Επίσημη διάθεση του MONOMAXOS Greek Linux ver. 5.0 FINAL

emcpn | Τετ, 05/05/2010 - 23:48 | 11' | 153

 

  Εδώ και μερικές μέρες είναι έτοιμη προς διάθεση η έκδοση 5 του Monomaxos. Με λίγο καλύτερο συντονισμό της ομάδας ίσως και να είχαμε προλάβει να το παρουσιάσουμε ακόμα και πριν το Ubuntu 10.04 πάνω στο οποίο και βασίζεται. Πρακτικά ήταν ήδη έτοιμο 10 ημέρες νωρίτερα αλλά σοβαρές εργασίες που έπρεπε να γίνουν την τελευταία στιγμή καθυστέρησαν την επίσημη παρουσίαση της καινούργιας έκδοσης. Την τελευταία σχεδόν στιγμή μετακόμισαμε σε νέο server όπου δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με το Bandwidth (θα προσέξατε πως λειτουργεί πλέον και το www.monomaxos.com εδώ και κάποιες μέρες !!! )

Γεγονός πλέον είναι η ύπαρξη του official monomaxos repository όπου υπάρχουν ήδη όλα τα επιπλέον πακέτα λογισμικού που υπάρχουν στη νέα έκδοση (και δεν περιλαμβάνονται στα επίσημα ubuntu repos φυσικά) και όπου κατόπιν δικών σας υποδείξεων και επιθυμιών θα προσθέτονται επιπλέον προγράμματα, γιατί όχι και τα δικά σας !!!

 

   Σε αυτή του την έκδοση το Monomaxos βασίζεται (αυτό το γνωρίζατε φυσικά αρκετό καιρό πριν όσοι παρακολουθείτε το forum του LinuxInsider τακτικά) στο Ubuntu 10.04 του Ubuntu έχοντας όμως αρκετές αλλαγές σε σχέση ακόμα και με ότι είχατε συνηθίσει από τις προηγούμενες εκδόσεις του που δεν διέφεραν ιδιαίτερα τουλάχιστον στην εμφάνιση και στα χρώματα ...

Στην έκδοση 5 λοιπόν πυρήνας ο 2.6.32-13 και περιβάλλον εργασίας παραμένει το Gnome (έκδοση 2.30.0). Εξ ορισμού πλέον η εγκατάσταση σε Ext4 σύστημα αρχείων και αρκετή δουλειά από την ομάδα για την ομαλή μετάβαση στην χρήση του Plymouth χωρίς πρόβλημα εμπλέκοντας το isolinux στην εκκίνηση του Live DVD προκειμένου να αποφεχθούν τα προβλήματα εκκίνησης που αναφέρατε με την χρήση της beta έκδοσης (ελέω GRUB2) σε αρκετούς υπολογιστές ... Θα προσέξετε στην εκκίνηση φυσικά τα λογότυπα του Linuxformat (λογικά στο επόμενο τεύχος θα υπάρχει παρουσίαση του project του Monomaxos και λογικά και το ISO της Ελληνικής εκδοχής της έκδοσης 5 στο DVD του περιοδικού) και του ATHLUG που χρειάζεται την στήριξη μας περισσότερο προς την κατεύθυνση της ενεργοποίησης του σαν επίσημο lug.

 

Σημαντική διαφορά αυτή τη φορά είναι η αλλαγή του κεντρικού μενού σε στυλ mint-menu κάτι που οι πιο περίεργοι θα είχατε προσέξει οτι υπήρχε σαν δυνατότητα και στις προγούμενες εκδόσεις (USP package) αλλά για πρώτη φορά χρησιμοποιείται ως προκαθορισμένο. Δεν λείπει φυσικά το Gno menu για όσους το είχαν συνηθίσει από τις παλαιότερες εκδόσεις (όπως και το Cairo dock) τα οποία μπορείτε πολύ εύκολα να ενεργοποιήσετε αν είχατε συνηθίσει την όψη των παλαιότερων εκδόσεων του Monomaxos.

Οι ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος επανήλθαν ξανά σε λογικά πλαίσια (υπήρχαν πολλά παράπονα για την beta έκδοση που δεν έλεγε να κάνει boot με λιγότερο από 1 GByte RAM μνήμης)

Απαραίτητη προυπόθεση ήταν να εγκαταλειφθεί η παρουσία του Live Session User όπως στο Ubuntu και να επανέλθουμε σε προκαθορισμένο χρήστη user με κωδικό root για την εκκίνηση του Live DVD και για την εγκατάσταση στο σκληρό δίσκο κάτι που εξασφαλίζει πως και με 512 MB Ram μνήμης δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα... Όσον αφορά την εγκατάσταση όμως θα χρειαστεί να κάνετε έναν επιπλέον κόπο αφού την ολοκληρώσετε πρώτα με χρήση username = user & password = root να δημιουργήσετε τον χρήστη της αρεσκείας σας (και αφού του δώσετε πλήρη δικαιώματα) να απομακρύνετε τον χρήστη user από το σύστημα χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτό αφού ο "καθαρός" root που χρειάζεται για την εύρυθμη λειτουργία του συστήματος υπάρχει ήδη ...

 

ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ
 
ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ: Firefox 3.6.3 el / Google Earth 5.1 el / Facebook interface el / Skype v2.1 for Linux / emesene 1.6.1/ Evolution Mail 3.04/ BitTorrent client 1.92/  Jdownloader  / Free rapid downloader 0.83 /Empathy / File zilla 3.3.2.1 /Google Chrome 5.0 el / Frost wire 4.2 / Vuze 4.4 torrent client
 
ΗΧΟΣ & ΒΙΝΤΕΟ: VLC Media Player 1.0.6/ XBMC Media Center 9.11/ Totem / Mplayer Movie player / Εφαρμογή εγγραφής δίσκων Bracero /  Audacity /  OGMRip /  Music CD ripper / Avidemux / ISO master / MKV files creator / OpenShot video editor 1.1.3 / Sop Cast player 0.3.3 / Audacious 2.3 / PiTiVi 0.13.4 / XawTV
 
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ: Play on Linux 3.7.3 / 3D Chess / PokerTH / Σκάκι / Πασιέντζα κ.α. / Έτοιμες ρυθμίσεις για άμεσση εγκατάσταση games από το playdeb.net με ένα κλικ

  ΓΡΑΦΕΙΟ: Open Office suite ver. 3.2 Greek (με ενεργό ορθογραφικό έλεγχο για Ελληνική και Αγγλική γλώσσα) / Evolution mail and calendar / Home Bank / PDF shuffler / HP utilities / LuckyBackup / pdf shuffler

  ΓΡΑΦΙΚΑ:  Picasa 3.0 / Picasa Photo viewer / GIMP image editor 2.6.8 /sweet home 3d / GNU Paint / Xsane image scanner / Fotoxx 10.2 / GNU Paint / F-spot

  Την πλήρη λίστα με το σύνολο των εγκατεστημένων πακέτων λογισμικού του Monomaxos 5 μπορείτε να δείτε εδώ (text file)

 

Ελληνική έκδοση: ISO size 1,6 Gbyte

ftp server / mininova torrent / mirror 1 / mirror 2 /mirror 3

 

Αγγλική έκδοση:ISO size 1,6 Gbyte

ftp server / mininova torrent / mirror 1 / mirror 2 / mirror 3

 

 * Λογικά τις πρώτες μέρες θα διαπιστώσετε πως το site τρέχει λίγο αργά , όπως και τα direct downloads των νέων ISO's (παρόλο που προλάβαμε να τα ανεβάσουμε εγκαίρως και στον ftp server του ΕΜΠ -- ευχαριστούμε πολύ για άλλη μια φορά τους υπεύθυνους του ιδρύματος -- ). Προβλήματα ίσως αντιμετωπίσετε στην αρχή και με τις ταχύτητες του repository αλλά ζητούμε την επιείκια σας καθώς έγιναν όλα ταυτόχρονα (όπως και η παρουσίση της νέας έκδοσης στο Distrowatch) και η κίνηση είναι υπερβολικά αυξημένη τις πρώτες μέρες !!!

** Ήδη μόνο σήμερα το ISO έχει κατέβει παραπάνω από 500 φορές και θα σας παρακαλούσα να προτιμήσετε τουλάχιστον στην αρχή τη χρήση των μόνιμα seeded torrents της Mininova που αποδίδουν εξαιρετικά ...

 *** Δεν είναι διαθέσιμη η εγκατάσταση μέσω wubi installer αυτή τη φορά αφού ακόμα έχει πολλά προβλήματα που δεν έχουν λυθεί και έπειτα από κάποια updates δεν εκκινεί καθόλου. Αν λυθουν τα κυριότερα προβλήματα με το wubi και υπάρξει κάτι αρκετά σταθερό θα σας δοθεί ανεξάρτητα και απλά θα χρησιμοποιεί το ISO του Monomaxos για αυτού του είδους την εγκατάσταση. Η τελευταία έκδοση του Unetbootin για windows (κατεβάστε την από εδώ) θα σας φτιάξει πολύ εύκολα ένα dual boot σύστημα μέσα από τα windows χωρίς όμως την δυνατότητα να σώζονται οι όποιες αλλαγές κάνετε ... Έχει δοκιμαστεί σαν λύση και λειτουργεί μια χαρά ...

**** Αν κάποιος θέλει να προσθέσει το repository του Monomaxos5 σε μια Ubuntu 10.04 εγκατάσταση αρκεί στις πηγές λογισμικού να προσθέσει την διεύθυνση deb http://www.monomaxos.com/repository/Monomaxos-5/  /

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα σας. Ασχολούμαι λίγο καιρό με το LINUX αλλά πραγματικά ο Μονομάχος πιστεύω ότι είναι απο τις καλύτερες και πιο πλήρης διανομές που δοκίμασα. Σε σχέση με τις κάρτες γραφικών της NVIDIA ακολούθησα τα παρακάτω βήματα και μου δουλέψαν άψογα σε Laptop Asus με την NVIDIA 7300Go.

