απελπισια

naf | Σάβ, 08/30/2008 - 19:30 | 6' | 4

Καλησπερα και παλι σε ολους -ες.

Εκανα προχθες φορματ και εβαλα ξανα το opensuse11 και ολα ειναι μια χαρα.

Το θεμα που προεκυψε ειναι με τον firefox 3 και καποια περιεργη συμπεριφορα του σχετικα με

το να παιζει online video απο την σελιδα της σχολης μου που ανεβαζει καποιες παραδωσεις μαθηματων.

Στην αρχη ζητουσε το wm7 activeX κατι που ελυσα βαζοντας το media wrap plugin του firefox.

Mετα εκανε να ξεκινησει το Τοτεμ διοτι ο firefox ειχε εξ αρχης το totem browser plugin μεσα του,ομως

με το Τοτεμ ειχα μιση εικονα ή και καθολου,ακομα και οταν ανοιγα ενα οποιοδηποτε -οχι online- αρχειο

το Τοτεμ εχει προβλημα με την εικονα του...παροτι φαινεται να εχω εγκαταστησει ολα τα απαραιτηα

codecs που απαιτει...

Ετσι λοιπον εβγαλα το totem browser plugin και εβαλα διαφορα αλλα,βασικα τα δοκιμασα ολα,

vlc browser plugin,kaffeine browser plugin,libxine 1 -totem gnome vfs-,mplayer browser plugin,gxine,

με αποτελεσμα να μην παιζει τιποτα σε κανενενα απο αυτα,ουτε εικονα ουτε ηχος.

Ετσι αναγκαστικα και εβαλα ενα ακομα  mozilla add-on το media player connectivity και του ορισα

να ανοιγει ολα τα embeded media αρχεια με τον vlc απο  /usr/bin/X11/vlc αλλα και παλι τιποτα..νέκρα.

Μετα του εβαλα να ανοιγει ολα τα embeded media αρχεια με το /usr/bin/X11/totem αλλα και παλι τιποτα.

Μετα δοκιμασα με το  /opt/kde3/bin/kaffeine...τζιφος και παλι..

Αφου λοιπον εχουν περασει 2 μερες και δυο νυχτες στο βαλε βγαλε,βρηκα πως το βιντεο απο την σελιδα της σχολης μου

παιζει μονο με ενα browser plugin που λεγεται xine!!!!

Ειναι το μοναδικο browser plugin που εχει και ηχο και εικονα......αλλα δεν δουλευουν τα controls του video--μπρος

πισω pause,stop,ενταση ηχου κτλ κτλ--  !!!!!!!!!!!!!!!!!οποτε τι να το κανεις????

Επισης οταν παιζει το βιντεο και κανω δεξι κλικ επανω στην οθονη δεν μου λεει ουτε καν ποιος

player το παιζει...ωστε να παω και να βρω τυχον codecs που χρειαζεται αυτος ο player--αν και

τα εχω ηδη ολα εγκατεστημενα--

Ετσι λοιπον κανοντας βηματα προς τα πισω απενεργοποιησα και το media connectivity add-on του

firefox και καταλαβα οτι οι τυποι αρχειων που υποστηριζει επειδη δεν εμπεριεχουν τον τυπο αρχειου του

video που θελω να βλεπω online ((application/x-mplayer2)),το συγκεκριμενο add-on ειναι τελειως αδιαφορο

στο ποιος θα διαχειριστει το online video που ειναι application/x-mplayer2.

Tελικα το βιντεο που θελω παιζει MONO AN υπαρχει to media wrap add-on του firefox

και αν υπαρχει μαζι του

το xine browser plugin ανεξαρτητα αν υπαρχουν ή οχι και αλλα browser  plugins απο αλλους players.

Eδω να αναφερω πως το xine browser plugin στον πινακα about:plugins του mozilla και για τα

αρχεια τυπου application/x-mplayer2 (που ειναι το βιντεακι που θελω να δω) δινει ενα ΥΕS στις καταληξεις

asp,asx,asf ενω ακριβως τα ιδια παρουσιαζει και το mplayer browser plugin αλλα και το vlc browser plugin

παρολα αυτα μονο το xine browser plugin δουλευει και παιζει και εικονα και ηχο ενω τα αλλα δυο plugins

δεν κανουν απολυτως τιποτα...και αυτο ειναι και το παραδοξο....!!!!!!!!!!

