Δυστυχώς πρέπει να εγκαταστήσω και τα windows (linux εφαρμογές ήχου για studio)

xpan | Δευ, 09/15/2008 - 18:51 | 2' | 30

Έχω εγκαταλήψει το dual-boot χρόνια τώρα. Στο PC μου είναι εγκατεστημένο μόνιμα το fedora 8 (και σύντομα το 9).

Δυστυχώς όμως ασχολούμαι ερασιτεχνικά και με τη μουσική και δεν υπάρχει πρόγραμμα αντίστοιχο του Reason (http://www.propellerheads.se/products/reason/) το οποίο έχω αποκτήσει νόμιμα στο παρελθόν. Έτσι αποφάσισα πως μάλλον πρέιπει να κάνω dual-boot μόνο και μόνο για να τρέχω το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα δεύτερο δίσκο και να εγκαταστήσω τα XP (τα οποία έχω επίσης νόμιμα απο παλιότερη αγορά PC).

To πρόβλημα είναι πως αν εγκαταστήσω τα XP στον καινούργιο δίσκο (έχοντας βγάλει πιο πριν τον παλιό που έχει το fedora ώστε να προστατέψω το GRUB) πως θα κάνω το grub να δει την καινούργια εγκατάσταση και να μου εμφανίζει στο μενού την επιλογή για τα windows?

Επίσης πως θα κάνω το σύστημα να διαβάζει το παλιό MBR και όχι το καινούργιο που θα φτιάξουν τα windows? (Οι δίσκοι είναι SATA)

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γιατι, να κανεις ολη αυτη τη βαβουρα & να μη στησεις ενα Virtual box, με τα windows, με τις εφαρμογες που εσυ θελεις μονο, που θα σου ειναι στο ανοιγμα ως & 10 φορες πιο γρηγορο απο τα windows????

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα δοκιμάσω και τα 2. Έχω μια εξωτερική κάρτα ήχου της Roland σε USB. Θα παίξει; Είτε στο fedora είτε στο Virtual Box?

Το VBox δεν το έχω δοκιμάσει, κάτι έχω ακούσει όμως. Αξίζει τον κόπο; Τι είναι το Virtual Box? Προφανώς και θα κάνω ένα googling απλά με 1-2 λέξεις μπορεί κάποιος να μου πει περι τίνος πρόκειται; Μπαίνει εύκολα στο fedora απο τα repos?

Ποιος ο λογος, οταν υπαρχουν εδω ετοιμα: Virtual box

To VB, μπορεις να το εγκαταστησεις & με το διαχειριστη πακετων της διανομης σου...

Και γιατί δεν δοκιμάζεις να εγκαταστήσεις μία διανομή που να προσανατολίζεται καθαρά στο audio όπως το studio64, ή το ubuntu studio, ή το musix linux κτλ;;
Εμείς στο studio τρέχουμε το studio64 που είναι debian based ενώ για sequencer θα πρέπει οπωσδήποτε να ρίξεις μια ματιά στο ardur το οποίο είναι καταπληκτικό πρόγραμμα.
Το μόνο θέμα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν υποστηρίζεται στο linux η κάρτα ήχου σου. Αν δεν είναι πάρα πολύ καινούργια ή αν δεν έχεις καμία παραξενομυστήρια υλοποίηση στο σύστημα σου, ( που από ότι κατάλαβα δεν έχεις ), δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην δοκιμάσεις και μία τέτοια διανομή. Αλλιώς VB όπως σου είπαν και τα παιδιά ή VMware player ( είναι λιγάκι πιο συμβατό με κάποια λειτουργικά αλλά δεν είναι ανοιχτού κώδικα) πάνω στην Fedora σου με κανονική εγκατάσταση windows.
Για το reason δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Νuendo και sonar έχω ακούσει ότι είναι τα πιο εύχρηστα ( αλλά αυτά είναι ότι έχω ακούσει και δεν έχω ιδία γνώμη αφού δεν τα χρησιμοποιώ εγώ.. Ότι λέει ο καλός μου σου λέω.)

