Η σωστή εντολή είναι αυτή:

sh z600cups-1.0-1.gz.sh -target temp_lex

μετά δίνεις cd temp_lex

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.