Αλλαγή driver γραφικών στον Xserver

gerstavros | Δευ, 09/01/2014 - 15:54 | 2' | 1

Έχω ένα κινέζικο laptop με intel atom και intel gma 3600 που στην ουσία ειναι PowerVR.
Τα γραφικά λειτουργούν μόνο με vesa απ' ό,τι κατάλαβα.
Έβαλα Ubuntu 10.10 netbook edition που ταν η μονη εκδοση που bootαρε σωστά, κι αναβάθμισα σταδιακά σε 11.04, 11.10, 12.04 LTS.
Όλα καλά μέχρι που στη 12.04 εβγαλε εναν Cedar Trail DKMS driver και τον ενεργοποίησα. Από τότε μετά το reboot δεν υπάρχει εικόνα.
Υποθέτω ο DKMS driver μπήκε στον τελευταίο kernel οπότε πήγα να κάνω boot με τον προηγούμενο kernel. Εκεί, μου βγάζει το μενού αποτυχίας Xserver, οπου η μονη επιλογή που λειτουργεί ειναι η εκκίνηση του Xserver σε failsafe. Στο Xorg.conf.failsafe είδα πως ειχε driver τον vesa.
Μετονόμασα το xorg.conf.failsafe σε xorg.conf, έκανα reboot αλλά το αρχείο xorg.conf δε φαίνεται να διαβάζεται απ τον Xserver.
Το ερώτημά μου είναι, πώς θέτω στον Xserver πλέον ως driver το vesa; Παλιά που χαμε το xorg.conf καλά ήταν τα πράγματα, πλέον δε βγάζω καμιά άκρη παρόλο που ψαξα πολύ

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κανε επανεκκινηση, και δοκιμασε να προσθεσεις την παραμετρο xforcevesa

Αν δεν γνωριζεις πως να το κανεις, δες εδω https://wiki.ubuntu.com/Kernel/KernelBootParameters