Μιας και αναφερθήκαμε στο θέμα, είναι στα αλήθεια κρίμα που κανένα από τα προγράμματα αυτά που προανέφερα δεν δίνει port για linux. Ορισμένα από αυτά έχουν απίστευτα features πάνω, κρίμα όλη αυτή η δουλειά που έχουν κάνει για πάρα πολλά χρόνια να μην είναι διαθέσιμη για πλατφόρμες linux.

Μήπως ξέρεις το ardour αν μπορει να συνδυαστεί με vst ή αν υπάρχει καποιο sampler σαν το kontakt π.χ.;Επίσης όταν προσπάθησα να ηχογραφήσω,ηχογραφούσε mono.
Tο pure data ειναι κορυφαιο για live electronics και πανάλαφρο.

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

Αντίστοιχα των VST υπάρχουν, σε αρκετά μεγάλη ποικιλία στα linux. Γενικά πάντως είναι αρκετά πίσω τα πράγματα (Σε σύγκριση με VSTi ορόσημα όπως τα Trilogy, East-West Platinum, StulysRMX, Charlie κτλ..) Βέβαια θα μου πείς οτι τα VST αξίζουν μια περιουσία και θα συμφωνήσω μαζί σου. Κοινώς αν δεν έχεις απαιτήσεις ή πρόσβαση σε VST αξίζει να δοκιμάσεις. Στην τελική εξαρτάται τι δουλειά θες να κάνεις. Θες VST για demo και οδηγούς ή VST για συμφωνική ορχήστρα μαζί με rock μπάντα και μετά mastering?? (εγώ είμαι στη δεύτερη κατηγορία, άστα, με έχει βαρέσει ο ήλιος) Πάντως μεγάλα studio στην Αγγλία το γυρνάνε σε Ardour II καθώς μειώνουν το κόστος αφού στηρίζονται σε εξωτερικό εξοπλισμό.

Ο τρόπος λειτουργίας των plug-in στα Linux μοιάζει με το rewire (Cubase-Reason νομίζω) και γίνεται μέσω του Jack. Tα θετικά των linux εφαρμογών είναι οτι οι περισσότερες έχουν γραφτεί κατευθείαν σε C με το GUI να έρχεται ξεχωριστά. Βάλε και την καλύτερη διαχείρηση μνήμης των Linux, βάλε και τον Jack... και κάνεις ότι θές... με 40 κανάλια, δεν μασάει μια το PC

Ένα άλλο θέμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι το latency που θα έχεις. Ο στάνταρ kernel σου δίνει latency πάνω απο 50ms ανεξαρτήτως κάρτας ήχου, ενώ οι real-time kernels των διανομών (οι περισσότεροι, οχι όλοι, αλλα δεν το ξέρεις πριν δοκιμάσεις) είναι προσανατολισμένοι για χρήση server. Χρειάζεσαι τον real-time kernel που έχουν διανομές όπως τα Jack Lab (προτεινόμενο), Ubuntu Studio (αν δεν σου δουλέψουν τα άλλα δυο),Studio 64 (επιλογή #2). Αν σου είναι απαραίτητος ο real-time και για VSTi μεσω virtualbox δεν το ξέρω, ρώτα...

edit: Αν θες περισσότερες πληροφορίες για το τι plug-ins υπάρχουν πες μου να σου πω

edit #2: Το Jack-Lab έχει και ειδική έκδοση του wine, το WineAsio για σχεδόν 100% συμβατότητα με τα VST των windows. Αρνητικό οτι καινούργιο hardware (μητρικές κτλ) μπορεί και να μη δουλέψει αφού έρχεται με τον 2.6.19 kernel. Για τους ενδιαφερόμενους http://www.jacklab.org

Το πρόβλημα είναι πως το Reason (μαζί με το Sonar και το rewire) το ξέρω καλά και έχω γράψει ήδη πολλά μουσικά κομμάτια σε αυτό. Θα μου είναι δύσκολο ξαφνικά να αλλάξω πρόγραμμα και να μάθω ένα σωρό νέες τεχνολογίες. Το Ardur έχει δικά του Soft Synths? Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο για Linux σαν το Reason? Η κάρτα μου είναι μια Roland εξωτερική και είναι αυτή εδώ ... Θα παίξει;

