Mic dead as...dead!

McPh1st0 | Δευ, 03/31/2008 - 12:47 | 8' | 34

Χαιρετώ!

Νέος στο forum και στο linux γενικά (be gentle :) )...

Είμαι σε 8.04 Hardy beta (i386) με μία ASUS P5B Deluxe WiFi και το μικρόφωνο δε λέει να δώσει σημεία ζωής. Η ASUS φοράει ADI AD1988B 8-channel High Definition Audio CODEC.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα εδώ και μία εβδομάδα περίπου, έχω οργώσει το internet, αλλά δε βρήκα καμία λύση...

Με ενδιαφέρει κυρίως να δουλέψει το Skype. Nα αναφέρω πως στην αναπαραγωγή δεν έχω κανένα πρόβλημα.

lspci -v

mcph1st0@mcph1st0-desktop:~$ lspci -v
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82P965/G965 Memory Controller Hub (rev 02)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ea
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Capabilities: <access denied>

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82P965/G965 PCI Express Root Port (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Bus: primary=00, secondary=01, subordinate=01, sec-latency=0
I/O behind bridge: 0000b000-0000bfff
Memory behind bridge: f8800000-fe8fffff
Prefetchable memory behind bridge: 00000000bfe00000-00000000dfdfffff
Capabilities: <access denied>

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 02)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 22
Memory at febf8000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: <access denied>

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Bus: primary=00, secondary=03, subordinate=03, sec-latency=0
Prefetchable memory behind bridge: 00000000dfe00000-00000000dfefffff
Capabilities: <access denied>

00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Bus: primary=00, secondary=02, subordinate=02, sec-latency=0
I/O behind bridge: 0000c000-0000cfff
Memory behind bridge: fe900000-fe9fffff
Capabilities: <access denied>

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 18
I/O ports at d880 [size=32]

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 19
I/O ports at dc00 [size=32]

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 20
I/O ports at e000 [size=32]

00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation Unknown device 2833 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 16
I/O ports at e080 [size=32]

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02) (prog-if 20 [EHCI])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 18
Memory at febff400 (32-bit, non-prefetchable) [size=1K]
Capabilities: <access denied>

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev f2) (prog-if 01 [Subtractive decode])
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Bus: primary=00, secondary=04, subordinate=04, sec-latency=32
Memory behind bridge: fea00000-feafffff
Capabilities: <access denied>

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HB/HR (ICH8/R) LPC Interface Controller (rev 02)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, medium devsel, latency 0
Capabilities: <access denied>

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HR/HO/HH (ICH8R/DO/DH) 6 port SATA AHCI Controller (rev 02) (prog-if 01 [AHCI 1.0])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 0, IRQ 220
I/O ports at ec00 [size=8]
I/O ports at e880 [size=4]
I/O ports at e800 [size=8]
I/O ports at e480 [size=4]
I/O ports at e400 [size=32]
Memory at febff800 (32-bit, non-prefetchable) [size=2K]
Capabilities: <access denied>

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 02)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 81ec
Flags: medium devsel, IRQ 15
Memory at 88000000 (32-bit, non-prefetchable) [disabled] [size=256]
I/O ports at 0400 [size=32]

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8800 GT (rev a2) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: nVidia Corporation Unknown device 053c
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16
Memory at fd000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
Memory at fa000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=32M]
I/O ports at bc00 [size=128]
[virtual] Expansion ROM at fe8e0000 [disabled] [size=128K]
Capabilities: <access denied>

02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 12)
Subsystem: SysKonnect Unknown device 4340
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 219
Memory at fe9fc000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
I/O ports at c800 [size=256]
Expansion ROM at fe9c0000 [disabled] [size=128K]
Capabilities: <access denied>

04:03.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB22/A IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link) (prog-if 10 [OHCI])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. P5W DH Deluxe Motherboard
Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 21
Memory at feaff800 (32-bit, non-prefetchable) [size=2K]
Memory at feaf8000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: <access denied>

...και alsamixer

Αν θέλετε και άλλα στοιχεία πείτε μου.

