Συζήτηση για την μετατροπη αρχειων βιντεο, τις ιδεολογίες και για άλλη μία φορά το νόημα της ζωής!

palalos | Τρί, 07/22/2008 - 15:16 | 1' | 89

καλησπερα σε ολους.εχω αρχεια βιντεο που τραβιξα με το κινητο μου (κ 810 i)και ειναι 3gp.που μπορω να βρω εναν converter για να τα κανω avi?????μεσα απο την κονσολα δεν μπορω.μου λεει ./MOV00002.3gp: I/O error occured Usually that means that input file is truncated and/or corrupted.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

marlene]

Tον βγάζεις. Γιατί ο χρόνος που διαθέτεις για να ασχοληθείς με αυτά είναι ακριβώς ο ίδιος χρόνος που θα διέθετες σε άλλα πράγματα. Ο χρόνος βλέπεις είναι μετρημένος. Αν διαθέσεις πέντε ώρες να φορμάρεις το καινούργιο λειτουργικό τότε αυτές τις πέντε ώρες θα τις στερήσεις από κάπου αλλού ( ή μήπως θα το άφηνες να φορμάρει και θα πήγαινες βόλτα με την φίλη σου;)
Αυτά που σου λέω στα λέω επειδή τα έχω κάνει η ίδια. Και το ξέρω ότι γίνονται.

Ναι αλλά εδώ έχω μια διαφωνία. Η διαφορά του χρόνου θα αναλωνόταν στον κοινωνικό περίγυρο ή μπροστά από μια τηλεόραση/βιβλίο/μουσική/συλλογή γραμμτοσήμων; Το ερώτημα εδώ δεν έχει να κάνει με τον Η/Υ αλλά με την κατανομή του όποιου ελεύθερου χρόνου μεταξύ του εαυτού μας και των γύρω μας. Και όπως παντού έτσι και εδώ χρειάζεται ισορροπία.

-------

alea jacta est!

Μα όλα δεν είναι σε αυτή την ζωή θέμα προτεραιοτήτων; Καλημέρα :)

Από την άλλη δεν συζητάμε εδώ για ένα εντελώς θεωρητικό μοντέλο ζωής. Το μοντέλο ζωής που περιγράφεις υπήρχε. Οι γονείς μας, ή καλύτερα, οι παππούδες μας που δεν είχαν ΗΥ και στην τελική αν το θες δεν είχαν καν ρεύμα... πως ζούσαν;;

Βασικά δεν ξέρω αν ζούσαν πιο πλούσια, σίγουρα όμως ζούσαν πιο ποιοτικά.

Πως διαθέτανε αυτοί οι άνθρωποι τον χρόνο τους;; Σύμφωνα με τα σημερινά μέτρα και σταθμά αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να βαριόοοντουσαν του θανατά, να μην είχαν τι να κάνουν, να μην ξέρανε πως να διαθέσουν τον χρόνο τους και άμα έπεφτε το σκοτάδι να πηγαίνανε για ύπνο. Ή να είχαν το δίλημμα αν θα πρέπει να διαθέσουν τον χρόνο τους ανάμεσα σε ένα βιβλίο, στην μουσική ή στις συναναστροφές τους. ( αλλά νομίζω μπορείς να ακούσεις μουσική με παρέα .. έτσι δεν είναι; )

Και όμως.. Κάθε άλλο παρά έτσι ήταν, χώρια που μάλλον είχαν λιγότερα ψυχολογικά, στα σίγουρα, αφενός γιατί η ζωή τους δεν τους έδινε αφορμές για να έχουν τέτοιου είδους προβλήματα, και αφετέρου γιατί μάλλον δεν διέθεταν τον χρόνο τους με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να τους δημιουργηθούν ή να κάτσουν να απασχοληθούν με τέτοια πράγματα.

Δεν άκουσα ποτέ μου την γιαγιά μου να μου λέει: " Πρέπει να επισκεφτώ τον αναλυτή μου.." ή "Άσε έπαθα τις προάλλες κρίση πανικού" και ας είχε πέντε παιδιά και πολλά σοβαρά προβλήματα που πιστεύω ότι ούτε ήξερε, ούτε είχε τους τρόπους για να τα λύσει. ( το πάλευε πάντως). Τις φίλες μου τις έχω ακούσει να το λένε αυτό άπειρες φορές.

Το αυτό και για τον παππού μου και για όλους τους άντρες της γενιάς του. Είχαν άλλα προβλήματα αυτοί οι άνθρωποι αλλά δεν ξέρω.. έχω την αίσθηση ότι τα προβλήματα τους είχαν μία πιο ρεαλιστική βάση από το αν δούλεψε το κινητό ή έσιαξε ο δίσκος.
Ο παππούς μου δεν προβληματιζόταν.. Φιλοσοφούσε όμως, είχε την πολυτέλεια να φιλοσοφεί ( γιατί για εμάς μάλλον είναι πολυτέλεια), συντροφιά με τους φίλους τους και τα ωραία του ποτά ( τα τσίπουρα του κτλ). Έχω φίλους, άντρες, 35-40 χρονών που ακόμα τους απασχολεί η συγκατοίκηση τους με την μαμά τους και αν αυτή τους δημιουργεί προβλήματα γιατί το βράδυ παίζουν wow και την ενοχλούν...( ! ε ναι ... σας το ορκίζομαι ότι υπάρχει αυτό).

Ας μην αναφερθούμε σε άλλα πιο προσωπικής φύσεως θέματα. Ο παππούς "κυνηγούσε" την γιαγιά μέχρι τα ενενήντα της.. Γενικότερα ήταν ορεξάτος, και μια χαρά μέχρι τα βαθιά του γεράματα, ( βέβαια εδώ να τονίσουμε ότι ήταν έτσι από τα νιάτα του, αλλά αυτό δεν είναι παράξενο γιατί το παππούς δεν έκανε και ιδιαίτερα καθιστική ζωή, δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσει στην καρέκλα πέντε ώρες.). Πόσες φορές δεν έχω σκυλοβαρεθεί να ακούω σε διάφορες συναναστροφές συζητήσεις για τα στυτικά προβλήματα του ενός, τα σεξουαλικά του άλλου, την σεξουαλική τους κατεύθυνση, μου φαίνεται ότι αυτό που δεν μπορεί να κάνει πλέον ο κόσμος έχει αρχίσει να το αναλύει και να το θεωρητικολογεί.

Αυτό όμως δεν είναι τρομακτικό; Δεν ξέρω.. το είπα τώρα και τρόμαξα. Μήπως με τούτα και με εκείνα βρεθήκαμε να ζούμε μία θεωρητική ζωή, το ενδιάμεσο μεταξύ της δουλειάς, του υπολογιστή και της μοναξιάς μας..

Δεν ξέρω... τώρα το έγραψα εδώ και τρόμαξα..

Καλημέρα. Είπα να μην ξανασχοληθώ σε αυτό το φόρουμ με πράγματα διαφορετικά απο λίνουξ αλλά θα ήθελα να πω 2 πράγματα εδώ.

Τα πάντα έχουν να κάνουν με πνευματική ωριμότητα πάντα κατά την γνώμη μου. Η πνευματική ωριμότητα καλλιεργείται με το να ζείς.

Όπως είπα και αλλού η επιβίωση υπάρχει στην συμβίωση. Με την συμβίωση αν έχω καλή διάθεση μαθαίνω να ζώ. Μαθαίνω τι δυνάμεις έχω και μαθαίνω να δυναμώνω.

Μαθαίνω τι θέλω και τι μου αρέσει σύμφωνα με το πρότυπο ζωής που έχω. Το πρόβλημα υπάρχει στην επιλογή προτύπων.

Έμεις βρισκόμαστε σε ποιό δύσκολη κατάσταση απο οτι οι παπουδες μας. Εμείς μπορούμε ή να ζούμε ή να φυτόζούμε. Δυστυχώς έχουμε δημιουργήσει και αυτήν την επιλογή.