Προσωπικα ειμαι της αποψης να κανουμε τη δουλεια μας οσο πιο γρηγορα. Αναμφιβολα υπαρχουν αντιστοιχες εφαρμογες στο Linux.
Το οποιο ομως θελει χρινο, να το ψαξεις.
Επιμενω λοιπον, στο Virtual, το οποιο με μερικα κλικ, το βαζεις. αλλωστε ο οδηγος ειναι ανλυτικος, που υπαρχει εδω στο φορουμ.
Τα ρημαδιασμενα, μετα ειναι μια τυπικη εγκατασταση, που βαζεις εσυ οποια εφαρμογη θες να εχουν.
κανε απεγκαταστασεις των περιττων & εχετα μονο για τις συγκεκεριμενες εφαρμογες, που θελεις.
Θα εκπλαγεις με τη ταχυτητα.
Στη πορεια μπορεις οποιο αντιστοιχο Linux προγραμμα να το δοκιμασεις, συγκρινεις, μαθεις & να δεις αν μπορει να νατικαταστησει, οτι εχεις (& εχεις πληρωσει)

Οπως και ο συναδελφος xpan ετσι και εγω ο μόνος λόγος που έχω και windows ειναι ολα αυτα τα προγραμματα μουσικής. Τα ξερω ικανοποιητικα και θελει πολυ χρονο για να ψαξεις τα αντιστοιχα στα λινουξ.οποτε σιγα σιγα..Για παράδειγμα γίνεται να ανοίξεις samples(αρχεια nki,giga) με το ardour και να χειριστείς midi αρχεία;Επίσης να κανεις μίξη-μαστερινγκ χρησιμοποιώντας κατι σαν τα waves. επισης vst σαν το ultra focus κ.τ.λ.Ακόμη ενα αντίστοιχο του Finale με τις ίδιες δυνατοτητες; Μεχρι στιγμής το μόνο που έχω βρει με πραγματικά αντίσtοιχες δυνατότητες του Max/msp(real-time electronic music) είναι το pure data(free),που το εχω και σε γουιντος.
Τώρα τα windows με Virtual όντως τρεχουν σε εκπληκτική ταχύτητα.Αλλα πήγα να κάνω ινσταλ τους drivers για ηχο.και δεν ακουγεται τίποτα.υπάρχει καποια ρύθμιση γιαυτό;επίσης πως μπορω να δω ολους τους σκληρούς δισκους,γιατί βγαζει μόνο έναν.

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

Sinusoid]Μήπως ξέρεις το ardour αν μπορει να συνδυαστεί με vst ή αν υπάρχει καποιο sampler σαν το kontakt π.χ.;Επίσης όταν προσπάθησα να ηχογραφήσω,ηχογραφούσε mono.
Tο pure data ειναι κορυφαιο για live electronics και πανάλαφρο.

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

Το ardour μπορείς να το έχεις και με τα vst plugins αλλά θα πρέπει να το κάνεις compile μόνος σου, δηλαδή να τα βάλεις εσύ κατά την εγκατάσταση γιατί είχαν κάποιο νομικό θέμα με την Steinberg.
Δεν είναι πάντως δύσκολο. Δες σχετικά εδώ:

http://ardour.org/files/manual/sn-vst-plugins.html

http://ardour.org/files/manual/index.html

κάπου εκεί μες στο manual λέει και πως τα εγκαθιστάς, έχω στον άλλο υπολογιστή ακριβώς το url για τα plugins μόλις αλλάξω υπολογιστή θα το προσθέσω εδώ.

xpan]

Το πρόβλημα είναι πως το Reason (μαζί με το Sonar και το rewire) το ξέρω καλά και έχω γράψει ήδη πολλά μουσικά κομμάτια σε αυτό. Θα μου είναι δύσκολο ξαφνικά να αλλάξω πρόγραμμα και να μάθω ένα σωρό νέες τεχνολογίες. Το Ardur έχει δικά του Soft Synths? Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο για Linux σαν το Reason? Η κάρτα μου είναι μια Roland εξωτερική και είναι αυτή εδώ ... Θα παίξει;