1. Έκανα update τον πυρήνα σε έκδοση 2.6.32.22

    sudo apt-get install linux-headers-2.6.32.22-generic

    sudo apt-get install linux-source-2.6.32.22-generic

χρείαζετε το "build-essential" και "gcc" αλλά είναι εγκατεστημένα

2. Κατέβασα από τη Σελίδα της NVIDIA τους Οδηγούς έκδοσης 195 αποθηκεύωντάς τους σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο Χ

3. sudo apt-get --purge remove nvidia-* . Επανεκκίνηση

4. Πατόντας Cntrl-Alt-F1 εμφανίζετε η κοσνόλα. Στο Username πληκτρολογούμε: user   και στο Password :root

5. sudo /etc/init.d/gdm stop

6. Πηγαίνουμ στο Χ φάκελο που εχόυμε αποθηκεύση τον Οδηγό και πατάμε

 sudo sh NVIDIA-Linux- (tab-tab) ανάλογα με την έκδοση που κατεβάσαμε

7. sudo /etc/init.d/gdm start

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιο βήμα

 

ρε παιδια,το εχει κανεις dualboot με vista?

κανω εγκατασταση τον monomaxo 5 και μετα εμφανιζει μονο αυτον στην εκκινηση.

η επιλογη για τα vista εξαφανιζεται.

βαρεθηκα να κανω fixmbr-fixboot.

στην αρχη πηγα για tripleboot,ειχα τα vista και το mandriva,μολις εβαλα τον monomaxo5 εξαφανιστηκαν οι αλλες επιλογες στην εκκινηση.

τωρα εβγαλα το mandriva αλλα παλι τα ιδια,μονο ο monomaxos5 φαινεται στην εκκινηση μετα απο ξαναεγκατασταση.

καμια ιδεα?

 

και οσο αφορα εκεινο το θεμα με την καταγγελια, emcpn, μην μασας,εμεις ειμαστε μαζι σου.

εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν δεν υπηρχε ο monomaxos3 οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμαι με linux,ακομη ουτε θα ηξερα τι σημαινει.

versys650]

και οσο αφορα εκεινο το θεμα με την καταγγελια, emcpn, μην μασας,εμεις ειμαστε μαζι σου.

εσύ μπορεί να μην μασάς, αλλά αν πέσει καμιά αγωγή στο ntua για παράνομο υλικό στους servers του δεν θα τρέχεις εσύ ούτε ο emcpn, αλλά οι διαχειριστές του.
Με ξένα κόλλυβα ξέρεις πόσες κηδείες κάνω και εγώ;
Χιλιάδες
Αν το monomaxos έχει παράνομο υλικό, ΝΑΙ θα πρέπει να αφαιρεθεί πάραυτά από το ntua. Και καλά θα κάνει να το κάνει μόνος του ο emcpn για να βγάλει από την δύσκολη θέση τους ανθρώπους του ntua.
Ο χώρος δόθηκε πάνω σε αμοιβαία εμπιστοσύνη, αν ο monomaxos έχει παράνομο υλικό, καταπάτά αυτή την σχέση.

ArchLinux User

 να κάνω μια ερώτηση εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό:

διευκρινίζω ούτε ξέρω από κλειστά ανοιχτά λογισμικά ούτε τα νομικά τερτίπια ούτε όλες τις λεπτομέρεις των gnu mu κλπ ....

 

 

δεν υπάρχουνε  <<ελεύθερα εργαλεία>> να μπούνε στην θέση αυτών που έβαλε ο empcn..?

δεν ξέρω γιατί των <<κατηγορούνε>> , αλλά δεν υπάρχει κάτι από το λίνουξ που να καλύπτει τις ανάγκες των χρηστών και πρέπει να καταφεύγει κανείς

στην <<παρανομία>>...?

γιατί πρέπει να είναι κλειστά λογισμικά ....?

δεν υπάρχουνε καλά, δυνατά,παρόμοια προγράμματα στο λίνουξ...?

δηλάδή τόσο για τα σκουπίδια είναι όλα αυτά της κοινότητας/λίνουξ που προτιμάει ο άλλος να έχει παράνομο , όπως λέγεται εγώ δεν ξέρω , υλικό στην διανομή του ....?

αυτά...

 

 

 

LinuxNeophyte]

versys650]

και οσο αφορα εκεινο το θεμα με την καταγγελια, emcpn, μην μασας,εμεις ειμαστε μαζι σου.

εσύ μπορεί να μην μασάς, αλλά αν πέσει καμιά αγωγή στο ntua για παράνομο υλικό στους servers του δεν θα τρέχεις εσύ ούτε ο emcpn, αλλά οι διαχειριστές του. Με ξένα κόλλυβα ξέρεις πόσες κηδείες κάνω και εγώ; Χιλιάδες Αν το monomaxos έχει παράνομο υλικό, ΝΑΙ θα πρέπει να αφαιρεθεί πάραυτά από το ntua. Και καλά θα κάνει να το κάνει μόνος του ο emcpn για να βγάλει από την δύσκολη θέση τους ανθρώπους του ntua. Ο χώρος δόθηκε πάνω σε αμοιβαία εμπιστοσύνη, αν ο monomaxos έχει παράνομο υλικό, καταπάτά αυτή την σχέση.

ArchLinux User

Δεν καταλαβα LinuxNeophyte,δηλαδη θα μας υπαγορευσεις για το αν θα κανουμε ενα σχολιο συμπαραστασης στον emcpn ή οχι?

τι σε πειραξε δηλαδη?

εγω ουτε παροτρυνω τους ιδρυτες του monomaxos να κανουν κατι συγκεκριμενο ουτε ξερω τις νομικες διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησει καποιος που εμφανιζει ενα ελευθερο λογισμικο.

Ασε που τα παιδια του monomaxos ειναι τοσο καιρο στο προσκηνιο και σιγουρα θα ξερουν τι θα κανουν.

Εγω το μονο που Ξαναλεω ειναι οτι ο monomaxos αποτελει το εναυσμα για παρα πολλους χρηστες να ασχοληθουνε με το linux μη εχοντας τις απαραιτητες γνωσεις που ισως εχεις εσυ.

Γι'αυτο --->emcpn,μην μασας,εμεις ειμαστε μαζι σου
 

το σχόλιο υπεράσπισης το χρειάζεται το ntua που έχει βάλει το κεφάλι του στο ντορβά δίνοντας χώρο σε παράνομο λογισμικό, βασιζόμενοι σε ειλικρίνεια και αμοιβαιότητα που πρόδωσε ο emcpn χρησιμοποιόντας το hosting τους για διανομή παράνομου υλικού.
Γιατί αυτοί θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και κινηθεί κανείς νομικά είτε ενάντια στο ntua είτε ενάντια στους clopywriters του monomaxos είναι γνωστό που πηγαίνουν οι διάφορες τσάμπα ιντερνετικές δηλώσεις υποστήριξης ;)

ArchLinux User

 

"εγω ουτε παροτρυνω τους ιδρυτες του monomaxos να κανουν κατι συγκεκριμενο ουτε ξερω τις νομικες διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησει καποιος που εμφανιζει ενα ελευθερο λογισμικο.

Ασε που τα παιδια του monomaxos ειναι τοσο καιρο στο προσκηνιο και σιγουρα θα ξερουν τι θα κανουν."

ρε linuxneofyte διαβασες τι γραφω ?

ή τα προσπερνας και κρατας οτι σε συμφερει?

αντι να δωσεις και εσυ ενα στιρηγμα βοηθειας καθεσαι και αναλωνεσαι στο αν γινουν μηνυσεις και αν θα γινει και εγω δεν ξερω τι.

ειπα εγω πουθενα στο ποστ μου οτι επιθυμω να διωχθει νομικα το ntua?

μην τρελαθουμε δηλαδη.

το οτι ο monomaxos (το Ξαναλεω) ηταν και ειναι η σπιθα για να μπουνε στον απιθανο κοσμο του linux πολλοι χρηστες δεν σου λεει κατι?

δεν χρηζει υποστηριξης δηλαδη?

μηπως τελικα επιθυμεις εσυ την διωξη του ntua και δεν χανεις ευκαιρια να το αναφερεις καθε τοσο?

τελοσπαντων,αρχισε να ξεφευγει ολο το trhread που ανοιξε ο emcpn εξαιτιας μας,οποτε μην στεναχωριεσαι,δεν θα ασχοληθω αλλο μαζι σου

 

 

monomaxosUser

Ε, θα το πω...

Ούτε σε κρεβατομουρμούρα δεν έχω ακούσει για την αμοιβαία εμπιστοσύνη, και για την προδοσία της ειλικρίνειας και της αμοιβαιότητας. Στην τελική αν αισθάνεται τόσο προδωμένο το ΕΜΠ, ας κάνει το βήμα και ας χωρίσει.

 

@versus650, υπάρχει εργαλειάκι που ρυθμίζει τον grub. Θα το βρεις εύκολα, νομίζω startup manager λέγεται, τρέξτο και θα το φτιάξεις απο εκεί.

Teddy]

@versus650, υπάρχει εργαλειάκι που ρυθμίζει τον grub. Θα το βρεις εύκολα, νομίζω startup manager λέγεται, τρέξτο και θα το φτιάξεις απο εκεί.

ευχαριστω,θα το δοκιμασω και θα προσπαθησω να κανω τις ρυθμισεις.

Teddy]

Ε, θα το πω...

Ούτε σε κρεβατομουρμούρα δεν έχω ακούσει για την αμοιβαία εμπιστοσύνη, και για την προδοσία της ειλικρίνειας και της αμοιβαιότητας. Στην τελική αν αισθάνεται τόσο προδωμένο το ΕΜΠ, ας κάνει το βήμα και ας χωρίσει.

 

αν διάβασες το email που έλαβε ο emcpn, αυτή την κίνηση χωρισμού θα την κάνει το ntua.
Και πολύ καλά θα κάνει

Δεν έχει δικαίωμα ο καθένας να εκμεταλλεύεται την εμπιστοσύνη του ιδρύματος, να ανεβάζει παράνομο λογισμικό και να βάζει εν δυνάμει σε διακύβευμα με τις πράξεις του όλες τις διανομές linux που hostαρουν εκεί repositories, mirrors κοκ, επειδή δεν ξέρει που πάνε τα 4 από άδειες χρήσης

ArchLinux User

Μπουρδολογίας συνέχεια , μέρος 3ον.