π.χ Με το αλλοθι οτι ειμαι μέλος της Green Peace, δικαιολογώ τον εαύτο μου όταν πετάω το αδειο μπουκαλακι απο το νερό έξω από το παράθυρο.

Με το άλλοθι ότι συμμετέχω σε φιλανθρωπικές οργανώσεις, δεν δινω σημασια στον γείτονα της πολυκατοικίας που πάσχει απο φτώχια, κατάθλιψη κτλ κτλ...

Το να ζεις σήμερα είναι πολύ δύσκολο οχι στο να το κάνεις αλλά στο να διαλέξεις τρόπο ζωής.

Οι παππούδες μας δεν είχαν επιλογές. ένα πράγμα ήξεραν.

Εμεις βομβαρδιζόμαστε συνέχεια με κοινωνικο-πολιτικο-πολιτιστικά πρότυπα χωρις να το θέλουμε. Ατομικός τρόπος ζωής δεν υπάρχει. Εχουν την δυνατότητα οι μεγάλοι να πέρνουν κατι διαφορετικό και να το προωθούν ως trendy-εναλλακτικό δινοντάς την ψευδαισθηση οτι είσαι διαφορετικός.

Χρειάζεται θάρρος και πυγμη. Να σηκωθείς να φύγεις από τις κουβέντες οπου ο άλλος δεν έχει άλλα προβλήματα από το ότι δεν έχει στήση, λες και αυτό είναι το πρόβλημα το οποίο έχει μια γυναίκα όταν συναντα έναν άντρα, και όχι οτι έχει ξεχάσει τον αντρισμό του κλειδωμένο στο WOW.

Ποιόν τρόπο ζωής να διαλέξουμε; Μήπως έχουμε όμως θάρρος να τραβήξουμε τον δρόμο μας, όταν σκεφτόμαστε οτι θα περιθοριοποιηθούμε.

Λοιπόν...μετανιώνω που ξανακάνω αυτό το λάθος να εκφράστω για κάτι που το θεωρω προσωπικό. Αλλά με κίνδυνο να μην ξαναμπώ στο φορουμ, σταματώ εδώ.

Τέλος.

Άμα πρόκειται για τεχνικά θέματα ενοχλήστε με.

marlene τον καφέ τελικά ασ΄τον για μετά τις 15 αυγούστου, προέκυψαν κάτι δουλείες-υποχρεώσεις.

Λοιπόν χαίρομαι που βλέπω ότι το επίπεδο του φόρουμ μας επιτρέπει τέτοιες συζητήσεις. Διαφωνώ με το να είναι καθαρά τεχνικό το φόρουμ, προσωπικά θα με αποθάρρυνε από το να συμμετέχω. Πρέπει να δηλώσω ότι δεν πιστεύω στο ρομαντισμό των παλιών καλών χρόνων γιατί όπως είπε και ο προλαλήσας δεν υπήρχαν επιλογές. Όπως και εμείς σήμερα έχουμε κάποιες συγκεκριμένες επιλογές που μπορούμε να κάνουμε και όχι άπειρες. Το θέμα είναι να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε στο σήμερα και όχι να μιζεριάζουμε επειδή δεν μας αρέσει το σήμερα.
Ας το ελαφρύνω λίγο:
marlene μήπως να άλλαζες παρέες; Όχι ότι κάνω κριτική στις επιλογές σου αλλά όπως τα λες... Άσε που μέχρι να βρεις άλλες παρέες μπορείς να δουλέψεις πάνω στο Marlenux (ή θα την πείσω ή θα με περιλάβει μα τη διάσημη πλέον βούρτσα) :-D

-------

alea jacta est!

Nα αλλάξω παρέες;; Μα αυτές δεν είναι οι δικές μου παρέες. Είναι ο μέσος όρος αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ( και μην μου πείτε ότι δεν έχετε πέσει πάνω σε τέτοια άτομα και τέτοιες συζητήσεις γιατί σίγουρα θα λέτε ψέματα).
Αυτός είναι ο μέσος όρος των ανθρώπων που μας περιστοιχίζουν, φίλων, γνωστών και συναδέλφων στις διάφορες δουλειές που η συζητήσεις μαζί τους, αν δεν σε προβληματίσουν επί του περιεχομένου τους, θα σε προβληματίσουν σίγουρα σε φιλοσοφικό-κοινωνικό-ηθικοπλαστικό επίπεδο. ( εμένα τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο με προβληματίζουν και όχι επί του περιεχομένου τους.) Βασικά δείχνουν ανθρώπους αποπροσανατολισμένους και κυρίως ανθρώπους μη χαρούμενους ( για να μην πω δυστυχισμένους γιατί θα ήταν μάλλον βαριά ως λέξη).

Μπα δεν με πείθεις να φτιάξω το Marlenux.. αφενός δεν ξέρω να φτιάχνω διανομές και αφετέρου δεν βλέπω τι θα μπορούσε να προσφέρει μία τέτοια διανομή στο linux ( εκτός από το εναλλακτικό θέμα συζήτησης στα τεχνικά θέματα). :)

και δεν τιθεται θέμα ρομαντισμού. Οι παλιότεροι επιβιώναν στην ζωή όπως τους ερχόταν. Από πότε είναι ρομαντισμός να δουλεύεις απο ήλιο σε ήλιο, ή να φεύγεις για μετανάστευση.

ilnak]ο προλαλήσας, έχει και όνομα...(ή nick όπως θες πάρ'το)

Συγγνώμη, ελπίζω να μη προσβλήθηκες από την ελληνικούρα μου (και κυρίως τη βαρεμάρα μου να πατήσω Alt-Shift και να προσθέσω το nick σου όπως θα έπρεπε)

Και φυσικά συμφωνούμε στα περί "ρομαντισμού", αυτό ακριβώς εννοούσα. Και εγώ μένω έκπληκτος από πολλούς γνωστούς που λένε "τι ωραία να ζούσα στην ΧΧΧ εποχή" πιστεύοντας αφελώς ότι θα ήταν στους προνομιούχους και όχι στη μεγάλη πλειοψηφία που απλώς επιβίωνε.

@marlene: Τα περί Marlenux τα λέω προφανώς αστειευόμενος. Επίσης λες να μην το έχω καταλάβει τι γίνεται γύρω μου; Γι' αυτό έχω ελάχιστες παρέες. Έχω περάσει το στάδιο "παρέα για την παρέα" και προτιμώ τη "μοναξιά" παλιότερα ενός καλού βιβλίου τώρα και του διαδικτύου από την άσκοπη μπουρδολογία.

-------

alea jacta est!

ilnak]και δεν τιθεται θέμα ρομαντισμού. Οι παλιότεροι επιβιώναν στην ζωή όπως τους ερχόταν. Από πότε είναι ρομαντισμός να δουλεύεις απο ήλιο σε ήλιο, ή να φεύγεις για μετανάστευση.

Nαι καλά... Ενώ οι τωρινοί εργαζόμενοι δεν δουλεύουν ήλιοι με ήλιο;
Εγώ πιστεύω ότι και εμείς την ζούμε την ζωή μας όπως μας έρχεται ( με τα δεδομένα φυσικά της εποχής μας) αλλά.. ούτε πιο ευχαριστημένοι είμαστε, ενώ υποτίθεται θα έπρεπε να είμαστε έτσι, ούτε πιο καλά περνάμε.

Τι μπορεί να φταίει για αυτό όμως αρνούμαστε επιμελώς να το αναρωτηθούμε.

michael_k] Έχω περάσει το στάδιο "παρέα για την παρέα" και προτιμώ τη "μοναξιά" παλιότερα ενός καλού βιβλίου τώρα και του διαδικτύου από την άσκοπη μπουρδολογία.

-------

alea jacta est!

Κοίτα όμως που κάνουμε συζήτηση χωρίς να βλεπόμαστε οπότε έχουμε ακυρώσει εκ των προτέρων την προσωπική επαφή, που στην προκειμένη περίπτωση μπορεί να είχε και διαφορετικά αποτελέσματα, (όπως μία πολύ ωραία παρέα ή μία πολύ καλή φιλία).