Για υποστήριξη καρτών κοιτάς εδώ

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Main

Sinusoid]Οπως και ο συναδελφος xpan ετσι και εγω ο μόνος λόγος που έχω και windows ειναι ολα αυτα τα προγραμματα μουσικής. Τα ξερω ικανοποιητικα και θελει πολυ χρονο για να ψαξεις τα αντιστοιχα στα λινουξ.οποτε σιγα σιγα..Για παράδειγμα γίνεται να ανοίξεις samples(αρχεια nki,giga) με το ardour και να χειριστείς midi αρχεία;Επίσης να κανεις μίξη-μαστερινγκ χρησιμοποιώντας κατι σαν τα waves. επισης vst σαν το ultra focus κ.τ.λ.Ακόμη ενα αντίστοιχο του Finale με τις ίδιες δυνατοτητες; Μεχρι στιγμής το μόνο που έχω βρει με πραγματικά αντίσtοιχες δυνατότητες του Max/msp(real-time electronic music) είναι το pure data(free),που το εχω και σε γουιντος.
Τώρα τα windows με Virtual όντως τρεχουν σε εκπληκτική ταχύτητα.Αλλα πήγα να κάνω ινσταλ τους drivers για ηχο.και δεν ακουγεται τίποτα.υπάρχει καποια ρύθμιση γιαυτό;επίσης πως μπορω να δω ολους τους σκληρούς δισκους,γιατί βγαζει μόνο έναν.

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται σε εγκατάσταση VB. Εγώ κάθισα και έστησα Ardour σε 64bit pc με ubuntu studio και έπαιξε. Εννοείται ότι διέθεσα κάποιο χρόνο να διαβάσω το manual. Για περισσότερες πληροφορίες όμως περί του πως δουλεύεται αυτό το πράγμα θα πρέπει να ρωτήσετε τον καλό μου γιατί εγώ δεν ξέρω να χρησιμοποιώ sequencers ( άσχετα αν το έστησα). Κάτι ψιλά ξέρω από το sonar αλλά αν με ρωτήσετε για το τι ακριβώς κάνουν όλα του τα μενού θα σας γελάσω.. ( θέλετε όμως να σας πω πως δουλεύει το writer;;;!!! :) )

ευχαριστω marlene θα το ψαξω.θα ειναι καταπληκτικό αμα γινει.Εχεις να προτεινεις καποιο προγραμμα μουσικής σημειογραφειας(παρτιτουρες);οπως το Finale με τη GPO orchestra. να εχει δυνατοτητα να περασει και συμφωνικη ορχηστρα για παραδειγμα,αλλα και να μπορεί να παιξει οτι νοτα θα διαβαζει. Και τελος ubuntu studio ή studio64;εχει καποιο απο τα 2 περισσοτερες δυνατοτητες;

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

Και τελος ubuntu studio ή studio64; εχει καποιο απο τα 2 περισσοτερες δυνατοτητες;

Aφου με συνοπτικές διαδικασίες απέκλεισες το JackLab (έχεις -1 ψήφο απο εμένα) έχεις να διαλέξεις μεταξύ δυο debian-based εφαρμογών. Θα σου πρότεινα Studio 64, το είδα πιο προσανατολισμένο σε μουσικές εφαρμογές και επίσης έχει εύκολη πρόσβαση στο manual http://www.64studio.com/manual

Sinusoid]

ευχαριστω marlene θα το ψαξω.θα ειναι καταπληκτικό αμα γινει.Εχεις να προτεινεις καποιο προγραμμα μουσικής σημειογραφειας(παρτιτουρες);οπως το Finale με τη GPO orchestra. να εχει δυνατοτητα να περασει και συμφωνικη ορχηστρα για παραδειγμα,αλλα και να μπορεί να παιξει οτι νοτα θα διαβαζει. Και τελος ubuntu studio ή studio64;εχει καποιο απο τα 2 περισσοτερες δυνατοτητες;

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

To Rosegarden είχε ένα μουσικό κειμενογράφο αλλά δεν ξέρω αν αυτός θα σε καλύψει. Στο Ardour έχει μία τέτοια παράμετρο αλλά και πάλι θα πρέπει να το δοκιμάσεις.
Είτε παίξεις ubuntu studio είτε studio64 πάλι στα repositories της Debian θα παίξεις. Προσωπικά θα σου πρότεινα το studio 64 που είναι περισσότερο για ήχο ενώ το ubuntu studio έχει και για βίντεο και επεξεργασία φωτογραφίας εφαρμογές.