Heeeeelp!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλώς ήρθες στην παρέα μας :-)

Όπως είσαι στο alsamixer στο capture πήγαινε με τα βελάκια στο mic που θέλεις (front ή το διπλανό) και μετά πάτα space για να ενεργοποιηθεί το capture (όπως φαίνεται με κόκκινο "CAPTUR" στα 3 παρακάτω).

Δοκίμασα κάθε δυνατό συνδυασμό (ακόμα και line in) αλλά δε γίνεται τίποτα...
Μήπως χρειάζεται διαφορετικός driver?

Να μην ρωτήσω αν έχεις τσεκάρει 800 φορές ότι έχεις βάλει το βύσμα στη σωστή τρύπα και παρόλαυτά δοκίμασες κι άλλες τρύπες χωρίς αποτέλεσμα...

...just to make sure :-)

Βρήκα και κάτι οδηγίες για το feisty από τα ubuntuforums
αφορούν ρυθμίσεις για μικρόφωνο και skype και κάποιοι τύποι έχουν τη δική σου mobo
Ρίξε μια ματιά:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=504919

Τα δοκίμασα όλα τα βύσματα. Επειδή έχω και 2η κάρτα (X-Fi Extreme Music), την έβγαλα και αυτή ώστε να είναι μόνη της η onboard, αλλά και πάλι χωρίς αποτελέσματα.
Το link που έδωσες το έχω δει ήδη...και αυτό τζίφος.
Μήπως το γεγονός ότι έκανα την εγκατάσταση του Hardy έχοντας και τις 2 κάρτες μέσα (X-Fi & onbοard)να παίζει κάποιο ρόλο;
Επίσης στο site της ASUS υπάρχει ένας driver γοα linux αλλά είναι 2ετίας και δεν τολμώ...

Thanks που ασχολείσαι btw!!!

Mήπως κάνει κάποιο conflict η onboard κάρτα και η άλλη η κάρτα που έχεις ;;; Ρίξε και μια ματιά στο ποστ μήπως καταφέρεις κάτι.

http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux

-------------------

Η ΔΕΗ σας εύχεται Καλές Διακοπές !!!!

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα ενημερώσω (είμαι σε Windows τώρα)...

Thank you!

Kάθησα χθες και τα πέρασα όλα από την αρχή (άλλο ένα χαμένο δίωρο...:() - αυτή τη φορά με την onboard μόνο.
Το αποτέλεσμα το ίδιο.
Όταν κάνω το test call από το Skype τότε από το μικρόφωνο ακούγεται ένας θόρυβος (συνεχής, σαν παράσιτο), που σημαίνει πως το μικρόφωνο δεν είναι εντελώς νεκρό. Κάτι είναι και αυτό...:)

ωπ! μου είχε συμβεί και εμένα να ακούω θόρυβο. Τελικά έτρεξα το alsamixer και πήγα αριστερά στους διακόπτες, έπαιξα με αυτούς (νομίζω IEC κάτι λεγόταν) και δούλεψε. Δες αν έχεις κάτι σαν το IEC958 ή κάτι παρόμοιο.

Το δοκίμασα και αυτό. Απ' ότι ξέρω όμως αυτά είναι για ψηφιακή έξοδο (S/PDIF)...

Έχω κολήσει τώρα. Δεν έχει βρεθεί ακόμα μηχάνημα που να μας κάνει ότι θέλει και μάλιστα με τέτοιο τρόπο!!
Να οργανωθούμε:
Ερωτήσεις:
1. Το mic δουλεύει σε windows ?? (ν'αποκλείσουμε την πιθανότητα να είναι χαλασμένο ή να'χει μπει σε λάθος τρύπα)
2. Σε linux το δοκίμασες αν παίζει με άλλο software πχ rec (να δούμε αν έχει γενικό πρόβλημα ή είναι του skype)
Ρυθμίσεις:
Πρέπει να τσεκάρουμε 2 πραγματάκια είτε από το alsamixer είτε από το γραφικό mixer που έχει η διανομή σου (αυτό πιθανόν να βγαίνει με κάποιο κλικ στο εικονίδιο που ρυθμίζει τον ήχο στην taskbar).
Για την συγκεκριμένη είσοδος του μικροφώνου (πρέπει να έχει πάνω από μια η κάρτα σου) - αν δεν ξέρουμε ποιά είναι, δεν πειράζει, δοκιμάζουμε μια τη, μια μια την άλλη (πχ πρώτα το front mic και μετά το mic) :
1. Να είναι CAPTURED (από το alsamixer με space κάνει toggle)
2. Να μην είναι MUTED (από το alsamixer με "m" κάνει toggle)

