Bookmarks

rotor | Τετ, 07/09/2008 - 01:33 | 1' | 12

Σε ποιο φακελο μπορω να βρω τις αποθηκευμενες μου διευθυνσεις που εχω στα bookmarks του firefox  ετσι ωστε να τις ξαναβαλω μετα απο format στο καινουργιο λειτουργικο?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γιατί δεν πας

bookmarks
organize bookmarks
import and backup

καί να τα κάνεις export σε όποιον φάκελο θέλεις ?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Για να μην παιδεύεστε, όσοι αλλάζετε τις διανομές σαν τα πουκάμισα, βάλτε το delicious addon στον Firefox και τελειώνετε με τα import/export κλπ. Όλα τα bookmarks θα είναι προσβάσιμα και από web και από κάθε άλλη browser κάθε άλλου λειτουργικού, χώρις import ή export:

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3615

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Οσοι αλλαζουν διανομες σαν τα πουκαμισα καλο ειναι να κρατανε το /home τους ωστε να μην παιδευονται και με αλλα πιο σημαντικα πραγματακια απο τα bookmarks του firefox.
Oσο για τα bookmarks, προσωπικα τα εχω καταργησει εδω και καιρο, και τα ανεβαζω στο iGoogle ωστε να τα εχω διαθεσημα οπου κι αν ειμαι κι απο οποιο μηχανημα κι αν μπω

Ναι και που το ξέρεις ότι δεν τα διαβάζει και η κουτσή Μαρία στο iGoogle.. Γενικότερα εγώ δεν εμπιστεύομαι καμία από όλες αυτές τις εφαρμογές που σου φυλάνε τα έγγραφα, τα bookmarks και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Και που το ξέρεις δηλαδή ότι δεν κρατάνε προσωπικά σου στοιχεία από εκεί που τα αποθηκεύεις;

"Προσωπικά στοιχεία" κρατάνε παντού, Marlene. Όχι όμως με την έννοια "προσωπικών δεδομένων", αλλά με την έννοια του profiling για να σου δείχνουν σχετικές διαφημίσεις.

@brave: ποια είναι η διαφορά; Τα ανεβάζεις στο iGoogle, τα ανεβάζεις στο delicious (Yahoo) ένα και το αυτό. Τραπεζίτες διαφημίσεων είναι και οι δύο ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Για αυτό δεν τα ανεβάζεις πουθενά και κρατάς και ένα export των bookmarks για την άγνωστο ζήτηση ή το .mozilla και τελειώνει το πανηγύρι. Πάντως έχω να πω ότι η όλη φάση με την επεξεργασία αρχείων online, τα bookmarks που τα σώζεις στο igoogle κτλ κτλ μου φαίνεται εξαιρετικά ύποπτη και γενικότερα ανασφαλής.
Δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί θα πρέπει να επεξεργάζομαι τα έγγραφα μου online; Ίχνος δηλαδή ιδιωτικότητας .

Αυτό γαι τις διαφημίσεις είναι άσχετο Δημήτρη γιατί μπορεί μεν εκείνοι να σου κρατάν στοιχεία για να σου δείχνουν σχετικές διαφημίσεις αλλά αν έχεις φίλτρο στο browser και τον mail client οι διαφημίσεις τους πέφτουν στο κενό. Όμως παιδιά πρέπει να δείτε πως παρακολουθούν από το google το σε ποιες σελίδες μπαίνεις ή ποιες αναζητήσεις κάνεις.
Στον δικό μου υπολογιστή αν χτυπήσω οποιαδήποτε λέξη θα πάει να μου την κάνει match πρώτα πρώτα με οτιδήποτε έχει σχέση με το linux. Στου καλού μου πάει και του την κάνει match σε οτιδήποτε έχει σχέση με τον ήχο. ( μας παρακολουθούν ή μου φαίνεται;;; )
Για τον λόγο αυτό τελευταία έχω γυρίσει στο altavista ( μέχρι να μας πάρουν χαμπάρι και αυτοί οπότε μετά θα ψάχνουμε άλλη μηχανή αναζήτησης.. ! )

Όπως σου είπε και ο Δημήτρης αυτό είναι το profiling.
Δεν έχει σχέση με ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (άσχετο αν η google έχει κατηγορηθεί και ορθά σε κάποιες περιπτώσεις ότι κρατά και τέτοιου είδους πληροφορίες).