Λογικά hydrogen / rosegarden / ardour θα σε καλύψουν.
Θα σου προτείνω κι εγώ studio64. Πάντως ρίξε και μια ματιά στα παρακάτω:

http://www.hitsquad.com/smm/linux/

http://sound.condorow.net/

Teddy]

Και τελος ubuntu studio ή studio64; εχει καποιο απο τα 2 περισσοτερες δυνατοτητες;

Aφου με συνοπτικές διαδικασίες απέκλεισες το JackLab (έχεις -1 ψήφο απο εμένα) έχεις να διαλέξεις μεταξύ δυο debian-based εφαρμογών. Θα σου πρότεινα Studio 64, το είδα πιο προσανατολισμένο σε μουσικές εφαρμογές και επίσης έχει εύκολη πρόσβαση στο manual http://www.64studio.com/manual

Oπαλακια.. μας πιάνεις αδιάβαστους. Το jacklab δεν το έχουμε κοιτάξει.. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιες είναι οι εντυπώσεις από αυτό;; Το έχεις χρησιμοποιήσει ( σετάρει) και αν ναι με τι εξοπλισμό και σε τι υπολογιστή;

constantinos]

Επιμενω λοιπον, στο Virtual, το οποιο με μερικα κλικ, το βαζεις. αλλωστε ο οδηγος ειναι ανλυτικος, που υπαρχει εδω στο φορουμ.

Τη λύση VM (Vbox ή VMware) ξεχάστε την γιατι όλα μεσα στο virtual περιβάλλον είναι "software emulation". Αν ρίξετε μια ματια στους drivers του εγκατεστημένου σε VM Windows θα δείτε οτι καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχουν. Οι συσκευές ειναι εικονικές οπότε οι "πραγματικοι" drivers που θα εγκαταστήσετε απλά δεν θα δουλέψουν. Π.χ δοκιμάστε να τρέξετε 3D παιχνίδια :P ...ούτε Νvidia ουτε ΑΤΙ θε δείτε εκει μέσα....

Με το ζόρι κάνεις εγκατάσταση έναν εκτυπωτή ... να φανταστείτε ούτε το κινητό μου δεν αναγνωρίζει το "Windows VM" που το συνδέω με usb... που να δουλέψουν αυτά τα "τέρατα" που θέλετε να βάλετε για επεξεργασία μουσικής :P

Κατα τα άλλα το "Windows VM" είναι πολύ καλή λύση για όλα τα Win32 προγράμματα που δεν χρειάζονται εξωτερικές συσκευές και δουλειές real time 3D rendering..

marlene, το JackLab είναι διανομή(?) με καθαρά μουσικό προσανατολισμό. Είναι η η "επίσημη" διανομή του Jack και βασίζεται στο openSUSE 10.2, σε περιβάλλον Enlightenment 17 μπασταρδεμένο με λίγο KDE 3. Είναι μεν παλιό και του λείπουν πολλά καλά όπως ο τελευταίος YaST αλλα νομιζω οτι θα έχει ενημερωμένα πακέτα με ένα update. Το γεγονός οτι αναπτύσσεται απο τους developers του Jack σημαίνει για μένα οτι θα υπάρχουν υψηλά στάνταρ. Τέλος είδα διάφορα καλούδια όπως το wineasio.

Και επειδή όλοι ξενερώσατε με το "βασίζεται στο openSUSE 10.2", το JackLab υπάρχει σαν διανομή αλλα και σαν add-on που ενσωματώνεται στην εκάστοτε επίκαιρη διανομή πχ. στo openSUSE 11 με πολύ απλή εγκατάσταση

Για περισσότερες πληροφορίες

http://jacklab.org/

http://en.opensuse.org/JackLab

Έχω δοκιμάσει λίγα πραγματάκια και δουλεύανε άψογα (δεν δοκίμασα να τρέξω VST) αλλα το έβγαλα λόγω περιορισμένου χώρου για projects. Η δοκιμή συνέπεσε με αναβάθμιση, ήταν 64-άρης μονοπύρηνος στα 3GHz με 2 giga μνήμη με NVidia8500GT και Μ-Audio Audiophile 24/96 (latency στα 2ms περίπου), και έγινε 2πύρηνο, ΑΤΙ 3650 με ίδια όλα τα άλλα.