ΥΣ: εννοειται πως εχω δοκιμασει τα παντα ακομη και  να απεγκαταστησω τον firefox μαζι

και το κρυφο ~/.mozilla καθως επισης εχω διαβασει τα απειρα forums..

Οι μονες λυσεις που βλεπω ειναι

1.να κανω το Τοτεμ να παιζει κανονικα και οχι με μιση ή καθολου εικονα...αλλα δεν ξερω πώς γιατι

δεν ειναι configurable.

2.το media connectivity mozilla add-on προσφερει την δυνατοτητα να ορισει ο χρηστης ποιο προγραμμα

θα τρεξει οταν ο firefox δει συγκεκριμενο τυπο αρχειου..σκεφτηκα να του πω να ανοιγει το kaffeine πχ,

οταν βλεπει αρχειο application/x-mplayer2  με καταληξη asf,asp,asx αλλα δεν ξερω ουτε αυτο να κανω

διοτι μου ζηταει το classid list για το kaffeine το οποιο δεν ξερω τι ειναι.

Kι τελικα η ερωτησεις μου ειναι : Ξερει κανεις να απαντησει σ αυτα τα δυο πιο πανω???

Αλλα και αν ξερει κανεις να μου πει πως γινεται να υπαρχουν 3-4  browser plugins

με ενα YES στα ιδιου τυπου αρχεια με τις ιδιες καταληξεις ..αλλα τελικα να παιζει το βιντεο μονο

με ενα απο αυτα τα plugins???

Ευχαριστω...ελπιζω να καταλαβε καποιος

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτη τη στιγμη το μυαλο μου δεν ειναι σε θεση να επεξεργαστει ολο τον ογκο των πληροφοριων που παρεθεσες.

Σιγουρα ομως θα βοηθουσε να μας εδινες καποιο λινκ της συγκεκριμενης ιστοσελιδας για την οποια ενδιαφερεσαι

---

always look on the Tux side of life

σχεδόν το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τους κοντρόλερς του mplayer.'Εχω κ γω opensuse και έβαλα τα windows media player μέσω wine,οπότε μου εγκατέστησε κ τα απαραίτητα plugins,ύστερα έβαλα το mplayer και παίζει βίντεο online.όμως παρόλο που λειτουργούν το play,pause,volume, (ακομα και configurable είναι), δεν μπορώ να επιλέξω πάνω στην μπάρα για να πάω το βίντεο πιο μπροστά ή πιο πίσω.

Exεις δικιο Lynx ειναι πολλα αυτα που λεω αλλα δεν γινοταν αν δεν περιεγραφα πληρως την κατασταση..
Με απλα λογια το προβλημα ειναι οτι
1.γιατι παιζει μονο με xine browser plugin και οχι και με αλλα που περιεχουν τα ιδια codecs
2.εστω και μονο με xine γιατι δεν παιζουν τα controls του βιντεο.
3.γιατι δεν παιζει καλα με full εικονα το totem
Η σελιδα που βρισκονται τα βιντεο οπως σου ειπα ειναι της σχολης και ειναι μεσα στο blackboard μου οποτε θελει κωδικο για login...πιστευω οτι θα υπαρχουν παρομοια βιντεο και σε αλλες σελιδες...

Tελικα το προβλημα ειναι μονο του firefox και οχι του συστηματος γενικα...
απο χθες δεν δουλευει ουτε καν το tab Εφαρμογες που ειναι στο επεξεργασια>προτιμησεις....ειναι τελειος αδειο ακομη και μετα
απο σβησιμο του ~/.mozilla
Βασικα το προβλημα ειναι καποια ρυθμιση στο about:congig του firefox...αλλα απο αυτα δεν εχω ιδεα..ξερει κανεις για βοηθησει;