Το profiling είναι καλό γιατί βρίσκεις αυτό που σε ενδιαφέρει ποιο γρήγορα και με καλύτερη ακρίβεια.
Άσε που σε extream περιπτώσεις μέσο του profiling μπορούν να διαλευκανθούν και υποθέσεις ηλεκτρονικού εγκλήματος π.χ. παιδεραστές, ανώμαλες φύσεις κτλ… :P

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

marlene]

Αυτό γαι τις διαφημίσεις είναι άσχετο Δημήτρη γιατί μπορεί μεν εκείνοι να σου κρατάν στοιχεία για να σου δείχνουν σχετικές διαφημίσεις αλλά αν έχεις φίλτρο στο browser και τον mail client οι διαφημίσεις τους πέφτουν στο κενό. Όμως παιδιά πρέπει να δείτε πως παρακολουθούν από το google το σε ποιες σελίδες μπαίνεις ή ποιες αναζητήσεις κάνεις.
Στον δικό μου υπολογιστή αν χτυπήσω οποιαδήποτε λέξη θα πάει να μου την κάνει match πρώτα πρώτα με οτιδήποτε έχει σχέση με το linux. Στου καλού μου πάει και του την κάνει match σε οτιδήποτε έχει σχέση με τον ήχο. ( μας παρακολουθούν ή μου φαίνεται;;; )

Το ότι σου εμφανίζει τα σχετικά με linux είναι το αποτέλεσμα του profiling. Για να το πω απλά, "σου χουν πάρει τα μέτρα" και τώρα σου παρουσιάζουν ότι θες/θέλουν να θες :P

Γιου νοου; Το δίκτυο είναι το μεγαλύτερο κοινωνικό πείραμα της ιστορίας και, γι' αυτό, η εμπορική αξία του είναι ανυπολόγιστη. Η μεταβολή των κανόνων του παιχνιδιού, από το "πλήρωσε για να δεις" στο "όλα τσάμπα", γίνεται με συγκεκριμένο στόχο, και όχι μόνο επειδή το κόστος των βασικών υποδομών IT τείνει στο μηδέν. Στόχος είναι η διαφήμιση. Όχι όμως την όποια διαφήμιση, αλλά την στοχευμένη, που ο ίδιος ο χρήστης έχει σκιαγραφήσει σταδιακά χωρίς να το καταλάβει.

marlene]
Για τον λόγο αυτό τελευταία έχω γυρίσει στο altavista ( μέχρι να μας πάρουν χαμπάρι και αυτοί οπότε μετά θα ψάχνουμε άλλη μηχανή αναζήτησης.. ! )

ρεζιστανς ιζ φιουταιλ, γιου γουιλ μπι ασιμιλειτιντ.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ωραία θα μπαίνω για κανα χρόνο και θα κάνω searches για windows....λέτε να μου βγάλει windoux ή linows;

Πέρα από την πλάκα το profiling είναι adaptive (δηλαδή μαθαίνει με τον καιρό της συνήθειές σου) ή σου βγάζει διαφημίσεις αντίστοιχες με την τρέχουσα αναζήτηση; Αν είναι adaptive, πως σε αναγνωρίζει έτσι ώστε να φτιάξει το profile σου; Με βάση το IP σου; Αν είναι έτσι σε κάθε διαδοχικό search θα ανοιγοκλείνω το router.

Πάντως το μεγαλύτερο δόλωμα ειναι το μεγάλο inbox. Το φάγαμε το τυράκι μια χαρά.

ilnak]

Ωραία θα μπαίνω για κανα χρόνο και θα κάνω searches για windows....λέτε να μου βγάλει windoux ή linows;

Πέρα από την πλάκα το profiling είναι adaptive (δηλαδή μαθαίνει με τον καιρό της συνήθειές σου) ή σου βγάζει διαφημίσεις αντίστοιχες με την τρέχουσα αναζήτηση; Αν είναι adaptive, πως σε αναγνωρίζει έτσι ώστε να φτιάξει το profile σου; Με βάση το IP σου; Αν είναι έτσι σε κάθε διαδοχικό search θα ανοιγοκλείνω το router.

Μπα, με πολλά πολλά cookies όπως φαίνεται από τις Προτιμήσεις (Καρτέλα Privacy > Show cookies) του FF.

ilnak]

Πάντως το μεγαλύτερο δόλωμα ειναι το μεγάλο inbox. Το φάγαμε το τυράκι μια χαρά.

Πάντα έτσι δεν είναι όμως; Cross-subsidy λέγεται αυτό. Σου δίνουν κάτι τσάμπα, επειδή είναι σίγουροι ότι θα αγοράσεις έμμεσα κάτι άλλο ή ότι θα δεις/κλικάρεις διαφημίσεις.

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Εγώ βάζω τον browser να τα σβήνει όλα κάθε φορά που κλείνει. Και τα cookies και το κασέ του και το ιστορικό του και όλα μα όλα. Και πάλι όμως το google κρατάει ονόματα και διευθύνσεις ( καλά φανταστείτε να έχετε ie εκεί καήκατε.)
Όπως και να έχει, καλό είναι να αλλάζουμε από καιρό σε καιρό μηχανή αναζήτησης γιατί δεν είναι να κάθεσαι συνέχεια σε μία.
Μπορεί να σε διευκολύνει αν θες να ψάξεις κάτι αλλά προσωπικά εμένα μου την σπάει όταν μου πετάει αποτελέσματα που, κατά την γνώμη τους είναι αυτά που υποτίθεται με ενδιαφέρουν.

Αν και γενικότερα τους έχω μπερδέψει τελευταία αφού ψάχνω σε πολλές περιπτώσεις πολλά άσχετα πράγματα. ( χε χε σατανικό γέλιο! )