Jolla με SailfishOS

apkoutsou | Σάβ, 05/25/2013 - 09:15 | 2' | 1

Επειδή πλέον το HTC Desire έχει αρχίσει να δείχνει το χρόνια του και οι παιδικές ασθένειές του έχουν σταματήσει να θεραπεύονται με αναβαθμίσεις, είμαι σε αναζήτηση νέου κινητού. Αρχική σκέψη μου ήταν να περιμένω υλοποιήσεις του Ubuntu σε κινητά, γιατί η λογική όχι μόνο είναι πρωτοποριακή, αλλά φαίνεται ότι η Canonical θα την εφαρμόσει πρώτη: ένα λειτουργικό για όλες τις συσκευές ή αλλιώς μια συσκευή για όλες τις εργασίες. Όμως. κατά την διάρκεια της έρευνας (γιατί η υλοποίηση αυτή βλέπω να καθυστερεί), στάθηκα στο Jolla με λειτουργικό Sailfish (βασισμένο στο Mer), το οποίο φαίνεται πολύ ωραίο και λειτουργικό, καθώς φαίνεται να είναι πραγματικά το πρώτο λειτουργικό με πραγματικά gestures (από τα videos φαίνεται να είναι το πρώτο κινητό που χρησιμοποιεί κουμπιά - είτε πραγματικά είτε εικονικά στο UI).
Οπότε, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από εσάς έχει περισσότερες πληροφορίες τόσο για το λειτουργικό όσο και για την συσκευή, ιδίως εάν αληθεύει ότι θα υποστηρίζει εφαρμογές Android, έστω και μερικώς. Με προπαραγγελία στοιχίζει 399 ευρώ (πλέον μεταφορικών) και το σκέφτομαι σοβαρα.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν εχει προβλημα το κινητο σου γιατι δε κανεις format?Εκανα μι φωρα και απο τοτε μαζι με root δε μου κολαει.καθολου