Nvidia 8600GT & Ubuntu 8.04.1 Προβλήματα

GenocideX | Τετ, 07/30/2008 - 21:16 | 5' | 19

Χαιρετώ την παρέα του Linux Format...
Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί της υπόθεσης:
Αντιμετωπίζω το εξής σοβαρό πρόβλημα.Πρόσφατα αγόρασα την Gigabyte Nvidia Geforce 8600 GT 512 MB και αποφάσισα να κάνω ενα fresh install του Ubuntu 8.04 Hardy (συγκεκριμένα το 8.04.1).Χρησιμοποιώ Ubuntu απο την έκδοση 6.06 και δεν αντιμετώπιζα πότε πρόβληματα με την προηγούμενη κάρτα(Abit Ati X700 Pro) ωστόσο απο τότε που έκανα την αναβάθμιση στην καινούργια κάρτα αντιμετωπίζω τα απίστευτα προβλήματα.Συγκεκριμένα μετα απο fresh install όταν εγκαταστήσω τους restricted drivers το πρώτο πρόβλημα που συναντώ είναι μετά απο το restart και μόλις bootάρει το σύστημα σβήνει η οθόνη ή στην καλύτερη εκδοχή απλά μένει σε μαύρο φόντο κ σταματάει χωρίς ήχο,χωρίς καμία ενδείξη οτι κάτι συμβαίνει στο background.
Για να γίνω λίγο πιο σαφής θέλω να διευκρινίσω οτι μετα το fresh install κάνω τα πρώτα updates(συμπεριλαμβανομένων και των linux restricted modules-common) που μου ζητάει η διανομή, στη συνέχεια εγκαθιστώ το build-essential και μετά περνάω στο τέλος εγκαθιστώ τους drivers με την μέθοδο που σου δίνει η nvidia.Οπότε με το που κάνω restart μου σβήνει το monitor ή απλά έχω μαύρη οθόνη.Μετά απο έρυνα που έκανα αποφάσισα να προβώ σε διάφορες εναλλακτικές.Συνεπώς δοκίμασα το EnvyNG αλλά τζίφος ενω στη περίπτωση που θα χρησιμοποιήσω το restricted drivers manager μετά το restart μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία και οτι ρυθμίσεις κ αν του βάλω παραμένει σε μια ανάλυση 640*480...!Ξανακάνω επανεκκίνηση και μπαίνω σε recovery mode.Eκτελώ το xfix και επιστρέφει στις μεγαλύτερες αναλύσεις αλλά ωστόσο τα εφέ κ γενικά όλα τα τα πράγματ που συνδέονται με τους restricted drivers δεν λειτουργούν.Επίσης παρατηρώ οτι σε μερικές περιπτώσεις στον restricted drivers manager λέει οτι οι drivers είναι σε χρήση αλλά όχι ενεργοποιημένοι.
Οπως καταλαβαίνετε έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε πιθανή λύση χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Υποτίθεται οτι για κάποιους το fresh install τους έλυνε το πρόβλημα αλλά ούτε αυτό λειτούργησε σε εμένα.
Εχω ποστάρει το πρόβλημα και στο Ubuntu Forums στο οποίο οι περισότερροι μου είπαν οτι έκαναν την μετάβαση τελικά σε άλλη διανομή (OpenSuse) επειδή εκεί δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα.Προφανώς όπως καταλαβαίνετε αυτο δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση. To ubuntu με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στις περισότερρες των περιπτώσεων και δεν σκοπέυω να άλλαξω διανομη τουλάχιστον για την ώρα.
Παρεπιπτόντως έχω δοκιμάσει τρείς διαφορετικές εκδόσεις drivers και μια παλιότερη beta ενώ ο τελευταίος που δοκίμασα είναι ο 173.14.12 (http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_173.14.12.html)
Δυστυχώς μετα λύπης μου βλέπω οτι οι πιθανότητες να λύσω αυτό το πρόβλημα είναι πολύ λίγες κ αυτό και μόνο με ξενερώνει απίστευτα γιατι γενικώς απ την διανομή αυτή είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πραγματικά αν έχετε κάτι να προτείνετε,ενδεχομένως κατι που δεν έχω κάνει ή που πιθανώς να έχω παραλήψει.
Οπως και να έχει οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα περιμένω σε απάντηση σας!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

