Πρώτο τεύχος και προτάσεις για αυτό.

orestis | Παρ, 01/07/2011 - 16:47 | 2' | 30

Καταρχας καλησπερα.Θελω να συγχαρω τους administrators του παλιου Ελληνικου Linux Format που καναν αυτη την ανανεωση στο περιοδικο και στο site, αλλα θελω επισης αν εκφρασω την λυπη μου για την "καταστροφη" του παλιου περιοδικού καθώς μου έχει αφήσει πολλές καλές αναμνήσεις και πληροφορίες.Υπήρχε κάποιος σημαντικός λόγος που έγινε όλο αυτό, ή απλά "έπρεπε" να γίνει;

Στο θέμα μας τωρα λοιπον.Σαν ένας απλός αναγνώστης και εγω, σας πρωτείνω σαν πρώτο τεύχος να υπάρξει συνοδευτικό DVD(όπως παλια) μόνο που να έχει μια πλειθώρα διανομών μέσα ώστε ο νέος αναγνώστης αλλά και νέος στον κόσμο του ανοικτου κωδικα, να μπορεί να επιλέξει μια διανομη που θα είναι στα μέτρα του και θα τον εξυπηρετεί.Πρωσοπικά θα ήθελα Fedora 14 μέσα και Ubuntu ή Kubuntu.Επίσης μια ωραία ιδέα επίσης θα ήταν να υπάρχει ένα αφιέρωμα στον ανοικτο κώσικα και στο linux με την πορεία του μέχρι τώρα.

Τέλος, να ρωτήσω αν 27 Γενάρη που λέτε, θα είναι η έκδοση του πρώτου φύλλου, σε όλη την Αθήνα.Ρωτάω γιατί μένω Ν.Ιωνία(ΒΔ Αθήνας) και τα περίπτερα εδώ δεν συνηθίζουν να παρέχουν τέτοια περιοδικά και τα βρίσκω δύσκολα.

Ευχαριστώ όσους διάβασαν το θέμα αυτό και συγχωρέστε με για κανενα ορθογραφικό λάθος,
Ορέστης

Δώσε αστέρια!
Σχόλια

Γειά σου Ορεστη.

Ο λόγος είναι ότι θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα πραγματικά ωραίο, ελληνικό περιοδικό Linux στο οποίο θα γράφει η κοινότητα.

Το Linux Format, εξορισμού, ήταν μεταφρασμένο στο μεγαλύτερο μέρος του. Αυτό δεν θα ισχύει στο Linux Inside.

Το πρώτο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 27 Γενάρη και εν πολλοίς ειναι έτοιμο. Δεν μπορώ να πω περισσότερα για να μη χαλάσω την έκπληξη Cool

Θα κυκλοφορήσει φυσικά σε όλη την Αττική.

Γειά σας και καλή επιτυχία στη νέα σας προσπάθεια!!

Ήμουν φανατικός με το προηγούμενο περιοδικό, αλλά με ενοχλούσε πάρα πολύ η δίμηνη καθυστέρηση της διανομής στην επαρχία.

Αν είναι έτσι και το καινούριο, παρακαλώ πείτε μου πως μπορώ να γραφτώ συνδρομητής από το πρώτο τεύχος, ώστε να μην το πάρω στο τέλος του Μάρτη.

Ευχαριστώ!!!

Αφού βρήκαμε μια γωνία ας γράψω και εγώ κάτι .

Μια καλή ιδέα , νομίζω , θα ήταν να υπάρχει σε κάθε τεύχος ένα αφιέρωμα σε μια ας πούμε <<εφαρμογή για το σπίτι>>

τι εννοώ:

Σίγουρα αναμέσά σας υπάρχει κάποιος που ξέρει να γράφει προγράμματα , ας τον βάλουμε να γράφει για εμάς .

να γράψει για το πρώτο τεύχος (λέμε τώρα αν γίνεται αν όχι για το δεύτερο ή για το τρίτο ή για κάθε τεύχος)

π.χ μια εφαρμογή ,  οποιαδήποτε εφαρμογή , γραμμένη σε σελίδες μέσα στο περιοδικό , όχι στο dvd για να την κάνεις copy-paste .