Για να συνεχίσω από το προηγούμενο ποστ.. βασικά αρνούμαστε επιμελώς να απορρίψουμε τον τρόπο ζωής μας γιατί ως γνήσια παιδιά του Διαφωτισμού, έχουμε μάθει να πιστεύουμε ότι ο κόσμος μας γίνεται διαρκώς καλύτερος και αρνούμαστε να δεχτούμε ότι ίσως να γίνεται χειρότερος. Και όταν μιλάω για τον κόσμο μας εδώ, δεν αναφέρομαι στα global ζητήματα του κόσμου αυτού, αλλά αναφέρομαι στον δικό μας μικρόκοσμο που έχει ουσιαστικά διαλυθεί αφού βάλλεται από πρότυπα και από συνήθειες που δεν μπορούν ούτε να βρουν εφαρμογή στην χώρα και στις συνθήκες ζωής της, ούτε φυσικά στους κατοίκους αυτής της χώρας και την νοοτροπία τους.

Πιστεύω ότι κάπου στην πορεία χάσαμε την παράδοση μας, όχι με την έννοια των πατροπαράδοτων εθίμων, αλλά την παράδοση που μας προσδιόριζε σαν ομάδα ανθρώπων με κοινά χαρακτηριστικά.

Αυτή η παράδοση δεν χάθηκε γιατί κάποιοι "ξένοι" και κακοί μας την επέβαλαν με το ζόρι - άλλωστε από αυτό τον τόπο έχουν περάσει πολλοί και διάφοροι που μάλλον επηρεάστηκαν από εμάς παρά εμείς από εκείνους- αλλά χάθηκε από εμάς τους ίδιους που ενώ από την μία θέλουμε να διατηρήσουμε την εθνική μας εσωστρέφεια, από την άλλη υιοθετούμε όπως νά' ναι ότι χειρότερο έχει να μας πλασάρει η " διεθνής σκηνή", χωρίς να έχουμε ποτέ αναρωτηθεί αν αυτό κολλάει, ταιριάζει και μπορεί να δουλέψει για την περίπτωση μας.

Να φέρω ένα παράδειγμα για να μην είμαι αόριστη. Μας ενοχλούν π.χ οι μετανάστες, οι διάφοροι Αλβανοί και ανατολικοί που έχουν έρθει και εργάζονται εδώ σε αυτήν την χώρα. Η μετανάστευση βέβαια δεν είναι φαινόμενο που φύτρωσε σε μας μόνο. Είναι φαινόμενο που υπάρχει εδώ και χρόνια σε όλες τις κοινωνίες, τουλάχιστον εκείνες που ισχυρίζονται ότι είναι ανεπτυγμένες οικονομικά, και που αυτές οι κοινωνίες έχουν καταφέρει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να το βολέψουν κάπως το θέμα αυτό και να το κάνουν να λειτουργήσει στην κοινωνία τους.

Εμείς δεν τους θέλουμε τους μετανάστες, αλλά από την άλλη είμαστε και ξενομανείς. Τώρα ποιοι είναι αυτοί οι "ξένοι" που θαυμάζουμε είναι κάτι που είναι μάλλον απροσδιόριστο.. Γιατί μπορεί να είμαστε πρόθυμοι να αγοράσουμε την BMW και το Armani ( Γερμανοί οι μεν Iταλοί οι δε -εντελώς τυχαία τα παραδείγματα) αλλά δεν μας ενδιαφέρει ότι οι μεν Γερμανοί βασίσανε την βιομηχανία τους στους Τούρκους και οι δε Ιταλοί στους Ινδους. Οπότε από την μία αποδεχόμαστε το καλογυαλισμένο προϊόν αλλά από την άλλη απορρίπτουμε στεγνά την καθόλου γυαλισμένη γραμμή παραγωγής του.

Κάπως έτσι έχουμε απολέσει και την παράδοση μας σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Ο Γερμανός καλά θα κάνει να έρθει να αγοράσει την μισή Μονεμβασιά και να την κάνει κρατίδιο.. Είναι ανεπτυγμένος, άρα ανώτερος. Αν ο Αλβανός έρθει και αγοράσει το δίπλα διαμέρισμα θα έχουμε εγκεφαλικά.

Φυσικά και είμαστε πρόθυμοι να πάμε να δουλέψουμε 9 με 9 το βράδυ σαν vice general managers στη Χ Ψ πολυεθνική εταιρία. (Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στον τίτλο .. Αν δεν είναι κάτι στο αγγλικό είναι άκυρο.. Και vice general cleaner να είσαι έχει σημασία αυτό..) Βέβαια με το πακέτο vice πάει και η προσωπική ζωή, πάει και η οικογένεια , πάει και το μεσημεριανό φαγητο εε.. πάει και η μεσημεριανή σιέστα και ας χτυπάει το θερμόμετρο 45 βαθμούς το μεσημέρι.

Είναι όμως μάπα να πας να δουλέυεις οικοδομή. "Τι λες καλέ" θα πει ο πατέρας για τον γιο του. "Τον γιό μου θα τον στείλω να γίνει εργάτης. Αυτές είναι δουλειές για μετανάστες" ( δεν λέω ονόματα δε το εξειδικεύω .. )

Δεν θα τον στείλεις να γίνει εργάτης φίλε.. θα τον στείλεις να γίνει σκλάβος με ένα πτυχίο και δύο μεταπτυχιακά με μισθό 700 ευρώ τον μήνα, να δουλέυει 9 το πρωί με 9 το βράδυ, να ζεί μαζί σου λόγω οικονομικής ανέχειας μέχρι τα 35 του και θα είσαι και ευχαριστημένος που είναι "vice something".

Kαι ας μην κολλάει αυτό στον τρόπο ζωή που ξέραμε να ζούμε εδώ, και ας μην κολλάει αυτό ούτε στον τρόπο ζωής που ο ίδιος ο τόπος επιβάλει να ζούμε. Καμία σχέση με τα πορτοκάλια που λένε.
Δεν έχει να κάνει. Ο γιος είναι "vice" και για να παρηγορηθεί που έχει να σταυρώσει γκόμενα κανένα δύο χρόνια και φίλους άλλα πέντε (που να προλάβει), για να παρηγορηθεί που είναι αναγκασμένος μέχρι τα 35 του να μένει με την μαμά που θα τον ταΐζει γιουβαρλάκια, ( έχω αναφερθεί ήδη στα γιουβαρλάκια εγκεφάλου), θα έχει καινούργιο κινητό, νέο υπολογιστή, αμάξι με πολλά έξτρα... τέλος πάντων ο γιος θα είναι ένας μαλάκας με πολλά γκάτζετ, προφανώς δυστυχισμένος, αλλά κατά τα άλλα μέρος των σύγχρονων Δυτικών κοινωνιών..

Περαστικά... τι άλλο να πω...

michael_k]

Συγγνώμη, ελπίζω να μη προσβλήθηκες από την ελληνικούρα μου

όχι. έχουμε τα ίδια συμπτώματα :-).

Βασικά εγώ πρέπει να ζητήσω συγγνώμη....

Κανείς δε θίχθηκε κανείς δε χρωστάει συγγνώμες! Είμαστε μια υγιέστατη παρέα που συζητάμε τα πάντα χωρίς να παρεξηγούμαστε.

Marlene dear (για όσους δεν το έπιασαν με την πρώτη ειρωνεύομαι την ξενομανία όπως πολύ σωστά το έθεσε η φίλη μας)
μένω έκπληκτος από το πλήθος των πραγμάτων που συμφωνούμε. Να διευκρινίσω απλώς ότι δεν εννοούσα πως οι εργαζόμενοι είναι σήμερα σε πολύ καλύτερη μοίρα, τουλάχιστον όχι όσο μας παρουσιάζουν. Και συμφωνώ απόλυτα πως ο καθένας μας κάνει ό,τι μπορεί με τα σημερινά δεδομένα και τις επιλογές που έχει.

