Βοήθεια με Puppy Linux Slacko 5.6

giannis33 | Τρί, 03/04/2014 - 00:36 | 1' | 4

Γειά σας παιδιά,με λένε Γιάννη και είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο του Linux.Θα ήθελα την βοήθειά σας αν γνωρίζετε στο παρακάτω πρόβλημα.Έχω στον παλιό υπολογιστή μου τη  διανομή Puppy Linux Slacko 5.6 και ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να κάνω shutdown τον υπολογιστή από το Μενού παρά μόνο από το τερματικό.Δεν ξέρω αν έχω κάνει καμιά ζημιά αλλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε αφού πρώτα ρύθμισα την ανάλυση της οθόνη μου,μέσω της επιλογής exit to prompt.

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ώστε να το επαναφέρω και να κάνω shutdown κανονικά από το Μενού;

Σας ευχαριστώ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γεια σου Γιαννη.

Πήγαινε στο home και εμφάνισε τα κρυφά αρχεια, (ctrl+h) και βρές ένα αρχείο με όνομα ".jwmrc" δεξι κλικ και άνοιγμα με το geany. Στην αναζήτηση γράψε "power"

το αποτέλεσμα θα ειναι κάτι τέτοιο

<Program label="Power-off computer" icon="mini-stop.xpm">exec wmpoweroff</Program>

αλλαξέτο σε

<Program label="Power-off computer" icon="mini-stop.xpm">exec poweroff</Program>

και "save"

ισως να χρειαστεί και ένα restart Xserver

 

Γεια σας φιλοι.Αντιμετωπισα και εγω το ιδιο προβλημα με το shutdown στο Slacko 5.6 (μετα απο κατι που εκανα) και λυθηκε οπως υπεδειξε ο φιλος Κωστας.Ομως εχω θεμα το οτι δεν μπορω να κανω reboot και restart τον X server και εξοδο στη γραμμη εντολων.Τι μπορω να κανω?
 

Λοιπον εχω νεα εψαξα και δεν μπορεσα να βρω λυση οποτε εκανα επανεγκατασταση και ολα δουλευουν μια χαρα.

γεια σου nupogodi. :)

δυστυχως δεν σε πρόλαβα, αλλα δεν πειράζει! Θα απαντήσω μήπως το χρειαστει κάποιος άλλος. Αν και απο την εκδοση 5.7 εχουν αλλάξει το shutdown manager, και έχουν διμηουργισει ενα εκτελέσιμο script.

Αντιμετωπισα και εγω το ιδιο προβλημα με το shutdown στο Slacko 5.6 (μετα απο κατι που εκανα)

συνηθως συμβαίνει όταν κάποιος προσπαθεί να βελτιώσει την ανάλυση στην οθόνη και δεν τα καταφερνει δοκιμάζοντας το proper ή το vesa,με αποτέλεσμα το λειτουργικο να μην σε ακούει... https://wiki.archlinux.org/index.php/xorg

ο Σωστότερος τρόπος ειναι να κατεβάσεις πρώτα το driver της καρτας γραφικών απο το puppy manager και επειτα να μπείς μεσα στην κονσολα του λειτουργικου σου, και να χρησιμοποιησεις το proper μέχρι το test Xorg να σου δίξει την ανάλυση και τον οδηγό της καρτας σου. Μετά κανεις ενα restart και μπένεις στο συστημα τσεκάρεις να δεις εαν εχει κάποιο προγραμμα με τις ρυθμισεις της καρτας σου και αν δουλέυει κανονικα.

 

δεν μπορω να κανω reboot και restart τον X server και εξοδο στη γραμμη εντολων.Τι μπορω να κανω?

εαν δεν θες να άλλαξεις την ανάλυση τοτε κάνεις την ίδια διαδικασία που εκάνες με το wmpoweroff

<Program label="Exit to prompt" icon="prompt16.xpm">exec wmexit</Program>
<Program label="Reboot computer" icon="mini-turn.xpm">exec wmreboot</Program>
<Program label="Power-off computer" icon="mini-stop.xpm">exec wmpoweroff</Program>
<Program label="Restart X server" icon="mini-x.xpm">restartwm</Program>

σε

<Program label="Exit to prompt" icon="prompt16.xpm">exec exit</Program>
<Program label="Reboot computer" icon="mini-turn.xpm">exec reboot</Program>
<Program label="Power-off computer" icon="mini-stop.xpm">exec poweroff</Program>
<Program label="Restart X server" icon="mini-x.xpm">restart</Program>

 

και αν συνεχιζει να μην δουλεύει σβηνεις αυτες τις γραμμές και απλα προσθέτεις ένα άλλο π.χ. http://puppylinux.org/wikka/PShutdown

<Program label="Shutdown" icon="mini-stop.xpm">exec PupShutdown</Program>

(αυτο τουλαχιστον ισχυ για την έκδοση PShutdown-2.1)

ελπίζω να μην σας μπέρδεψα smiley