Fedora 19 XFCE Πως να ρυθμίσω το dual screen σε μόνιμη ρύθμιση;

eikonikos | Τετ, 09/18/2013 - 15:09 | 1' | 1

Καλησπέρα, έχω fedora 19, XFCE και μου βγάζει σωστά το dual screen  αυτόματα από μόνο του, χωρίς καμία ρύθμιση.

Όμως εγώ θέλω  η εξωτερική οθόνη VGA-0 να είναι δεξιά και η οθόνη του laptop LVDS να είναι αριστερά

αυτό γίνεται με την εντολή:

xrandr --output LVDS --primary --mode 1280x800 --left-of VGA-0

κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή δίνω αυτή την εντολή, αλλά με την νέα επανεκκίνηση η ρύθμιση χάνεται και η οθόνη του Laptop πηγαίνει δεξιά και η εξωτερική οθόνη πηγαίνει αριστερά αυτόματα.

Πως θα κάνω την παραπάνω ρύθμιση μόνιμη ώστε να μην δίνω κάθε φορά στο τερμιναλ την εντολή; 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα φίλε!

Μπορείς να προσθέσεις την εντολή αυτή να τρέχει στην εκκίνηση του XFCE.

Αυτό γίνεται με πολλούς τρόπους. Ο πιο απλός νομίζω είναι να πας στο μενού Settings -> Session and Startup ->Application Autostart. Εκεί μπορείς να κάνεις Add την εφαρμογή xrandr να τρέχει με τις παραμέτρους που θες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα δεχτεί τις παραμέτρους σωστά. 

Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να το κάνεις λίγο πιο χειροκίνητα. Θα φτιάξεις ένα σκριπτάκι με τα περιεχόμενα:

#!/bin/bash
​xrandr --output LVDS --primary --mode 1280x800 --left-of VGA-0

Και θα το αποθηκεύσεις κάπου π.χ. στο home σου ως dualscreen.sh

Μετά τρέχεις πάλι το Application Autostart και του λες να τρέξει το /home/eikonikos/dualscreen.sh (όπου αντί για eikonikos βάζεις το username στο στο Fedora...).