Διαφωνώ απόλυτα όμως με την άποψή σου ότι έχουμε ακυρώσει την προσωπική επαφή. Πολύ θα ήθελα να σε συναντήσω (κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό ελπίζω) αλλά πως θα γνωριζόμασταν και πως θα κάναμε παρέα από 370 χιλιόμετρα μακριά; Ίσα ίσα που στην περίπτωσή μας στην ουσία αποκαθιστούμε την προσωπική επαφή που η φυσική απόσταση μας στερεί. Επίσης ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι δεν επηρεαζόμαστε στη διαμόρφωση της συντροφιάς μας από την εικόνα αλλά από την ουσία που βγάζουμε στα μηνύματά μας για θέματα που μας ενδιαφέρουν. Κρίνουμε και κρινόμαστε αποκλιεστικά από τις απόψεις μας και όχι από την εμφάνιση, τα ρούχα, αυτοκίνητα κλπ. Αν έγραφα βλακείες και ειρωνευόμουν τους υπόλοιπους δεν θα είχε σημασία αν το έκανα με Macbook από καφετέρια του κολωνακίου όπου θα είχα καταφτάσει με τη μερτσέντα. Βέβαια για εσένα αυτό ίσως αποτελεί αρνητικό πρότυπο αλλά δες το και αλλιώς. Γιατί να απορρίψεις εκ των προτέρων κάποιον πριν γνωρίσεις τις απόψεις του;
Βέβαια στο διαδίκτυο όλοι μπορούν να προσποιηθούν ότι είναι κάτι άλλο αλλά μήπως αυτό δε σημαίνει και στην προσωπική επαφή; (εκ του σύνεγγυς θα λέγαμε ελληνικά) Τι να πω; Αν μετά το ποιόν σου εδώ μας βγεις ότι είσαι ο άγνωστος μεγαλομέτοχος της μικρομαλακής και δεξί χέρι του ουίλιαμ, τότε μπράβο σου, η υποκριτκή θα έχει χάσει πολλά.

Αυτά προς ώρας, προσευχηθείτε να πέσει η βενζίνη μήπως και με δείτε και από κοντά...

-------

alea jacta est!

Κοίτα.. το δίκτυο μπορεί να προσφέρει αυξημένες δυνατότητες για επικοινωνία, μπορεί να έιναι και ένα μέσο για να γνωρίζει κάποιος κόσμο, (και ομολογώ ότι έχω κάνει κάθε είδους γνωριμίες, ακόμα και σχέση από το δίκτυο), αλλά είναι πάντα γνωριμίες εξ απαλών ονύχων.
Δεν έχουν μέσα τον παράγοντα της καθημερινότητας, δεν έχουν μέσα τριβές και το κυριότερο; Μπορείς να εξαφανιστείς ανά πάσα στιγμή και να μην σε βρίσκει κανείς. Αυτό που διαπίστωσα, προσωπικά, από τις γνωριμίες που έχω κάνε,ι είναι ότι ελάχιστοι από τα άτομα που έχω γνωρίσει έπαιρναν την γνωριμία στα σοβαρά.. Και για να στο πω ξενομανιακά;; Easy come...easy go.

Στο δίκτυο δεν γνωρίζεις ποτέ ποιος είναι ποιος. Δεν ισχυρίζομαι ότι όλοι ψεύδονται ούτε ισχυρίζομαι ότι δεν είναι ο εαυτός τους. Aλλά πάντα αυτό που συναντάς είναι κάτω από τις προσδοκίες σου. Αυτό γίνεται γιατί με την φαντασία μας πλάθουμε,σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε διαφροετική εικόνα για τον άλλον από αυτό που είναι πραγματικά. Η απόσταση ακυρώνει και την διαίσθηση.

Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν άλλοι σε μεγαλύτερο και άλλοι σε μικρότερο βαθμό ανεπυγμένο το φυσικό σκάνερ που το λένε διαίσθηση. Είναι αυτό που λένε " τον κόβεις τον άλλον " δηλαδή με το που βλέπεις έναν άνθρωπο και ανάλογα με την εμπειρία που έχεις από την ζωή σου είσαι σε θέση να καταλάβεις αν σου κάνει, αν καλύπτει τις προσδοκίες σου και αν φυσικά πιστεύεις ότι μπορείς να συννενοηθείς μαζί του.

Θεωρώ την προσωπική επαφή εν ολίγοις αναντικατάστατη. Ότι και να πούμε εδώ θα είναι δήλωση των απόψεων μας απλά, ότι θα μπορούσαμε να πούμε από κοντά θα ήταν δήλωση των προθέσεων μας. Κρίνουμε και κρινόμαστε από τις προθέσεις μας, ούτε από τα ρούχα μας ούτε από τα γκάτζετ μας και φυσικά ουτε από τις απόψεις μας αφού εξελίσονται και αυτές κάθε μέρα όπως εξελισσόμαστε και εμείς. ( αλλά αυτό είναι άλλο τόπικ για ανάπτυξη.. το κρατάμε το θέμα της εξέλιξης για να το αναλύσουμε σε άλλο ποστ μαζί με το τουρκομπαρόκ :) ).

Γιατί περιμένεις να πέσει η τιμή της βενζίνης για να έρθεις;;. Λεοφωρειάκι δεν έχει;;; κανένα τρένο.. Εγώ τελευταία σκέφτομαι να στείλω και το αυτοκίνητο και να πάρω ποδήλατο. Αν δεν σκεφτόμουν οτι η Αθήνα δεν είναι τόπος για ποδήλατα και ότι πρέπει να είσαι ντυμένος Ρόμποκοπ για να κινηθείς στους απαράδεκτους δρόμους της, ( άσε το καυσαέριο που αναπνέεις), στα σοβαρά τώρα θα είχα πάρει ποδήλατο .. (το καλύτερο μου η ποδηλατάδα και πολύ μου έχει λείψει που δεν μπορώ να κόβω βόλτες με ποδήλατο)... :(

Πιστευω οτι τα ανθρωπινα προβληματα ειναι διαχρονικα.
Μοναξια παντα υπηρχε, παντα θα υπαρχει. Παντα υπηρχαν & συνεχισουν να υπαρχουν οι 2 θεμελιωδεις διαφορες: Ζωη & επιβιωση.
Παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που απλα, υπαρχουν & ανθρωποι που ΖΟΥΝ!!
Καπου, πιστευω ακραδαντα, οτι ειναι & θεμα χαρακτηρα ολα.
Να το πω πιο απλα, Ισως τωρα καποιοι κολλανε-πχ- στο πισι τους & αφηνουν (επιλογη τους ειναι)ολα τα αλλα πισω.
Καποτε κολλαγανε στο καφενειο, στα χαρτια, στο ταβλι.
Παντα ο ανθρωπος ηθελε μια καλυτερη καθημερινοτητα γυρω του.
Καλυτερο σπιτι, καλυτερο αλογο, καλυτερο αυτοκινητο... Ολα αυτα δηλαδη που περικλειουν τη καθημερινοτητα μας.
Αναλογα βεβαια, ξαναλεω, το χαρακτηρα του καθενος. Προσωπικα δεν εχω διλημα-πχ- στο να επιλεξω αναμεσα σε μια πραγματικη εξοδο με καποια η στη... δικτυακη συναντηση. Απλα παταω το κουμπακι & αρχιζουν οι προβληματισμοι, του.. ποιο πουκαμισο να βαλω!! :P
ΔΕ φταει ουτε η τεχνολογια, ουτε η εξελιξη. Η χρηση τους απο τον ανθρωπο φταει, νομιζω...

Υ.Γ: Οσο αναφορα τα γραφομενα & το φορουμ, μπορω να πω με καθε βεβαιοτητα, πως απο τη πρωτη στιγμη της δημιουργιας του, αυτη ακριβως ηταν & η φιλοσοφια του, οπως επανειλημενα, μου θυμιζε ο Δημητρης.