να προτείνω...
κάνε boot κανονικά και άστο να κάνει τα δικά του. αφού θα σου βγάλει την μαύρη οθόνη πάτα ctrl+alt+F2 κάνε login και δώσε

sudo cat /var/log/Xorg.0.log > xorg.log

την παραπάνω εντολή δώστην ενώ βρίσκεσαι στο home.
Μετά πέρνα το xorg.log σε ένα φλασακι με εντολές αν δεν έχεις καθόλου γραφικό περιβάλλον, και από ένα άλλο pc ανέβασέ το εδώ. Επίσης ανέβασε και το xorg.conf. Δεν λέω ότι θα γίνει κάτι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

http://promoshare.com/700419 --> Εδώ θα βρείς το xorg.log

http://promoshare.com/856007 --> κ εδώ το xorg.conf σε .txt

Το κουμπί για να κάνεις download είναι κάτω-κάτω σε κάθε link απο τα παραπάνω!

Καλημερα,

Στο xorg.conf δεν εχεις φτιαξει το section για να φορτονει τους drivers της καρτας γραφικων ουτε screen οποτε και σου δινει μαυρη οθονη.

Δωσε σαν root sudo xorgconfig ακολουθα τις οδηγιες και κανε overwrite το xorg.conf που εχεις.
Μετα ψαξε για "nv","vesa" η οτι αλλο εχεις βαλει και κανε το replace με "nvidia" (χωρισ "" εννοειτε) reboot και πρεπει να σου παιξει

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

ξέρεις τι γίνεται. αυτή η διαδικασία έπρεπε να γίνει από τον οδηγό εγκατάστασης της nvidia. Οπότε μάλλον δεν έτρεξε σωστά τον οδηγό.

slack αν θυμάμαι κάλα κάπου σε ρωτάει αν θές να κάνεις overwrite το xorg.conf.

Τέσπα. GenocideΧ κάνε αυτό που σου λέει ο slack ή ξανατρέξε τον οδηγό εγκατάστασης της nvidia και μάλλον θα σου δουλέψει.

Κατέβασε από εδώ και τρέξε το shell script. Αυτό το έχεις κάνει ήδη αλλά για δοκίμασε πάλι.

Να σου πω μερικά βήματα για recovery που αν τα κάνεις μπορεί να διορθώσεις την κατάσταση. Πρώτα κάνε όλες τις αναβαθμίσεις για την διανομή σου και ενεργοποίησε και μέσω synaptic και στο μενού του synaptic ρυθμίσεις>repositories>στην καρτέλα updates τα hardy-proposed repositories. Κάνε και τις ενημερώσεις που θα εμφανιστούν και μετά κάνε restart και μπες σε recovery mode του πιο πρόσφατου kernel που έχει εγκατασταθεί. Εκεί θα σε βγάλει σε ένα παράθυρο με κάποιες επιλογές. Επέλεξε να μπεις σε root terminal. Τώρα στην γραμμή εντολών αρχικά δώσε

envyng -t

από εκεί επέλξε για απεγκατάσταση αρχικά των nvidia driver. Μετά την απεγκατάσταση δώσε ξανά

envyng -t

και επέλεξε την εγκατάσταση εκ νέου των driver. Μετά την εγκατάσταση επέλεξε κανονική εκκίνηση του xserver. Αν σε βγάλει ξανά σε safe mode με χαμηλή ανάλυση μπες κανονικά με αυτήν την ανάλυση στο λειτουργικό, άνοιξε το terminal και δώσε

sudo displayconfig-gtk

στο παράθυρο που θα ανοίξει στην πρώτη καρτέλα επέλεξε generic monitor με τον τύπο που ταιριάζει στην οθόνη σου, επέλεξε και την ανάλυση καθώς και το refresh rate και μετά στην δεύτερη καρτέλα επέλεξε για driver της κάρτας γραφικών τους nvidia. Δώσε και εφαρμογή και πες μας τι έγινε.