ας είναι κάτι απλό , ας είναι ας πούμε ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να κάνεις αριθμητικές πράξεις , να υπολογίζεις το εμβαδό , τον όγκο , οτιδήποτε ....

δεν έχει σημασία τι θα είναι , το σημαντικό είναι να καθίσω να γράψω 100 γραμμές και στο τέλος αν το έχω κάνει σωστά να δώσω δύο τρία νούμερα ή λέξεις και να  δουλευεί .

δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι κάτι τέτοιο , τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται βουνό .

ελπίζω να έγινα κατανοητός τι ήθελα να πω .

@Ορέστη: στο Linux Inside θα υπάρχει ειδικό δισέλιδο για την ιστορία του Linux καθώς και βασικά πράγματα-βοήθεια για τους νέους χρήστες του λειτουργικού Cool

@g.b.: Η πρόταση για την εργασία στο σπίτι μου φαίνεται πολύ πρωτότυπη και ωραία. Θα μπορούσαμε να θέτουμε στην τελευταία σελίδα του περιοδικού αυτήν την "εργασία για το σπίτι" και να ζητάμε από τους αναγνώστες να το υλοποιήσουν. Τα αποτελέσματα μπορούν να στέλνονται με email ή ακόμα καλύτερα μπορούν να ανεβαίνουν απευθείας στο forum.

@kmousias: ανακοινώσεις για τις συνδρομές σύντομα Smile

Γεια σας και καλώς σας βρήκαμε,

Καλύ επιτυχία στη νέα σας προσπάθεια και ελπίζουμε να κυκλοφορισει το περιοδικό πολύ περισσότερα τέυχη από τον προκάτοχο του.

Αναμένουμε πληροφορίες για τιμές συνδρομές κλπ. Νομίζω άτομα εκτός Αθηνών θα το χρειάζονται πιο σύντομα γιατί το περιοδικό ερχόταν πάντα με 1,5 μήνα καθυστέρηση ακόμα και στη Θεσσαλονίκη...

Καλησπέρα,

Πως θα σας φαινόταν η ιδέα μιας στήλης η οποία θα ήταν αφιερωμένη στην ανάσταση παλιών και "χαμηλών δυνατοτήτων" μηχανημάτων (desktop ή laptop) με διάφορες διανομές; Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να ακολουθηθεί σαν μορφή εργασιών σε εργαστήρια υπολογιστών σε σχολεία, από μερακλήδες καθηγητές.

Ωραία η ιδέα του g.b, θα πρότεινα όμως αν είναι να μην δίνεται κώδικας αλλά μόνο ο αλγόριθμος έτσι ώστε να έχουμε την ελευθερία να χρησιμοποιούμε όποια γλώσσα προγραμματισμού θέλουμε αλλά και να βάζουμε και το μυαλό μας να δουλεύει περισσότερο.

Αυτό θα βοηθήσει ποιο πολύ αυτούς τους αναγνώστες που αρχίζουν τώρα με τον προγραμματισμό να μπουν στο πνεύμα της υλοποίησης εφαρμογών.

Το να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού είναι σχετικά εύκολο, το να μάθεις να σκέφτεσαι σαν προγραμματιστής είναι το δύσκολο.

Καταρχας να ποσταρω οτι βγαινει ενα περιοδικο που λεγεται Linux ή Εισαγωγή στο Linux(;) και στο οπισθόφυλλο έχει διαφήμιση του περιοδικού Linux Inside και μάλιστα δείχνει και πως θα είναι το εξώφυλλό του μαζί με κάποιες πληροφορίες που δίνονται σαν τίτλοι απ'έξω.Η τιμή είδα είναι πιο φτηνή απο ότι του παλιού περιοδικού και το πρώτο τεύχος θα έχει αφιερώματα που αξίζουν να ασχοληθεί κανείς αν έχει ελευθερο χρόνο!Sealed

που βρήκες αυτό το περιοδικό;

αν έχεις πληροφορίες δώστες....