Μα δε βλεπετε τι κανουμε εδω??? Επικοινωνια, ανταλλαγη αποψεων.

Ανθρωποι που μας χωριζουν χιλιομετρα, ωρες, ακομα & μερες...

Ανθρωποι, που ισως ποτε να μη ξεραμε ο ενας την υπαρξη του αλλου, εχουμε την ευκαιρια & να βρεθουμε απο κοντα πια...

Θα σας πω μια μικρη, προσφατη ιστοριουλα... :)

Καποτε πριν 1+ χρονο, αρχισα να παιζω ενα rpg (browser) game.

Ηταν τετοια η δομη του παιχνιδιου, που δημιουργηθηκε μια (in game) Συμμαχια, με σκοπο τη καλυτερη βαθμολογικη καταταξη & τα συναφη...

Με αυτους τους ανθρωπους αυτη τη στιγμη εχουμε κανει μια εταιρεια web design-hosting, μα & ενα δικο μας browser game...

& φυσικα συνεχιζουμε....

Περασαμε νυχτες ολοκληρες στο skype, μιλωντας για τα παντα...

Φυσικα & βρεθηκαμε ακομα & σε αλλες πολεις να ηταν καποιος/α.

Συνειδητοποιησα προσφατα ποσο δικους μου θεωρα καποιους απο αυτους τους ανθρωπους. Αμοιβαιο αυτο, φυσικα.

Μιλαω απλα για την οικειοτητα, που υπαρχει....

Αρα??? Που καταληγουμε????  Θεμα χαρακτηρα & θεμα χρησης της τεχνολογιας, μα το βασικοτερο ειναι πως ολοι μας εχουμε το δικαιωμα των επιλογων στη ζωη.

& για ολα τα αλλα υπαρχουν ..κουμπακια που εκτος απο το να ανοιγουν μια συσκευη, τη κλεινουν κιολας...

Να ένας λόγος πού με "χάλασε" (λέμε τώρα!!!) πού έλειπα.

Τι έχετε γράψει ρε παιδιά!!!!!

Τρομερό.

Τι να προτογράψω τώρα.

Προσπερνάω τον φίλτατο Κιούμπρικ καί ...

marlene, έχω αυτοκίνητο (το χρησιμοποιώ μόνο στις καλοκαιρινές διακοπές πλέον -λόγω σκύλων καί παπαγάλου), μοτοσυκλέτα γιατί είναι έρωτας, παπί γιά κοντινές γρήγορες μετακινήσεις.

Τούς τελευταίους μήνες κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Είχα να κάνω ποδήλατο σχεδόν 20 χρόνια καί ξαφνικά προέκυψε. Ετσι, χωρίς λόγο.
Πάω στην δουλειά μου, γυρίζω, καί στην Αρκίτσα το τάραξα. Πάνω από 10 χιλιομετράκια την ημέρα, δίπλα στην θάλασσα ή πάνω στο βουνό.
Δεν το αλλάζω.
Η Αθήνα απλά... δεν έχει μέρος να το ευχαριστηθείς.
Εχω βρεί βέβαια μία καλή διαδρομίτσα, ευχάριστη καί χωρίς αυτοκίνητα καί την κάνω καθημερινά γιά να μην χάνουμε καί την φόρμα μας.
Καί εδώ οφείλω να πω, πώς παραδόξως (!) όλοι οί οδηγοί, με το ποδήλατο σε υπολογίζουν πολύ περισσότερο από ότι με άλλο δίτροχο. Ισως επειδή όλοι έχουν περάσει από αυτό.

Ξεκίνα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

chek2fire]Nα προσθέσω το φοβερό πρόγραμμα convertit που μετατρέπεις audio, video αρχεία και μαζικά σε ότι μορφή θέλεις. Υπάρχει μονο για ubuntu και μπορείς να το κατεβάσεις από εδω

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=567016

καί είπα -επιτέλους- να το βάλω καί εγώ.

ρε παιδιά ... αυτό κάνει ... παπάδες.

είχα να κάνω τόσο εύκολα μετατροπές από την εποχή των win.

αυτά τα άτιμα real γίναν avi σε χρόνο dt.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Αχ, τι να πρωτοαπαντήσω! Καλά να πάθω αφού ήθελα internet-free ΣΚ. Συνοπτικά λοιπόν:
Κατ' αρχάς ακόμα και στις "φυσικές" παρέες μπορείς κάλιστα να χαθείς. Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές. Ακόμα και εδώ σε μια πόλη των 20.000 και σε περιορισμένο ηλικιακό γκρουπ έχω χαθεί με ανθρώπους που ήμσταν "κολλητοί". Είναι θέμα (δυστυχώς) υποχρεώσεων, επιλογών, προτιμήσεων κλπ.
Σίγουρα η προσωπική επαφή προσφέρει περισσότερα και είναι αναντικατάστατη υπό την προϋπόθεση όμως ότι είναι εφικτή! Και ναι μεν έρχομαι 5-6 φορές το χρόνο Αθήνα (ίσως και περισσότερο) αλλά αν δεν υπήρχε το διαδίκτυο να δίνει την τακτική επαφή πως θα έβρισκα και θα κρατούσα επαφή με φίλους στην Αθήνα;
Τα περί μεταφορών άσ' τα καλύτερα. Εγώ εξ ανάγκης ήμουν τακτικός πελάτης των ΚΤΕΛ (τραίνο - το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;) αλλά πρώτον όταν έχω να μετακινηθώ 370 χλμ θέλω να το κάνω αξιοπρεπώς και όχι ως φορτίο, δεύτερον ως (πιεσμένος) εργαζόμενος δεν έχω την πολυτέλεια να κάνω 6 ώρες την ως άνω διαδρομή και τρίτον για 2 άτομα τα χρήματα έρχονται περίπου στα ίδια ενώ για 3 πρέπει να σου περισσεύουν για να προτιμήσεις λεωφορείο καθώς έρχεται πιο ακριβά.
Αυτά τα λίγα καθότι Δευτέρα πρωί, η δουλειά τρέχει και θα επανέλθω...

-------

alea jacta est!

mitsaras77]

Αρχεία 3gp που έχουν format ήχου samr, amr κλπ, δεν παίζει να ακούσει ήχο κάποιος στο linux με τους συνηθισμένους video players λόγω άδειας χρήσης του κώδικα αυτού του format. Για να μπορέσει να παίξει κανείς ήχο σε τέτοια αρχεία χρειάζεται να γίνει recompile, πχ του mplayer ή του ffmpeg , και να έχουν ως εξαρτηση τις βιβλιοθηκες libamrnb, libamrwb, που απ'όσο ξέρω, καμία διανομή δεν έχει πακέτα τους. Παιζει να ακούσει κανείς ήχο όμως με τον realplayer.

Σωστός ο mitsaras. Εγώ τα έχω σε Debian χρησιμοποιώντας το κλασσικό πλέον εξωτερικό repository για multimedia:

http://www.debian-multimedia.org/

Με αυτές τις βιβλιοθήκες, ο mplayer πετάει στα 3gp κ ο mencoder τα μετατρέπει μια χαρά. Στο ίδιο repo  βρήκα κ ένα utility για μετατροπή, ονόματι 3gpwiz.

Αλλίμονο όμως, με αυτά κ αυτά, ο υπολογιστής μου έχει γεμίσει με κλειστές αηδίες.

alfisti]Να ένας λόγος πού με "χάλασε" (λέμε τώρα!!!) πού έλειπα.

Τι έχετε γράψει ρε παιδιά!!!!!

Τρομερό.

Τι να προτογράψω τώρα.

Προσπερνάω τον φίλτατο Κιούμπρικ καί ...

marlene, έχω αυτοκίνητο (το χρησιμοποιώ μόνο στις καλοκαιρινές διακοπές πλέον -λόγω σκύλων καί παπαγάλου), μοτοσυκλέτα γιατί είναι έρωτας, παπί γιά κοντινές γρήγορες μετακινήσεις.