Λοιπόν δοκίμασα όλα αυτά τα οποία συζητήσαμε εδώ αλλά δυστυχώς και μετα λύπης μου δεν υπήρξε ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Πιο συγκεκριμένα ξαναδοκίμασα να κάνω εγκατάσταση τους drivers με την μέθοδο της Nvidia. Οταν το έκανα αυτό στην συνέχεια έκανα:
sudo nvidia-xconfig
για να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις και στην καλύτερη μου έβγαινε κ 1 validation error το οποίο έλεγε:
Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf
Device section "Configured Video Device" must have a driver line.
Στην συνέχεια όταν προσπαθούσα να επαναφέρω τον Χ το αποτέλεσμα παρέμενε το ίδιο.
Ξαναέκανα λοιπόν fresh install και επιχείρησα την μέθοδο του συμφορουμίτη check2fire. Δηλαδή πιο συγκεκριμένα έκανα όλα τα απαραίτητα updates (μέσα απο το γραφικό περιβάλλον),έγινε αναβάθμιση του πυρήνα σε 2.6.24.20 και στην συνέχεια χρησιμοποίησα το EnvyNG μέσα απ το τερματικό.Μετά έκανα επαννεκίνηση το σύστημα κ ακριβώς μετά απ το boot to monitor έσβησε.Ξανακάνω επανεκκίνηση,μπαίνω σε recovery mode,τρέχω το xfix και το σύστημα bootάρισε κανονικά σε γραφικό περιβάλλον με την ανάλυση σε κανονικά επίπεδα χωρίς τίποτα παράξενο αλλά ωστόσο οι drivers δεν ήταν εγκατεστημένοι ακόμη!!!
Ετρεξα το: sudo displayconfig-gtk αλλά οτι ρυθμίσεις κ αν έβαλα το σύστημα δεν ενεργοποιούσε τους drivers για κανένα λόγο.Παρεπιπτόντως παρατήρησα οτι η οθόνη μου δεν υπάρχει μέσα στις προτεινόμενες απ το displayconfig-gtk.Παίζει ρόλο;Οπως κ να χει δοκίμαζα κ τα διάφορα generic monitors με διάφορες επιλογές στους drivers αλλά τζίφος...
Οταν τρέχω τώρα το εργαλείο της Nvidia(Nvidia X Server Settings) μου βγάζει μύνημα οτι δεν χρησιμοποιώ τους restricted drivers και μου προτείνει να κάνω:
sudo nvidia-xconfig κ έτσι κάνω.Το μνμ που εμφανίζεται παραμενει το ίδιο με πρίν.

Βρίσκομαι σε απόγνωση.Τι άλλες επιλογές έχω;
Τι ακριβώς πρέπει να προσθέσω στο xorg.conf και πού ακριβώς(σε ποιό section δηλαδή);
Τι άλλο προτείνετε που θα μπορούσε να μου διορθώσει το πρόβλημα κ να μου φέρει ψυχική ηρεμία;

κάνω copy-paste το δικό μου χυμαδιό για να πάρεις μια ιδέα.

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig

# nvidia-xconfig: version 1.0 (buildmeister@builder58) Thu Jun 5 00:08:24 PDT 2008
# xorg.conf (xorg X Window System server configuration file)
#

# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using

# values from the debconf database.

#

# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.

# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)

#

# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*

# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg

# package.

#

# If you have edited this file but would like it to be automatically updated

# again, run the following command:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg


Section "ServerLayout"

Identifier "Default Layout"

Screen "Default Screen" 0 0

InputDevice "Generic Keyboard"

InputDevice "Configured Mouse"

EndSection



Section "Files"

FontPath "/usr/local/share/fonts"

EndSection



Section "Module"

Load "i2c"

Load "bitmap"

Load "ddc"

Load "dbe"

Load "extmod"

Load "freetype"

Load "glx"

Load "int10"

Load "vbe"

EndSection



Section "InputDevice"

Identifier "Generic Keyboard"

Driver "kbd"

Option "CoreKeyboard"

Option "XkbRules" "xorg"

Option "XkbModel" "pc104"

Option "XkbLayout" "us"