Υπάρχει το ελαφρυντικό πως έγινε εν αγνοία του, βέβαια όφειλε να το ψάξει παραπάνω τι παίζει με αυτές τις κωλοάδειες, που ούτε εγώ πολυκαταλαβαίνω την ρημαδολογική τους και την εφαρμογή τους εδώ στην Ευρώπη συγκεκριμένα.

Από την στιγμή που τελικά υπάρχει μέσα παράνομο υλικό , τι αηδίες γράφετε <είμαστε μαζί σου και τέτοια> ?  Δηλαδή τι?  Είστε υπέρ του παράνομου λογισμικού ή απλά στηρίζετε τον Δημήτρη , που ανέβασε το παράνομο λογισμικό? 

Και άν του την πέσει το Υπουργείο τάδε, τι θα κάνετε δηλαδή? Θα προτάξετε τα στήθια σας μπροστά στους αστυνομικούς και τους δικηγόρους των εταιριών, που θα έχουν και δίκιο κιόλας?   Μαζευτείτε λοιπόν και μην γράφετε ότι να ναι.

Δημήτρη, κατέβασέ τα το συντομότερο από εκεί , γιατί προβλέπω να βρίσκεις άσχημο μπελά τελικά με την όλη ιστορία.

Φιλικά Γιάννης

 

Επίσης να πω , πως πρωτοξεκίνησα το 2003 με το τοτε Mandrake , το οποίο μετά το γύρισε και ζήταγε λεφτά για την χρήση του. Τι έπρεπε να πούμε, κάτω τα χέρια από τον Γάλλο ( που τον έκραξε όλη η κοινότητα και τελικά έχασε τεράστιο μερίδιο, τότε ήταν top ) γιατί με αυτόν ξεκινήσαμε τότε?  Mandriva έγινε σήμερα .

Γι' αυτό σας λέω , αφήστε το καλύτερα.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~

versys650]

ρε παιδια,το εχει κανεις dualboot με vista?

κανω εγκατασταση τον monomaxo 5 και μετα εμφανιζει μονο αυτον στην εκκινηση.

η επιλογη για τα vista εξαφανιζεται.

βαρεθηκα να κανω fixmbr-fixboot.

στην αρχη πηγα για tripleboot,ειχα τα vista και το mandriva,μολις εβαλα τον monomaxo5 εξαφανιστηκαν οι αλλες επιλογες στην εκκινηση.

τωρα εβγαλα το mandriva αλλα παλι τα ιδια,μονο ο monomaxos5 φαινεται στην εκκινηση μετα απο ξαναεγκατασταση.

καμια ιδεα?

 

και οσο αφορα εκεινο το θεμα με την καταγγελια, emcpn, μην μασας,εμεις ειμαστε μαζι σου.

εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν δεν υπηρχε ο monomaxos3 οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμαι με linux,ακομη ουτε θα ηξερα τι σημαινει.

 

 

Όταν γίνεται για 1η φορά εγκατάσταση, δεν βάζει τα Windows στο μενού εκκίνησης.

τρέξε τις εντολές

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

(υποθέτω ότι έχεις ένα σκληρό δίσκο στο σύστημα)

και θα διορθωθεί το πρόβλημά σου.

Αν θέλεις να κατανοήσεις καλύτερα πως δουλεύει ο Grub 2, διάβασε το ακόλουθο tutorial

http://www.dedoimedo.com/computers/grub-2.html

 

Καλώς τα παιδιά με τις κουκούλες.... σκάσαν μύτη τελικά, σαν την "μπιπ" που θέλει να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.

Και συ βρε παλιοπειρατή, παράνομε Δημήτρη, που έβαλες στον αρχιπειρατικό Μονομάχο σου το δυσεύρετο και πανάκριβο free (κλειστού κώδικα) googleearth και τα επείσης free, αλλά κλειστά, adobe flash player & reader 9 δεν ενδρέπεσαι; Ουκ αισχύνεσε; Αυτά τα κατεβάζουμε μόνοι μας κρυφά, δεν ήταν ανάγκη να είναι out-of-the-box, παράνομε, ε παράνομε. Αυτά δε τα παλιο-codecs για να ακούμε mp3 και τέτοιες σαχλμάρες τι τα ήθελες; Χάθηκε το flac και το ogg; Ουστ από την καθαρή μας κοινωνία παράνομε και κλέφτη, θα φωνάξω αστυνομία. Εχεις μπλέξει άσχημα τώρα, θα πας 100 χρόνια φυλακή για πειρατία το ξέρεις; Καλύτερα να βαφόσουν μαύρος και να πούλαγες τα DVD της Τζούλιας και της Ντούβλη να έπαιρνες και Ελληνική υθαγένεια, γιατί με τη βλακεία που έκανες με το flashplayer βλέπω να σου στερούν την υθαγένεια που ήδη έχεις! Οι αξιότιμοι κύριοι που παραπονιούνται έχουν δίκιο, γιατί ούτε youtube βλέπουν με linux ούτε ταινίες και τραγούδια. Αυτά τα κάνουν ωραιότατα και με το win-pc τους, με πειρατικά win7 και σπασμένα cloneDVD και Nero. Tα linux τα θέλουν καθαρά. Και στο ipod, τους η παράνομα κατεβασμένη μουσική που ακούνε, είναι πάντα flac ή ogg, ποτέ mp3, μη μας πούνε και κλέφτες!

 

......Για να βγείς από την παρανομία εσύ, και να σκάσουν μερικοί από το κακό τους, σου έχω την απόλυτη λύση.

Βάζεις στο deskop ένα script που άν εκτελεστεί με 2πλό κλικ, βάζει στό σύστημα όλα τα επίμαχα repos και αφού εκτελέσει update, ακολούθως εγκαθιστά αυτόματα όλα τα επίμαχα προγράμματα και codecs. Το συνοδεύεις από ένα αρχείο κειμένου πού προειδοποιεί με όλα τα σχετικά για της άδειες που διέπουν τα εξτρα καλούδια και ότι σε μερικές χώρες είναι παράνομα και εγκαθιστώνται με ευθύνη του χρήστη και καθάρησες. Μετά το πέρας της εγκατάστασης του script, τα δύο αρχεία να διαγράφονται αυτόματα και ο μονομάχος να παίρνει την ακριβή μορφή που έχει σήμερα αλλά με ευθύνη του τελικού χρήστη. Αυτό θα τον καταστήσει πανεύκολο και κατάλληλο για αρχάριους, όπως είναι σήμερα, αλλά χωρίς οι πεθερές να μπορουν να σε κατακρίνουν! Στο script, αν δεν κατέχεις, θα σε βοηθήσει σίγουρα κάποιος από το forum με λίγες παραπάνω γνώσεις από το μέσο όρο, ενώ στο κείμενο πάρε παράδειγμα από το συνοδευτικό του linux mint ή ίσως στην τελική να χρειαστείς και μία νομική συμβουλή.

Και μια ωραία ιδέα είναι να βοηθήσει κάποιος απο τους διώκτες της παρανομίας να γραφτεί το παραπάνω script. Θα βοηθούσε στην πάταξη του εγλήματος.

Αλλά επιτρέψτε τουλάχιστον να επικροτούμε κάποιες προσπάθειες. Δεν γράφουμε αηδίες, υποστηρίζουμε κάτι που θεωρούμε σωστό. Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι που βάζουν κάτι που θεωρούν σωστό πάνω απο την νομιμότητα. Αν επικαλείστε την νομιμότητα, απλά βρίσκετε προφάσεις. Δεν είπε κανένας οτι "είναι λάθος αυτό γιατί δεν πρέπει να εξαρτιώμαστε απο κλειστό λογισμικό" ή οτιδήποτε άλλο σοβαρό, που στην τελική όλοι ξέρουμε οτι τα συγκεκριμένα προγράμματα μπήκαν λόγω έλλειψης εναλλακτικών ανοιχτού κώδικα... Και φτάνω στα λεγόμενα του bakoulis και θα ήθελα πολύ να δώ τι αρχεία έχετε στο pc σας. Εκεί μάλλον η παρανομία δεν πειράζει...

Επειδή έχει γίνει λίγο κουραστικό να γίνεται τόση κουβέντα για το κατά πόσο υπάρχει πρόβλημα με το Monomaxos και το περιεχόμενο του χωρίς φυσικά να καταλήγουμε κάπου και απλά να μαλώνουμε μεταξύ μας οφείλω να ξεκαθαρίσω τη στάση της ομάδας για το όλο θέμα που έχει δημιουργηθεί ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ  ...

Τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν από τον τελικό χρήστη ...

Όλοι μας οφείλουμε να ξεκαθαρίσουμε τι λογισμικό θέλουμε να χρησιμοποιούμε , ποιές ανάγκες θέλουμε να καλύψουμε με αυτό καθώς και να ενημερωθούμε σωστά από τις κατάλληλες πηγές για το τι είναι πραγματικά "Ελεύθερο λογισμικό / Λογισμικό ανοικτού κώδικα", ποιά είναι τα σημαντικά προτερήματα του, γιατί είναι απαραίτητη η ύπαρξη και η ανάπτυξη του, και ποιές είναι οι διαφορές του με το "ΕΛΕΥΘΕΡΟ/ΔΩΡΕΑΝ για προσωπική χρήση software " .

Το ιδανικό εφόσον μας απασχολεί η εξέλιξη και εξάπλωση του Ελεύθερου Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα είναι να αφοσιωθούμε σε αυτό και να συμβάλουμε όσο μπορούμε να εξελιχθεί περισότερο και να εξαπλωθεί γιατί είναι ο μόνος τρόπος τρόπος για να εκτοπιστούν τα μονοπώλια εταιριών γιγάντων του χώρου που μας επιβάλλουν τι θα χρησιμοποιήσουμε αντί να μας ρωτούν τι πραγματικά χρειαζόμαστε ... Στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά κατασκοπεύουν τις συνήθειες των χρηστών και φροντίζουν να επιβάλουν με τον τρόπο τους το λογισμικό που νομίζουμε ότι πραγματικά μας καλύπτει ...