Τούς τελευταίους μήνες κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Είχα να κάνω ποδήλατο σχεδόν 20 χρόνια καί ξαφνικά προέκυψε. Ετσι, χωρίς λόγο.
Πάω στην δουλειά μου, γυρίζω, καί στην Αρκίτσα το τάραξα. Πάνω από 10 χιλιομετράκια την ημέρα, δίπλα στην θάλασσα ή πάνω στο βουνό.
Δεν το αλλάζω.
Η Αθήνα απλά... δεν έχει μέρος να το ευχαριστηθείς.
Εχω βρεί βέβαια μία καλή διαδρομίτσα, ευχάριστη καί χωρίς αυτοκίνητα καί την κάνω καθημερινά γιά να μην χάνουμε καί την φόρμα μας.
Καί εδώ οφείλω να πω, πώς παραδόξως (!) όλοι οί οδηγοί, με το ποδήλατο σε υπολογίζουν πολύ περισσότερο από ότι με άλλο δίτροχο. Ισως επειδή όλοι έχουν περάσει από αυτό.

Ξεκίνα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Kαλά τα λες.. και μιας περί ( και) ποδηλάτου ο λόγος μπες εδώ να διαβάσεις χώσιμο να το χαρείς.
Διαβάστε όλοι γιατί ο τύπος τα χώνει μια χαρά, κάτι που θα έπρεπε να κάνουμε και οι υπόλοιποι μου φαίνεται..

http://www.podilates.gr/node/2064

Υ.Γ Για να μην νομίζετε ότι μόνο οι λινουξάδες έχουν λίστες αλληλογραφίας...! ;)

Κ μετά το τεχνικό κομμάτι, πάμε κ στο φιλοσοφικό...

Αφού ειπώθηκε τόσες φορές ότι είμαστε πολιτισμένη παρέα κ κανείς δεν παρεξηγείται, θα μου επιτρέψετε να τα πω έξω από τα κυνικά μου δόντια:

Σαν πολλά δε μας τα λέτε βρε παιδιά; Συμφωνώ με κάθε λέξη που ειπώθηκε, αλλά πολύ μπλα-μπλα βρε αδερφέ/αδερφή!

Δε θέλω να μάθω λεπτομέρειες για τη ζωή σας, γιατί υπάρχει κ το απόρρητο, αλλά στοιχιματίζω ότι περνάτε πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή (μόνο αυτό το thread να δεις, αρκεί), μέσα στα άνετα σπιτάκια σας, με τα αυτοκίνητα σας, τα κινητά σας (με ή χωρίς windows mobile), τις βόλτες σας, τις διακοπές σας, κλπ κλπ κλπ

Άλλωστε η marlene, πολύ τίμια, σε όλες της τις φράσεις που κατηγορούσε τα κακώς κείμενα μιλούσε σε πρώτο πληθυντικό, βάζοντας κ τον ευατό της μέσα στο πρόβλημα.

Ώρες ώρες η κατάσταση μου θυμίζει γάλλους αριστοκράτες που συζητάνε τα προβλήματα του κόσμου μέσα από τα παλάτια τους, αριστερούς ιδεαλιστές με πύρινο λόγο για τα δικαιώματα των εργατών που δε δούλεψαν ποτέ σε μια οικοδομή κ δεν πείνασαν ποτέ τους, άγγλους ευγενείς που γράφανε στοιχάκια για τους έλληνες αγωνιστές του 21' από τις θαλαμηγούς τους.

Όλο αυτό το μπλα-μπλα, κατά τη γνώμη μου, όπως κ το παράδειγμα -που ειπώθηκε σε προηγούμενο σχόλιο- της συνδρομής στη greenpeace, το μόνο που κάνει είναι να εκτονώνει ελεγχώμενα μια κατάσταση, που κανονικά θα έπρεπε να φουσκώνει κ να φουσκώνει μέχρι να σκάσει κ να [τα/μας] πάρει [όλα/όλους] ο διάολος.

Oπα με πρόλαβες.. Διάβασε στο λινκ που έβαλα πάνω από το μήνυμα σου.. :D

Δηλαδή συγγνώμη gnu_labis τι προτείνεις;
Γιατί με τη σειρά μου να πω ότι τα γραφόμενά σου μου θυμίζουν παρέα κομμουνιστών που κατηγορούν τους υπόλοιπους ότι απλώς συζητούν και δεν κάνουν τίποτα ενώ η μόνη λύση είναι η επανάσταση λες και οι ίδιοι έχουν παρατήσει δουλειές, αυτοκίνητα, διαδίκτυο κλπ και είναι σε οδοφράγματα με μολότοφ!

Εκτός αυτού όλοι νομίζω έχουμε και τον εαυτό μας μέσα στο πρόβλημα, καθώς δεν είμαστε εκτός κοινωνίας αλλά δεν συμμετέχουμε όλοι εξίσου σε όλα τα προβλήματα. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί/θέλει (η ελευθερία επιλογής είναι κορυφαίο αγαθό) για να είναι μέρος της λύσης και όχι του προβλήματος.

-------

alea jacta est!

Χεχε, σε καμιά περίπτωση δεν είμαι καλύτερος. Αν κάτι τέτοιο φάνηκε από τα λόγια μου, ζητώ συγγνώμη.

Ούτε να προτείνω κάτι έχω, τόσο άχρηστος είμαι στη κοινωνία.

Απλά αφού κανείς μας δεν παράτησε δουλειές, αυτοκίνητα, διαδίκτυο κλπ και δεν είναι σε οδοφράγματα με μολότοφ, τι ακριβώς παριστάνουμε εδώ, αν όχι κάτι από τα παραδείγματα που ανέφερα εγώ, κ το πολύ πετυχημένο δικό σου (michael_k) περί μιας παρέας κομμουνιστών?

Χαϊδεύουμε λοιπόν ο ένας τα αυτιά του άλλου, για να κλείσουμε μετά το λαπτοπ μας, με ένα αίσθημα ότι κάτι κάναμε, κ να πάμε για μεσημεριανό, γιατί κάνει κ λίγο πείνα σιγά-σιγά...

Μήπως όμως δεν είναι δεδομένη μια κάποια σύμπνοια μεταξύ μας ούτως ή άλλως? Όλοι είμαστε υπέρ του ελεύθερου λογισμικού κ επομένως δεν αποτελούμε "τυχαίο" δείγμα του πληθυσμού. Σε ποιον τα λέμε λοιπόν κ γιατί, αν όχι για να νιώσουμε ότι "κάτι βγήκε κ σήμερα", "τα χώσαμε κ πάλι", "ααααχ, ξαλάφρωσα", κ.ο.κ.?

---- 15min break ----

Τελικά, ξαναδιαβάζοντας τα όσα γράφτηκαν εδώ, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να σβήσουμε όλα αυτά τα ατελείωτα κ χωρίς νόημα/ουσία κατεβατά, μαζί κ τα δικά μου, (πέρα από τα σχετικά με 3gp) κ να κρατήσουμε αυτό το καταπληκτικό που είπατε πριν:

"Και παρατήστε τις γκατζετιές σας και τραβάτε να κάνετε έναν άνθρωπο που νιώθει κάτι για εσάς να χαμογελάσει."

Και να το κάνουμε κ sticky για να μην ξεχνιόμαστε ;-)

gnu_labis]

---- 15min break ----

Τελικά, ξαναδιαβάζοντας τα όσα γράφτηκαν εδώ, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να σβήσουμε όλα αυτά τα ατελείωτα κ χωρίς νόημα/ουσία κατεβατά, μαζί κ τα δικά μου, (πέρα από τα σχετικά με 3gp) κ να κρατήσουμε αυτό το καταπληκτικό που είπατε πριν:

"Και παρατήστε τις γκατζετιές σας και τραβάτε να κάνετε έναν άνθρωπο που νιώθει κάτι για εσάς να χαμογελάσει."