ότι έχει σχέση με το ελεύθερο λογισμικό είναι ενδιαφέρον

Ελπιζω εμεις απο Θεσσαλονικη να μην εχουμε κα8υστερηση 2 μηνων σε κα8ε τευχος. Αντε καλη αρχη και καλη δυναμη παιδες. Laughing

rammstein σε ενα περιπτερο της παραπανω γειτωνιας, αλλα επειδη δεν αγοραζουν τετια περιοδικα ηταν λιγο "χαλασμενο"

orestis]Καταρχας να ποσταρω οτι βγαινει ενα περιοδικο που λεγεται Linux ή Εισαγωγή στο Linux(;) και στο οπισθόφυλλο έχει διαφήμιση του περιοδικού Linux Inside και μάλιστα δείχνει και πως θα είναι το εξώφυλλό του μαζί με κάποιες πληροφορίες που δίνονται σαν τίτλοι απ'έξω.Η τιμή είδα είναι πιο φτηνή απο ότι του παλιού περιοδικού και το πρώτο τεύχος θα έχει αφιερώματα που αξίζουν να ασχοληθεί κανείς αν έχει ελευθερο χρόνο!Sealed

& rammstein, η έκδοση που αναφέρει ο orestis δεν είναι ακριβώς περιοδικό (με την έννοια ότι δεν θα βγει άλλο σε 1-2 μήνες) αλλά ειδική έκδοση-εισαγωγή στο Linux με έμφαση του openSUSE. Περιλαμβάνει DVD με το openSUSE και μια σειρά οδηγών για αρχάριους που θέλουν να ξεκινήσουν τα πρώτα τους βήματα στο Linux. 

Αργότερα, αν υπάρχει ζήτηση, θα κυκλοφορήσουμε κι άλλες τέτοιες ειδικές εκδόσεις, αλλά αυτή τη φορά με την σφραγίδα του Linux Inside :)

Θα ήθελα να προτείνω 2 διανομές που δεν έχουν περάσει από το παλιό περιοδικό όσο το παίρνω.
Η πρώτη είναι το Back Track και η δεύτερη είναι το Untangle. Είναι πιο εξειδικευμένες διανομές, αλλά νομίζω ότι μία αλλαγή από ubuntu, fefora, suse κλπ χρειάζεται και σε αρθρογραφία και σε δισκάκια...

Καλή επιλογή το Ultimate για πρώτο τεύχος. Είναι ένα υπερπλήρες Ubuntu, που το είχα βασική διανομή για 4 τουλάχιστον χρόνια. Το περιοδικό θα πρέπει να προσεχτεί να μην καταντήσει ν' απευθύνεται σε εξειδικευμένο κοινό. Να θυμόμαστε πάντοτε τον ΝΕΟ χρήστη! Έχει πολλά "δύσκολα" θέματα το πρώτο τεύχος. Μοιάζει αρκετά πάντως με το Linux Format. Τόσο, που νόμισα ότι βγήκε το επόμενο τεύχος του! Η μόνη σημαντική διαφορά είναι η απουσία μεταφρασμένων κειμένων.

Αλήθεια, πάλι η Compupress το εκδίδει;Undecided

θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο ippocratis απολυτα!''Το περιοδικό θα πρέπει να προσεχτεί να μην καταντήσει ν' απευθύνεται σε εξειδικευμένο κοινό''
αρχιστε να κανετα θεματα απλα,απο το πως μπορεις να βαλεις screenlets μεχρι και πως δουλευει το compiz.
αυτος που θα ερθει απο τα windows δεν νομιζω να ενδιαφερθει και πολυ σε πρωτη φαση πχ με το plone.
τα ''απλα θεματα '' να τα επιλυσεις τα βρισκεις πανευκολα στο δυκτιο αλλα αν αρχισουμε ολοι να ψαχνουμε και να διαβαζουμε απο εκει θα χαθει και η εννοια του περιοδικου