Η απλοχεριά με την οποία μας παρέχεται από γνωστές εταιρίες ελεύθερο για προσωπική χρήση λογισμικό και οδηγοί hardware (ειδικά με το Linux σαν πλατφότμα χρήσης) που φυσικά διατηρούν τον κώδικα κλειστό και που ορίζουν τέτοιες άδειες χρήσης του επιτρέπουν την ταχύτατη διάδοση του αλλά προστατεύουν την εμπορική του χρήση (όχι άδικά αφού πρόκειται για προιόν στην τελική ανάλυση) έχει δημιουργήσει μια μαύρη τρύπα κυρίως λόγω της συγκεχυμένης πολιτικής των εταιριών που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την δωρεάν εξάπλωση και αναδιανομή επί της ουσίας αλλά φροντίζουν από την άλλη για την σαφή κατοχύρωση του copyright και της προέλευσης του λογισμικού. Σε απλά Ελληνικά αυτό σημαίνει ότι εξασκείται με έμεσο τρόπο προσπάθεια εξάπλωσης του λογισμικού τους με πρόφαση την ελευθερία χρήσης και το ΔΩΡΕΑΝ στο οποίο ο χρήστης δεν λέει ποτέ όχι αφού στις μέρες μας έχει γαλουχηθεί να χρησιμοποιεί δωρεάν ακόμη και το καθεαυτού εμπορικό λογισμικό (φαινόμενο πειρατείας).

Συμπερασματικά, θα πρέπει να γνωρίζετε πως το φαινόμενο της αναδιανομής ελεύθερου για προσωπική χρήση λογισμικού και οδηγού συσκευών ειδικά διαμέσω διανομών Linux είναι κάτι με το οποίο οι εταιρείες δεν έχουν κανένα πρόβλημα αφού τους παρέχει σημαντική διαφήμιση και ενίσχυση του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ & ΔΩΡΕΑΝ προφίλ που θέλουν να περάσουν στο κοινό και γίνεται υπό την πλήρη ανοχή τους ...  Αν ήθελαν κάτι διαφορετικό θα το γνωρίζαμε ήδη και δεν θα υπήρχε έστω και υποψία ειδικά δημοφιλών μεγάλων διανομών ( Linux mint , Ubuntu ultimate κτλ) που το χρησιμοποιούν προεγκατεστημένο. Αν μπορούσαν θα μοίραζαν και ένυπες άδειες χρήσης στους developers της εκάστοτε διανομής αλλά αυτό είναι μια πράξη που αυτόματα χαρακτηρίζεται ως "εμπορική" στις Η.Π.Α. και αυτομάτως παραχωρούνται και δικαιώματα εμπορικής εκμετάλλευσης κάτι το οποίο προφανώς δεν θέλουν .

Το ιδανικό λοιπόν είναι να βρεθεί μια φόρμουλα είτε από τις ίδιες της εταιρίες είτε από αρμόδια νομοθετική αρχή (εμας μας αφορά το τι θα πει η Ε.Ε. κάποια στιγμή αφου για την Ελλάδα τέτοια πράγματα θα χρειαστεί να περιμένουμε χιλιάδες χρόνια) για το καθεστώς αναδιανομής των ελεύθερων για προσωπική χρήση πακέτων λογισμικού μέσω διανομών Linux που δεν έχουν ως σκοπό την εμπορική χρήση και να μην συντηρείται απ αόριστο αυτή η κατάσταση και τα παρελκόμενα της ...

Από την άλλη όλα τα παραπάνω μπορούμε να τα λύσουμε μόνοι μας σαν τελικοί χρήστες πολύ απλά με την ολοκληρωτική στροφή μας στο Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοικτού κώδικα και αγνοώντας το non-free software και τις διανομές Linux που το χρησιμοποιούν προεγκατεστημένο...  Είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να απαλλαγείτε πραγματικά από τη σωρεία διανομών που ξεφυτρώνουν κάθε μέρα χρησιμοποιώντας προεγκατεστημένο non-free λογισμικό και restricted firmware & drivers.   Δείτε εδώ ένα ενδιαφέρων άρθρο σχετικά με το κατά πόσο περιλαμβάνεται non-free λογισμικό στην αγαπημένη μας διανομή Linux (όποια και αν είναι αυτή) και θα εντυπωσιαστείτε πραγματικά. Μια αναλυτική λίστα με τις διανομές που δεν περiλαμβάνουν πραγματικά ίχνος non-free software ( πραγματικά μετριούνται με τα δάκτυλα !!! ) και τις οποίες ελάχιστοι από εμάς δυστυχώς γνωρίζουμε. Ακόμα πιο εντυπωσιακή η λίστα ( εδώ ) με τις εταιρίες που πωλούν υπολογιστές που έχουν προεγκατεστημένο Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοικτού κώδικα με πλήρη υποστήριξη και στο hardware που έχουν  (εδώ αρκούν τα δάκτυλα του ενός χεριού !!! ).

Φορείς όπως το ΕΜΠ που αναφέρθηκε πιο πάνω (και πολλά άλλα πανεπιστήμια ανά τον κόσμο) ή και το DIstrowatch (θα γίνω βαρετός αν σας πω για μια ακόμη φορά ότι ποτέ δεν υποβάλαμε σαν ομάδα αίτημα να συμπεριληφθεί το Monomaxos στις λίστες ) που φιλοξενούν ή και προβάλουν αντίστοιχα διανομές Linux με προεγκατεστημένο non-free software (δείτε και την αντίστοιχη λίστα και τα κριτήρια εδώ μήπως αναγνωρίσετε κάποια γνωστή σας διανομή ) είναι σίγουρο πως πως το κάνουν με καλή πρόθεση αποσκοπώντας στην ανάδειξη του Linux γενικότερα αφού αποτελεί την πύλη εισόδου για τον χρήστη προς το καθεαυτού Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοικτού κώδικα  και γνωρίζουν πάρα πολύ καλά αν υπάρχουν συνέπειες γιαυτό που κάνουν και ποιές είναι αυτές και φυσικά είναι ανοικτοί στις διαμαρτυρίες του εκάστοτε συνειδητοποιημένου χρήστη πραγματικά  Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού ανοικτού κώδικα ... Είναι σαφές πως αν το ΕΜΠ ή το DIstrowatch ή η Softpedia/mininova που παρέχουν προβολή και φιλοξενία του Monomaxos στον δικτυακό τους χώρο πάψουν να κάνουν κάτι τέτοιο κάποια στιγμή αυτό θα είναι απολύτως σεβαστό από το σύνολο της ομάδας ...

Η δική μας προτροπή προς τον τελικό χρήστη είναι να ενημερωθεί πολύ καλά ώστε να μην χρησιμοποιεί εν αγνοία του non-free software και οδηγούς συσκευών αν αυτό είναι που πραγματικά θέλει ... Ως υποχρέωση μας ενημερώνουμε εκ των προτέρων οτι περιλαμβάνεται τέτοιο λογισμικό στο Monomaxos και στα ενεργοποιημένα σε αυτό αποθετήρια γιαυτό και άλλωστε έχει καταβληθεί η προσπάθεια προγράμματα όπως το Skype,Opera,Google earth που περιλαμβάνονται πριν τρέξουν από το Live DVD να ζητούν με pop-up παράθυρο από το χρήστη να αποδεχθεί την άδεια χρήσης που εκδίδει η εκάστοτε εταιρία με σεβασμό στη δουλειά της που προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ για προσωπική χρήση αλλά κυρίως με σεβασμό στον χρήστη για να μην παραπληροφορείται σκόπιμα και εξομοιώνει το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοικτού κώδικα με λογισμικό που προσφέρουν οι μεγάλες εταιρίες λογισμικού και hardware.

Αν θεωρείτε ότι το Monomaxos σκόπιμα σας επιβάλει τη χρήση non-free λογισμικού και restricted firmware χωρίς να το θέλετε σας ζητούμε ειλικρινά συγγνώμη και σας παρακαλούμε να το αγνοήσετε και να στραφείτε σε λύσεις προερχόμενες από το χώρο του Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού ανοικτού κώδικα που πραγματικά σεβόμαστε ...

Όμως σας ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ να "μην δυιλίζετε τον κώνωπα και καταπίνετε την κάμηλο"  κατηγορώντας επιλεκτικά το Monomaxos που έχει  μόλις ένα χρόνο ύπαρξης σαν Ubuntu respin γιατί έτσι δείχνετε αρνητική στάση μόνο σε όσους σπαταλούν το χρόνο τους και εργάζονται για να παραμένει ενεργό και δεν κάνετε κάτι ουσιαστικό προς τη σωστή κατεύθυνση για την επίλυση του ζητήματος της χρήσης non-free πακέτων λογισμικού σε διανομές Linux ...

Για λογαριασμό του Monomaxos Team 2010

 Δ.Παπαδάτος

www.monomaxos.gr

LinuxNeophyte]

Δεν έχει δικαίωμα ο καθένας να εκμεταλλεύεται την εμπιστοσύνη του ιδρύματος, να ανεβάζει παράνομο λογισμικό και να βάζει εν δυνάμει σε διακύβευμα με τις πράξεις του όλες τις διανομές linux που hostαρουν εκεί repositories, mirrors κοκ, επειδή δεν ξέρει που πάνε τα 4 από άδειες χρήσης

Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε: Κανένας δεν ανέβασε παράνομο λογισμικό με τον τρόπο που το εννοείς ο οποίος είναι και αυτό που θα καταλάβει ένας χρήστης που δεν ξέρει και πολλά και απλά διαβάζει αυτή τη δήλωση. Ο stampantazopoulos νομίζω απάντησε εύστοχα και οριοθέτησε επακριβώς το θέμα που δημιουργείται:

stampantazopoulos]

και στον monomaxo για να τρέξουν τα προγράμματα ενεργοποιείς τις άδειες χρήσης (π.χ. την EULA για το Googlearth). Το πρόβλημα που ενόχλησε τον φίλο που έκανε τις "καταγγελίες" είναι το εξής : Για λόγους που έχουν να κάνουν με την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας στην Αμερική, οι εταιρείες που διαθέτουν ελεύθερα αυτά τα προγράμματα στους χρήστες, το κάνουν από δικά τους αποθετήρια. Κάθε "διανομή" λοιπόν μπορεί να τα έχει στην λίστα των προγραμμάτων που μπορείς να κατεβάσεις αλλά δεν επιτρέπεται να στα δίνει "έτοιμα". Πρέπει ο τελικός χρήστης να επισκεφθεί το αποθετήριο της εταιρείας (π.χ. google repository). Αλλιώς πρέπει να υπάρχει "συμφωνία διάθεσης και αναδιανομής" για να μην θεωρείται στην Αμερική "διαφεύγουσα οικονομική πράξη". 