EndSection



Section "InputDevice"

Identifier "Configured Mouse"

Driver "mouse"

Option "CorePointer"

Option "Device" "/dev/input/mice"

Option "Protocol" "ImPS/2"

Option "Emulate3Buttons" "true"

EndSection



Section "Monitor"

Identifier "Generic Monitor"

HorizSync 28.0 - 72.0

VertRefresh 43.0 - 60.0

Option "DPMS"

EndSection



Section "Device"

Identifier "nVidia Corporation NVIDIA Default Card"

Driver "nvidia"

Option "NoLogo" "true"

Option "TripleBuffer" "true"

Option "OnDemandVBlankInterrupts" "true"

Option "BackingStore" "true"

EndSection



Section "Screen"

Identifier "Default Screen"

Device "nVidia Corporation NVIDIA Default Card"

Monitor "Generic Monitor"

DefaultDepth 24

Option "AddARGBGLXVisuals" "True"

SubSection "Display"

Depth 24

Modes "1440x900"

EndSubSection

EndSection

Όπως βλέπεις σου λείπει το section Device. Το identifier του section device όπως βλέπεις πρέπει να το προσθέσεις στο section Screen.

Οπότε προτείνω

1.κάνε boot

2.πάτα ctrl+alt+F2 και έμπα σε τερμιναλ

3. δώσε

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

διάλεξε τις default επιλογές και διάλεξε για driver τον nvidia. Αφού τελειώσεις πάτα ctrl+alt+F7 μπες στο γραφικό περιβάλλον και πάτα ctrl+alt+backspace για να κάνεις restart τον xserver.

4. Αν δεν σου δουλέψει τώρα ξανακάνε nvidia-xconfig αφού επιβεβαιώσεις ότι το section Device υπάρχει στο xorg.conf.

Η εντολή στο 3 λειτουργεί για όλα τα ντεμπιανοειδή οπότε λογικά και για το ουμπούντου. Αν δεν σου πιάσει το 3, πρόσθεσε το section Device μόνος σου, συμπεριλαμβάνοντας το driver και το identifier, και ξανατρέξε nvidia-xconfig

κάπου δεν ήμουν σαφείς ρώτα. και πες μας τι έγινε

Αισθάνομαι για κάποιο λόγο οτι είμαστε πολύ κοντά στη λύση αλλά έχω ακόμη τις αμφιβολίες μου.
Λοιπόν,έχουμε κ λέμε:
Σε πρώτη φάση έκανα το dpkg-reconfigure,δεν άλλαξε κάτι κ έτσι προχώρησα στο να αλλάξω χειροκίνητα το xorg.conf μόνος προσθέτοντας τις ρυθμίσεις του Section Device που έχει εσύ στο δικό σου xorg.conf.Στη συνέχεια έτρεξα το nvidia-xconfig κ μου επέστρεψε 1 μνμ το οποίο δεν είχα ξανασυναντήσει.Συγκεκριμένα:

VALIDATION ERROR: Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf.
Undefined Device "Configured Video Device" referenced by
Screen "Default Screen".

Γιατί μου το εμφανίζει αυτό;
Τι επιπλέον αλλάγες πρέπει να κάνω;

*Σημειωτέον οτι μετα το nvidia-xconfig το αρχείο xorg.conf γίνεται έτσι:

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig: version 1.0 (buildmeister@builder63) Thu Jun 5 00:10:21 PDT 2008

Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
RgbPath "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"
EndSection

Section "Module"
Load "dbe"
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx"
EndSection

Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"
HorizSync 30.0 - 110.0
VertRefresh 50.0 - 150.0
Option "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα σεταρίσματος της οθόνης σου. Οι λίγες καταχωρήσεις στο xorg.conf συμβαίνουν λόγο της τελευταίας έκδοσης του xorg που έχει αρχίσει να ελαχιστοποιεί αυτές τις καταχωρήσεις. Προσπάθησε με το displayconfig να κάνεις δουλειά. Στις ρυθμίσεις της οθόνης βάλε generic με την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου και παίξει και λίγο με το refresh rate. Φυσικά σε κάθε αλλάγή θα πρέπει να βάζεις και σαν driver τους nvidia.