Κάτι τελευταίο: Επειδή οι realtime kernel είναι custom-made, αλλα και για άλλους (νομικούς?) λόγους, στις διανομές δεν υπάρχουν σε πακέτα οι drivers για κάρτες γραφικών  ATI (τα suse έχουν για nvidia) και επίσης δεν γίνεται compile στο kernel-module του αντίστοιχου binary (κάπου κλωτσάει με τις άδειες χρήσης στην εγκατάσταση). Λύση υπάρχει και είναι αυτή αφού την προσαρμόσετε στη διανομή σας.   edit: Σημαντικό: Για τα openSUSE συγκεκριμένα φροντίστε να μην κανετε update απο το repository του Jengelh πακέτα που αφορούν την κονσόλα καθώς πολλές εντολές αλλάζουν και δεν θα τα καταφέρετε...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω κατεβάσει ήδη το dvd ( ελπίζω να είναι live) και θα το δοκιμάσω λαμβάνοντας υπόψιν μου και αυτά που μου είπες να προσέξω. Δεν την είχαμε δει καθόλου αυτή την διανομή.. να σαι καλά που την ανέφερες.

Στο studio βασικά έχουμε πρόβλημα με τους drivers από τις κάρτες ήχου. ( ανεξαρτήτως διανομής). Πρέπει να δούμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα. Πρόκειται για τις κάρτες RME AΕS 32 οι οποίες πάσχουν από drivers. Διαφορετικά θα είχαμε τρέξει ήδη το στούντιο αφού είναι όλο φτιαγμένο για linux. Πάντως δεν είναι κακό να δούμε και αυτή την διανομή.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ πολύ :)

marlene και λοιποί ενδιαφερόμενοι δοκίμασα το JackLab (πάνω απο τα openSuSE 11) στο λαπτοπ μου.
P4 2.8Ghz, 512 Ram (στα 333mhz), NVidiaGo5200 με μια on-board της κακιάς ώρας... Μόνο η κάρτα γραφικών είχε πρόβλημα (μάλλον τα έμπλεξα με τα πακέτα), αλλα με μια χειροκίνητη εγκατάσταση λύθηκε. Στη δοκιμή μας λοιπόν:
To ardour έτρεχε 4-5 κανάλια που τα πείραζα κατα τη διάρκεια του playback... Έτρεχε με 10ms latency χωρίς προβλήματα. Εγγραφή δεν δοκίμασα, δεν έχω μικροφωνάκι :) Οπότε εντός ολίγου δοκιμάζω VST και σας ενημερώνω

Α, και απο ότι είδα το JackLab έχει μια έκδοση για install και μια για livedvd

Ωραία θα το δοκιμάσω από το live dvd να δούμε "τι ψάρια πιάνει" και αν είναι οκ θα το τρέξουμε με suse 11 στον κανονικό υπολογιστή. Πρόκειται για υπολογιστή με AMD Athlon 64 bit στα 4Ghz με 4gb μνήμη, τις κάρτες που σας έλεγα εξωτερικές και nvidia κάρτα οθόνης. Όταν είναι να το τρέξω εκεί θα το κατεβάσω για 64bit αρχιτεκτονική. ( τώρα ελπίζω τα πακέτα να είναι τα ίδια. ).
Χίλια ευχαριστώ και πάλι..

Τελικά το compile του Ardour με VST είναι παλουκάκι, έχω κολλήσει...Αφού έφαγα μια ώρα να βρώ το vstsdl2.3 έπεσα πάνω σε 2 διαφορετικά γνωστά "bugs". Τώρα προσπαθώ να λύσω και 3ο... Όποιος θέλει να δοκιμάσει, ενημερώνω οτι είχα πρόβλημα με το Scons (έβαλα τη 1.0.1-2.1 απο το επίσημο site), το boost (έβαλα απο το rpm.pbone.net την 1.36.0-4.2) και το τρέχον έχει να κάνει με βιβλιοθήκες του gnome

Ευχαριστώ Teddy για την πληροφορία, σκοπευα να το δοκιμασω.αλλα βλεπω θελει πολυ χρονο.καποια στιγμη ίσως.Αν το καταφερεις να μας πεις εντυπωσεις.