Οι εταιρείες το ξέρουν ότι όλο αυτό είναι ένα νομικό-τεχνικό θέμα που αφορά την Αμερική και γι' αυτό δεν ενοχλούν τις διάφορες "διανομές" (ο monomaxos δεν είναι και η μόνη "διανομή" που το κάνει αυτό). Η Canonical όμως που έχει "έσοδα" από τις παράλληλες δραστηριότητες της με την υποστήριξη του Ubuntu δεν μπορεί να έχει "προεγκατεστημένα" τέτοια προγράμματα γι' αυτό και τα αφήνει στην "ευχαίρεια" του τελικού χρήστη. 

Τώρα γιατί κάποιος ενοχλείται, από κάποιο τέτοιο θέμα, σε βαθμό που να φτάνει να κάνει καταγγελίες, δεν το ξέρω. Μακάρι ο monomaxos να φτάσει να γίνει Canonical και να είναι "ευαίσθητο οικονομικό θέμα" η άδεια αναδιανομής του Googlearth και να διαπραγματεύεται ο emcpn με την ίδια την Google

Από κει και πέρα καλύπτομαι από την τοποθέτηση του emcpn (παρακαλώ να  τη διαβάζουν όλοι οι χρήστες που δεν ξέρουν ή μισοξέρουν τι παίζει με το ελεύθερο λογισμικό κ.λπ.) όπως επίσης και από τις τοποθετήσεις των ανθρώπων που μίλησαν για το λογισμικό που έχουμε εγκατεστημένο στο πισι μας. Και θέτω τις παρακάτω ερωτήσεις για προβληματισμό:

Ποιος έχει πλήρως ελεύθερο λειτουργικό και λογισμικό στο πισι του? (Εγώ πάντως όχι)

Ο monomaxos είναι η μόνη διανομή που φιλοξενείται στο ntua που "πρόδωσε" την εμπιστοσύνη σύμφωνα με τα γραφόμενα? Οι άλλες διανομές που φιλοξενούνται δεν προδίδουν κανέναν? Κι αν προδίδουν γιατί τώρα το θυμηθήκαμε? Τελικά είναι προδοσία ή κάτι άλλο?

Αυτός που έκανε καταγγελία γιατί τον πείραξε η συγκεκριμένη διανομή και όχι άλλες διανομές που κινούνται στο ίδιο επίπεδο και φιλοξενούνται στο ntua? Αν όντως οι υπόλοιπες διανομές είναι totally free να μου το πείτε γιατί κάποιοι με παραπληροφόρησαν.

Άραγε αυτός που έκανε την καταγγελία είναι υπέρμαχος του τελείως free λογισμικού που σέβεται την ελευθερία του χρήστη? Αν ναι, τότε ας βοηθήσει να γίνει totally free o monomaxos. Θετικές πράξεις. Άλλωστε αφού φαίνεται ότι είναι γνώστης τέτοιων λεπτών θεμάτων θα είναι πολύτιμος για την ομάδα του μονομάχου.

************************

www.postokano.gr

jvarkas]

Αυτός που έκανε καταγγελία γιατί τον πείραξε η συγκεκριμένη διανομή και όχι άλλες διανομές που κινούνται στο ίδιο επίπεδο και φιλοξενούνται στο ntua? Αν όντως οι υπόλοιπες διανομές είναι totally free να μου το πείτε γιατί κάποιοι με παραπληροφόρησαν.

Άραγε αυτός που έκανε την καταγγελία είναι υπέρμαχος του τελείως free λογισμικού που σέβεται την ελευθερία του χρήστη? Αν ναι, τότε ας βοηθήσει να γίνει totally free o monomaxos. Θετικές πράξεις. Άλλωστε αφού φαίνεται ότι είναι γνώστης τέτοιων λεπτών θεμάτων θα είναι πολύτιμος για την ομάδα του μονομάχου.

************************

www.postokano.gr

ubuntu χρησιμοποιεί με gnome, άν αυτό σε βοηθάει στην ερώτησή σου.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~

jvarkas]

LinuxNeophyte]

Δεν έχει δικαίωμα ο καθένας να εκμεταλλεύεται την εμπιστοσύνη του ιδρύματος, να ανεβάζει παράνομο λογισμικό και να βάζει εν δυνάμει σε διακύβευμα με τις πράξεις του όλες τις διανομές linux που hostαρουν εκεί repositories, mirrors κοκ, επειδή δεν ξέρει που πάνε τα 4 από άδειες χρήσης

Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε: Κανένας δεν ανέβασε παράνομο λογισμικό με τον τρόπο που το εννοείς ο οποίος είναι και αυτό που θα καταλάβει ένας χρήστης που δεν ξέρει και πολλά και απλά διαβάζει αυτή τη δήλωση. Ο stampantazopoulos νομίζω απάντησε εύστοχα και οριοθέτησε επακριβώς το θέμα που δημιουργείται:

stampantazopoulos]

και στον monomaxo για να τρέξουν τα προγράμματα ενεργοποιείς τις άδειες χρήσης (π.χ. την EULA για το Googlearth). Το πρόβλημα που ενόχλησε τον φίλο που έκανε τις "καταγγελίες" είναι το εξής : Για λόγους που έχουν να κάνουν με την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας στην Αμερική, οι εταιρείες που διαθέτουν ελεύθερα αυτά τα προγράμματα στους χρήστες, το κάνουν από δικά τους αποθετήρια. Κάθε "διανομή" λοιπόν μπορεί να τα έχει στην λίστα των προγραμμάτων που μπορείς να κατεβάσεις αλλά δεν επιτρέπεται να στα δίνει "έτοιμα". Πρέπει ο τελικός χρήστης να επισκεφθεί το αποθετήριο της εταιρείας (π.χ. google repository). Αλλιώς πρέπει να υπάρχει "συμφωνία διάθεσης και αναδιανομής" για να μην θεωρείται στην Αμερική "διαφεύγουσα οικονομική πράξη". 

Οι εταιρείες το ξέρουν ότι όλο αυτό είναι ένα νομικό-τεχνικό θέμα που αφορά την Αμερική και γι' αυτό δεν ενοχλούν τις διάφορες "διανομές" (ο monomaxos δεν είναι και η μόνη "διανομή" που το κάνει αυτό). Η Canonical όμως που έχει "έσοδα" από τις παράλληλες δραστηριότητες της με την υποστήριξη του Ubuntu δεν μπορεί να έχει "προεγκατεστημένα" τέτοια προγράμματα γι' αυτό και τα αφήνει στην "ευχαίρεια" του τελικού χρήστη. 

Τώρα γιατί κάποιος ενοχλείται, από κάποιο τέτοιο θέμα, σε βαθμό που να φτάνει να κάνει καταγγελίες, δεν το ξέρω. Μακάρι ο monomaxos να φτάσει να γίνει Canonical και να είναι "ευαίσθητο οικονομικό θέμα" η άδεια αναδιανομής του Googlearth και να διαπραγματεύεται ο emcpn με την ίδια την Google

Από κει και πέρα καλύπτομαι από την τοποθέτηση του emcpn (παρακαλώ να  τη διαβάζουν όλοι οι χρήστες που δεν ξέρουν ή μισοξέρουν τι παίζει με το ελεύθερο λογισμικό κ.λπ.) όπως επίσης και από τις τοποθετήσεις των ανθρώπων που μίλησαν για το λογισμικό που έχουμε εγκατεστημένο στο πισι μας. Και θέτω τις παρακάτω ερωτήσεις για προβληματισμό:

Ποιος έχει πλήρως ελεύθερο λειτουργικό και λογισμικό στο πισι του? (Εγώ πάντως όχι)

Ο monomaxos είναι η μόνη διανομή που φιλοξενείται στο ntua που "πρόδωσε" την εμπιστοσύνη σύμφωνα με τα γραφόμενα? Οι άλλες διανομές που φιλοξενούνται δεν προδίδουν κανέναν? Κι αν προδίδουν γιατί τώρα το θυμηθήκαμε? Τελικά είναι προδοσία ή κάτι άλλο?

Αυτός που έκανε καταγγελία γιατί τον πείραξε η συγκεκριμένη διανομή και όχι άλλες διανομές που κινούνται στο ίδιο επίπεδο και φιλοξενούνται στο ntua? Αν όντως οι υπόλοιπες διανομές είναι totally free να μου το πείτε γιατί κάποιοι με παραπληροφόρησαν.

Άραγε αυτός που έκανε την καταγγελία είναι υπέρμαχος του τελείως free λογισμικού που σέβεται την ελευθερία του χρήστη? Αν ναι, τότε ας βοηθήσει να γίνει totally free o monomaxos. Θετικές πράξεις. Άλλωστε αφού φαίνεται ότι είναι γνώστης τέτοιων λεπτών θεμάτων θα είναι πολύτιμος για την ομάδα του μονομάχου.

************************

Συγχέεις διαφορετικά πράγματα. Υποθέτω το κάνρις από λάθος.

Ο emcpn έχει κάθε δικαίωμα να φτιάξει δικός του repository ή respin οποιασδήποτε διανομής και να βάλει ακόμα και τα windows 7 προεγκαταστημένα. Τότε θα είναι δικό του και μόνο πρόβλημα.
Δεν έχει όμως κανένα δικαίωμα να καταχράται την φιλοξενία του ntua που έχει όρους τι και πως θα φιλοξενεί για να αναδιανέμει μέσω αυτού dvd εγκατάστασης του monomaxos που έχουν ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΈΝΑ προγράμματα που απαγορεύει ο ιδιοκτήτης την αναδιανομή.
Και αυτά είναι τα:
Google Earth
Skype
Google Chrome

Ελάχιστα με ενδιαφέρει αν θα τα αναδιανείμει μέσω repository, όπως άλλωστε γίνεται με ανεξάρτητα repositories σε όλες τις διανομές. Δεν έχει όμως κανένα δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο μέσω του ntua.