Και εγώ πιστεύω ότι έχει σχέση με την οθόνη.Είχα πάθει και εγώ κάτι παρόμοιο και έφταιγε το ότι δεν επέλεγα το σωστό τυπο της οθόνης.
Ποια οθόνη έχεις?
Επίσης να το δικό μου αρχείο xorg.config
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,gr"
Option "XkbVariant" ",extended"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "nvidia"
Option "NoLogo" "True"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
screen "Default Screen"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Εκανα τα εξής βήματα:
Δοκίμασα διάφορες οθόνες,διαφορετικούς τύπους και σε διάφορες αναλύσεις αλλά ωστόσο οι drivers αρνιόντουσαν κατηγοριματικά να λειτουργήσουν.Στις περισοτερες των περιπτώσεων οι αναλύσεις που δοκίμαζα ήταν εντάξει αλλα για κάποιο περιέργο λόγο το σύστημα αρνείται να δεχθεί τους restricted drivers.
Η οθόνη μου είναι η EIZO FlexScan L550 και στο εργαλείο για την διαχείριση των οθονών δεν συμπεριλαμβανεται δυστυχώς.Σημειώστε εδώ ωστόσο οτι με την προηγουμενη μου κάρτα (Ati X700 Pro) δεν είχα προβλήματα με την οθόνη και ήμουν οκ απο άποψη αναλύσεων κ εφέ...!
Δόκιμασα να εγκαταστήσω και τους nvidia new-legacy drivers αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι...τουλάχιστον μπαίνω σε γραφικό περιβάλλον σε 1280x1024!
Κρίμα που σε ένα τόσο όμορφο λειτουργικό δεν μπορώ να αξιοποιήσω την κάρτα στο 100%...65 ευρώ πήγαν στον αέρα!
Θα δοκιμάσω και το xorg.conf του φίλου binarybear αλλά νομίζω οτι εχουμε εξαντλήσει κάθε πιθανή περίπτωση.
Χίλια ευχαριστώ,πραγματικά αν πιστεύετε οτι μπορούμε να κάνουμε κατι άλλο πείτε μου το να το προσπαθήσω.

Μου εμφανίζει το παρακάτω μνμ:

This is a pre-release version of the X server from The X.Org Foundation.
It is not supported in any way.
Bugs may be filed in the bugzilla at http://bugs.freedesktop.org/.
Select the "xorg" product for bugs you find in this release.
Before reporting bugs in pre-release versions please check the
latest version in the X.Org Foundation git repository.
See http://wiki.x.org/wiki/GitPage for git access instructions.

X.Org X Server 1.4.0.90
Release Date: 5 September 2007
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux Ubuntu (xorg-server 2:1.4.1~git20080131-1ubuntu9.2)
Current Operating System: Linux VS-Dtop 2.6.24-20-generic #1 SMP Mon Jul 28 13:49:52 UTC 2008 i686
Build Date: 13 June 2008 01:08:21AM

Before reporting problems, check http://wiki.x.org
to make sure that you have the latest version.
Module Loader present
Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Sat Aug 2 10:49:05 2008
(==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"
(WW) ****INVALID MEM ALLOCATION**** b: 0xce000000 e: 0xce000000 correcting
(II) Module "i2c" already built-in
(II) Module "ddc" already built-in
(II) Module "ramdac" already built-in
(EE) Failed to initialize GLX extension (Compatible NVIDIA X driver not found)
expected keysym, got XF86KbdLightOnOff: line 70 of pc
expected keysym, got XF86KbdBrightnessDown: line 71 of pc
expected keysym, got XF86KbdBrightnessUp: line 72 of pc
expected keysym, got XF86KbdLightOnOff: line 70 of pc
expected keysym, got XF86KbdBrightnessDown: line 71 of pc
expected keysym, got XF86KbdBrightnessUp: line 72 of pc
The XKEYBOARD keymap compiler (xkbcomp) reports:
> Warning: Type "ONE_LEVEL" has 1 levels, but has 2 symbols
> Ignoring extra symbols
Errors from xkbcomp are not fatal to the X server

Οσο για τα links που μου έδωσες, βλέπω πολυ απογοήτευση απο πολύ κόσμο!Είναι μεγάλο το πρόβλημα κ οι λύσεις που παρουσιάζονται, είναι ημίμέτρα, μέχρι τουλάχιστον να γίνει κάποια στιγμή κάτι...Θα κάνω κ εγώ ενα post εκεί.

