[Λύθηκε] Δεν μπαίνω στο desktop !

tom1972 | Πέμ, 07/03/2014 - 03:23 | 2' | 110

Παιδιά έχω πρόβλημα !

Στο laptop έχω Linux Mint 16 KDE ...

Δεν μπορώ να μπω σε γραφικό περιβάλλον (desktop) ....

Με esc σταματάει στο μήνυμα :

stopping cpu interrupts balancing daemon [ΟΚ]

Όλα τα προηγούμενα μηνύματα που εφανίζει, τα εμφανίζει με [OK], αλλά 2 έχουν fail ...

Starting MDM Display Manager [fail]

Starting load fallback graphics devices [fail]

Από που δημιουργήθηκε το πρόβλημα ... Δεν ξέρω !!

2 υπόνοιες ...

1. Εγκατέστησα λόγω επαγγελματικών αναγκών το smart-notebook (σουίτα για linux).

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, διότι από terminal (ctl+alt+F1) τα απεγκατέστησα με --purge

2. Πάνω στην κούραση μου αντί να πατήσω "Τερματισμός", πάτησα "sleep" .. με esc το επανέφερα, αλλά μετά από reboot δεν έμπαινε ...

Αυτά είναι τα τελευταία πράγματα που έκανα ....

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? Ευχαριστώ ...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 

Εγκαταστάθηκε μια χαρά .... μου έδωσε και επιλογή ώστε να είναι προεπιλεγμένο desktop ...

Μέχρι εδώ καλά.

Αλλά με έβγαλε κανονικά στο kde που δεν μπαίνει σε gui ... (ίσως επειδή το rub έχει μόνο τα του kde - ισως λέω δεν ξέρω ....),

Φίλε μου, η παραπάνω φράση περιέχει δύο αλληλοαναιρούμενες προτάσεις: και kde και δεν μπαίνει σε gui δε γίνεται, μιας και το kde ΕΙΝΑΙ gui. Επίσης, το grub φορτώνει τον πυρήνα και ποσώς το απασχολεί τι γραφικό περιβάλλον έχεις ή θέλεις.

Από κονσόλα startx και τσουπ  στο gnome 3 ....ΔΕν εμφανίστηκε κανένα login  screen για να επιλέξω το περιβάλλον .....

Λογικό αυτό, γιατί το startx είναι σχεδιασμένο να ξεκινάει το default session του ήδη logged in (στην κονσόλα) χρήστη. Εγκαθιστώντας το gnome 3 όπως προανέφερες, το σύστημα το έκανε default desktop environment, γι' αυτό σε βγάζει εκεί.

Όπως και νά 'χει το πραγματικό μυστήριο είναι, ΓΙΑΤΙ δεν ξεκινάει ο εκάστοτε display manager (mdm, lightdm) ... πολύ περίεργο.

Κάτι τελευταίο: Το mint 16 που είχες, το είχες βάλει να σου ζητάει username και password, ή το είχες να μπαίνει "αυτόματα";

 

Πάντα αυτόματα login ....

Για το grub ξέρω ότι φορτώνει τον πυρήνα, αλλά φορτώνει με το μητρικό περιβάλλον ... αυτό εννοώ ... (από το μητρικό αυτό περιβάλλον που είναι το kde, απλά δεν μπορεί να φορτώσει άλλο περιβάλλον ....), κάτι ακόμη

όποτε εγκαθιστούσα άλλο περιβάλλον πάντα "χαλούσε" αυτό το αυτόματο login ....

Εδώ δε συνέβη αυτό το πράγμα ....

Τώρα η εγκατάσταση έγινε καθαρή .....

Πάντα αυτόματα login ....

Αυτό ίσως έχει να κάνει (κάνω μια τρελή υπόθεση εδώ βέβαια) με το ότι το sleep κατά κάποιο τρόπο "κλείδωσε" το KDE και δεν μπορούσε να σου ζητήσει password για να ξεκλειδώσει, οπότε δεν έτρεχε καθόλου... (βέβαια όπως σου είπα αυτό είναι μόνο μια θεωρία, δεν το έχω ξανασυναντήσει ποτέ).

Βασικά, αυτόματο login δε θα έβαζα ούτε σε τοστιέρα, πόσο μάλλον σε κομπιούτερ μου - αλλά αυτό είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων wink - οπότε και δεν ξέρω τα "εσωτερικά" του...

όποτε εγκαθιστούσα άλλο περιβάλλον πάντα "χαλούσε" αυτό το αυτόματο login ....

Νομίζω ότι υπάρχουν ρυθμίσεις για αυτόματο login σε κάθε περιβάλλον, απλά πρέπει να τις κάνεις χειροκίνητα.

Τώρα η εγκατάσταση έγινε καθαρή .....

Καλορίζικη!!! yes

@batcave1

Αγορίνα, δεν είναι ανάγκη να φωνάζεις (αυτό δείχνουν τα κεφαλαία) όταν γράφεις.
 

Hades]

@batcave1

Αγορίνα, δεν είναι ανάγκη να φωνάζεις (αυτό δείχνουν τα κεφαλαία) όταν γράφεις.
 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ LINUX MINT

Σας ευχαριστώ όλους δεόντως για τις ευχές και για την υπομονή σας ...

ΥΓ: Σε κάποια σημεία έκανα υστερίες σαν "εγκυμονούσα" :-) 

@batcave1

Καλά, δεν καταλαβαίνεις ότι τα κεφαλαία χτυπάνε άσχημα; Στο είχα ξαναπεί πριν λίγο καιρό και συμφώνησες. Και τώρα πάλι τα ίδια! Βλέπεις κανέναν άλλο να γράφει μόνο κεφαλαία εδώ γύρω;
 

tom1972]

Σας ευχαριστώ όλους δεόντως για τις ευχές και για την υπομονή σας ...

ΥΓ: Σε κάποια σημεία έκανα υστερίες σαν "εγκυμονούσα" :-) 

μπορει να κουραστεικαμε λιγο αλλα το καλο ειναι μεγαλο οτι θα ξαναμπενεισ με ανεσει στην επιφανεια εργασιασ