ArchLinux User

LinuxNeophyte]

Συγχέεις διαφορετικά πράγματα. Υποθέτω το κάνρις από λάθος. Ο emcpn έχει κάθε δικαίωμα να φτιάξει δικός του repository ή respin οποιασδήποτε διανομής και να βάλει ακόμα και τα windows 7 προεγκαταστημένα. Τότε θα είναι δικό του και μόνο πρόβλημα. Δεν έχει όμως κανένα δικαίωμα να καταχράται την φιλοξενία του ntua που έχει όρους τι και πως θα φιλοξενεί για να αναδιανέμει μέσω αυτού dvd εγκατάστασης του monomaxos που έχουν ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΈΝΑ προγράμματα που απαγορεύει ο ιδιοκτήτης την αναδιανομή. Και αυτά είναι τα: Google Earth Skype Google Chrome Ελάχιστα με ενδιαφέρει αν θα τα αναδιανείμει μέσω repository, όπως άλλωστε γίνεται με ανεξάρτητα repositories σε όλες τις διανομές. Δεν έχει όμως κανένα δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο μέσω του ntua.

Ωραία, δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο μέσω του ntua. Έτσι όπως ξεκίνησες το θέμα με το αρχικό σου ποστ μου φαίνεται σα να τον κατηγορείς ότι το έκανε επίτηδες. Τελικά τι σε πείραξε και ξεκίνησες τις κατηγορίες? Γιατί από τη μία λες " Ελάχιστα με ενδιαφέρει αν θα τα αναδιανείμει μέσω repository, όπως άλλωστε γίνεται με ανεξάρτητα repositories σε όλες τις διανομές." και από την άλλη κατηγορείς για προδοσίες κ.λπ. λες και το ntua είναι η γκόμενά σου. Αν κάποιος θεωρήσει ότι δεν υπήρχε κακοπροαίρετη πρόθεση από τον emcpn τότε δεν υπάρχει άμεσο πρόβλημα, μιας και η διανομή θα κατέβει από τους σέρβερς του ntua. Αφού έγινε η καταγγελία έρχεσαι να πεις ότι ο κακός emcpn πρόδωσε την εμπιστοσύνη του ntua και τα σχετικά. Για ποιο λόγο δεν καταλαβαίνω. Τελικά γιατί νοιάζεσαι? Για τη φήμη του Πολυτεχνείου? Για το ελεύθερο λογισμικό? Για τις εν λόγω εφαρμογές?

Ή απλά βγήκες να κατακρίνεις κάτι απλά για να κατακρίνεις? Θεωρείς ότι το λάθος έγινε κακοπροαίρετα και κατακρίνεις? Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε τόσο μεγάλο θέμα.

************************

www.postokano.gr

κατα λάθος δεν έγινε
του το έχουν πει πολλοί και διάφοροι σε δεκάδες φόρουμ από παλιότερα, αλλά τόσα καταλαβαίνει, τόσα κάνει.
Όφειλε να έχει προφυλάξει τα νώτα του και αυτούς που του έδωσαν χώρο στον ftp server τους. Δεν φταίει ο «ρουφιάνος» αλλά ο ίδιος ο emcpn, ας ήταν εντάξει, να μην μπορεί να βρει κανένας πάτημα για καταγγελίες.

Και φυσικά από τέτοιες ανεγκέφαλες πράξεις βλάπτεται το linux που βασίζει την υπόσταση του σε μια άδεια χρήσης, αλλά και οι μελλοντικές διανομές.
Εξηγούμαι ως προς το δεύτερο.
Ο καθένας μπορεί να στείλει email στο ntua για να βάλει την διανομή του στον ftp server του. Είναι ίσως ο πλέον φιλόξενος χώρος στην Ελλάδα. Με ποιο δικαίωμα ο κάθε «σήμερα υπάρχω, αύριο έχω εξαφανιστεί» χρήστης εκμεταλλεύεται αυτή την ελαστικότητα; Που μπορεί να οδηγήσει αυτή η κατάχρηση αν όχι σε σκλήρυνση της πολιτικής του ntua αναφορικά με την υποδοχή νέων διανομών στους servers τους;

ArchLinux User

Επίσης θέλω να πω ότι το ntua ούτε παίζει άμεσα το κεφάλι του ούτε θα έχει σοβαρά προβλήματα από τη στιγμή που θα σταματήσει το hosting. Δεν επισύρρονται ποινές κατευθείαν, γίνεται μια καταγγελία (όπως έγινε) ή/ και σύσταση μόλις εντοπιστεί ένα τέτοιο πρόβλημα και το ntua και κάθε πανεπιστημιακό ίδρυμα από τη στιγμή που θα σταματήσει τη φιλοξενία δε θα έχει κανένα πρόβλημα. Κάτι το οποίο βλέπω ότι είναι θεμιτό από την ομάδα του Μονομάχου και το δέχονται. Άλλωστε το ίδιο δεν έγινε και με το site indymedia.gr? Έγινε καταγγελία και σταμάτησε η φιλοξενία του από το ntua. Επισύρθηκαν ποινές? Φυσικά και σε αυτήν την περίπτωση υποθέτω ότι κάποιος θα πει "οι κακοί αναρχικοί που εκμεταλλεύτηκαν το άσυλο του πανεπιστημίου για να φιλοξενήσουν τη σελίδα τους". Δεν παίρνω θέση, απλά προσπαθώ να το θέσω πιο σφαιρικά το θέμα για να σκέφτονται περισσότερο όσοι διαβάζουν εδώ πέρα τις συζητήσεις.

Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν υπήρχε κακή πρόθεση εξαρχής θα έλεγε κάτι του στυλ: "Εντάξει έγινε λάθος, να σταματήσει η φιλοξενία από το ntua, αλλά να το ψάξουμε περισσότερο το θέμα για να είμαστε καλυμμένοι την επόμενη φορά και να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στη διάθεση της διανομής, η οποία βοήθησε και βοηθά πολύ κόσμο να γνωρίσει ένα διαφορετικό λειτουργικό και να μαθαίνει σιγά-σιγά τι παίζει με το ελεύθερο λογισμικό. Α! ξέχασα! έχω και ένα σέρβερ διαθέσιμο οπότε αφού διορθώσουμε το πρόβλημα μπορούμε να φιλοξενήσουμε εκεί τη διανομή!"

************************

www.postokano.gr

 Το ευχαριστο θεμα ειναι πως ο Μονομαχος θα συνεχισει να υπαρχει κ να ανανεωνεται ... απο εκει κ επειτα προτεινω να μην ασχολουμαστε αλλο με ανιερα θεματα αδειων κ

ολα τα συναφη ! :)

LinuxNeophyte] κατα λάθος δεν έγινε του το έχουν πει πολλοί και διάφοροι σε δεκάδες φόρουμ από παλιότερα, αλλά τόσα καταλαβαίνει, τόσα κάνει. Όφειλε να έχει προφυλάξει τα νώτα του και αυτούς που του έδωσαν χώρο στον ftp server τους. Δεν φταίει ο «ρουφιάνος» αλλά ο ίδιος ο emcpn, ας ήταν εντάξει, να μην μπορεί να βρει κανένας πάτημα για καταγγελίες. Και φυσικά από τέτοιες ανεγκέφαλες πράξεις βλάπτεται το linux που βασίζει την υπόσταση του σε μια άδεια χρήσης, αλλά και οι μελλοντικές διανομές. Εξηγούμαι ως προς το δεύτερο. Ο καθένας μπορεί να στείλει email στο ntua για να βάλει την διανομή του στον ftp server του. Είναι ίσως ο πλέον φιλόξενος χώρος στην Ελλάδα. Με ποιο δικαίωμα ο κάθε «σήμερα υπάρχω, αύριο έχω εξαφανιστεί» χρήστης εκμεταλλεύεται αυτή την ελαστικότητα; Που μπορεί να οδηγήσει αυτή η κατάχρηση αν όχι σε σκλήρυνση της πολιτικής του ntua αναφορικά με την υποδοχή νέων διανομών στους servers τους;

ArchLinux User

 

Σίγουρα πάντως, δεν έχουν τον χρόνο να ξεψειρίζουν ότι τους ζητάνε ν' ανέβει στους σερβερ τους.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

giannis12a]

LinuxNeophyte] κατα λάθος δεν έγινε του το έχουν πει πολλοί και διάφοροι σε δεκάδες φόρουμ από παλιότερα, αλλά τόσα καταλαβαίνει, τόσα κάνει. Όφειλε να έχει προφυλάξει τα νώτα του και αυτούς που του έδωσαν χώρο στον ftp server τους. Δεν φταίει ο «ρουφιάνος» αλλά ο ίδιος ο emcpn, ας ήταν εντάξει, να μην μπορεί να βρει κανένας πάτημα για καταγγελίες. Και φυσικά από τέτοιες ανεγκέφαλες πράξεις βλάπτεται το linux που βασίζει την υπόσταση του σε μια άδεια χρήσης, αλλά και οι μελλοντικές διανομές. Εξηγούμαι ως προς το δεύτερο. Ο καθένας μπορεί να στείλει email στο ntua για να βάλει την διανομή του στον ftp server του. Είναι ίσως ο πλέον φιλόξενος χώρος στην Ελλάδα. Με ποιο δικαίωμα ο κάθε «σήμερα υπάρχω, αύριο έχω εξαφανιστεί» χρήστης εκμεταλλεύεται αυτή την ελαστικότητα; Που μπορεί να οδηγήσει αυτή η κατάχρηση αν όχι σε σκλήρυνση της πολιτικής του ntua αναφορικά με την υποδοχή νέων διανομών στους servers τους;

ArchLinux User

 

Σίγουρα πάντως, δεν έχουν τον χρόνο να ξεψειρίζουν ότι τους ζητάνε ν' ανέβει στους σερβερ τους.