Και να το κάνουμε κ sticky για να μην ξεχνιόμαστε ;-)

Oφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι όλα τα περίμενα αλλά και πολιτικές επεκτάσεις περί κομμουνισμού και συσχετίσεις συναφούς πολιτικού προσανατολισμού δεν περίμενα να τις δω εδώ.
Παρατηρώ όμως ότι όταν θέλουμε να μιλήσουμε για ομάδες ανθρώπων οι οποίες έχουν κοινή ιδεολογική κατεύθυνση, σκέφτονται ( δεν λέω ότι πράττουν σύμφωνα με την γνώμη σας είναι άκυρο αυτό σε αυτήν την ομάδα ανθρώπων) τουλάχιστον αντικομφορμιστικά, διαθέτουν πολιτική οικολογική συναισθηματική και άλλες τέτοιου είδους συναισθήσεις, τότε όλων το μυαλό πάει στους κομμουνιστές.

Φαίνεται λοιπόν ότι τα τελευταία 90 χρόνια δεν πέρασε κάτι άλλο ως κίνημα που να μείνει τόοσο " αξέχαστο" στο κοινωνικό ασυνείδητο.. και παρόλο που ο κομμουνισμός προσωπικά με βρίσκει ιδεολογικά αντίθετη καθώς ούτε εφαρμόσιμο τον βρίσκω μα ούτε και ειλικρινή στις προθέσεις του, έχω αρχίσει να προσπαθώ να κάνω την σύνδεση μεταξύ αυτού και αυτών που διαβάζω εδώ!.

Όπως και να έχει φίλε μου gnu_labis. Δεν βλέπω τον λογο να σβήσω το thread αυτό. Βλέπεις κατά την γνώμη μου οι συζητήσεις, μπορεί έστω να είναι το θεωρητικό υπόβαθρο των πράξεων, ( σε ορισμένες περιπτώσεις) αλλά να!!.. είδες τι κάνουν;;; Βάζουν τον κόσμο στον πειρασμό να κάνει πράξεις. Το προτρέπουν ίσως να κάνει πράξη την φράση που ξεχώρισες από όλο αυτό το thread...
Το είπαμε όμως μέσα στο κατεβατό.. Μήπως θα έπρεπε να το σβήσουμε και αυτό;

Δεν νομίζω.. Και ξέρεις γιατί;; Γιατί πιστεύω ότι για να πας στην Κίνα, ( όπα πάλι με τους κομμουνιστές πέσαμε), θα πρέπει πρώτα από όλα να ανοίξεις την πόρτα. ( το παράθυρο, τον φωταγωγό, κάποιο άνοιγμα τέλος πάντων.. ) και να συνειδητοποιήσεις καταρχάς ότι υπάρχει η Κίνα.

Νομίζω ότι κάποιοι που διαβάζουν αυτή την συζήτηση συνειδητοποιήσαν όχι μόνο ότι υπάρχει η Κίνα αλλά ότι υπάρχει και ένα σωρό άλλος κόσμος που είναι έτοιμος να πάει εκεί ( όχι για να δει την Ολυμπιάδα.. στα σίγουρα). Αυτό αν δεν σε κάνει πιο σίγουρο για το τι μπορείς να κάνεις, σίγουρα μπορεί να σου προσφέρει μία αχτίδα αισιοδοξίας.
Και αυτό από μόνο του είναι θετικό.. :)

( δεν θα το σβήσω λοιπόν το thread.. ;) )

Σίγουρα η όλη συζήτηση είναι θετική. Και προσωπικά δε νομίζω ότι απλώς τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου. Με προβλημάτισαν αυτά που διάβασα (και περισσότερο ίσως αυτά που έγραψα) κυρίως γιατί ό,τι θεωρώ σωστό προσπαθώ να το εντάξω στη ζωή μου. Αλλιώς γιατί να μπω σοτν κόπο και να δοκιμάζω ΕΛΛΑΚ? Σε clopyright έβρισκα τα πάντα (σχεδόν) στα Κουφώματα. Αλλά είναι στάση ζωής αυτό όταν όχι απλώς γνωρίζεις την ύπαρξη εναλλακτικών αλλά είναι και στο χέρι σου να τις εφαρμόσεις (ναι θέλω αυτοκίνητο υδρογόνου αλλά μετά χτύπησα στο κομοδίνο και ξύπνησα);
Χαίρομαι που μια φράση μου (που την εφαρμόζω στην πράξη από όταν είχα Spectrum - Commodorάδες τα flames σας σε άλλο thread) έκανε τόσο καλή εντύπωση. Δεν διεκδικώ δάφνες ούτε μπράβο αλλά έχω καταφέρει να έχω το hobby μου χωρίς να επηρεαστεί η επαφή μου με τους γύρω. Βέβαια, πήρα κάποια στιγμή την απόφαση να εγκατασταθώ μόνιμα στη γενέτειρά μου στην επαρχία όπου ευτυχώς αυτό ακόμα είναι εφικτό.
Όσο για τον κομμουνισμό εγώ δυστυχώς αναπαρήγαγα ένα στερεότυπο καθότι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Υπ. Οικονομικών δεν έχω γίνει ακόμα κομμουνιστής αλλά το μεγαλύτερο δυστύχημα είναι ότι η παρατήρηση της marlene δεν αφορά πλέον όσους σήμερα δηλώνουν κομμουνιστές. Δυστυχώς αυτούς τους συντρόφους δεν τους σήκωνε το κόμμα ως φαίνεται.
Οι ομοιότητες με τον κομμουνισμό εντοπίζονται στο (κοινωνικό) γεγονός της αντιπαράθεσης όσων θέλουν κάτι καλύτερο/διαφορετικό με όσους "βολεύονται" με τα πράγματα ως έχουν. Ο κομμουνισμός είναι η αποτύπωση αυτού του γεγονότος με πολιτικές έννοιες.

-------

alea jacta est!

Καλά, σαφέστατα καμία πρόθεση να κακοχαρακτηρίσουμε οποιαδήποτε πολιτική ομάδα. Ελπίζω να είναι σε όλους προφανές ότι το παράδειγμα του michael_k ήταν της λογικής: "σαν κάποιους από αυτούς που...". Καμία γενίκευση!

Όσο για τα υπόλοιπα, ναι ρε παιδιά, από την αρχή το είπα, κ εγώ μαζί σας με τα χίλια, αλλά πολύ χρόνο δε σπαταλάμε για να τα λέμε μεταξύ μας, που ούτως ή άλλως συμφωνούμε; Μόνοι μας τα λέμε, μόνοι μας τ'ακούμε. Δεν είναι δα κ εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας το φόρουμ αυτό! (αν κ μια μέρα, νιαχ νιαχ νιαχ νιαχ, πιγκουίνοι παντού! :-D)

Τέλος πάντων, επειδή σε όλους αρέσει (ελπίζω) να κάνουν πράξη αυτό που λένε, θα μου επιτρέψετε να αποσυρθώ από τη κουβέντα, γιατί αλλιώς άλλα λέω κ άλλα κάνω!

Keep walking!

ΥΓ: ZX Spectrum, Z80 μP κ τα μυαλά στα κάγκελα!

Καλέ μου φίλε κάνει καλό να τα λέμε και μεταξύ μας, νιώθουμε ότι είμαστε ομάδα ανθρώπων, δηλ. παρέα και αυτό μας δίνει περισσότερη όρεξη και δύναμη (εντάξει τουλάχιστον σε μένα) από ένα μια τεχνικά άρτια ομάδα που περιορίζεται όμως μόνο στα τεχνικά θέματα.

-------

alea jacta est!

marlene]

alfisti]Να ένας λόγος πού με "χάλασε" (λέμε τώρα!!!) πού έλειπα.

Τι έχετε γράψει ρε παιδιά!!!!!

Τρομερό.

Τι να προτογράψω τώρα.

Προσπερνάω τον φίλτατο Κιούμπρικ καί ...

marlene, έχω αυτοκίνητο (το χρησιμοποιώ μόνο στις καλοκαιρινές διακοπές πλέον -λόγω σκύλων καί παπαγάλου), μοτοσυκλέτα γιατί είναι έρωτας, παπί γιά κοντινές γρήγορες μετακινήσεις.