Αν δεν σου είναι κόπος postαρε ένα ακόμα screenshot του alsamixer που να τα δείχνει όλα (ALL)

McPh1st0]

Το δοκίμασα και αυτό. Απ' ότι ξέρω όμως αυτά είναι για ψηφιακή έξοδο (S/PDIF)...

Σωστά, αλλά σε εμένα θυμάμαι έπρεπε να παίξω με τέτοιους διακόπτες για να ακούσω ήχο.

luckyb]

Έχω κολήσει τώρα. Δεν έχει βρεθεί ακόμα μηχάνημα που να μας κάνει ότι θέλει και μάλιστα με τέτοιο τρόπο!!

LOL! Και εγώ γι'αυτό έχω σαλτάρει...

luckyb]Να οργανωθούμε:
Ερωτήσεις:
1. Το mic δουλεύει σε windows ?? (ν'αποκλείσουμε την πιθανότητα να είναι χαλασμένο ή να'χει μπει σε λάθος τρύπα)
2. Σε linux το δοκίμασες αν παίζει με άλλο software πχ rec (να δούμε αν έχει γενικό πρόβλημα ή είναι του skype)
Ρυθμίσεις:
Πρέπει να τσεκάρουμε 2 πραγματάκια είτε από το alsamixer είτε από το γραφικό mixer που έχει η διανομή σου (αυτό πιθανόν να βγαίνει με κάποιο κλικ στο εικονίδιο που ρυθμίζει τον ήχο στην taskbar).
Για την συγκεκριμένη είσοδος του μικροφώνου (πρέπει να έχει πάνω από μια η κάρτα σου) - αν δεν ξέρουμε ποιά είναι, δεν πειράζει, δοκιμάζουμε μια τη, μια μια την άλλη (πχ πρώτα το front mic και μετά το mic) :
1. Να είναι CAPTURED (από το alsamixer με space κάνει toggle)
2. Να μην είναι MUTED (από το alsamixer με "m" κάνει toggle)

Αν δεν σου είναι κόπος postαρε ένα ακόμα screenshot του alsamixer που να τα δείχνει όλα (ALL)

Το mic σε Windows δουλεύει κανονικά.

Δοκκίμασα και το sound recorder στο Hardy, χωρίς αποτέλεσμα πάλι.

Είμαι 99.9% σίγουρος πως είναι όλα σωστά από πλευράς ρυθμίσεων. Μόνο που δε δοκίμασα το front mic (δεν είναι συνδεδεμένο ούτως ή άλλως)...λες να...;;;

Screens θα postάρω αργότερα...βλέπεις είμαι πάλι σε Vi$ta για να μιλήσω με το Skype (τέτοιο σπάσιμο μου προκαλεί το mic...:( :( :( )

Ορίστε και τα SS (είναι από το All, απλά το "έσπασα" σε 3 μέρη):

Χθες κάθισα και επιβεβαίωσα τη λειτουργία του mic σε Windows, όπως επίσης και κάθε δυνατό συνδυασμό σε Hardy (χωρίς βέβαια αποτέλεσμα).

Μήπως, λέω εγώ τώρα, φταίει η beta έκδοση του ubuntu και το hardware σου είναι μιά χαρά? Μήπως υπάρχει κανένα bug? :?