Το νέο τεύχος είναι εξαιρετικό. Εγώ και πολλοί συνάδελφοι, φίλοι και γνωστοί (προγραμματιστές) σταματήσαμε να διαβάζουμε το linux format γιατί κατάντησε ένα περιοδικό για απλούς χρήστες και αρχάριους προγραμματιστές. Δεν ήταν τα τελευταία χρόνια το linux format που γνωρίζαμε κάποτε. Αν είναι να αναλώνεται η ύλη του περιοδικού γύρω από το πως κάνω shared folders στο samba... Για όλα αυτά τα πράγματα υπάρχουν χιλιάδες online tutorials. Ας φτιαχτεί μια κοινότητα στην Ελλάδα που είναι ικανή να προσφέρει και κάτι (κώδικα, μεταφράσεις, patches) και όχι αναλύσεις, σχόλια και συζητήσεις..
Ας είναι το linux inside η απαρχή, η γέννηση μιας τέτοιας κοινότητας.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παραπάνω.
Το περιοδικό θα πρέπει να απευθύνεται σε όλους, σε όλα τα επίπεδα χρηστών. Από αυτόν που θέλει να αφήσει τα windows και ψάχνεται για εναλλακτικές, μέχρι προχωρημένους προγραμματιστές. Η κοινότητα τους χρειάζεται όλους. Μην ξεχνάμε ότι ο συνηθέστερος λόγος επιστροφής χρηστών στα windows, είναι ότι στην πρώτη δυσκολία τα βρίσκουν μπαστούνια, γιατί δεν έχουν μάθει ακόμη τα βασικά.
Αυτά τα βασικά πρέπει να μπορούν να βρουν στο περιοδικό. Να είναι πηγή γνώσης για όλους.
Και εδώ πιστεύω ότι το καινούριο περιοδικό "πατάει" ήδη καλύτερα. Με την Κάρτα Εντολών και τις Συχνές Ερωτήσεις, τα δύο άρθρα που βρίσκονται προς το τέλος του περιοδικού, ο Δημήτρης και η ομάδα δείχνουν το τι πρόκειται να ακολουθήσει.
Το να είναι όμως, ένα περιοδικό που απευθύνεται μόνο σε μια ομάδα χρηστών, σε βάθος χρόνου δεν θα εξυπηρετεί κανέναν.  Ούτε την εταιρεία που το εκδίδει.

alexbillans]Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παραπάνω.
Το περιοδικό θα πρέπει να απευθύνεται σε όλους, σε όλα τα επίπεδα χρηστών. Από αυτόν που θέλει να αφήσει τα windows και ψάχνεται για εναλλακτικές, μέχρι προχωρημένους προγραμματιστές. Η κοινότητα τους χρειάζεται όλους. Μην ξεχνάμε ότι ο συνηθέστερος λόγος επιστροφής χρηστών στα windows, είναι ότι στην πρώτη δυσκολία τα βρίσκουν μπαστούνια, γιατί δεν έχουν μάθει ακόμη τα βασικά.
Αυτά τα βασικά πρέπει να μπορούν να βρουν στο περιοδικό. Να είναι πηγή γνώσης για όλους.
Και εδώ πιστεύω ότι το καινούριο περιοδικό "πατάει" ήδη καλύτερα. Με την Κάρτα Εντολών και τις Συχνές Ερωτήσεις, τα δύο άρθρα που βρίσκονται προς το τέλος του περιοδικού, ο Δημήτρης και η ομάδα δείχνουν το τι πρόκειται να ακολουθήσει.
Το να είναι όμως, ένα περιοδικό που απευθύνεται μόνο σε μια ομάδα χρηστών, σε βάθος χρόνου δεν θα εξυπηρετεί κανέναν.  Ούτε την εταιρεία που το εκδίδει.

σωστό!

Πρόταση για την στήλη , Δοκιμές-Εφαρμογές . Στις γραμμές που αναφέρονται στα υπερ , κατά κτλ , να δείξετε πως να την εγκαταστήσουμε από το τερματικό.

smooth]Πρόταση για την στήλη , Δοκιμές-Εφαρμογές . Στις γραμμές που αναφέρονται στα υπερ , κατά κτλ , να δείξετε πως να την εγκαταστήσουμε από το τερματικό.

