Πρόβλημα ήχου με ALSA [Λύθηκε]

BarbaGuardian | Πέμ, 09/25/2008 - 00:55 | 1' | 6

το σύστημα λειτουργούσε μιά χαρά με το alsa και ξαφνικά (πραγματικά δεν κατάλαβα τι έκανα ή τι έγινε!) σταμάτησα να έχω ήχο. Πάω στο System>Preferences>Sounds και πατάω πάνω στο κουμπί test που έχει δίπλα στις επιλογές alsa και μου βγάζει αυτό το σφάλμα:

 

audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink: Could not open audio device for playback.

 

Τι ακριβώς έγινε? Έχει κανείς καμία ιδέα για το πώς διορθώνεται το πρόβλημα? Είμαι νέος στα linux και εδω τα βρήκα σκούρα!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ποια έκδοση έχεις ubuntu έκανες πρόσφατα αναβάθμιση ?
δώσε στο τερματικό την εντολή
uname -a

και ανάρτησε εδώ το αποτέλεσμα

αν ναι κανε copy paste  και αυτήν την εντολή

find /lib/modules/`uname -r` | grep snd

και αν δεν σου βγάλει κανένα αποτέλεσμα δώσε τότε αυτήν

sudo aptitude install linux-ubuntu-modules-`uname -r` linux-generic

αν δεν ισχύουν τα παραπάνω δώσε

asoundconf list

και μετά

sudo asoundconf set-default-card αφήνεις ένα κενο και βάζεις το ονομα τις κάρτας που είδες στην παραπάνω εντολή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ rizits. Δεν ήταν default κάρτα η audigy που έχω.

Άμα δεν σου είναι κόπος, απλά για να μαθαίνω, η εντολή find /lib/modules/`uname -r` | grep snd τι ακριβώς δείχνει. Ρωτάω γιατί δεν θέλω απλά να γράφω εντολές, θέλω σιγά σιγά να καταλαβαίνω και τι γράφω!

και πάλι ευχαριστώ!

καμιά φορά αν γίνει αναβάθμιση πχ απο 7.10 σε 8.04 χάνονται οι
kernel modules του ήχου, η εντολή αυτή θα σου έδειχνε αν ήταν φορτωμένες ή όχι.και η επόμενη θα τις φόρτωνε.

https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshooting

χρησιμοποίησε την αναζήτηση του help ubuntu που σου δίνω και άλλα μελλοντικά προβλήματα, συνήθως βοηθάει πολύ...

paidia thnx para poly to problhma moy htan oti den akoyga tipota apo to back sound panel mono apo to front akoga hxo ebala mia PCI karta hxoy otan exw ta winxp alla den tin anagnorizoyn me tipota tespa lew na to dokimaso me to Ubuntu telika doyleyei mia xara me Linux :D sygnwmi gia ta greeklish alla to bazw sto pliktrologio (sths glwsses) sta ellinika kai den grafei :( kamia idea ???

σορρυ για την γλωσσα αλλα δεν ξερω τωρα ειναι μια χαρα....