Τι να σου πω...
Και παλαιότερα είχα δοκιμάσει την 7.04 (stable) και πάλι δεν τα είχα καταφέρει με το mic...
Μία άλλη λύση ( ; ) βέβαια είναι να βάλω την x64 Hardy και να δοκιμάσω με την X-Fi...αλλά μάλλον θα καταλήξει σε τριπλό Βατερλό (beta Hardy & beta X-Fi driver & ...είναι Creative...πως να το κάνουμε...) :)

Ίσως...
Αλλά δεν μπορώ γενικά να ηχογραφήσω, όχι μόνο στο Skype...:(

Μια μικρή διευκρίνηση:
το "ΜΜ" σημαίνει ότι το κανάλι είναι "muted"
το "CAPTUR" σημαίνει ότι από εκείνο το κανάλι παίρνει είσοδο για ηχογράφηση.

1. Έχεις 2 εισόδους μικροφώνου. Στα κατωτέρω δοκίμασε τα με όλους τους συνδυασμούς κι επίσης δοκίμασε να βάλεις το μικρόφωνο και στην άλλη είσοδο.
2. κάνε unmute (με 'm') στο 1ο SS το "FRONT MI" (να δούμε αν ακούς το μικρόφωνο από τ'ακουστικά-ηχεία)
3. στο 2ο SS βάλε "CAPTURE" (με space-bar) το Mic
4. αν δεν δουλέψει μέχρι τώρα παίξε με το 3ο SS στα "input so" μπας κι έχει επιλογή για άλλο mic
5. Αν και πάλι δεν δουλεύει τοποθέτησε το μικρόφωνο ευλαβικά στο πάτωμα (πλακάκι κατά προτίμηση) πάρε μια βαριοπούλα, ύψωσέ την σε απόσταση 1,2m από την προτοποθετημένη συσκευή ηχογράφησης και κατέβασέ την με F=8,23N προς την βαρυτική διεύθυνση. Επανέλαβε όσες φορές χρειαστεί για το επιθυμητό αποτέλεσμα και postaρε screenshot της κατάστασης για να θεωρήσουμε το Thread [λυμμένο]

Φίλε μου, δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα δε δουλεύει. Πέρασα και τον ALSA driver πάλι σωρίς αποτέλεσμα.
Το mic που λες στο 3. δε μπορώ να το βάλω στο capture γιατί κανονικά εμφανίζεται στο tab Playback (εγώ postαρα SS από το tab ALL).

Όσο για την τελευταία πρόταση...την έχω σκεφτεί πολλάκις...:hehe:

Έχω σπαστεί άσχημα με το μικρόφωνο...
Μου φαίνεται θα δοκιμάσω και μία φορά τo x64 Hardy (βλέπεις η Creative έβγαλε beta driver μόνο x64...) - αν δε πιάσει και αυτό τουλάχιστον το λειτουργικό θα βλέπει όλη τη μνήμη (αφού θα μείνω χωρίς mic ούτως ή άλλως).
Είχα δοκιμάσει πριν 1-2 μήνες και την 7.10 αλλά δεν έβλεπε σωστά την VGA (8800GT)...
Κάτι άλλο: αν δοκιμάσω την x64 έκδοση θα απενεργοποιήσω την onboard από το bios και θα αφήσω μόνο την X-Fi. Αν τελικά δε καταφέρω να περάσω τον driver (γιατί απ' ότι βλέπω στο net δε θα είμαι και ο πρώτος...:) ) και αποφασίσω να έχω την onboard θα την δει αυτόματα με το που θα την ενεργοποιήσω πάλι από το bios ή έχει άλλες διαδικασίες; (να μπορώ να ακούω από κάπου μουσική, έστω και από την onboard...)

χαχα
Δεν δουλεύει ούτε το δικό μου μικρόφωνο τώρα

χαχχαχαχααααχχχχααα
! ! !

τόσες μέρες το'παιζα ξερόλας με τις ρυθμίσεις χωρίς να τσεκάρω αν δουλεύει σε'μένα !!