αν τους στέλνεις αίτημα για την Χ διανομή και σε τρενάρουν για μήνες σε αντίθεση με την εως σήμερα πολιτική
Εκεί να δεις την γλύκα

ArchLinux User

Lionux]

 Το ευχαριστο θεμα ειναι πως ο Μονομαχος θα συνεχισει να υπαρχει κ να ανανεωνεται ... απο εκει κ επειτα προτεινω να μην ασχολουμαστε αλλο με ανιερα θεματα αδειων κ

ολα τα συναφη ! :)

ανιαρά μπορεί να είναι
Αλλά δεν είναι καθόλου ασήμαντα
Το ιδιο το linux χρωστά την ανεξαρτησία του σε άδειες χρήσης.
Φαντάσου αύρο μεθαύριο μεγάλες εταιρίες να εκμεταλλευτούν εφαρμογές που γράφουν φοιτητές για linux, να τις κλείσουν ενάντια στην άδεια χρήσης τους και να την μοσχοπουλούν αρκετές χιλιάδες €
Ποιος θα κάνει καταγγελία;
ο άφραγκος δημιουργός που έκανε ότι έκανε στον ελεύθερο χρόνο του;

ArchLinux User

OK καλύφθηκα, δε συνεχίζω άλλο γιατί το κουράσαμε το θέμα. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

************************

www.postokano.gr

Μερικοί προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι,ότι έγινε έγινε.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το συνεχίζετε (χωρίς κανένα λόγο)..

Αν θέλετε να πείτε κάτι ουσιώδες και όχι τα ίδια πράγματα (για τον ntua,για τις άδειες κ.λπ) μη το κάνετε..Όποιος ενδιαφέρεται φάνηκε,ούτε λέει τα ίδια πράγματα με διαφορετικές σάλτσες ούτε τίποτα. 

Η λύση για το τι είναι σωστό να γίνει δόθηκε λίγα ποστ πιο πάνω,ένα script και τελείωσε..Αν αυτό γίνει καλώς,αλλιώς τα ίδια θα λέμε μέχρι να νυχτώσει..

Hamsters !

 

LinuxNeophyte]

Φαντάσου αύρο μεθαύριο μεγάλες εταιρίες να εκμεταλλευτούν εφαρμογές που γράφουν φοιτητές για linux, να τις κλείσουν ενάντια στην άδεια χρήσης τους και να την μοσχοπουλούν αρκετές χιλιάδες €

Αν οι εφαρμογές συνοδεύονται από άδεια χρήσης GPL απ' όσο ξέρω δε μπορούν να τις κλείσουν. Από κει και πέρα ναι, πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να προφυλαχθούμε από τις μεγάλες εταιρίες. Άλλο θέμα συζήτησης αυτό.

************************

www.postokano.gr

jvarkas]

LinuxNeophyte]

Φαντάσου αύρο μεθαύριο μεγάλες εταιρίες να εκμεταλλευτούν εφαρμογές που γράφουν φοιτητές για linux, να τις κλείσουν ενάντια στην άδεια χρήσης τους και να την μοσχοπουλούν αρκετές χιλιάδες €

Αν οι εφαρμογές συνοδεύονται από άδεια χρήσης GPL απ' όσο ξέρω δε μπορούν να τις κλείσουν. Από κει και πέρα ναι, πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να προφυλαχθούμε από τις μεγάλες εταιρίες. Άλλο θέμα συζήτησης αυτό.

αν την άδεια την γράψουν όπου γράφει και ο emcpn τις άδειες για τα google chrome/earth και το skype;
Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι άδειες χρήσης είναι δίκοπο μαχαίρι. Δεν μπορείς να απαιτείς σεβασμό για τις δικές σου, όταν τις άλλες τις έχεις κάνει πατσαβούρι και «τι τρέχει μωρέ»
Και η άλλη πλευρά έχει την ικανότητα με τα χρήματα που έχει να σε θάψει σε τόνους paperwork

ArchLinux User

 συγχαρητηρια πολυ καλη!!!θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω εγκατασταση το devede και να μην σβηστει το avidemx?με βολευει το devede.

Φίλε emcpn, χρησιμοποιώ τη ver 3.0 και επειδή είμαι ευχαριστημένος, κατέβασα το DVD της έκδοσης 5.0 και το εγκατέστησα.  Εργάστηκα πολύ λίγο,  γιατί με δυσκόλεψαν-παραξένεψαν

κάποια πράγματα για τα οποία σου γράφω, ώστε αν διορθωθούν πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα.

1) Παρόλο που έκανα 2 εγκαταστάσεις, δεν είχα στο μενού Windows (sda1) παρα μόνον monomaho (sdb2),  κατέβασα και εγκατέστησα τα ubuntu 10,04, με τα οποία είχα επιλογή για Windows πλην όμως δεν μου άρεσαν όπως ο monomahos 3.0 και τα απεγκατέστησα και έβαλα πάλι την έκδοση 3.0. Βρήκα το grub.cfg όπου δεν αναφέρονται τα Windows και δεν ήξερα τι θα μπορούσα να προσθέσω ώστε να έχω και άλλη επιλογή πλην του Linux.

2)  Κάποιες εφαρμογές όπως vlc media player δεν έκλειναν αμέσως (Χ) αλλά πάγωναν για κάποια δευτερόλεπτα και μετά έκλειναν.

3) Στο Cairo Doc τα εικονίδια ήταν καλά πλην όμως το μαύρο πλαίσιο ήταν, τεράστιο σε σχέση με προηγούμενες vers και δεν εξαφανιζόταν πίσω απο τα παράθυρα εφαρμογών αλλά ήταν μπροστά και τα κάλυπτε.

4) Στο παράθυρο η διαδρομή του δίσκου ήταν με κουμπιά και δεν είχε την επιλογή κειμένου, γιατί θέλω να ξέρω κάθε φορά ότι είμαι π.χ στο /mnt/sda1/.....  και όχι με τα κουμπιά που λένε π.χ. disk1

disk2 κ.λ.π. κάτι που κάνει και το ubuntu.

5)Τα κουμπιά maximize minimize close είναι στα αριστερά κάτι πολύ ασυνήθιστο και εκνευριστικό.

6) Τα εικονίδια δίσκων δεν αλλάζουν ανάλογα της κατάστασης με αποτέλεσμα να μη γνωρίζω αν έχουν προσαρτηθεί ή όχι και με κίνδυνο αν κλείσω το linux με προσαρτημένο δίσκο τότε σίγουρα την επόμενη φορά θα έχω μεγάλο πρόβλημα.

7) Στο κουμπί κάτω αριστερά (start) όταν ανοίγει το μενού, σε κάποιες περιπτώσεις είναι μικρό οπότε εμφανίζεται η scroll bar η οποία δεν είναι και τόσο βολική, καλό θα ήταν το μενού να ανοίγει ανάλογα τόσο όσο είναι και οι επιλογές οπότε με μια ματιά να βλέπεις τα πάντα.

Ολα τα παραπάνω τα γράφω για διόρθωση της ver 5.0, καθόσον ο  monomahos είναι το μόνο πρόγραμμα linux που μου άρεσε και μάλιστα είναι πολύ βολικό το Cairo Dock.

Δεν σου κρύβω ότι στο Laptop της κόρης μου με Windows 7 δεν με άφηνε να βάλω Linux γιατί είχε συνηθίσει με τα Windows. Οταν όμως τα έσβησα και εγκατέστησα τον Monomaho ver 3.0, απο τότε χρησιμοποιεί μόνον Linux και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Σε αυτό προφανώς βοήθησε και το Cairo Docκ το οποίο είναι πολύ βοηθητικό.

 

 

fotioskats]

 συγχαρητηρια πολυ καλη!!!θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω εγκατασταση το devede και να μην σβηστει το avidemx?με βολευει το devede.

Το avidemux και το devede είναι δύο διαφορετικά προγράμματα, μπορείς άνετα να εγκαταστήσεις το devede και δε θα σβηστεί το avidemux. Μήπως εννοείς κάτι άλλο?

************************

www.postokano.gr

 οταν παω να κανω εγκατασταση απο synaptic μου λεει τι θα μπουν γ εγκατασταση και μου βγαζει κ για αφαιρεση.κ μαλιστα τωρα που πηγα να ανοιξω το synaptic γ να σου πω ποια ειναι και δεν ανοιγε.αυτο τωρα μετα απο ενημερωση συστηματος

greekboy]

versys650]

ρε παιδια,το εχει κανεις dualboot με vista?

κανω εγκατασταση τον monomaxo 5 και μετα εμφανιζει μονο αυτον στην εκκινηση.

η επιλογη για τα vista εξαφανιζεται.

βαρεθηκα να κανω fixmbr-fixboot.

στην αρχη πηγα για tripleboot,ειχα τα vista και το mandriva,μολις εβαλα τον monomaxo5 εξαφανιστηκαν οι αλλες επιλογες στην εκκινηση.

τωρα εβγαλα το mandriva αλλα παλι τα ιδια,μονο ο monomaxos5 φαινεται στην εκκινηση μετα απο ξαναεγκατασταση.

καμια ιδεα?

 

και οσο αφορα εκεινο το θεμα με την καταγγελια, emcpn, μην μασας,εμεις ειμαστε μαζι σου.

εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν δεν υπηρχε ο monomaxos3 οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμαι με linux,ακομη ουτε θα ηξερα τι σημαινει.

 

 

Όταν γίνεται για 1η φορά εγκατάσταση, δεν βάζει τα Windows στο μενού εκκίνησης.

τρέξε τις εντολές

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

(υποθέτω ότι έχεις ένα σκληρό δίσκο στο σύστημα)

και θα διορθωθεί το πρόβλημά σου.

Αν θέλεις να κατανοήσεις καλύτερα πως δουλεύει ο Grub 2, διάβασε το ακόλουθο tutorial

http://www.dedoimedo.com/computers/grub-2.html

 

 

Nα'σαι καλα greekboy,εδωσα τις εντολες και μετα απο επανεκκινηση μπαινω και στα windows κανονικα

 

Γειά κι απο μένα.

Άλλος ένας ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ στον υπολογιστή μου και όλα καλά ώστε την Κυριακή έχει εγκατάσταση.

Πολύ καλός και πλήρης και πάλι. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Μία παράκληση μόνο. Ξέρει κανείς γιατί δε παιζει απο το e-radio o RED FM??

Για μένα που ζω στην επαρχία... είναι μέγιστο πρόβλημα. Μήπως χρειάζεται εγκατάσταση κατι επιπλέον?

Δοκιμάστε ρε παιδιά το link http://www.e-radio.gr/player/player.el.asp?sid=102  και πείτε μου αν θέλετε.

