[SOLVED] Πρόβλημα με AMD HD 7750 σε Linux

hawk03_SIGN9 | Σάβ, 09/21/2013 - 19:55 | 1' | 10

Γεια σας! Εγκατέστησα χθες την κάρτα γραφικών μου και έχω ένα προβληματάκι (μάλλον λίγο τεράστιο είναι η αλήθεια αλλά προσπαθώ να είμαι θετικός :Ρ). Προσπάθησα να εγκαταστήσω τον Catalyst μα μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται για κάποιο λόγο (φυσικά το έκανα με τη βοήθεια της onboard vga). Έχτε κάποια ιδέα γιατί δεν ξέρω τι να κάνω! :/ Χρησιμοποιώ Mageia 3 αν και δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση αυτό.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

To Linux δεν υποστιριζει 100% καρτες γραφικων AMD ανεξαρτητα την διανομη.

 

Χμμμ, πράγματι, το έχω ξαναακούσει αυτό :/ Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως, τώρα πάω να κλάψω (ανδρικά) στη γωνιά μου :(

hawk03_SIGN9]

Γεια σας! Εγκατέστησα χθες την κάρτα γραφικών μου και έχω ένα προβληματάκι (μάλλον λίγο τεράστιο είναι η αλήθεια αλλά προσπαθώ να είμαι θετικός :Ρ). Προσπάθησα να εγκαταστήσω τον Catalyst μα μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται για κάποιο λόγο (φυσικά το έκανα με τη βοήθεια της onboard vga). Έχτε κάποια ιδέα γιατί δεν ξέρω τι να κάνω! :/ Χρησιμοποιώ Mageia 3 αν και δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση αυτό.

Καλησπέρα. Κάνεις λάθος στο τελευταίο που λες. Το Mageia έχει σχέση (ειδικότερα το X.org που χρησιμοποιεί). 

Η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών AMD HD7750 υποστηρίζεται από τον κλειστού κώδικα Catalyst (fglrx) driver. Αυτό το μήνυμα που σου βγάζει στην εγκατάσταση δεν αναφέρεται στην κάρτα αλλά από ότι καταλαβαίνω σου λέει ότι ο Catalyst δεν υποστηρίζει τον πηρύνα/X.org που έχει η διανομή σου. 

Μάλιστα, ακόμα και ο ανοικτού κώδικα radeon driver υποστηρίζει τη συγκεκριμένη κάρτα, αν και χωρίς 3D acceleration. Πόσο μάλλον ο κλειστού κώδικα driver.  

Λύση; Bug report στο Mageia και μέχρι να λυθεί, χρήση άλλης διανομής. 

Επίσης, δεν ισχύει αυτό που έγραψε παραπάνω ο slackware. Η AMD είναι η μόνη εταιρεία (από τις δύο που φτιάχνουν σοβαρά GPU) που έχει ανοίξει κάπως τον κώδικα του driver της με αποτέλεσμα ο ανοικτού κώδικα driver (radeon) να έχει πολύ καλή υποστήριξη με 3D επιτάχυνση για όλες τις κάρτες μέχρι HD6xxx. Στο παλιό μου laptop με AMD GPU δεν χρειάστηκε ποτέ να βάλω Catalyst και είχα 3D acceleration. Απλώς δεν συμβαίνει το ίδιο με τις νεότερες κάρτες γραφικών (7xxx και 8xxx) όπου εκεί η λύση είναι προσωρινά ο Catalyst (αν θες να παίζεις 3D παιχνίδια).

dimitris]Η AMD είναι η μόνη εταιρεία (από τις δύο που φτιάχνουν σοβαρά GPU)
που έχει ανοίξει κάπως τον κώδικα του driver της με αποτέλεσμα

Νομίζω ότι αδικούμε την amd με αυτή τη φράση.. 'Έχει διαθέσει τεράστια ποσότητα κώδικα για τον radeon (το  module του kernel), όπως Dynamic power management, UVD,  και χθες έδωσε στη δημοσιότητα έγγραφα για το HDMI. Mε λίγα λόγια, σε ικανότητες δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει τον catalyst, εκτός από επιδόσεις και υποστήριξη των τελευταίων εκδόσεων OpenGL. Απλά θέλει λίγο σουλούπωμα πια.

 περίμενε τη νέα έκδοση Mageia 4 μήπως έχεις καλύτερη τύχη. Μέχρι τότε παρηγορήσου με το καταπληκτικό  BLACK OPAL  ή με το εξίσου καλό CYLON LINUX  βασισμένα στο ubuntu  με πλήρη εγγενή υποστήριξη όλων των AMD GPUs. 

    Ο  Compiz κάνει  κυριολεκτικά ..παπάδες. Σαν μέτρο σύγκρισης των δυνατοτήτων της κάρτας. Αλλά και για live επίδειξη σε οποιοδήποτε desktop ή laptop με nvidia ή amd κάρτα , περασμένο σε  live-usb.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, δεν το γνώριζα αυτό.

 

Φίλε zenwalk05, μάλλον αυτό θα κάνω θα περιμένω. Θα βάλω ουμπούντου ελπίζοντας για το καλύτερο και θα δείξει αλλιώς θα δοκιμάσω κάτι από αυτά που είπες.

Δοκίμασε το ROSA LINUX  made in RUSSIA *  ! !   100% compatible με το mandriva.

Οσο για τα Black opal & Cylon δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις πλήρη  εγκατάσταση στο δίσκο. Παίζουν και από live-usb το ίδιο καλά. Ubuntu δεν το συνιστώ λόγω unity.

Δες λίγο και το καινούριο Blue Star Linux (arch) με KDE 4.11 ή  το  nOS-1.6.1  (Kubuntu)  ή το Slackel KDE4.

Ολα τα παραπάνω εγκαθίστανται εύκολα σε ένα στικάκι με το πρόγραμμα multiboot-usb από οποιοδήποτε περιβάλλον της οικογένειας των ουμπουντοειδών.

mitsaras77]

dimitris]Η AMD είναι η μόνη εταιρεία (από τις δύο που φτιάχνουν σοβαρά GPU)
που έχει ανοίξει κάπως τον κώδικα του driver της με αποτέλεσμα

Νομίζω ότι αδικούμε την amd με αυτή τη φράση.. 'Έχει διαθέσει τεράστια ποσότητα κώδικα για τον radeon (το  module του kernel), όπως Dynamic power management, UVD,  και χθες έδωσε στη δημοσιότητα έγγραφα για το HDMI. Mε λίγα λόγια, σε ικανότητες δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει τον catalyst, εκτός από επιδόσεις και υποστήριξη των τελευταίων εκδόσεων OpenGL. Απλά θέλει λίγο σουλούπωμα πια.

Δίκιο έχεις. Απλώς το είπα κάπως ...χμ.. "διπλωματικά" για να μην πικράνω τον slackware :)

Γιατι να με πικρανεις βρε???

Εχω καει απο  AMD οτι οδηγο και να εβαζα κατι δεν θα επαιζε σωστα, οποτε NVidia για να εχω το κεφαλι μου ησυχο

Πάντως για κάποιο λόγο λύθηκε από μόνο του αυτόματα (?) Δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά τρέχει κανόνικα :Ρ Η μαγεία έκανε το μαγικό της πάλι :)