Ubuntu και midi

Stormrider | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 1

Καλησπερα σε ολους!

Εχω εγκαταστησει τα Ubuntu Feisty σε ενα λαπτοπ Toshiba A100-906. Ενω αρχικα ειχα προβλημα με τον ηχο, ακολουθησα καποιες οδηγιες στο topic ubuntu no sound και καταφερα να κανω την καρτα ηχου να δουλεψει κανονικα. Εδω να αναφερω οτι ειναι μια Realtek ALC861. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχω καθολου ηχο οταν παιζει midi. Εγκατεστησα εν τω μεταξυ το Rosegarden και μου ανεφερε το εξης σχετικα με την αναπαραγωγη midi

System timer resolution is too low
Rosegarden was unable to find a high-resolution timing source for MIDI performance.
This may mean you are using a Linux system with the kernel timer resolution set too low. Please contact your Linux distributor for more information.

Ειμαι newbie και δεν καταλαβαινω τι παιζει.... Μπορει να βοηθησει καποιος;;;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Η απάντηση στο μήνυμα που εμφανίζεται στο Rosegarden βρίσκεται εδώ:
http://www.rosegardenmusic.com/resources/faq/#toc31

Χοντρικά, ο πυρήνας του Ubuntu (και όλων των συνηθισμένων διανομών) δεν κάνει για MIDI.

¶μεση (οχι) λύση για να απαλλαγείς από το μήνυμα: Πηγαίνεις Settings ->
Configure Rosegarden... -> Sequencer -> Synchronisation και βάζεις "system timer" αντί για auto.

Ενδιάμεση λύση: κάνεις recompile τον πυρήνα και θέτεις το system timer σε 1000Ηz από 250.

Τελική λύση: βάζεις Studio 64 ή κάποια άλλη διανομή που είναι φτιαγμένη για μουσική (π.χ. Ubuntu Studio).