...Το ξανάφτιαξα
Ένα από τα κάτωθι έκανε δουλειά (δεν είμαι σίγουρος ποιό) - ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ REBOOT

#dpkg-reconfigure alsa-base

#apt-get remove alsa-base
#apt-get install alsa-base
ως root

Υπ'οψη ότι το krec δεν ηχογραφεί αλλά σε skype μιλάω κανονικά

Πρέπει να κατεβάσω το alsa-base;

Δε κατάλαβα, τι ακριβώς πρέπει να κάνω;  Το krec τι σχέση έχει;

(LOL, σε κόλλησα εγώ με το mic...)

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

ALSA= Advanced Linux Sound Architecture
Το alsa-base το'χεις σίγουρα εγκατεστημένο κι έχει να κάνει με configuration files για τους ALSA drivers.

Η πρώτη εντολή εξηγεί μόνη της τι κάνει (reconfigure !!)
δηλαδή δίνεις

 sudo dpkg-reconfigure alsa-base 

και κάνεις REBOOT

Με τις επόμενες δυο στην ουσία απεγκαθιστάς και επαναεγκαθιστάς το alsa-base:

 #apt-get remove alsa-base
#apt-get install alsa-base

και κάνεις REBOOT.

Εύχομαι να είναι κάτι τόσο απλό και για σένα

Έκανα αυτά που πρότεινες και κάτι πάει να γίνει...!
Ακούω τη φωνή μου (από το Skype, όχι όμως και από το Sound Recorder) με χαμηλή ένταση μέσα σε έντονα παράσιτα. Είναι ένα επίτευγμα και αυτό...:)
Το configuration το βλέπετε παρακάτω. Λίγο παράξενο αλλά μόνο έτσι χαζοδούλεψε το mic στο Skype...

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα δοκιμάσω και το mic συνδεδενο στην είσοδο του Front Panel Audio της μητρικής.
Stay tuned...
Thanx so far!!!!!!!!!!!!!!

Δοκίμασα και το front mic αλλά τζίφος...

Αυτό ήταν, το παρατάω...

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!!!!!

Απογοήτευση :-(

Αν σου 'χει μείνει λίγη δύναμη μπορείς για την τιμή των όπλων να τρέξεις:

sudo alsaconf

κι επίσης να δοκιμάσεις να μπουτάρεις με μια live διανομή (πχ PClinuxOS ή Sidux από τα DVD του περοδικού).
Μπορεί όντως να είναι bug του Ubuntu (το'πες mitsara, να πω ότι δεν το'πες)

Στο alsaconf μου βγάζει command not found...

Ελπίζω και εγώ το πρόβλημα του ήχου να οφείλεται στο ότι είναι beta ακόμα...εξάλλου δεν έχουν μείνει πολλές ημέρες για το official release...

Όντως, σκόπιμα δεν υπάρχει το alsaconf στο ubuntu:
https://bugs.launchpad.net/alsa-utils/+bug/29597

Τι να πω?
στέρεψα από ιδέες :-(
anybody ???

luckyb, στο link που έδωσες μπορεί να υπάρχει η λύση αν εγκαταστήσει τα unofficial πακέτα για το Ubuntu. Σ'αυτά υπάρχει το alsaconf. Βέβαια πρέπει κανείς να γνωρίζει ότι μια τέτοια κίνηση μπορεί να είναι καταστροφική (εντάξει, υπερβολή, μπορεί όμως να δημιουγήσει πολύ σοβαρά προβλήματα) αν κάτι πάει λάθος. 'Ορεξη να έχει κανείς για περιπέτειες...Α, και φυσικά αν υπάχουν για την έκδοση του Ubuntu που τρέχει ο φίλος.

Καταρχήν ευχαριστώ που ασχολείστε ακόμα! Respect!
Tώρα...
στον οδηγό που υπάρχει ακολουθώ ακριβώς αυτά που προτείνονται στο 1ο post ή μπορώ αντί του alsa-utils_1.0.11.orig.tar.gz να κατεβάζω κάποιο άλλο (πιο πρόσφατο) πακέτο (π.χ. alsa-utils_1.0.11-3bpo1_i386.deb 10-Jun-2006) από εδώ.

Όπως προτείνει και ο τύπος εκεί βάλε την ίδια version μ'αυτή που χρησιμοποιεί η διανομή σου