Για εξήγησέ το λίγο σε παρακαλώ. Τι εννοείς;

Δηλαδη να γρσαψετε τις γραμμες κωδικα που χρειαζονται για να εγκαταστσθουν απο το τερματικο (sudo apt-get κτλ). θα μαθουν πολλοι εντολες. 

Μια πρόταση:
Να μοιραστεί σε επόμενη έκδοση του περιοδικού dvd που να περιέχει μέσα open source λογισμικό για εταιρείες.

π.χ.
CRM, ERP, SCM, DMS, Τηλεφωνικά κέντρα(Asterisk), Λύσεις backup, Billing systems, Eshops, Network monitoring κλπ κλπ

Το φορματ το παίρνω από το 2007, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι αναγνώστες που το παίρνουν από πιο παλιά και με πιο πολλές γνώσεις. Παρατήρησα ότι μέσο όρο είχε 100 σελίδες, το inside και αυτό στο πρώτο του τεύχος είχε περίπου 100 σελίδες. Αν αφαιρέσουμε editorial, περιεχόμενα, ερωτήσεις κλπ απομένουν σίγουρα λίγες σελίδες για να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Το λέω αυτό σκεφτόμενος ότι μία καλή "λύση" θα ήταν να μοιραζόταν στα 3 η ύλη, 33% για τους αρχάριους, 33% για τους προχωρημένους, 33% για τους εξπέρ. Βέβαια κάτι τέτοιο απόλυτα δεν μπορεί να γίνει, από την άλλη όμως, επειδή μιλάμε για περιοδικό και όχι για το ίντερνετ νομίζω ότι πρέπει να απευθύνεστε σε όλους, ειδάλλως όπως προαναφέρθηκε στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα συνεπώς δεν θα υπάρχει λόγος να σας αγοράζουμε. Γουστάρουμε όμως και την έντυπη ενημέρωση για αυτό και συνεχίζουμε να σας αγοράζουμε.

Ένα παράδειγμα: το OWASP το είχατε και στο φορματ ως μία απλή καταχώριση-προώθηση-προβολή, το έχετε και σε αυτό. Δεν θα ήταν καλύτερο και για εμάς τους αναγνώστες σας να κάνατε ένα δισκάκι και μία πιο αναλυτική παράθεση του τι κάνει? (Βέβαια υπάρχει και η απάντηση εμείς ερεθίσματα δίνουμε και το αφήνουμε στον αναγνώστη το παρακάτω...)

Επίσης, αυτό που λέει ο c0demaster είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον...

Αν δεν μπει το Linux και γενικά το open source μέσα στις εταιρείες τότε δεν κάνουμε τίποτα!!

και εγω θα συμφωνησω με τον V.ersu.S γιατι το ποσοστο που ασχοληται με τους αρχαριους χρηστες στο περιοδικο ειναι πολυ λιγο.Και δεν ενοω "εφαρμογες και προγραμματισμος που μπορει να πετυχει ακομα και ενας νεος χρηστης" αλλα κυριολεκτικα, ασχολία με θέματα που απασχολούν τους αρχάριους ή ακόμα εφαρμογες που θα συνιστούσατε σε αυτούς.Δεν γινεται να ζηταμε χρηστες απο τα windows να δουν και τον κοσμο του linux οταν πλεον υπαρχουν μονο ηλεκτρονικοι οδηγοι για αρχαριους και βιβλια που βγηκαν μονο μια φορα με τιτλο "linux for dummies" πριν πολυ καιρο.Οι νεοι χρηστες στον "κοσμο" αυτο, θελουν μια σταθερη "πηγη γνωσεων" που θα μπορουν αν την βρουν παντου.Ετσι θα μπορουσαν να συνησφερουν και τα περιοδικα που ασχολουνται με τον ανοικτο κωδικα.Αντιθετα για τους experts υπαρχουν βιβλια που αναλυουν  θεματα προγραμματισμου και αλλα πολυ καλα και δεν χρειαζεται να τους τα εξηγουμε, απλα να τους κραταμε ενημερους.Στο να κραταμε τους νεους χρηστες κοντα μας και οχι να τους αφηνουμε να τα παρατανε ευκολα, εκει ειναι το στοιχημα

