Αναβολή ημερομηνίας έκδοσης πρώτου τεύχους στις 2 Φλεβάρη;

orestis | Σάβ, 01/22/2011 - 12:40 | 1' | 18

Ελπίζω να αξίζει αυτή η αναβολή της ημερομηνίας έκδοσης επειδη περίμενα πως και πως να ερθει 27 Γενάρη και να το αγοράσω.Επίσης θα ήθελα να προσθέσω την επιθυμία μου για διανομές που θα ήθελα στο συνοδευτικό DVD όπως Fedora και Arch.

Δώσε αστέρια!
Σχόλια

Ξερουμε τπτ για το τευχος τι περιπου θα περιεχει και τετοια ή το αφηνουμε για εκπληξη????

καθε αρχή κια δυσκολη. ασε θα ευθυγραμμισοτύμε.. ειμαι περιρεργος να δω τι θα χει ως ύλη και ποιους αρθρογράφους. ολα θα πανε καλα

orestis lekatis]Ελπίζω να αξίζει αυτή η αναβολή της ημερομηνίας έκδοσης επειδη περίμενα πως και πως να ερθει 27 Γενάρη και να το αγοράσω.Επίσης θα ήθελα να προσθέσω την επιθυμία μου για διανομές που θα ήθελα στο συνοδευτικό DVD όπως Fedora και Arch.

Ναι, Ορέστη,  όπως φαίνεται και από το bannerάκι, η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας ειναι για τις 2 Φλεβάρη. Υπομονή! 

Για τις διανομές που ζητάς, θα το λάβουμε υπόψη. Από το επόμενο τεύχος όμως Cool

hellaspc1]καθε αρχή κια δυσκολη. ασε θα ευθυγραμμισοτύμε.. ειμαι περιρεργος να δω τι θα χει ως ύλη και ποιους αρθρογράφους. ολα θα πανε καλα

Εχουμε ανακοινώσει τους συνεργάτες εδώ και πολύ καιρό. Δες εδώ!  Smile

kos6101991]Ξερουμε τπτ για το τευχος τι περιπου θα περιεχει και τετοια ή το αφηνουμε για εκπληξη????

Προφανώς ειναι έκπληξη. Πρώτο τεύχος είναι μην το ματιάσουμε παιδιά! Sealed 

ναι ρε παιδια τους ειδα εδω και καιρο, εννοω οτι κατα καιρους λεγατε στο παλιο περιοδικο οτι αναζητάτε συνεργατες. οπότε μπορει να εχουμε και νέους, αλλα κομα κια μετα απο ενα μηνα ίσως βαλετε και καπιον αλλο αναγνώστη. λεμε τώρα..

hellaspc1]ναι ρε παιδια τους ειδα εδω και καιρο, εννοω οτι κατα καιρους λεγατε στο παλιο περιοδικο οτι αναζητάτε συνεργατες. οπότε μπορει να εχουμε και νέους, αλλα κομα κια μετα απο ενα μηνα ίσως βαλετε και καπιον αλλο αναγνώστη. λεμε τώρα..

βρε συ διάβασε τι γράφουμε:
"Αν θέλετε να μπείτε στην ομάδα μας, απλώς επικοινωνήστε μαζί μας!"

Παντως δυσαρεστηθηκα που δεν θα υπαρξει ουτε καν Fedora(!) στο συνοδευτικο.Ενταξει δεν μιλαω για Arch μιας και είναι πιο περίπλοκο.Βεβαια θα πει η δευθυνση, οτι ειναι εκπληξη λογο της πρωτης εκδοσης και γενικως οτι δεν ειναι καλο να λεμε απο πριν τι θα γινει, αλλα εγω θα υπενθυμιζω τις ιδεες μου γιατι νομιζω δεν ειναι ακομα τοσο αργα.Αν δεν βαλετε διανομες, βαλτε τουλαχιστον κατι σαν: "Αρχες Περιηγησης στον χωρο του Gnu/Linux" ή αντι για gnu/linux το ονομα μιας διανομης.Ωραιος τιτλος επισης θα ηταν: "Αντιμετωπιση προβληματων εφαρμογων δικτυου" και συμπεριλαμβανω ολες τις εφαρμογες που ασχολουνται με το δικτυο και τις δυσλειτουργιες τους οχι μονο τους περιηγητες.Επισης να μην ξεχασω τις θρυλικες ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ που θα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν στο πρωτο τευχος.Tongue out

Μπορει να τα ειπα λιγο φορα παρτιδα τις ιδεες μου, και ξερω οτι η πραγματοποιηση τους ειναι σχεδον απιθανη για τοσο χρονο, αλλα τα λεω σαν ιδεες γενικως για τα τευχη που θα ακολουθησουν οχι μονο για το πρωτο.Μην με κατακρινετε λοιπον για τις ιδεες μου, γιατι δεν τα ζηταω απλα τα θετω σαν ιδεεςCool

orestis]Παντως δυσαρεστηθηκα που δεν θα υπαρξει ουτε καν Fedora(!) στο συνοδευτικο.Ενταξει δεν μιλαω για Arch μιας και είναι πιο περίπλοκο.Βεβαια θα πει η δευθυνση, οτι ειναι εκπληξη λογο της πρωτης εκδοσης και γενικως οτι δεν ειναι καλο να λεμε απο πριν τι θα γινει, αλλα εγω θα υπενθυμιζω τις ιδεες μου γιατι νομιζω δεν ειναι ακομα τοσο αργα.Αν δεν βαλετε διανομες, βαλτε τουλαχιστον κατι σαν: "Αρχες Περιηγησης στον χωρο του Gnu/Linux" ή αντι για gnu/linux το ονομα μιας διανομης.Ωραιος τιτλος επισης θα ηταν: "Αντιμετωπιση προβληματων εφαρμογων δικτυου" και συμπεριλαμβανω ολες τις εφαρμογες που ασχολουνται με το δικτυο και τις δυσλειτουργιες τους οχι μονο τους περιηγητες.Επισης να μην ξεχασω τις θρυλικες ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ που θα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν στο πρωτο τευχος.Tongue out