Πάντως στον Μονομαχο 4 που έχω τωρα εγκατεστημένο, έπαιζε κανονικά μέχρι πριν απο 2 μέρες και ξαφνικά....τίποτα!

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με βοηθήσει.

Και πάλι μπραβο στον emcpn και όποιον βοήθησε.

(download mininova ήταν power)

kaixis]

Μία παράκληση μόνο. Ξέρει κανείς γιατί δε παιζει απο το e-radio o RED FM??

Για μένα που ζω στην επαρχία... είναι μέγιστο πρόβλημα. Μήπως χρειάζεται εγκατάσταση κατι επιπλέον?

Δοκιμάστε ρε παιδιά το link http://www.e-radio.gr/player/player.el.asp?sid=102  και πείτε μου αν θέλετε.

Πάντως στον Μονομαχο 4 που έχω τωρα εγκατεστημένο, έπαιζε κανονικά μέχρι πριν απο 2 μέρες και ξαφνικά....τίποτα!

Το ίδιο πρόβλημα έχω και'γώ και είμαι σε Ubuntu 9.10. Όλοι οι άλλοι σταθμοί παίζουν κανονικά. Μήπως είναι πρόβλημα του Red ;

Cerca, trova

Για δοκίμασε να ανοίξεις το vlc-->media-->open network stream...-->

mms://a660.l3168030659.c31680.g.lm.akamaistream.net/d/660/31680/v0001/reflector:30659

-->play

Cerca, trova

Δεν παίζει ο RED FM, αλλά σε windows παίζει κανονικά στον υπολογιστη της δουλειας!

και στον Μονομάχο έπαιζε μέχρι προχτές

Ο Μονομάχος δεν έχει μέσα τον Αμαροκ να τρέξετε το σκριπτάκι του ranger που έχει σχεδόν όλους τους σταθμούς?

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ετοιμάζομαι και εγώ να μεταβώ από τα Windows στο Linux χάρη κυρίως στο Monomaxos. Είχα δοκιμάσει σε live την έκδοση 4.0 και μου άρεσε πάρα πολύ. Δοκίμασα και την έκδοση 5.0 σαν live σε κάποιο PC (όχι το δικό μου) και πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

Παρόλα αυτά, όταν προσπάθησα να την δω live στο δικό μου, αυτό δεν κατέστη δυνατό, επειδή με την είσοδο στο γραφικό περιβάλλον, το monitor μου βγάζει "out of range (88.7/85 Hz)". Σημειωτέον ότι το δικό μου βγάζει μέχρι 75 Hz. Το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και όταν τρέχει σε Safe Graphics Mode.

Για το λόγο αυτό διστάζω, μέχρι στιγμής, να το εγκαταστήσω, γιατί φοβάμαι μήπως με την εγκατάσταση "κρεμάσει" το monitor στο "out of range" και δεν μπορέσω να το δουλέψω καθόλου. Είναι βάσιμες οι υποψίες μου?

Και πάλι συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.

Θυμήσου, στον κόσμο δεν είσαι μόνος σου...

Intel Core 2 Duo, Ram 4 Gb, Sapphire HD3650

To script που ψάχνετε υπάρχει εδώ και λιγες εβδομάδες. Το έφτιαξε ενα πολυ καλός φίλος μου με τον οποίο συνεργαστίκαμε πάνω στο 2click Update. Πληροφορίες εδώ http://www.webupd8.org/2010/04/what-to-do-after-fresh-ubuntu-install.html

~~~~~~~~~~~~~~~

http://twitter.com/cerebrux

http://www.facebook.com/pages/Cerebrux/116935978324682

Sebulba]

 

Οι οδηγοί υλικού πάντως λένε ότι είναι ενεργοποιημένοι αλλά το nvidia settings λέει όχι και το glxinfo δεν δίνει τιμές κλπ κλπ...περίεργα πράγματα συμβαίνουν δηλαδή

μια απο τα ίδια..

Ευχαριστω πολυ cortexlinux64 θα δοκιμαστει γιατι αντε καθε υπολογιστη φιλου που στηνουμε να τα προσθετουμε ενα ενα

CORTEXlinux64]To script που ψάχνετε υπάρχει εδώ και λιγες εβδομάδες. Το έφτιαξε ενα πολυ καλός φίλος μου με τον οποίο συνεργαστίκαμε πάνω στο 2click Update. Πληροφορίες εδώ http://www.webupd8.org/2010/04/what-to-do-after-fresh-ubuntu-install.html

 

Γνωρίζω για την ύπαρξη αυτού του script το οποίο είναι εξαιρετικά χρησιμο μετά από την εγκατάσταση ενός καθαρού Lucid ... Στην δική μας περίπτωση κάτι ποιό απλό είναι υπεραρκετό και υπάρχει έτοιμο από καιρό αλλά απλά δεν χρησιμοποιήθηκε ...

 Πω πω λίγο καιρό έλειψα και πήρε φωτιά το forum...γεια σας παιδιά! Διαβάζοντας τα περισσότερα από αυτά που γράψατε (είναι και πολλά) αφυπνίστηκαν απορίες του παρελθόντος...Άκουγα πιο παλιά ότι υπήρχε θέμα με με το Mandriva One που εμπεριέχει drivers nvidia out of the box. Μετά τσουπ εμφανίστηκε το Linux Mint που τότε είχε drivers ati και codecs out of the box δεν άκουσα κάτι. Μετά εγκατέστησα το Vector Linux το οποίο είχε και nvidia και flash player στον firefox και codecs για mp3/dvd. Αυτές οι διανομές υπάρχουν κανονικά ακόμη και απ ότι ξέρω σαν αυτές υποστήριξη για restricted drivers και codecs out of the box και χωρίς "αποδέχομαι-δεν αποδέχομαι" υπάρχουν πολλές ακόμη. Η απορία μου είναι όμως διπλή. Πέρα από τα νομικά θέματα τα οποία δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρουν μιας και η κατάσταση σε αυτόν τον τομέα στους υπολογιστές είναι εντελώς χύμα και κλάιν (εδώ τα torrent έχουν πάει φωτιά παγκοσμίως και εμείς συζητάμε για τον monomaxos) η απορία μου είναι αν μπορεί κανείς να κάνει με ένα εντελώς free σύστημα ότι μπορεί να κάνει και με ένα σύστημα γεμάτο το restricted drivers και codecs. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το hardware στον ίδιο βαθμό? Μπορείς να απολαύσεις ό,τι απολαμβάνεις με non-free λογισμικά? Υπάρχουν πολλά alternative σε διάφορους τομείς αλλά τι fps θα έχω για παράδειγμα με τον free driver της nvidia? Αν πω όχι στο mp3 τι θα κάνω? Θα μετατρέψω όλη τη συλλογή μου σε ogg? Kαι για τη μετατροπή πάλι δεν θα χρειαστώ non-free encoder? %^&*^%^*(%^(^$*$ μου!  Το δεύτερο μέρος της απορίας μου είναι το πόσο πλέον η κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού δουλεύει πάνω στη βελτιστοποίηση αυτών των drivers ή απλά δουλεύει πάνω σε σκριπτάκια που σε ρωτούν "ναι ή όχι" και αυτόματους downloader και εγκαταστάτες...είναι δυνατόν να δουλέψει βασικά και να προσφέρει εφόσον το hardware είναι κλειστό? Μάλλον όχι. Το θέμα λοιπόν έτσι όπως το βλέπω εγώ είναι να δημιουργηθούν hardware κατασκευαστές οι οποίοι ανήκουν στο FSF. Ανοιχτό hardware και super-free drivers. Μέχρι τότε απλά κοροιδευόμαστε εμείς που λέμε ότι το linux είναι ελεύθερο. Το linux ως 100% ελεύθερο μπορεί φυσικά να υπάρξει αλλά είναι άχρηστο για τις δεδομένες σύγχρονες ανάγκες του μέσου χρήστη. Αυτά! Γεια σου ρε empcn!

Ρε συ Δημητρη...να πω μια βλακεια;

Δεν τα βγαζεις τα ρημαδια της google και το ρημαδοφλας μπας κι ησυχασουνε επιτελους ορισμενοι; να δω μετα με τι βρακια θα τρωγωνται....εκτος απο σενα και τον athlug..
Παντως νομιζω οτι αδικα πεσανε καποιοι επανω σε εναν να τον φανε τη στιγμη που η πλειονοτητα των 'διανομων' (λεγε με respin να μη μας την πουνε....) ολο και κατι 'παρανομο'
και 'μη εγκεκριμενο' εχει.........

«Μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε»

www.athlug.gr

athlug]

Ρε συ Δημητρη...να πω μια βλακεια;

Δεν τα βγαζεις τα ρημαδια της google και το ρημαδοφλας

η αναδιανομή του flash δεν απαγορεύεται από την άδεια χρήσης

 

athlug]μπας κι ησυχασουνε επιτελους ορισμενοι; να δω μετα με τι βρακια θα τρωγωνται....εκτος απο σενα και τον athlug..

κρίμα που έχεις username από linux group

φαντάζομαι πόσο πιο μπερδεμένα τα έχουν άλλοι στο μυαλό τους τα πράγματα

athlug]Παντως νομιζω οτι αδικα πεσανε καποιοι επανω σε εναν να τον φανε τη στιγμη που η πλειονοτητα των 'διανομων' (λεγε με respin να μη μας την πουνε....) ολο και κατι 'παρανομο'
και 'μη εγκεκριμενο' εχει.........

 

 

1. Δεν το μοιράζουν με το cd/dvd εγκατάστασης από ιστοτόπους που δεν τους φταίνε σε τίποτα να τρώνε αγωγές και που στην τελική ΔΕΝ είναι στα πλαίσια της πολιτικής τους η καταπάτηση αδειών χρήσης

2. Δημιουργούν οι κοινότητες τους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ repositories για την αναδιανομή αυτού του υλικού για να προστατευθεί το Linux και οι διανομές

3. Δημιουργούν repos ΑΦΟΥ  έχουν πάρει άδεια από τους δημιουργούς των εφαρμογών αυτών

 

ArchLinux User

Φιλε emcpn μια ερωτηση....στα repo οσον αφορα το medibuntu υπαρχει το αποθετηριο για karmic....υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος η ξεχαστηκε???