backup to iso

slackware | Τετ, 08/06/2014 - 14:59 | 1' | 7

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

 

Ξερεί κανείς αν μπορώ να παρώ όλο το λειτουργικό σύστημα backup σε ένα iso?

Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό ....

την dd if=<disk> of=/folder/name.iso την απορίπτω καθώς δεν μπορώ μετα να ανοίξω το αρχείο για να πάρω αρχεία τα οποία να χρειάζομαι.

 

Ευχαριστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

http://linuxinsider.gr/forum/9211/antigrafa-efedreias-backup-skliroy-diskoy-me-clonezilla

Φρεσκος οδηγος χρησης του clonezilla. Το εχω χρησιμοποιησει για κλωνοποιηση λειτουργικων και για linux αλλα και για παραθυρα. Γρηγορο, απλο και αξιοπιστο!

Φίλε slackware, στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει το partimage, αλλά ήταν για ext3. Μου έκανε τέλεια δουλειά.... Μπορώ να σου στείλω και τον οδηγό που είχα γράψει παλιά για το ubuntu. Δεν ξέρω αν τώρα παίζει σε ext4 ...μπορεί να ή νεα έκδοσή του να το κάνει ...

Αν το κάνει, θα σου στείλω τον οδηγό σε doc... Έχει λίγη διαδικασία η όλη δουλεια, αλλά μου έκανε άψογη δουλειά ...

slackware]

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Ξερεί κανείς αν μπορώ να παρώ όλο το λειτουργικό σύστημα backup σε ένα iso?

Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό ....

την dd if=<disk> of=/folder/name.iso την απορίπτω καθώς δεν μπορώ μετα να ανοίξω το αρχείο για να πάρω αρχεία τα οποία να χρειάζομαι.

Ευχαριστώ

Αν θες backup σε επίπεδο δίσκου, το clonezilla είναι η λύση. Επίσης, υπάρχει και το Mondo Rescue.

Αν θες να μπορείς να βλέπεις τα αρχεία όμως, το clonezilla δεν νομίζω ότι σου κάνει. Αντίθετα με το rsync σε έναν εξωτερικό δίσκο εχεις αυτή τη δυνατότητα αλλά δεν έχεις restore restore.

Νομίζω το πιο απλό είναι να γράψεις με dd όλο το σύστημα σε έναν πανομοιότυπο δίσκο και να τον έχεις να κάθεται δίπλα. Μόλις χρειάζεσαι κάτι, τον συνδέεις και παίρνεις το ζητούμενο αρχείο. Παράλληλα, αν σκάσει κάτι στον πραγματικό δίσκο έχεις το backup είτε για restore με dd είτε για απευθείας χρήση...

Καλημερα το clonezilla το εχω δοκιμασει και δεν μου κανει.(Τουλαχιστονς για την δουλεια που θελω να κανω)

 

Δεν θελω λυση μονο για linux, αλλα για οποιοδηποτε λειτουργικό σύστημα.

Βρήκα το isomaster και μάλλον με αυτο θα κάνω δουλεία αλλα προς το παρον το δοκιμαζω ακόμα

Η λυση στο προβλημα μου ερχεται με το genisofs/mkisofs με το οποιο μπορω να παρω ολο το / σε ενα iso.

 

Το επομενο ειναι κατα πόσο αυτο το iso θα ειναι bootable αν το γραψω σε ενα DVD.