Φυσικά το linux δεν είναι μόνο το ubuntu και μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη διανομή όπως το suse,fedora,mandriva

Απο μία άποψη έχεις δίκιο φίλε μου αν κ το πρόβλημα ενδεχομένως να εμφανίζεται κ στις υπόλοιπες διανομές(πλήν της openSUSE 11 για την οποία είναι επιβεβαιωμένο οτι λειτουργεί οκ με την κάρτα μου).Ετσι κ αλλίώς όμως το πρόβλημα δεν είναι η διανομη αυτή καθεαυτή όσο το γεγονός οτι δεν μπορώ να την απολαύσω στο 100% με τα εφέ κ.λ.π!Ωστόσο όταν έχεις δουλέψει ενα λειτουργικό τόσο solid όσο το ubuntu και έχεις μάθει πως να χειρίζεσαι και 5-10 λειτουργίες με άνεση με ή χωρίς γραφικό περιβάλλον εκεί κάπου είναι μεγάλο ξενέρωμα να έχεις πρόβλημα με τους drivers κ να μην μπορείς να χειριστείς το συστημα σου στο 100%.Ασε που γενικώς οι dedian διανομές με έχουν κερδίσει σε μεγαλύτερο βαθμό απ τις υπολοιπές με τα rpm πακέτα(opensuse,mandriva,fedora).Και απ την άλλη πάλι δεν πιστεύω οτι υπάρχει διανομή debian based που να ενσωματώνει τοσο καλά στοχεία κ εργαλεία κ τόσο καλά δεμένα μεταξυ τους.
Δεν ξέρω,πάντως παιδίά ελπίζω να διορθωθεί σύντομα το πρόβλημα αυτό γιατι μέχρι τότε μου φαίνεται θα χρησιμοιποιώ για τις καθημερινές μου εργασίες (δυστυχώς κ δεν το θέλω κατα βάθος) το λειτουργικό της Wicro$uck.
Εναλλακτικά θα μπορούσα να πουλήσω την κάρτα κ να πάρω άλλη αλλα δεν αξίζει τον κόπο γιατι στη παρούσα φάση θα πρέπει να την "σκοτώσω" σε πολυ χαμηλή τιμή...
Πραγματικά αν ανακαλύψετε κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσε να με βοηθήσει,οτιδήποτε δηλαδή που ενδεχομένως θα μπορούσε να δώσει λύση ποστάρετε εδώ.Κ πάλι ευχαριστώ.

*Χμμ,για κάτσε να δώ που έχω το iso του πρόσφατου fedora!
**Και τώρα που το θυμήθηκα υπάρχει κ μια διανομούλα debian-based που χρησιμοποιεί το e-17(elive νομίζω λέγεται)...interesting!

Δυστηχώς το hardy μας έκανε μερικά νερά με το σετάρισμα του σε συγκεκριμένες κάρτες και σε μερικές οθόνες. Η κάρτα σου είναι μια χαρά και θα ήταν κρίμα να την καταργήσεις. Στις υπόλοιπες διανομές δουλεύει χωρίς προβλήματα. Η μόνη λύση είναι να κάνεις edit μόνος σου το αρχείο του xorg.conf και αυτό με αμφίβολα αποτελέσματα. Υπάρχει ένας γενικός οδηγός εδώ

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1430102&postcount=63

αν και δεν ξέρω κατα πόσο θα δουλέψει με τις αλλαγές που έφερε η νέα έκδοση του xorg. Μια άλλη λύση είναι να κάνεις manual εγκατάσταση των driver της nvidia που θα κατεβάσεις από το official site τέλος μπορείς να δοκιμάσεις και το mint που είναι τελείως σαν το ubuntu και μερικά πράγματα μπορεί να δουλεύουν καλύτερα εκεί.