Το Eclipse μου έσβησε όλο το φάκελο "Desktop"

tom1972 | Σάβ, 07/12/2014 - 13:30 | 2' | 12

Με λίγα λόγια ....

Έκανα ένα νέο project με το Eclipse ...

Το δημιούργησα στo desktop ! Αντί να μου δημιουργήσει ένα νέο φάκελο με το όνομα του project, μου πέταξε εκεί τους 2 φακέλους του project χύμα ....

Βλέποντας ότι δε λειτουργεί έτσι όπως περίμενα, γύρισα πίσω για να σβήσω το project από το Eclipse, και να ξαναπροσπαθήσω να φτιάξω φάκελο στο desktop ώστε να μπουν τα αρχεία του project εκεί !

Στο σβήσιμο μου είπε να σβήσω και τα αρχεία από εκεί ? (ενοούσε εκεί που ήταν το project, δηλ στο desktop).

Του είπα ναι, και μου έσβησε συνοπτικά όλη την επιφάνεια, με τα μαλιά της κεφαλής μου ....

Σε επανεκίννηση μου εμφάνισε στο desktop, τα αρχεία του home (χωρίς φάκελο desktop) ...

ΒΟΗΘΕΙΑ ... !!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ίσως να σε βοηθήσει αυτό αν θες να επαναφέρεις το project σου.

 

http://stackoverflow.com/questions/712505/help-recover-eclipse-file

 

Γενικά, δοκίμασε να επαναφέρεις τα αρχεία σου με τα προγραμματάκια που αναφέρονται συχνά - πυκνά εδώ. Δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό το πρόβλημα πάντως, αλλά το eclipse έχει ως default path το /home/user/workspace που ίσως να ήταν καλή ιδέα να κρατούσες. Αυτά...

Υπάρχει μία πιθανότητα το testdisk ή το photorec να μπορέσουν να ανακτήσουν τα σβησμένα αρχεία.
 

Το photorec, μου ανέκτησε τα μαλιά της κεφαλής του ...

250 φακέλους, χύμα τα πάντα, με "κωδικά" ονόματα, χωρίς ελπίδα να έχω τα βίντεο που είχα κατεβάσει, με χίλια δυο...

1. Συμπέρασμα, μια δοκιμή με το eclipse, ποτέ άλλοτε με το eclipse ... Ξανά netbeans ...

2. Είμαι πολύ γκαντέμης ...

3. Δεν έχει 3 ... :(

tom1972]

Το photorec, μου ανέκτησε τα μαλιά της κεφαλής του ...

250 φακέλους, χύμα τα πάντα, με "κωδικά" ονόματα, χωρίς ελπίδα να έχω τα βίντεο που είχα κατεβάσει, με χίλια δυο...

1. Συμπέρασμα, μια δοκιμή με το eclipse, ποτέ άλλοτε με το eclipse ... Ξανά netbeans ...

2. Είμαι πολύ γκαντέμης ...

3. Δεν έχει 3 ... :(

Μην ανησυχείς, οι υπολογιστές είναι γκαντέμικες μηχανές. Δοκίμασε να ψάξεις στα "αλαμπουρνέζικα" που βρήκε το PhotoRec, μπας και βρεις ορισμένα από τα χαμένα αρχεία.

@Hellix

Που να φανταστώ ότι κάτι τόσο απλό, θα οδηγούσε σε αυτό το αποτέλεσμα ....

ώστε να κάνω backup ....

Σου προτείνω να κάνεις προγραμματισμό σε εικονικές μηχανές.

Επίσης ποτέ μην σώζεις σημαντικά αρχεία στην επιφάνεια εργασίας.

Μπορούν να σβηστούν εύκολα κατα λάθος.

Αν σε βολευεί να έχεις αρχεία στην επιφάνεια εργασίας να κάνεις συντομεύσεις.

Haris PC]

Σου προτείνω να κάνεις προγραμματισμό σε εικονικές μηχανές.

Επίσης ποτέ μην σώζεις σημαντικά αρχεία στην επιφάνεια εργασίας.

Μπορούν να σβηστούν εύκολα κατα λάθος.

Αν σε βολευεί να έχεις αρχεία στην επιφάνεια εργασίας να κάνεις συντομεύσεις.

Μπά, ο προγραμματισμός ποτέ δεν ήταν τόσο επικίνδυνος :) .

Αυτό που έχω να προτείνω εγώ είναι να χρησιμοποιείς έναν απλό κειμενογράφο για την συγγραφή του κώδικα (πχ Gedit ή Kate που υποστηρίζουν και syntax highlighting, για να κάνουν τον κώδικα πιο ευανάγνωστο/κατανοητό), και να κάνεις όλο το version control, κτλ, κτλ μέσω git. Τουλάχιστον, αυτό είναι που κάνω εγώ όταν προγραμματίζω και απλώς δουλεύει :).

Καλή τύχη,

Linuxlalala

Παίδες, δε φταίει ο προγραμματισμός ...

Κοιτάξτε ... Έφτιαχνα κάτι σε Java, αλλά με γραφικά ...

Το άσχημο είναι ότι όταν στο netbeans, ρίχνεις κάποια controls στη φόρμα, ο κώδικας που παράγεται από κάτω, δεν είναι editable ..

Αυτό δε με βολεύει γιατί θέλω να δίνω δικά μου ονόματα στα controls.

Είπα να δοκιμάσω και το eclipse αν κάνει το ίδιο με τα netbeans, και να το ιοθετήσω επίσημα...

Το Eclipse κάνει πολύ καλή δουλειά, όπως και το codeblocks (το οποίο το χρησιμοποιώ κατά κόρων ...)

1. Πρόβλημα 1, δεν μπορούσε να ανοίξει ένα υπάρχον project που το ίδιο είχε δημιουργήσει.

2. Πρόβλημα 2. Είπα να κάνω νέο project και να πετάξω εκεί μέσα τα source ... Το αποτέλεσμα, να δημιουρήσει χύμα το project εκεί που του είπα χωρίς να τοποθετήσει τα πάντα σε ένα φάκελο, όπως κάνουν ΟΛΑ τα προγράμματα που ξέρω !

Το αποτέλεσμα ήταν το παραπάνω ...

Το σοκ ήταν μεγάλο, και δεν πρόκειται να το ξανα χρησιμοποιήσω ποτέ !

Απερισκεψία η δική μου, αλλά το άκυρο που παίχτηκε από το πως το πρόγραμμα έπραξε ήταν ...άκυρο !

Εγώ και πάλι πιστεύω για προγραμματισμό (τουλάχιστον σε C.. ) μια χαρά είναι το Pluma....