Μπορει να τα ειπα λιγο φορα παρτιδα τις ιδεες μου, και ξερω οτι η πραγματοποιηση τους ειναι σχεδον απιθανη για τοσο χρονο, αλλα τα λεω σαν ιδεες γενικώς για τα τευχη που θα ακολουθησουν οχι μονο για το πρωτο.Μην με κατακρινετε λοιπον για τις ιδεες μου, γιατι δεν τα ζηταω απλα τα θετω σαν ιδεεςCool

Ορέστη, οι προτάσεις είναι πάντοτε ευπρόσδεκτες.
Το πρώτο τεύχος είναι ήδη στο πιεστήριο, βέβαια, οπότε δεν γίνονται προσθήκες ούτε στην ύλη ούτε στο DVD. Κρατάω όμως όσα προτείνεις ως μελλοντικές ιδέες.

Ελπίζω ότι το πρώτο τεύχος θα σου αρέσει... Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για το τεύχος 1, και να είσαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα γίνει ακόμα καλύτερο...

Εγώ πάλι σε αντίθεση με τον φίλο Ορέστη που του αρέσει η Fedora, θα ήθελα πιο underground διανομές, για να "ψαχνόμαστε" και λίγο. Οι επικρατούσες διανομές όπως *buntu, Fedora, Mint, Suse, εμφανίζονται κάθε τρεις και λίγο.  Ας βγουν και κάποια DVD με πιο άγνωστες διανομές.Smile

Γειά σου ρε Ιπποκράτη υποχθόνιε με τις ακατονόμαστες διανομές σου.

Ωραία ενότητα ήταν και το ποιοι είναι οι linuxάδες , που μαθαίναμε ο ένας τον άλλον και τι έχει κάνει ο καθένας.  Ήταν πολύ καλό θεωρώ σαν ιδέα.

Όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες και καλοδεχούμενες.
Από το Linux Inside 2 θα αρχίσουμε να τις υλοποιούμε.  Cool

Καλή επιτυχία και από μένα.
Θα ήθελα να μάθω αν το νέο περιοδικό θα είναι διμηνιαίο;
Στην επαρχία θα κυκλοφορεί όπως και στην Αττική ή μετά από δίμηνο.
Υπ' όψιν ότι μετά από δίμηνο μαζεμα τα τεύχη στην επαρχία φθάνουν σε άσχημη κατάσταση όπως και τα συνοδευτικά DVD γεγονός που αποθαρρύνει έναν μη φανατικό αναγνώστη να το αγοράσει όταν μαλιστα βλέπει ότι έχει κυκλοφορίσει προ διμήνου έως τετραμήνου πρίν.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Καλησπέρα tasmyiannis,  

όπως έχουμε ξαναπεί, το Linux Inside θα είναι διμηνιαίο και, όπως συμβαίνει με περιοδικά τέτοιου είδους, θα κυκλοφορεί πρώτα Αθήνα και μετά στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Αν μένεις στην περιφέρεια, και δεν θέλεις να περιμένεις, νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να γίνεις συνδρομητής μας. Μετά την κυκλοφορία του πρώτου τεύχους θα ανακοινώσουμε λεπτομέρειες.  

Εντάξει πάντως, ομολογώ πως αν υπάρξουν έστω και πιο αγνωστες διανομες, αλλα συγχρονισμένες στα συγχρονα προγραμματα ανοικτου κωδικα, τοτε θα το δοκιμασω γιατι αυτο το fedora10 δεν την παλευει με τιποτα αυτον τον καιρο.

orestis] αυτο το fedora10 δεν την παλευει με τιποτα αυτον τον καιρο.

εχεις παρει χαμπαρι πως εχει φτασει στο 14 η fedora ετσι?
Γιατι εισαι ακομη με την αρχαια 10, που μάλλον δεν υποστηρίζεται κιόλας πλέον.

χεχεχε, ναι το εχω παρει και πολυ χαμπαρι μαλιστα.Πιο πριν ειχα την 12, απλα επειδη εγινε μια κομπλα με το μηχανακι μου εβαλα την 10, ενώ τωρα οτι .iso file κατεβασω απο την ιστιοσελιδα του Fedora, δεν λειτουργει σαν bootable!! Δεν ξερω γιατι, το ειχα ψαξει στο παρελθον, αλλα δεν βρηκα καμια απαντηση παρά την πολλή βοηθεια. Μονο με τα Cd's του περιοδικου την "βρισκει" το μηχανακι μου. Ειλικρινα μπορει να ακουγετα παρανο'ι'κό και τελειως χαζο, αλλα ετσι ειναι Tongue out

Φίλε orestis, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Μετά από πολλά πειράματα κατάλαβα το εξής.

Το laptopακι μου απεχθάνεται να κάνει boot από DVD που είναι -R (DVD-R).
Γουστάρει παιχνιδάκια μόνο με DVD που είναι +R (DVD+R).

Κανε μια δοκιμή και δες.