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

Teddy]

Τελικά το compile του Ardour με VST είναι παλουκάκι, έχω κολλήσει...Αφού έφαγα μια ώρα να βρώ το vstsdl2.3 έπεσα πάνω σε 2 διαφορετικά γνωστά "bugs". Τώρα προσπαθώ να λύσω και 3ο... Όποιος θέλει να δοκιμάσει, ενημερώνω οτι είχα πρόβλημα με το Scons (έβαλα τη 1.0.1-2.1 απο το επίσημο site), το boost (έβαλα απο το rpm.pbone.net την 1.36.0-4.2) και το τρέχον έχει να κάνει με βιβλιοθήκες του gnome

Τελικά μου φαίνεται ότι έχει να κάνει με το πιο plugin χρησιμοποιείται...
Άλλα δεν δουλεύουν καθόλου ενώ ορισμένα λειτουργούν. Ίσως να είναι και λίγο θέμα τύχης, από την άποψη ότι μπορεί να είναι κάποιος τυχερός και το plugin που χρειάζεται να δουλέψει. Για όλα δεν έχω δοκιμάσει, είναι άλλωστε και πάρα πολλά.

Βασικά τις προάλλες που μιλάγαμε με τον Δημήτρη είπε κάτι πολύ σωστό. Ότι όσοι χρησιμοποιούν linux για επαγγελματική χρήση σε studios ίσως θα έπρεπε να πιέσουν περισσότερο τις εταιρίες ώστε να κάνουν port κάποια προγράμματα για linux είτε να βγάλουν drivers για όσα περιφερειακά δεν έχουν ακόμα.
Νομίζω ότι σε αυτό είναι πολύ σωστός. Αφενός πιστεύω ότι με την πίεση του κοινού οι μεγάλες εταιρίες όπως η Cakewalk και η Steinberg θα αρχίσουν να υπολογίζουν πιο πολύ τους χρήστες αυτής της πλατφόρμας ενώ αφετέρου εταιρίες σαν την RME θα υποχρεωθούν να βγάλουν drivers για τα πιο πρόσφατα προϊόντα τους.

Τελικά βρήκα οτι το finale μπορεί να γίνει istall μεσω wine.για οποιον ενδιαφερεται
http://www.tipsfor.us/2006/12/26/run-finale-2007-on-linux-with-wine/

επίσης και το reason θα μπορουσε να δουλεψει μεσω wine κάνοντας καποιες ρυθμίσεις
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=2940&iTestingId=29455
Η τελευταία σελίδα έχει και για άλλα μουσικά προγραμματα

__________________

"Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι,τρώει για μια μέρα,μάθε του να ψαρεύει και μόλις κατέστρεψες μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία" Karl Marx

marlene]Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω κατεβάσει ήδη το dvd ( ελπίζω να είναι live) και θα το δοκιμάσω λαμβάνοντας υπόψιν μου και αυτά που μου είπες να προσέξω. Δεν την είχαμε δει καθόλου αυτή την διανομή.. να σαι καλά που την ανέφερες. Στο studio βασικά έχουμε πρόβλημα με τους drivers από τις κάρτες ήχου. ( ανεξαρτήτως διανομής). Πρέπει να δούμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα. Πρόκειται για τις κάρτες RME AΕS 32 οι οποίες πάσχουν από drivers. Διαφορετικά θα είχαμε τρέξει ήδη το στούντιο αφού είναι όλο φτιαγμένο για linux. Πάντως δεν είναι κακό να δούμε και αυτή την διανομή. Και πάλι ευχαριστώ πολύ πολύ :)

 

Το jacklab ανακοινωσε οτι δεν θα υφισταται πια, δειτε εδω:

www.jacklab.org/Website/jacklab.org.html