Καλησπέρα σας,

Τα όσα διαβάζω παραπάνω, να πω και εγώ την "χαζομάρα" μου. Θα έλεγα πως το περιοδικό πρέπει να βγαίνει σε 2 αντίτυπα. Παράδειγμα: "LinuxInside για αρχάριους" και και "LinuxInside για ανήσυχα μυαλά" ή κάτι παρόμοιο. Το DVD που θα κυκλοφορεί, να είναι κοινό, και για τα δύο. Θεωρώ τον εαυτό μου με βαθμό από 2 έως 4(αν θέσεις ton LINUX.GURU με βαθμό "10" και "0" για έναν που δεν έχει ιδέα από LINUX).

Οπότε, εγώ που θεωρούμαι αρχάριος αλλά όχι ανίδεος με το αντικείμενο, να αγοράζω το περιοδικό για τους αρχάριους. Ένας νεοφερμένος από τα "παντζούρια", στο κόσμο του LINUX, και πιάσει το περιοδικό, και πάρει το μάτι του, τα θέματα που προορίζονται για τους advanced users θα κάνει τα όπισθεν, και με το δίκιο του μάλιστα. 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι αυτή.... 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Να βγαίνουν δηλαδή ...δύο περιοδικά ή να είναι χωρισμένο σε δύο ενότητες;

Γεια σας!!! Είμαι ένας από αυτούς που πιστεύουν πως το "inside" έχει ξεκινήσει με στόχο να ικανοποιήσει λιγότερο κοινό (πιο εξειδικευμένο) από το "format". Αν και δεν είμαι σίγουρος αν αυτό γίνεται σκόπιμα. Οι φίλοι προγραμματιστές δεν θα πρέπει να ξεχνάνε ότι πάντα οι απλοί χρήστες που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μάθουν προγραμματισμό θα (πρέπει να) είναι περισσότεροι. (10 φτιάχνουν ένα πρόγραμμα, εκατοντάδες ή χιλιάδες το χρησιμοποιούν). Επίσης πιστεύω οτι οι προγραμματιστές είναι πιο πρακτικό να επικοινωνούν μέσω forum (που είναι αμφίδρομο), ενώ αντίθετα ένα περιοδικό (μονόδρομο) είναι πιο χρήσιμο σε αυτούς που χρειάζονται παρουσίαση των προγραμμάτων. Και μην νομίζετε πως η παρουσίαση των προγραμμάτων (που μπορεί να έχου πολύ καλή βοήθεια στα site τους) ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ θα μας άφηνε ασυγκίνητους. Γιατί να μας χάλαγε ένας οδηγός χρήσης των open(libre)office, firefox, gnome, kde, gimp, wine, vlc, transmisson, compiz, stellarium, brasero, synaptic, και δεν ξέρω και πόσων άλλων; Δεν "ξέρουν όλοι από υπολογιστές", αλλά όλοι τους χρειάζονται. Και δεν έχουν όλοι το χρόνο ή την υπομονή να μάθουν τόσα πράγματα με τον πειραματισμό. Νομίζω πως η εποχή που η απάντηση για αυτούς ήταν απλώς "ας πάνε στα παράθυρα" έχει περάσει προ πολλού και το περιοδικό μας (δικό μας το νιώθουμε και γι'αυτό γραφτήκαμε συνδρομητές πριν καν δούμε το πρώτο τεύχος) πρέπει και μπορεί να είναι πρωτοπόρος!

...απλα απολυτως συμφωνως με τον kmousias!
βαλτε στο site ενα δημοψιφισμα σχετικα με την υλη του περιοδικου για καθε τευχος πιστευω θα βοηθησει ολους.
προσωπικα το 50% του περιοδικου μου ειναι εντελως αδιαφορο,ειμαι ενας απλος χειριστης(οπως το μεγαλυτερο ποσοστο) ,το περιοδικο ετσι οπως ειναι (format & inside) διωχνει κοσμο,τρομαζει το καινουργιο χρηστη.
δειτε τα blog και τα site που υπαρχουν η υλη τους ειναι απλη και ειναι αυτη που ζηταει ο χρηστης.