Τούς τελευταίους μήνες κυκλοφορώ με ποδήλατο.
Είχα να κάνω ποδήλατο σχεδόν 20 χρόνια καί ξαφνικά προέκυψε. Ετσι, χωρίς λόγο.
Πάω στην δουλειά μου, γυρίζω, καί στην Αρκίτσα το τάραξα. Πάνω από 10 χιλιομετράκια την ημέρα, δίπλα στην θάλασσα ή πάνω στο βουνό.
Δεν το αλλάζω.
Η Αθήνα απλά... δεν έχει μέρος να το ευχαριστηθείς.
Εχω βρεί βέβαια μία καλή διαδρομίτσα, ευχάριστη καί χωρίς αυτοκίνητα καί την κάνω καθημερινά γιά να μην χάνουμε καί την φόρμα μας.
Καί εδώ οφείλω να πω, πώς παραδόξως (!) όλοι οί οδηγοί, με το ποδήλατο σε υπολογίζουν πολύ περισσότερο από ότι με άλλο δίτροχο. Ισως επειδή όλοι έχουν περάσει από αυτό.

Ξεκίνα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Kαλά τα λες.. και μιας περί ( και) ποδηλάτου ο λόγος μπες εδώ να διαβάσεις χώσιμο να το χαρείς.
Διαβάστε όλοι γιατί ο τύπος τα χώνει μια χαρά, κάτι που θα έπρεπε να κάνουμε και οι υπόλοιποι μου φαίνεται..

http://www.podilates.gr/node/2064

Υ.Γ Για να μην νομίζετε ότι μόνο οι λινουξάδες έχουν λίστες αλληλογραφίας...! ;)

καί κοίτα καί κάτι καλό

http://www.viamichelin.co.uk/viamichelin/gbr/tpl/hme/MaHomePage.htm?ck=OK

βάζεις αφετηρία, προορισμό καί σού βγάζει την κοντινότερη διαδρομή, την οικονομικότερη, την γρηγορότερη κλπ.

το τσέκαρα σε αρκετές. είναι πολύ σωστό.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Παιδιά είμαι νέος στο linux έχω βάλει το ubuntu 9.04 και χρειάζωμαι ένα πρόγραμμα να μετατρέπει από avi σε dvd και αν είναι δυνατόν να βάζει και υποτίτλους (κάτι όπως το convert x to dvd). Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

ellhnac]

Παιδιά είμαι νέος στο linux έχω βάλει το ubuntu 9.04 και χρειάζωμαι ένα πρόγραμμα να μετατρέπει από avi σε dvd και αν είναι δυνατόν να βάζει και υποτίτλους (κάτι όπως το convert x to dvd). Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Πολύ καλά προγράμματα για αυτήν τη δουλειά είναι τα Devede και ManDVD, τα οποία μπορείς να τα εγκαταστήσεις από το Synaptic ή το Add/Remove Programs. Έχω δουλέψει λίγο με το Devede.Στην κύρια οθόνη θα δεις δυο μικρά πλαίσια. Αριστερά μπορείς να προσθέτεις τίτλους (titles) στο DVD (π.χ. αν θες να γράψεις μια σειρά με αρκετά επεισόδια ή σε μια ταινία να τη σπάσεις σε ενότητες). Για κάθε τίτλο προσθέτεις δεξιά το αρχείο βίντεο στο οποίο μπορείς να ρυθμίσεις ό,τι θέλεις. Επιλέγεις congigure ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς τι λέει, και έχει επιλογές για το bitrate του ήχου και του βίντεο (ορίζεις έτσι την ποιότητα), ανάλυση εικόνας, aspect ratio κ.λ.π. Αυτές οι επιλογές είναι χαμηλά στο παράθυρο που θα ανοίξει. Κάπου στο κέντρο υπάρχει και η επιλογή για τους υπότιτλους με αντίστοιχο πλήκτρο. Το πατάς και εμφανίζεται ένα παραθυράκι όπου έχει browse επιλογή για να διαλέξεις το αρχείο των υποτίτλων, μετά επιλέγεις τη γλώσσα τους και τέλος την κωδικοποίησή τους. Φρόντισε να επιλέξεις ISO-8859-7 για τους ελληνικούς υπότιτλους. Η εφαρμογή έχει και άλλες επιλογές όπως τη δυνατότητα παραμετροποίησης του κεντρικού μενού στο DVD και τέτοια. Δες αυτό που είναι ένας on-line οδηγός χρήσης.

************************

www.postokano.gr

εγω χρησιμοποιω το ιδιο το convertx με wine.πρεπει να ειναι σειρα 2..... και οχι 3.... να αλαξεις την γραματσειρα υποτιτλων απο tahoma σε καπια συμβατη πχ deja vu sans mono.το προτζεκτ αποθηκευεται σε ενα φακελο convertx2dvd που δημιουργει τοπρογραμα και μετα το γραφεις σε dvd με το k3b

 

Δεν το έχω δουλέψει το convert x to dvd αλλά πιστεύω θα έχεις καλύτερη απόδοση με το devede από ότι να τρέχεις το convert x to dvd με wine. Όποιος έχει άποψη για το θέμα να μας δώσει τα φώτα του παρακαλώ...

************************

www.postokano.gr

εχω αποψη.ειναι πολυ πιο γρηγορο και τα dvd παιζουν παντα. αφου το wine μας δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε το καλιτερο προγραμμα των win γιατι να μη το κανουμε;

dimbits]

εχω αποψη.ειναι πολυ πιο γρηγορο και τα dvd παιζουν παντα. αφου το wine μας δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε το καλιτερο προγραμμα των win γιατι να μη το κανουμε;

 

έχω άποψη καί διαφωνώ  .

κάποτε -στις αρχές- χρησιμοποιούσα κι εγώ το convertx.

μέχρι πού αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το devede.

πρώτον μετατρέπει τα πάντα, μέχρι και τα real, καί από χρόνο δεν έχει διαφορά -μεγάλη έστω.

με τις γραμματοσειρές κανένα πρόβλημα, μπορείς να μειώσεις όσο θες την ποιότητα τού εξερχόμενου αρχείου κλπ.

μόλις εξικοιωθελι κάποιος είναι ότι καλύτερο.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Βασικά είδα ότι θέλει serial και τα σχετικά και ξενέρωσα οπότε μάλλον ούτε δοκιμή θα κάνω. Απ'ότι βλέπω ο alfisti επιβεβαιώνει αυτό που υποπτευόμουνα, ότι δηλαδή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο χρόνο. Απλά δεν τα έχω συγκρίνει για να έχω άποψη οπότε θα το δοκίμαζα, αν δεν ήθελε keys. Γενικά είμαι υπέρ της χρήσης εφαρμογών για λίνουξ ή ανεξαρτήτου διανομής και όχι εφαρμογών windows μέσω wine. Ο καθένας βέβαια διαλέγει αυτό που του ταιριάζει.

************************

www.postokano.gr

κι εγω δεν επιμενω γιατι εχω να χρησιμοποιησω το devede 2 χρονια τουλαχιστον. φανταζομαι θα εχει αναβαθμιστει απο τοτε που περιμενες 4 ωρες και στο τελος επαιρνες ενα δισκο που δεν επαιζε. αλλωστε ολοι οι φιλοι μου εβαλαν double play και δεν χρειαζεται πια να τους γραφω τα λοστ και τα πρισον μπρεηκ οποτε δεν χρησιμοποιω τιποτε.

Κι εγώ τελευταία χρησιμοποίησα το Devede για να γράψω σε DVD επεισόδια Πρισον Μπρεϊκ για τη μάνα μου αλλιώς δε μου τυχαίνει συχνά να το χρειαστώ. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήταν πριν 2 χρόνια αλλά τώρα πάντως είναι πολύ καλό και όσο το χρησιμοποίησα δούλεψε.

************************

www.postokano.gr